Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

АРВИ: Симптоми и третман

ARVI - главни симптоми:

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

Ако се изразени според меѓународна класификација на болести ICD-10, тогаш на ORVI му е доделен шифрата J00-J06. Многу луѓе не разбираат што е разликата помеѓу АРВИ и ОРЗ, и дали е воопшто. Овие две болести се разликуваат само со пренесување, во спротивно тие не се разликуваат, па затоа се сметаат за синоними.

Што влијае врз формирањето на АРВИ?

Таквата болест може да се појави кога вирусот влегува во телото. Тие се пренесуваат преку воздух. Најчестите се:

Смртта на овие штетни микроорганизми се врши под влијание на средства за дезинфекција и УВ зраци. За жал, за време на дијагнозата не е секогаш можно да се утврди видот на вирусот што го инфицира телото.

Повеќе за формирањето на ARVI влијае комуникацијата со лицето погодено од оваа болест. Постојат одредени видови на вирусни патологии кои можат да бидат заразени од болна птица или животно.

Карактеристични манифестации

Симптомите на САРС кај деца се поизразени со грипот. Параинфлуенца е придружена со помала тежина на интоксикација и неиздржлива виремија. Но, таквата патологија е многу опасна за телото на детето, бидејќи често се развива лажен крупен столб. Малите бронхии и бронхиоли влијаат на респираторниот синцицијален вирус. Овој патолошки процес води до оштетена вентилација на белите дробови и доведува до формирање на ателектаза и пневмонија.

Не постои специфична класификација на ARVI кај деца. Во однос на сериозноста на текот на болеста, се разликуваат следниве форми:

 • лесно
 • просек;
 • тешки
 • хипертоксичен.

Тежината на болеста е утврдена од сериозноста на манифестации на интоксикација и катарактивни феномени.

Грип

Симптоми на грип

Инкубациониот период на ARVI од овој тип трае од неколку часа до 1-2 дена. Карактеристична особина на почетната фаза на инфлуенца е доминацијата на интоксикација врз катарларните манифестации. Кодот за меѓународна класификација на болести ICD-10 е J10. Следниве симптоми на акутна респираторна вирусна инфекција со грип кај возрасни се забележани:

 • зголемување на индикаторите за телесна температура на 39-40 степени во текот на неколку дена;
 • вртоглавица;
 • општ замор;
 • чувство на слабост.

Кај децата, болеста може да се манифестира со следниве симптоми:

 • главоболка;
 • болни сензации во очите, стомакот и мускулите;
 • гори во градите;
 • гадење и повраќање;
 • воспалено грло.

Катарлалните феномени имаат поизразен ефект и се придружени со сува кашлица, постојано кивање, ослободување на носот.

САРС за време на бременоста за мандат од 1 триместар, манифестиран со транзиторни промени во однос на уринарниот систем.

Колку се одржува температурата во случај на САРС во форма на грип? Со нормалниот тек на болеста, неговата ефикасност почнува да опаѓа по само неколку дена од болеста.

Parainfluenza

Инкубациониот период трае 2-7 дена. Оваа форма на акутни респираторни вирусни инфекции се карактеризира со акутни и зголемени симптоми. Според МКБ-10, болеста е шифра J12.2. Следниве манифестации на ARVI кај деца и возрасни се забележани:

 1. Температура на телото до 38 степени. Таа опстојува 7-10 дена.
 2. Груба кашлица, засипнатост и промена на тонот на гласот.
 3. Болка во градите.
 4. Течење на носот

САРС кај деца во форма на параинфлуенца може да биде придружена со лезија на не само горните, туку и долните патеки, како резултат на која се развива опструктивен бронхитис . Колку температурата има на САРС? Како по правило, неговото намалување и сериозноста на сите манифестации исчезнуваат по 7 дена.

Кога симптомите на болеста не оставаат телото на децата и возрасните по 7-10 дена, неопходно е да се побара совет од специјалист. Децата заслужуваат посебно внимание во овој случај, бидејќи доцнењето со помошта подразбира голем број сериозни последици.

Реовирусна инфекција

Инкубациониот период за реовирусна инфекција е 2-5 дена. Според меѓународна класификација на болести ICD-10, шифрата на болеста е еднаква на B97.5. Реовирусна инфекција предизвикува следниве симптоми:

 • течење на носот и кашлица, во комбинација со повраќање;
 • абдоминална болка;
 • лабава столици без нечистотии;
 • тешка интоксикација;
 • кај деца, температурата се зголемува до ниво од 38-39 степени;
 • црвенило на лицето;
 • суви боцки и тешко дишење се присутни во белите дробови;
 • при испитување на пациент, болки и звуци на цревната перисталтика се почувствуваат во подрачјето на десно или десно;
 • зголемен црн дроб во големина;
 • оштетување на респираторниот, дигестивниот, нервниот систем;
 • развој на пневмонија , хепатитис .

Риновирусна инфекција

Симптоми на инфекција со риновирус

Овој тип на болест може да се пренесе на различни начини. Поради оваа причина, риновирусната инфекција денес стана многу популарна. За оваа болест се карактеризира со нејзините манифестации:

 1. Подемот на температурни индекси на 38-39 степени е забележан само кај мали деца, кај возрасни пациенти тие не растат повисоко од 37,5 степени.
 2. Масивно испуштање од носот, облечен во воден или мукопурулентен карактер. Мозокот може да почне да се истакнува неколку дена по почетокот на болеста.
 3. Вознемиреност и воспаление во носната мукоза.
 4. Иако пациентот е загрижен за воспалено грло, неговата ларинкс е условно здрав, не постои црвенило или изразување.
 5. Малку зголемени лимфни јазли во вратот, болката не се чувствува.

Аденовирус инфекција

Клинички форми на аденовирусната инфекција

Аденовирусната инфекција е патолошки процес кој припаѓа на групата на САРС и се карактеризира со оштетување на лимфоидното ткиво и мукозната мембрана на респираторниот тракт. Според меѓународната класификација на болести ICD-10, аденовирусите го имаат кодот B97.0. Почетната фаза на патологијата може да биде акутна или постепена. Сето тоа зависи од нивото на имунитет на човечкото тело. Оваа болест се манифестира со следниве симптоми:

 • треска, болка во главата на лелекавиот карактер, болка во зглобовите и мускулите;
 • температурата се зголемува на 38-39 степени на третиот ден од болеста;
 • носната конгестија, празнење може да има лигав или гноен карактер;
 • црвенило на крајниците, придружени со бело цут во форма на точки;
 • отечени лимфни јазли во вратот;
 • засипнатост;
 • сува или лаење кашлица.

АРВИ за време на породувањето

АРВИ за време на бременоста

Многу често се дијагностицира САРС за време на бременоста. Постојат такви ситуации кога една жена дури и не се сомнева во појавата на бременоста, е под влијание на вирусно заболување. Голема опасност од ARVI за време на бременоста е со терминот од 1 или 2-ри триместар. Во овој период, многу е тешко да се избегнат низа последици кои негативно влијаат не само на состојбата на мајка, туку и на бебето.

САРС за време на бременоста за време на 1-та триместар е честа појава. Не е ни чудо што првиот триместар се смета за најопасен период. Во тоа време имунолошкиот систем на мајката е многу слаб. Првиот триместар е состојба на бременост, која лекарите ја нарекуваат кршлива. Воведувањето на јајце клетката во матката е забележано и се поставени органите и системите на идното лице. Експертите дијагностицираат дека акутните респираторни вирусни инфекции за време на бременоста за еден мандат, во 18% од случаите предизвикуваат спонтан абортус.

А бремена жена често дури и не се сомнева дека наскоро ќе стане мајка, "фаќа" АРВИ, по 2 недели таа има спонтан абортус, што не е придружено со болни сензации.

Во таков краток период на бременост како прв триместар, телото претпочита да го отстрани оплоденото јајце по почетокот на АРВИ. Така, можно е да се намали можноста за раѓање на трошките со отстапувања.

Последици од ARVI

САРС кај деца и возрасни со доцен третман може да предизвика голем број воспалителни процеси: отитис , бронхитис, пневмонија. Покрај тоа, патологијата може да биде придружена со додавање на инфекција на уринарниот тракт: панкреатитис , холангитис .

Отитис

Ако има тешка интоксикација , тогаш церебралните компликации се развиваат во форма на конвулзии и менингеален синдром.

Најчесто, ефектите од болеста се јавуваат на позадината на неточен или подоцнежен третман. Ако терапевтските мерки се започнати на време, а пациентот е целосно во согласност со сите препораки на лекарот, ризикот од компликации е минимизиран.

Терапија

Третман на ARVI

Третманот на АРВИ кај деца и возрасни најчесто се изведува дома. Ако постои тешка форма на болеста или се разбира е комплицирано, тогаш пациентот мора да биде хоспитализиран. Кога се дијагностицираат вирусни инфекции, важно е да се набљудува одмор во креветот кога има зголемена телесна температура.

Можно е да се третира АРВИ со помош на терапија без лекови. Се одликува со почитување на одмор во кревет, обилно пиење, завиткување и разни инхалации користејќи народни методи. Третман на акутни респираторни вирусни инфекции со лекови вклучува лекови чие дејство е насочено кон запирање на патогенот и специфичните симптоми.

Ефективни лекови

Следните лекови помагаат за лекување на ARVI:

 1. Нестероидни антиинфламаторни лекови. Ибупрофен, парацетамол и диклофенак се вклучени во оваа категорија. Овие лекови имаат антиинфламаторно дејство, ги намалуваат индикаторите за температура, стоп-синдром.
 2. Антихистаминици. Тие се карактеризираат со присуство на моќен антиинфламаторно дејство, како резултат на што е можно да се елиминираат сите манифестации на болеста. Во оваа категорија спаѓаат следниве лекови: Тавегил, Димедрол, Супрастин.
 3. Лекови за болки во грлото. Овде можете да го користите Hexoral, Bioparox. Добро помагајте со чување со средство за дезинфекција.
 4. Препарати за кашлица. Тие помагаат да се намали вискозноста на спутумот, да се направи течност и лесно да се кашла. Применуваат такви лекови како ACC, Мукалтин, Бронхолитин.
Подготовка на биопаракс

Антибиотици за САРС

Антибиотиците за ARVI се препишуваат земајќи ги предвид компликациите и општата состојба на пациентот. Пенцилин антибиотици се пропишани за луѓе склони кон алергии.

Ако има болно грло , тогаш треба да земате антибиотици за акутни респираторни вирусни инфекции, како што се Екоклав, Амоксиклав. Антибиотиците на оваа група имаат благ ефект врз човечкото тело.

Со поразот на респираторниот систем, лекарите препишуваат антибиотици како Macropen, Zetamax, Sumamed. Флуорокинолонските антибиотици се како што следува: левофлоксацин, моксифлоксацин. Овие антибиотици се забранети за деца. Бидејќи скелетот на детето сè уште не е целосно формиран, може да има несакани реакции. Покрај тоа, антибиотиците на оваа група се резервни лекови за третман на ARVI. Ако започнете да земате такви антибиотици на рана возраст, тогаш зависноста ќе се случи многу брзо.

Макропен на дрога
Многу лекари не препорачуваат третман на АРВИ со антибиотици по појавата на првите манифестации на болеста. Како по правило, антибиотиците се пропишуваат само по точна дијагноза и во случај на тешка болест.

Антивирусни лекови

Неопходно е да се третира АРВИ со антивирусни лекови, бидејќи главната причина за болеста е вирус. Антивирусни лекови имаат различен спектар на дејства. Нивниот прием треба да се врши само по точна дијагноза. Постојат следниве ефективни антивирусни лекови во третманот на САРС:

 1. Арбидол е антивирусен лек базиран на компонента како што е уфифеновир.
 2. Кагонец е антивирусен лек со руско потекло. Нејзиното дејствување е насочено кон активирање на производството на интерферон протеин од страна на телото. Таквите антивирусни лекови како Kagonets, уништуваат инфективни агенси на вирусна етиологија.
 3. Римантадин. Таквите антивирусни лекови во третманот на САРС имаат моќен ефект врз едемот на разни вируси. Нејзината главна компонента е адамантин.
 4. Циклоферон е лек базиран на меглумин акридон ацетат. Таквите антивирусни лекови го активираат производството на интерферон протеин.
 5. Амиксин е лек кој содржи тилорон. Таквите антиинфламаторни лекови пропишани за третман на акутни респираторни инфекции, како и превенција.
Лекар арбидол

Превенција

АРИ и АРВИ се заболувања со висок степен на инфекција, па затоа е многу важно да се грижи за превенцијата.

Превенцијата на САРС и акутните респираторни инфекции ги опфаќа следните активности:

 1. Не ги посетувајте местата каде што има голема толпа луѓе.
 2. Во екот на епидемијата на грип, превенцијата на ARVI и акутните респираторни инфекции сугерира празници и откажување на празници.
 3. Влажно чистење дома со употреба на средства за дезинфекција и редовно проветрување - ова е задолжителна превенција на САРС и акутни респираторни инфекции.
Превенција на САРС

САРС е група на болести кои најчесто влијаат на детското тело. Придружуван од оваа состојба треска, кашлица и течење на носот. Сите симптоми исчезнуваат по неколку дена. Ако ова не се случи, тогаш треба да побарате помош од лекар. Во спротивно, тоа ќе доведе до сериозни компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате акутни респираторни вирусни инфекции и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
АРИ (појавување симптоми: 11 од 21)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Грип (појавување симптоми: 10 од 21)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
Фоликуларен тонзилитис (појавување симптоми: 10 од 21)

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...
Риновирусна инфекција (појавување на симптоми: 10 од 21)

Риновирусна инфекција (инфективен ринитис) - инфективна болест на респираторниот тракт на акутен тек кој се шири на носот и назофаринксот, нивната мукозна мембрана. Предизвикувачкиот агенс е вирус на семејството picornavirus. Нестабилен во животната средина, веднаш уништен кога е изложен на неповолни фактори.

...
Тонзилитис (појавување симптоми: 9 од 21)

Тонзилитис е воспалителен процес кој се јавува во областа на крајниците и се карактеризира со времетраење на сопствениот тек. Тонзилитис, чии симптоми се дефинирани како почесто име за болеста "ангина", е во патолошките промени на орофаринксот, слични едни на други, но се разликуваат во сопствената етиологија и се разбира.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .