Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Колера: Симптоми и третман

Колера - главните симптоми:

Секој кој е заинтересиран за историски книги веројатно мораше да чита за епидемиите на колера, кои понекогаш ги покриваа целите градови. Покрај тоа, споменувањата за оваа болест се наоѓаат низ целиот свет. До денес, болеста не е целосно поразена, но случаите на болеста во средните ширини се доста ретки: најголем број на пациенти со колера се наоѓаат во земјите од третиот свет.

Колерата е акутна бактериска интестинална инфекција. Тоа влијае на тенкото црево, во отсуство на соодветен третман, брзо доведува до остра дехидрација и, како последица на тоа, смрт. Болеста обично е епидемиолошка.

Која е причината за болеста

Предизвикувачкиот агенс на болеста како што е холера е група на бактерии, исто така наречени колера виброја. И како и со било која друга заразна болест, прашањето е многу важно: како е пренесена колера? Кај животните, овие бактерии не преживуваат поради видот имунитет, така што, на пример, не можете да се заразете со милениче. Единствените исклучоци се муви, но само поради тоа што овие инсекти често копаат во измет, и всушност фецесот е еден од главните извори на инфекција. Исто така, колерата вибро се чувствува одлично во алкална средина, во вода, во храната. И, се разбира, може да ја добиете оваа болест директно - од човек до човек.

Речиси сите предизвикувачи на колера можат да бидат уништени со вриење, но исто така има и некои видови кои покажуваат екстремен степен на стабилност - на пример, вибрио Ел Тор.

Како се манифестира болеста?

По инфекција со болест како што се колера, симптомите не се манифестираат веднаш. Инкубациониот период обично трае околу еден ден или два, но во некои случаи трае до 5 дена од инфекцијата до првите знаци на болеста. Потоа следуваат следниве симптоми:

 • Најсилна дијареа со карактеристични маси на столица (безбоен исцедок на течност или конзистенција на пастила). Овие знаци се појавуваат веднаш по периодот на инкубација. Понекогаш човек може да оди во тоалет повеќе од десетина пати на ден. Ваквите симптоми се најкарактеристични за колерата.
 • Гадење со повраќање. Првично, повраќањето се состои главно од внесна храна. Потоа се заменува со иста безбојна супстанција, која најмногу наликува на течна варена оризова каша.
 • Потребата за екскреција на урина е значително намалена: пациентот може да уринира 1-2 пати на ден, или воопшто да не уринира.
 • Постојат знаци на дехидрација: фацијалните карактеристики стануваат аголни, остри, сува мукозни мембрани, пациентот постојано сака да пие.
 • Голема слабост, летаргија. Пулсот и крвниот притисок можат да бидат значително намалени.
 • Појавата на напади, обично влијае на џвакање и теле мускули. Овие симптоми се појавуваат неколку дена по првите манифестации на болеста.
Колера: причини, симптоми, превенција

Како што може да се види од погоре, симптомите на колера се крајно вознемирувачки и тешко е да не се забележат. Особено тешка колера се јавува кај деца: критичен степен на дехидратација се случува многу побрзо отколку кај возрасните, нападите и нарушувањата во нервниот систем, до кома, се почести. Затоа, ако симптомите се манифестираат, исклучително е важно да не се изгуби една минута, бидејќи само навременото лекување ќе му даде на лицето можност да се врати во нормален живот.

Како да се дијагностицира болест

Најдобар начин да се утврди дали едно лице има колера е да зема биолошки материјал за анализа. Таквиот материјал може да биде честички на фекалните и еметските маси на пациентот. Исто така е можно да се преземе анализа на жолчката извлечена за време на дуоденалната интубација. Понекогаш се практикува ректално земање примероци: за ова, памук или алуминиумска јамка се вметнува во ректумот за 5-19 см. Собраните материјали мора да бидат доставени до студијата во рок од 2-3 часа, не подоцна. Ако не е можно да се испорача толку брзо, тогаш примероците треба да се стават во посебен хранлив медиум.

Понекогаш, кога случаите на колера се во природата на епидемијата, се прави таканаречена маса студија: примероците се земаат веднаш од 10 лица, и ако колерата е откриена во општата цевка, тогаш се прават само поединечни тестови. Ова во голема мера помага при заштеда на време и материјали.

Како да излекувате колера

Третман на колера

Поради високиот степен на инфекција, колера се лекува само во болничко опкружување. За пациентите земаат посебна изолирана единица во одделението за заразни болести. Колерата е придружена со сериозна слабост, па затоа оваа болест покажува мирување, а во некои случаи е посоодветно да се користи специјален кревет со дупки за задникот, како и вградени скали (Филипс кревет). Масажата и физиотерапијата не обезбедуваат третман.

Препорачан оброк метод

Што се однесува до исхраната, за време на третманот потребно е значително да се намали внесот на јаглени хидрати и масти. Исто така, забрането е нешто што предизвикува ферментација и распаѓање. Ако зборуваме за одредени производи, тогаш во акутниот период на болеста треба да се избегнуваат такви јадења:

 • Масни, богати супи.
 • Супи со млеко.
 • Свежо печен леб и производи од брашно.
 • Сите млечни производи.
 • Свеж и сушен зеленчук и овошје.
 • Слатка: џем, шеќер, мед, слатки, колачи и сл.
 • Храна со изобилство на топли зачини.
 • Пушеле производи.

Што се однесува до дозволените производи, тие вклучуваат:

 • Супи на вода со мукозни житни култури (ориз, овес).
 • Каша на вода: овес, ориз, гриз.
 • Бели лебници.
 • Пареа ќофтиња или ќофтиња од посно месо: телешко месо, зајак, пилешко филе.
 • Супа колковите, компот на рибизли и / или дуња.
 • Ниско-масно урда, земјата до состојбата на суфле.

Како што поминува акутниот период, може да донесете олеснување на исхраната, но само специјалист треба да одлучи ова.

По опоравувањето, во периодот на финална рехабилитација, се препорачува додавање на храна богата со калиум на диета: банани, суви кајсии, рибизли, грозје, компири варени во нивните кожи.

Третман со лекови

Во почетокот, третманот се состои во надминување на дехидратацијата, односно течноста мора да тече кон телото на пациентот побрзо отколку што заминува. За таа цел, на пациентот му се дава пиење (или инјектирање со сондата во стомакот) раствор од водена сол, кој се состои од вода, сода бикарбона, сол, калиум хлорид и шеќер. За особено тешки состојби, соленот се администрира интравенозно.

За истото, за да го уништите предизвикувачкиот агенс - Vibrio cholerae, користете ги следните антибиотици:

 • Еритромицин. За возрасни, дозата е 5 коцки на секои 6 часа.
 • Тетрациклин. Назначен во износ од 0,3-0,5 g на доза. Треба да се внесе во интервали од 6 часа.
 • Левомицетин.
 • Доксициклин
Лекот еритромицин

Се разбира, антибиотиците не се пропишани одеднаш - еден од нив е избран. Покрај тоа, горенаведените дози се приближни, лекарот треба да ја препише точната доза и бројот на дози на ден.

Превентивни мерки - како да се избегне инфекција

Денес, епидемијата на колера се наоѓа во Индија, Африка и некои земји на Блискиот Исток. Ако патувањето не е планирано таму, тогаш општата превенција ќе помогне. Се состои од следниве мерки:

 1. При пливање во водни тела потребно е внимателно да се следи дека водата не паѓа во устата.
 2. Водата од сомнителни извори треба да се варат пред употреба.
 3. Не купувајте или не земајте храна во установи, ако постојат сомневања за усогласеност со санитарните стандарди.
 4. Пред јадењето вашите раце треба да се измијат со топла вода, и подобро е да се лекува со антисептик. Ова е особено точно кога е време да се јаде на улица.
 5. Рацете мора внимателно да се ракуваат кога ги посетувате јавните тоалети.

Ако некое лице планира да патува во оние земји каде инфекцијата со оваа болест, колера, најверојатно ќе биде можно, тогаш превенцијата е дека сите потребни вакцини се даваат пред патувањето. Ако дојде до контакт со пациентот, следните 5 дена треба да се чуваат во изолација и да се тестираат за анализа за да се потврди присуството или отсуството на инфекција. Често, во такви случаи, е пропишана итна профилакса, имено, курс на антибиотици, оние што се користат за лекување на колера.

Иако епидемиите на колера во нашите географски ширини не биле долго време, а современите лекови може успешно да се справат со оваа болест, но запомнете дека колера е најопасна заразна болест, ретки случаи кои се појавуваат низ целиот свет. Затоа, треба да се почитуваат сите мерки на претпазливост, и ако какви било знаци укажуваат на присуство на болест како што е колера, веднаш треба да ја контактирате болницата за помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Колера и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарот за инфективни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дизентерија (појавување симптоми: 8 од 19)

Дизентерија, исто така дефинирана како шигелоза, е болест од групата на цревни акутни инфекции, самата група подразбира болести пренесени со фекално-орален пат. Дизентерија, чиишто симптоми се манифестираат во форма на дијареа и општа интоксикација, има тенденција на сопствена распространетост, што подразбира можност за епидемија или пандемија кога е откриена.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 8 од 19)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Ласа треска (појавување симптоми: 8 од 19)

Ласа треска е вирусна инфекција предизвикана од вирусот со истото име. Најчесто во африканските земји. На други континенти е исклучително редок. Провокатор на болеста е специфичен микроорганизам кој најчесто го пробива човечкото тело преку дигестивниот тракт. По инфекцијата, ги инфицира виталните внатрешни органи и крвните садови.

...
Џардијаза (појавување на симптоми: 7 од 19)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Амилоидоза на бубрезите (појавување симптоми: 7 од 19)

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .