Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Херпетичен енцефалит: симптоми и третман

Херпетичен енцефалит - главните симптоми:

Вирусот на херпес симплекс (вирусот на херпес симплекс) инфицира повеќе од 80% од светската популација, но во повеќето луѓе тоа е во состојба на мирување и се активира само за време на периоди на низок имунитет. Херпес инфекцијата главно влијае на мукозните мембрани на очите, усните, надворешните гениталии и кожата и на прв поглед се чини дека е сосема безопасна, бидејќи е релативно лесна за лекување, но во тешки случаи на болеста може да ја наруши работата на централниот нервен систем и да предизвика развој на енцефалитис.

Херпетичниот енцефалитис е акутна инфекција на мозокот што предизвикува вирусот на херпес симплекс. Болеста ги погодува луѓето од било која возраст (иако е најчеста кај децата и постарите лица), вообичаени во целиот свет и се јавуваат со фреквенција од 4-5 случаи на 100 илјади луѓе. Ако зборуваме за неговите последици, тогаш тие вклучуваат смрт и деменција - стекната деменција, изразена во губење на претходно стекнатото знаење и тешкотијата за стекнување на нови.

Етиологија и механизми за развој на болести

Херпес симплекс вирус

Како што веќе рековме, херпетичниот енцефалит предизвикува херпес симплекс вирус (обично прв тип - HSV-1), кој продира во човечкото тело со воздушни измет (поретко домашни) главно преку оралната мукоза и влегува во централниот нервен систем преку аксони на миризливи неврони . Патогенезата на болеста не е целосно разбрана, но научниците имаат две теории за неговиот развој. Првата теорија е базирана на фактот дека вирусот на херпес влегува во вегетативната ганглија, каде што се подложува на реактивација и се шири низ сите влакна на нервниот систем, а втората претпоставува дека херпетичната инфекција влегува во ЦНС влакна во латентна состојба и е веќе таму (под влијание на разни фактори ) се активира.

Клиничката слика на херпетичен енцефалит

Херпетичниот енцефалит најчесто ги погодува темпоралните и фронталните лобуси на мозокот, каде што се наоѓа некроза со хеморагични лезии. Симптомите на болеста можат да се манифестираат на различни начини и да зависат од кој дел од мозокот е најмногу погоден, но научниците прават разлика помеѓу карактеристична тријада на херпетично воспаление, која вклучува:

 • акутна треска - голем пораст на телесната температура до 39 степени (температурата не паѓа дури и по земање антипиретични лекови);
 • Конвулзии на Џексон тип - тие можат да ги опфатат и целото тело и одредена област;
 • прекршување на свеста - од краткорочно заборавање на длабока кома (последиците од ова прекршување често се разочарувачки, бидејќи во 90% од случаите лице кое паднало во кома не преживее).

Горенаведените симптоми на развојот на болеста се јавуваат кај сите пациенти, без исклучок, но постојат такви знаци на енцефалитис, чија манифестација ќе биде строго индивидуална. Тие вклучуваат:

 • нарушувања на окуломоторниот нерв (пациентите се жалат на игла, "двојно гледање" во очите);
 • краткорочни халуцинации (може да укажуваат на развој на други болести на централниот нервен систем, но бараат итен третман, бидејќи нивните последици може да бидат непредвидливи);
 • прекумерно потење;
 • краткотрајна амнезија;
 • нарушување на вестибуларниот апарат (неспособноста да се контролираат движењата на вашето тело при одење);
 • монопареза или нарушување на движењето во екстремитетите на една половина од телото (овој симптом укажува дека инфекцијата најмногу влијае на темпоралниот лобус на мозокот);
 • возбуда;
 • нарушувања на говорот.

Покрај тоа, енцефалитис предизвикан од херпетична инфекција може да се сомнева со симптоми како што се покачена содржина на протеини во цереброспиналната течност, висока стапка на седиментација на еритроцитите и лимфопенија. Доенчињата понекогаш развиваат депортација на мозокот или хидроцефалус.

Дијагностика

Дијагноза на херпетичен енцефалит

Главните методи за дијагностицирање на болеста вклучуваат магнетна резонанца на мозокот и биопсијата. Исто така, при поставување на дијагноза, лекарите користат податоци за крвниот тест за стапката на седиментација на еритроцитите и биохемискиот преглед на цереброспиналната течност, каде што треба да се детектира ДНК вирусот на херпес симплекс.

Главните методи на лекување

Третман на херпетичен енцефалит мора да започне веднаш, бидејќи во нејзино отсуство, 80% од пациентите брзо влегуваат во кома и умираат, па симптомите на инфекција што се откриваат со текот на времето даваат на лицето шанса за живот. Понекогаш болеста се развива со молска брзина и е пропратена со брз едем на мозокот и последователно прекинување на дишењето, а ако некое лице преживее, симптомите се развиваат во спротивна насока, но остануваат постојаните преостанати ефекти. Во ретки случаи (1-2% кај сите пациенти) лице се опоравува без последици.

Третманот за оштетување на мозокот на херпетијата се одвива во болницата, бидејќи ризикот од ненадејна респираторна инсуфициенција е многу висок, додека докторите започнуваат терапија со лекови дури и без потврда на дијагнозата со лабораториски тестови. Ацикловир (во високи дози и интравенозно) е пропишан како главен лек за пациентот, а дополнителната терапија вклучува употреба на антибиотици способни за продирање на крвно-мозочната бариера, имуномодулациони агенси (интерферон) и лекови за симптоматски третман (антипиретични, антиконвулзивни, невропротектори).

Лекот Ацикловир

Херпетичниот енцефалит е опасна болест, недостатокот на третман од кој може да доведе до неповратни последици, па затоа треба да се консултирате со доктор при првите симптоми на нејзиниот развој. Денес, научниците работат на создавање на универзална антихерепична вакцина, но нејзината ефикасност не е доволно проучена. Единствениот достапен метод за спречување на развојот на енцефалитис е редовната употреба на лекови кои го подобруваат имунолошкиот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате херпетичен енцефалитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: специјалист за заразни болести , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вирусен енцефалитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Вирусен енцефалитис е воспалителен процес на мозокот, кој е придружен со оштетување на мембраните на 'рбетниот мозок и периферниот нервен систем. Оваа болест е предизвикана од влегувањето на вирусни микроорганизми во оваа област. Во повеќето случаи, причината е вирусот на херпес, како и болестите кои се карактеристични само за децата, особено за мали сипаници, како и за спектарот на бактерии кои се пренесуваат преку убоди од инсекти. Постојат неколку видови на енцефалитис - примарни и секундарни. Често вирусот на енцефалитис не живее долго, но сепак може да стане опасен по живот.

...
Ремвентен менингитис (појавување на симптоми: 5 од 13)

Ремген менингитис е акутна инфламаторна болест која влијае на меката школка на мозокот. Таква опасна болест може да го погоди лицето на речиси секоја возраст. Но, луѓето со ослабен имунолошки систем, кои претходно страдаа од тешки инфективни или воспалителни болести, со повреди на главата, најмногу се подложни на гноен менингитис. Исто така на ризик предвремени бебиња.

...
Енцефалитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Енцефалит е воспалителна лезија на мозокот. Како по правило, прогресијата на оваа опасна патологија кај децата и возрасните е предизвикана од инфективни агенси. Клиничарите лачат примарен и секундарен церебрален енцефалитис. Примарниот напредок независно, додека секундарниот се јавува во позадина на разни заболувања - мали сипаници, токсоплазмоза, грип и така натаму.

...
Беснило (појавување симптоми: 5 од 13)

Беснило е тешка инфективна патологија која се развива кај луѓето, откако ќе биде каснат од мачка, куче или диво животно. Оваа болест се карактеризира со тешки симптоми и многу често резултира со смрт на лице.

...
Транзитен исхемичен напад (појавување симптоми: 4 од 13)

Транзитен исхемичен напад (ТИА) - недостаток на церебрална циркулација поради васкуларни нарушувања, срцеви заболувања и намалување на крвниот притисок. Таа е почеста кај лицата кои страдаат од остеохондроза на цервикалниот 'рбет, кардијална и васкуларна патологија. Особеноста на транзиентниот исхемичен напад е целосно враќање на сите откажани функции во рок од 24 часа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .