Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тококораза: Симптоми и третман

Тококораза - главните симптоми:

Токсокорозата е честа зоонозна болест (хелминтијаза), која се развива против позадината на ларвите на токсокара кои влегуваат во човечкото тело. Таа е широко распространета кај граѓаните на Африка, Русија и Англија, често влијае врз возрасните, но најчесто се јавува кај деца на возраст под 4 години. Преваленцата на болеста во региони од различни земји не е разјаснета, бидејќи не е предмет на задолжителна регистрација, но лекарите веруваат дека луѓето едноставно не се свесни за симптомите на токсокаријаза кај луѓето, па затоа не знаат дека паразитите живеат во нивните тела.

Етиологија на болеста

Извори на инфекција кај луѓето се болни животни (главно мачки и кучиња), кои ја загадуваат почвата со јајцата на патогенот, кои се ослободуваат од телото за време на секој настан за дефекација. Болните луѓе не толерираат токсокора, бидејќи токсокарите (хелмити кои живеат во членови на мачки и кучешки семејства) во нивните тела минуваат низ нецелосен круг на нивниот развој, односно не формираат зрели поединци.

Тококоразата е најчеста кај децата, бидејќи тие играат многу на теренот, со животни и во песок, и тие често јадат неизмиени плодови на кои може да се населат тококарските јајца. Возрасните стануваат заразени преку допир со домашните животни или во текот на нивните професионални активности (ризичната група вклучува ветеринари, тренери за кучиња и багери). Понекогаш токсокорозата кај возрасните се јавува по јадење слабо обработено (термички) месо од задолжителен домаќин, како и по јадење на заразен јагнешко црн дроб.

Механизмот на развој на хелминтијаза

Развојот на болеста во човечкото тело започнува со ингестија на јајца од хелминти, од кои ларвите влегуваат во цревата. Токсични ларви брзо продираат во крвотокот, преку кој брзо се шират низ сите органи. Циркулацијата низ циркулаторниот систем продолжува додека не стигнат до садови со премногу тесна големина (помалку од 0,02 мм), по што се спојуваат во ткивата на црниот дроб, миокард, панкреас, очи и така натаму. Toksokars може да останат будни за некое време, а потоа тие активираат и продолжуваат да мигрираат. Се мигрираат, тие ги трауматизираат внатрешните органи, оставајќи го воспалението и крварењето. Бидејќи ларвите на паразитите се способни да лачат супстанција за маскирање која ги штити од антитела на имунолошкиот систем, болеста (без соодветен третман) се карактеризира со долг релапс и може да се развие во човечкото тело во рок од десет години.

Клиничка слика на болеста

Тешко е да се идентификува таква болест како токсокороза, бидејќи нејзините симптоми не се специфични и многу често, поради клинички знаци, наликува на развој на други хелминти инфекции. Интензитетот на клиничките манифестации ја одредува стапката на дистрибуција на ларви низ организмот на домаќинот и активноста на неговиот имунолошки систем. Постојат висцерални (општа или системска) и окуларна токсокаријаза.
  1. Висцералната форма на болеста се карактеризира со развој на рекурентна треска (температурата на телото не може да падне под 37 степени за неколку дена) со профузно потење и треска, слабост, чешање на кожата. Со поразот на белите дробови, пациентите почнуваат да ја нарушуваат кашлицата со суви и влажни боцки (патем, развојот на системска токсокаријаза, чии симптоми се поврзани со поразот на белодробното ткиво, многу личат на бронхитис или само обична настинка). Со понатамошна дистрибуција на ларвите, се забележува зголемување на црниот дроб, слезината, абдоминалната болка, често придружени со варење и подуеност. Недостатокот на третман може да доведе до развој на пневмонија (пневмонија). Висцералниот токсикорас кај децата е многу почест отколку кај возрасните, додека момчињата се почести (ова се должи на фактот дека тие трошат многу време во земјата).
  2. Окуларната токсокаријаза се јавува кога мала количина на црви влегува во телото (точниот механизам на неговиот развој не е познат). Главно токсоки влијаат врз едното око. Тие предизвикуваат воспаление на ирисот и леќата на окото (увеитис), го стимулираат појавувањето на симптоми на кератитис, предизвикуваат апсцес на окото или оптички невритис. Третманот на околната форма на болеста треба да биде итна (фокалните лекови на терапијата со лекови во оваа ситуација практично не се користат), бидејќи неговото отсуство може да предизвика целосно губење на видот.

Тококоразата може да биде асимптоматска (ова се случува ако поголемиот дел од токсир е во "состојба на спиење"), но биохемиската анализа на крвта на пациентот покажува зголемен број на еозинофили.

Дијагностика

Токсокара

Да се ​​започне со лекување на токсокораза (особено народни лекови) без претходно утврдена дијагноза на лекар е забрането. Дијагнозата се изведува врз основа на усно испитување на пациентот и подготовка на клиничката слика на болеста, анализа на крвта и специфично лабораториско испитување на крвта, со цел да се утврди присуството на специфични антитела кон токсични ларви.

Како да се третира?

Современите методи на лекување на оваа болест не можат да се наречат совршени, бидејќи тие имаат позитивен ефект во раните фази на нејзиниот развој, кога ларвите на хелминот сè уште мигрираат низ телото. Возрасните кои влијаат на внатрешните органи и ткива практично не реагираат на лекови на било кој начин. Терапијата вклучува употреба на лековити и традиционални лекови, и е под надзор на лекар.

Терапија со лекови

Лекот третман на токсокаријаза кај деца и возрасни ќе биде ист. Тиабендазол, Вермокс и Медамин се лекови за избор за антипаразитарна терапија. Времетраењето на третманот го одредува лекар (во просек курсот трае 4 недели), за време на ова време пациентот донира крв за тестови за да се утврди нивото на аминотрансферазите. Формата на окото на болеста се третира со пупки од Демомедрол. Во некои случаи, операцијата е индицирана за пациентите.

Лекови Вермокс

Третман на народни лекови

Терапијата со народни лекови се врши единствено заради спречување на симптомите на болеста и намалување на веројатноста за појава на несакани реакции од земање фармацевтски лекови. Традиционалната терапија не ја елиминира причината за болеста, што значи дека е невозможно да се третира само со помош. Следните алатки се најпопуларни:

  • клизми засновани на лук супа - главата се варат во мала количина млеко, а оваа мешавина се користи за мали чистилни клизи (лук има бактерицидно дејство врз патогените микроорганизми, ја ослабува заштитата на тококарот и го прави поефикасно лечењето на лекот);
  • Оралната администрација на инфузија на танзи, која ефикасно ги ублажува симптомите на болеста и ги елиминира несаканите ефекти на некои лекови (земени 2-4 пати на ден), е особено популарна меѓу достапните средства за народната терапија.
  • Оралната администрација на мешавина од мед и семки од пелин има дури и добар ефект (овој метод на фолклорен третман најчесто се користи кај деца).

Третманот на болеста со народни лекови треба да биде надгледуван од лекар, па затоа не вреди да се крие информации за земање на инфузии или лековити мешавини од него.

Фатални случаи на исходот од токсокаријаза се ретки, но во отсуство на компетентна терапија и масивни оштетувања на внатрешните органи тоа е можно. Превентивната употреба на антипаразитарни лекови пропишани од лекар и усогласеноста со правилата за лична хигиена го намалуваат ризикот од развој на болеста на минимум.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тококораза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 10 од 17)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 10 од 17)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 9 од 17)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Црви (црви) (појавување симптоми: 9 од 17)

Црви (црви) - група на паразитски црви кои влегуваат во човечкото тело и почнуваат да го паразитираат. Болестите што ги предизвикуваат кај децата и возрасните се нарекуваат хелминтични инвазии или хелминтни инфекции. До денес, научниците знаат неколку стотици видови на црви кои можат да се паразитираат во човечкото тело. Некои не предизвикуваат тешка повреда на виталните органи, додека други, напротив, предизвикуваат опасни компликации и може да го загрозат животот на пациентот. Затоа, важно е внимателно да ги набљудувате превентивните мерки, така што гелминтните јајца да не навлезат во телото.

...
Реактивна треска (појавување на симптоми: 9 од 17)

Тифусната треска е концепт кој вклучува неколку слични во развојниот и клиничкиот тек на болестите, имено тивок и тифус кој се пренесува преку тифус. И покрај ова, двете патологии се сметаат за независни болести.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .