Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

E. coli: симптоми и третман

E. coli - главните симптоми:

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

Бактеријата има многу видови (сорти), а повеќето од нив се сметаат за безопасни (живеат во човечкото црево, учествуваат во синтезата на соединенија слични на витамин, имаат бактерицидни својства против некои патогени микроорганизми), но постојат и оние кои можат да предизвикаат сериозни проблеми со здравје, почнувајќи од нарушувања на гастроинтестиналниот тракт и завршувајќи со развојот на сепса , затоа, третманот на E. coli мора да биде од висок квалитет и навремен.

Општи информации

Безбедните соеви на овој микроорганизам живеат во човековиот црево, додека нивниот број варира од 10 6 до 10 8 CFU (микробиолошки индикатор - колонија која формира колонија) по грам на цревни содржини. Веднаш вреди да се каже дека бактериите ги колонизираат човечкото тело во првите денови од раѓањето, затоа веднаш се појавуваат цревни стапчиња кај доенчињата, а во случај нивниот број да не ја надминува нормалата, тие придонесуваат за цревата, што значи дека не е потребно да се третира оваа состојба.

Сепак, вреди да се запамети дека некои видови на овој микроорганизам се токсични, особено кај децата и бремените жени (Е. coli во урината за време на бременоста може да укаже на развој на акутна или хронична инфективна болест која го загрозува здравјето на фетусот), па затоа е многу важно дијагностицирање на оваа состојба на време и пропишување на соодветен третман

E. coli се опортунистички (кои вклучуваат хемолизирање Е. coli) и патогени. Научниците успеаја да изолираат повеќе од сто патогени соеви на оваа бактерија, кои потоа беа поделени во четири главни класи:

  • ентеро-инвазивни;
  • ентеротоксигенски;
  • ентеропатогени;
  • ентерохеморрагичен.

Овие микроорганизми може да предизвикаат развој на колабицилоза - болести од инфективна природа, кои според статистиката најчесто се среќаваат кај деца и жени (инфекцијата се пренесува преку фекално орален пат, главно преку храна или вода).

Симптоми

Симптомите на инфекција со Е. coli се појавуваат поинаку, така што секоја класа на патогени бактерии мора да се разгледуваат одделно. Здравствената состојба на заразеното лице ќе зависи од тоа која група ја вклучува и брзината со која E. coli се множи, симптомите на болестите се опишани подолу.

Структура на Escherichia coli

Ентеропатогени бактерии

Ентеропатогените микроорганизми најчесто се среќаваат кај деца под една година, а нивното присуство обично се открива дури и во болницата за мајчинство. Придружуван од водена дијареа, понекогаш повраќање, одбивање да се јаде и немирен сон.

Ентеротоксигени бактерии

Ентеротоксигените Escherichia coli се опасни по тоа што можат да се закачат специјално на цревната слузница, што значително го нарушува неговото функционирање. Инфекцијата се пренесува преку неизмиени раце или плодови, така што симптомите на активност на цревните бактерии во човечкото тело понекогаш се нарекуваат "патничка дијареа", која е придружена со водена дијареа без крв, гадење и пароксизмална абдоминална болка.

Ентерохеморгични бактерии

Ентеохеморрагична бактерија

Ентерохеморгичната есхерихиоза се карактеризира со дијареа измешана со крв и е придружена со развој на акутна хемолитичка анемија. Опасноста од болеста е тоа што hemolytic E. coli ги уништува крвните клетки, и ова може да биде фатално (најчесто болеста влијае на жените). Карактеристичен симптом на болеста е тоа што во изметот се открива голема количина слуз и нечистотии од зеленикава боја, додека хемолизата E. coli не предизвикува зголемување на телесната температура.

Ентоинвазивни бактерии

Ентоинвазивните патогени предизвикуваат пониска абдоминална болка и богата столица (понекогаш се мешаат со крв). Тие се наоѓаат главно кај деца, привремено нарушување на имунолошкиот систем. Треба да се каже дека не постои јасна клиничка слика за есхерихиозата, пациентите се жалат на абдоминална болка (која може да биде локализирана во кој било дел од него), лабава столица и емтички нагони, затоа, третманот на Е. coli мора да биде сложен и мора да се држи под медицински надзор . Патем, лактоза-негативниот E. coli не треба да се открие во измет во преголеми количини (норма е 10 5 ), а зголемувањето на овој индикатор може да се види дури и независно, ова е индицирано со неразредени делови од храна во изметот и со алтернација на дијареа со запек.

E. coli, како предизвикувач на генитоуринарниот систем

Вообичаено, E. coli не треба да се открие во урината, но ако се најде таму во моментот на тестирање, лекарот треба итно да го лекува. Обично, овој микроорганизам го откриваат гинеколози при испитување на бремени жени, а за многумина, присуството на овој микроорганизам во вагиналната микрофлора е изненадување. Откриениот E. coli во тестот укажува на почеток на развојот на воспалителниот процес на еден или повеќе органи на урогениталниот систем (постои веројатност бактеријата да биде сексуално пренослива од еден партнер до друг).

Мора да се каже дека E. coli во вагината, треба да биде причина за тоа од лабораторијата, веднаш одете во канцеларија на лекар. Факт е дека значително го ослабува локалниот имунитет и го прави телото на болна личност практично беспомошно од други опасни бактерии, на пример, пред протеини или стафилококи, што во крајна линија може да предизвика развој на гонореа или кламидија , поради што оваа состојба треба да се третира само од специјалист.

Гонореја кај жени

Hemolyzing E. coli е причина за развој на 80% од болестите на генитоуринарниот систем, кои вклучуваат:

  • акутен и хроничен простатит кај мажи (E. coli во тест во дијагнозата на простатитис се наоѓа во речиси 65% од случаите);
  • воспаление на јајниците и додатоците кај жените;
  • циститис ;
  • вагинитис (ако е откриен Е. coli во тест на вагинитис, тогаш третманот на оваа болест се одвива што е можно побрзо, а недостатокот на соодветна терапија може да предизвика сериозни здравствени проблеми);
  • пиелонефритис (многу често хемолизирање Е. coli се наоѓа во дијагнозата на пиелонефритис кај бремени жени);
  • colpit и така натаму.

Всушност, хемолизата E. coli зазема посебно место во гинекологијата, бидејќи ако влезе во вагината, тој предизвикува развој на голем број такви болести, кои потоа доведуваат до неплодност и тешко се лекуваат. Поради оваа причина, лекарите советуваат да превенираат и дијагностицираат овој патоген (Е. coli во тест е одреден) најмалку еднаш годишно.

Како да се третира?

За третман на Е. coli треба да биде лекар кој прво прави бактериска култура и точно го одредува видот на патогенот. Интензитетот и времетраењето на терапијата со лекови зависи од типот на бактеријата, неговата локализација и индивидуалните карактеристики на организмот на болниот. Во процесот на лекување, важна улога игра диета и земање пробиотици - лекови кои ја нормализираат цревната микрофлора. По завршувањето на терапијата со лекови, сите тестови се повторуваат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате E. coli и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: инфектолог , гинеколог , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цревна дивертикулоза (појавување симптоми: 10 од 14)

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 9 од 14)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 9 од 14)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 9 од 14)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Клостридиоза (појавување симптоми: 9 од 14)

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
гинеколог зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .