Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кандидијаза: Симптоми и третман

Кандидијаза - главните симптоми:

Што е кандидијаза? Ова е болест што ја зафаќа мукозната мембрана, органите, кожата. Нејзиното формирање се јавува како резултат на инфекција на телото со габички како габи од родот Кандида. Таквите габи можат да бидат присутни во почвата, зеленчукот, овошјето, па дури и предметите за домаќинството.

Причини

Причина презентираната болест може да биде многу различни фактори. Меѓу нив се:

 • стрес;
 • хипотермија;
 • хормонски нарушувања;
 • сексуално преносливи болести;
 • инфекции;
 • нарушување на тироидната жлезда;
 • дијабетес мелитус;
 • употреба на непријатно или синтетички лен.

Симптоми

Имајќи го предвид подрачјето на оштетување на болеста, се разликуваат следниве видови на кандидијаза:

 1. Површни.
 2. Интердигитално.
 3. Кандидијаза на мукозните мембрани.
 4. Кандидијаза на устата.
 5. Квасец параонихија и онхија.
 6. Кандида вулвитис и колпит (вулвовагинална кандидијаза).

Површни

За оваа форма на болеста се карактеризира со оштетување на мазната кожа на мукозните мембрани. Кандидијаза на кожата потекнува од големи набори, каде што се јавува формирање на фокусни точки со везикули, ерозии и пустули. Кандидијазата на кожата сугерира присуство на лезии кои се карактеризираат со јасни извајани рабови.

Ерозивната површина има мазен, сјаен изглед, понекогаш се појавува белузлава облога.

Кандидијаза на кожата може да биде од два вида: еритематозна и везикуларна. Првиот тип се карактеризира со присуство на фокуси, на површината од кои ерозијата и плачењето преовладуваат. Кандидијазата на кожата на везикуларниот тип се карактеризира со формирање на голем број серапули, плускавци, пустули и везикули.

Интердигитално

Оваа форма на оштетување на квасец најчесто се дијагностицира кај учениците и возрасните, чија работа вклучува долг престој во градината. Во овој случај, можете да најдете меѓу прстите на мацерацијата со едематозна и конгестивна хиперемиска кожа.

Слузовни мембрански лезии

Орална кандидијаза

Во оваа форма на болеста, развојот на гениталната кандидијаза и лезијата слична на квасец на усната шуплина. Симптомите зависат од локацијата на лезијата. Кандидијазата на усната шуплина и мукозните мембрани е придружена со присуство на белузлава сорска плакета, на површината на која има отстранлив филм. Кога се отстранува, може да се развие еритема. Кандидијазата во устата може да влијае на:

 • јазик;
 • агли на устата;
 • усни;
 • крајници.

Кандидијазата на усната шуплина зазема водечка позиција во однос на сите локализации на оваа болест во гастроинтестиналниот тракт. Кандид стоматит многу често ги засега новородените, возрасните кои користат протези.

Поради присуството на бел, варен исип во усната шуплина, кандидалниот стоматит се нарекува и "дрозд". Кандид стоматитис во почетна фаза ги има следниве карактеристични симптоми:

 • мали џебови на црвенило;
 • оток на мукозната мембрана на непцата, образите, јазикот;
 • кога се спојуваат лезиите, се појавуваат бели, вулгарни рации, кои со текот на времето се зголемуваат со големина;
 • кога филмот е отстранет, површината станува мазна, сјајна и богата со црвена боја.

Кандидијазата на усната шуплина не предизвикува зголемување на телесната температура и зголемување на лимфните јазли.

Ако е присутен кандидијалниот стоматит од хроничната форма, неговите манифестации се карактеристични:

 • грубо, погусто сосед на погодената мукозна мембрана;
 • по отстранувањето на филмот, формира ерозија под нив;
 • зголемување на големината на јазикот, покривајќи ја површината со длабоки жлебови.

Оралната кандидијаза која влијае само на аглите на устата се формира поради ширењето на квасецните бактерии од погодената област. Се карактеризира со присуство на ерозии или пукнатини на сиво-бела нијанса со јасни граници. Кандидијазата на усните има синкава нијанса во областа на црвената граница на усните, пилинг во форма на сивични плочи.

Ако зборуваме за таква болест како кандидијаза на јазикот, тогаш нејзините симптоми се многу слични со манифестациите на габични инфекции на грлото. Болеста се јавува во форма на стоматитис, крваречките рани и чиревите се формираат на мукозната мембрана. По извесно време, белите меурчиња и филмови се појавуваат на местото на овие рани. Постепено, кандидијазата на јазикот се шири и опфаќа поголема површина.

Пораз на дигестивниот тракт

Гастричната кандидијаза е болест која се однесува на типот на висцерална кандидијаза. Таа е формирана поради следниве причини: пептичен чир, ниска киселост на гастричен сок.

Цревната кандидијаза е последица на продолжена терапија со современи антибиотици. Цревната кандидијаза е придружена со следниве симптоми:

 • надуеност;
 • непријатност;
 • дијареа

Покрај тоа, цревната кандидијаза може да предизвика болка во абдоменот, а крвта или слузот се наоѓаат во измет на пациентот. Едно лице има чувство на нецелосно движење на дебелото црево. Ако кандидијазата на цревата се јави во тешка форма, тогаш инвазивната фаза е карактеристична за неа. Дијагнозата на цревната кандидијаза е возможна само откако ќе се изучува составот на цревната флора.

Гастрична кандидијаза

Езофагеалната кандидијаза е болест која е многу тешко да се одреди кај сите достапни во областа на гастроентерологијата. За оваа болест се карактеризира со несогласување на сериозноста на болеста, нивото на оштетување и состојбата на пациентот. Речиси 30% од пациентите можеби дури и не се сомневаат дека имаат кандидијаза на езофагусот. Како по правило, ова се однесува на оние луѓе кои имаат ниско ниво на имунитет. Сепак, езофагеалната кандидијаза ги има следните манифестации:

 • металоиди;
 • слаб апетит;
 • неправилности во процесот на голтање на храна;
 • болка во процесот на голтање;
 • болки во градите;
 • чести повраќање и мачнина;
 • зголемување на температурата;
 • дијареа;
 • болни напади во горниот дел на стомакот.

Постојат случаи кога кандидијазата на хранопроводот, придружена со болка при голтање, дури и не дозволува да проголта вода. Оваа состојба може да придонесе за дехидратација. Кога се појави повраќање во повраќање, може да се детектираат карактеристични белични филмови.

Кандида вулвитис

Кандида вулвитис

Презентираната форма на болеста се карактеризира со чешање, чувство на печење со различен интензитет. Постои кандидски вулвит кај жените во предменструалниот период и пост-менструалната фаза. Вагиналната кандидијаза е придружена со интензивно и умерено воспаление на мукозните мембрани на гениталните органи и може да биде присутна пурпурно-сина боја. Покрај тоа, вулвитисот се карактеризира со следниве симптоми:

 • мали ерупции во форма на везикули, на отворањето на кое се формираат ерозиите;
 • вулвовагиналната кандидијаза може да биде придружена со вкрстување во форма на бели вулгарни трошни филмови;
 • сувост и лихенизација на малите и големи магии, со белузлава површина;
 • чешање кое предизвикува кандидијален колит, се зголемува со мокрење, по земање бања и со секс.

Вулвовагиналната кандидијаза е од два вида:

 • остар
 • хроничен.

Кога кандидалниот колипис се јавува во акутна форма, тој е придружен со сирен исцедок од вагината, оток и црвенило на мукозните мембрани.

Ако вагиналната кандидијаза е хронична, тогаш надворешните мукозни мембрани на гениталните органи се во состојба на инфилтрација и хиперемија.

Во случај на гинеколошки преглед, вулвовагиналната кандидијаза е придружена со крварење на слоевит ткива, присуство на сиво-бели крпеници кои се многу тешко да се одделат со шпатула.

Вулвовагиналната кандидијаза може да ги има следните последици:

 • вагинална стеноза;
 • зголемен ризик од карлични инфекции;
 • рекурентни инфекции на уринарниот систем;
 • спонтан абортус на детето;
 • раѓање на деца со мала тежина;
 • хориоамнионитис;
 • предвремено прскање на мембраните;
 • предвремено породување.

Пораз на машкото тело

Кандида баланитис

Кандидијазата кај мажите се манифестира со оглед на следниве болести:

 1. Баланитис - површна лезија на пенисот од квасецни бактерии. Карактеристичните симптоми на кандидијаза кај мажите во овој случај се ерозија, црвенило, оток. На пенисот има забележани лушпи фокуси на хиперемија.
 2. Урогенитална кандидијаза - пораз на уретрата. Нејзините симптоми често може да се мешаат со гонореа, но урогениталната кандидијаза е помалку сериозна. Кандидијазата кај мажи во оваа форма има период на инкубација, чие времетраење е 4 дена-2 месеци.
 3. Циститис - воспаление на мочниот меур. Таквата кандидијаза кај мажите е придружена со чувство на тежина во регионот на погодениот орган, зголемено мокрење. Урината расте матна, а во него е можно да се открие нечистотијата на крвта.

Кандидијаза и бременост

Кандидијазата за време на бременоста се дијагностицира многу често. Преносот на инфекција се зголемува и може да го оштети папочната врвца, кожата и мукозните мембрани. Ако е присутна тешка сепса, тогаш постои висок ризик од фетална смрт. Кандидијазата кај жените за време на бременоста е тешка за лекување, бидејќи за некои лекови им се забранува.

Дијагностика

Ласерски методи за истражување вклучуваат:

 • микроскопски тест;
 • култура дијагностика;
 • ензимска имуноанализа;
 • полимеразна верижна реакција.

Третман

Третманот на кандидијаза вклучува правилен избор на лекови врз основа на типот на габа. Во спротивно, може да се појави натриум отпорен на лекови, и под такви услови третманот на кандидијаза ќе биде тежок. Затоа, за лекување на оваа болест мора да биде сеопфатна.

Терапевтски мерки за борба против болеста кај жените

Ако вулвовагиналната кандидијаза е лесна, тогаш третманот на кандидијаза кај жените ќе вклучува само користење на локални лекови:

 • Клотримазол;
 • Миконазол;
 • Натамицин;
 • Нистатин.
Вагинални свеќи Миконазол

Кога користите свеќи и креми, урогениталната кандидијаза се повлекува по 5-7 дена. Откако беа искористени локалните средства, неопходно е да се одморите околу половина час. Затоа, подобро е да користите вагинални супозитории и апчиња за лекување на урогенитална кандидијаза пред да заспиете.

Терапевтски мерки во борбата против болеста кај мажите

Третманот на кандидијаза кај мажите се заснова на употреба на локални антифунгални агенси. Лекарот пропишува крем или маст заснован на клотримазол. Терапијата е 7 дена. Доколку таквото лекување на кандидијаза кај мажите не го даде посакуваниот ефект, користете лекови со општ ефект. Во текот на целото време додека кандидијазата се третира кај мажи, сексот е забранет.

Третман на кандидијаза во усната шуплина

Кандид стоматитис може да се третира со симптоматска терапија, чија цел е да се отстранат непријатните и болни сензации. Можно е да се третира орална кандидијаза со следните лекови:

 1. Антифунгални лекови. Можно е да се третира кандидален стоматит со употреба на леворин, нистатин, декамин, амфотерицин, дифлукан.
 2. 2-3% калиум јодид. Елиминирање на кандидатен стоматит во овој случај е можно ако ја земате оваа алатка 3 пати на ден во лажица.
 3. Активна витаминска терапија. Третира кандидален стоматит е невозможно без назначување на витамини ПП, Ц и групата Б.

Можно е да се третираат кандидијаза на јазикот и целата усна шуплина користејќи локални средства:

 • декаминоваја маст, клотримазол, амфотерицин маст наменет за подмачкување на мукозната мембрана, што го погоди кандидалниот стоматитис;
 • 2-3% раствор на натриум тетраборат може да се користи за третман на кандидијаза со испирање на устата;
 • Решението на Лугол во глицеролот помага да се надмине кандидалниот стоматитис, ако тие ја подмачкуваат мукозната мембрана;
 • внимателна хигиена и антисептичко лекување е предуслов за борба против болеста наречена кандидијален стоматитис.

Третман на кандидијаза кај деца

Кандидијаза кај деца

За третман на кандидијаза кај децата мора да започне со правилна исхрана. Тоа треба да биде рационално и богата со витамини. За лекување на погодените области со следниве средства:

 • зелен раствор на вода;
 • микотин;
 • нистатинска маст;
 • раствор на татин.

Ако болеста е тешка, тогаш мора да се третира со нистатин.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Кандида и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гинеколог , уролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дрза (појавување симптоми: 5 од 18)

Што е дрозд? Ова е воспалителен процес, чија причина лежи во квасецни габи од родот Кандида. Во нормални услови, овие компоненти се содржани во микрофлората на усната шуплина, вагината и дебелото црево. Ако нивната дозволена стапка е надмината, тогаш се појавува опишаниот патолошки процес.

...
Клостридиоза (појавување симптоми: 5 од 18)

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...
Цревна Дивертикулоза (појавување симптоми: 5 од 18)

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...
Амебијаза (појавување симптоми: 4 од 18)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 4 од 18)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .