Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Описторхија: Симптоми и третман

Описторхија - главните симптоми:

Описторхијата е патолошки процес кој предизвикува сериозна штета на слезината, црниот дроб, панкреасот. Фактори кои придонесуваат за формирање на оваа болест, се во поразот на телесната мачка. Во текот на болеста долго време се карактеризира со чести егзацербации, што може да резултира со рак на панкреасот и црниот дроб.

Што предизвикува описторхија?

Оваа болест се формира како резултат на пенетрацијата на мачката во патоген организам. Овој паразит има пијавки - абдоминална и орална, има рамно тело, долга 4-13 мм. Болеста се пренесува прво на рибата, која ги апсорбира јајцата на паразитот заедно со измет на заразено лице или животно во вода. Така, тие служат како посредници. Кога ларвите на јадената риба влезат во човечкото тело, тие се населуваат во жолчното кесе, црниот дроб, панкреасот. По 14 дена, тие стануваат сексуално зрели поединци, па по еден месец почнуваат да лежат јајца.

Како се пренесува описторхијасот

Презентираната болест може да биде во такви риби:

 • каперски крап;
 • чипка;
 • Роуч
 • rudd;
 • платика

Описторхоза се пренесува ако паразити кои содржат риби не се неутрализираат. За да го направите ова, не треба да користите одмрзнати, сурови риби, да вршите висококвалитетен и замрзнување.

Симптоматологија

Симптомите на описторхијаза кај возрасните зависат од карактеристиките на животниот циклус на паразитот, бројот на ларви кои го погодија телото, фреквенцијата на повторените инфекции и состојбата на имунолошкиот систем.

Акутна описторхоза

Презентираната болест почнува да зборува за себе 5-42 дена подоцна од моментот на инфекција. Најчесто, болеста има акутна форма, а нејзиното времетраење е 1-2 недели, ако пациентите имаат лесна, умерена сериозност.

Улогата на главните фактори во формирањето на акутната описторхија е доделена на токсични и алергиски реакции на телото. Нивниот изглед е реакција на паразитот кој влегува во телото и неговите метаболни производи.

Симптомите на описторхијаза, акутни, се како што следува:

 1. Алергија. На кожата почнува да формира осип, предизвикувајќи тежок чешање. Исто така, формирање на ангиоедем, уртикарија. Често осипот е сличен со херпес или псоријаза. Најчесто тоа е локализирано на кожата на рацете, нозете, лицето.
 2. Поразот на дигестивниот тракт. Тука лицето го посетуваат болни сензации во стомакот, слаб апетит, надуеност и металоиди. Може да почувствувате лабави столици што содржат грутки од неразбранувана храна. Поради оваа причина, може да се појави гадење и повраќање.
 3. Астениновгетативниот синдром се карактеризира со слабост, слабост, чест замор, слаб сон, раздразливост.
 4. Црниот дроб и панкреасот се зголемени во големината, а нивната ефикасност е оштетена.
 5. Синдром на болка, чувство на болки во мускулите, зглобовите. Болката кај описторхијазата е наизменична.
 6. Поразот на респираторниот систем, придружен со отежнато дишење, кашлица, астма, мукозен исцедок од носните пасажи.
 7. Зголемени слезината и лимфните јазли.

Хронична описторхија

Текот на хронична описторхија

Оваа фаза се карактеризира и со влијанието на алергиските и токсичните реакции врз човечкото тело на возрасен паразит кој ослободува јајца. Хроничната описторхија го има истиот механизам на појава и манифестација како акутен. Но, знаците на оваа состојба се помалку изразени.

Се разликуваат следните симптоми на хроничен тип описторхијаза:

 1. Астеничкиот синдром се манифестира во поразот на централниот нервен систем. Кај возрасни пациенти, брз ментален, физички замор, намалени перформанси, слаб сон, раздразливост, општа слабост, болка во главата, треперење на рацете и нозете.
 2. Алергии се јавуваат како вид на алергиски осип на кожата, што често може да се меша со осип на херпес, псоријаза или уртикарија. Поголемиот дел од осипот влијае на кожата на лицето, флексорните површини и заедничката површина. Често се појавуваат пукнатини на кожата, каде што има набори и свиоци. Оние области на кожата кои не биле засегнати, имаат сивкава нијанса и се исушат на допир. Кај таквите пациенти постои зголемена чувствителност на кожата на ефектите од сончевите зраци, под влијание на кои се создава сериозна кожата јадеж. Наспроти позадината на таков симптом може да се развие алергиски бронхитис или бронхијална астма.
 3. Невообичаено зголемување на температурата за долго време без добра причина.
 4. Болни сензации во зглобовите и мускулите, со тврдоглав карактер. Ако болеста се појави долго време, тогаш се појавува артритис и артроза.
 5. Срцева слабост се јавува поради недоволна исхранетост на срцевиот мускул. Пациентите се жалат на болка во срцето и забележуваат прекини на пулсот.
 6. Губење на тежината е последица на оштетена апсорпција во цревата. Резултат на оваа патологија е недостатокот на витамини, масти, минерали, протеини и јаглени хидрати.
 7. Оштетување на црниот дроб и гастроинтестиналниот тракт. Едно лице има слаб апетит, нетолеранција кон масна храна, чувство на гадење, ретко повраќање, измет, запек или дијареа.

Поразот на описторхозата на телото на детето

Развојот на таков патолошки процес кај децата е исклучително редок, бидејќи храната за нив поминува низ неколку фази на термичка обработка. Манифестацијата на описторхија кај децата е скоро иста како кај возрасните. Но, некои разлики се присутни:

 • Кај млади пациенти, алергиска реакција е поизразена. Постои постојана алергиска реакција која може да предизвика бронхијална астма.
 • Со продолжен тек на болеста има значително оштетување на циркулацијата на крвта во мали садови. Поради оваа причина, децата имаат синило на кожата и ладење на рацете и нозете.
Кожата на мали деца е многу нежна на допир, а јадежта на кожата е многу изразена. Поради лошата апсорпција на хранливи материи во цревата, кожата станува досадна, косата и ноктите стануваат кршливи и тенки. Ако болеста трае долго време, тогаш кај таквите деца постои застој во физичкиот развој.

Дијагностика

За дијагноза на описторхија, на пациентите се препишуваат следниве видови студии:

 • рентгенска метода;
 • ултразвучен преглед;
 • компјутерска томографија.

За паразитолошка потврда на дијагнозата, мора да почекате еден месец по појавата на инфекцијата. Само тогаш содржината на цревата и изметот ќе има паразити од јајца.

Денес тие исто така користат имунолошки метод за проучување на описторхијаза. Се разбира, тие немаат доволно специфичност и чувствителност, но ги вклучуваат во дијагностичката работа како додаток на паразитолошки методи.

Паразитолошката дијагностика, која вклучува истражување и идентификација на паразитните јајца во фецесот, се смета за главен и најточен начин за потврдување на дијагнозата.

Можни последици

Една болест, како што е описторхијаза, може да ги предизвика следниве компликации:

 • формирање на шуплини во црниот дроб во кои е присутен гној;
 • воспалителен процес во пулмонална природа на жолчниот тракт;
 • формирање на рак на црниот дроб.

Третман

Како да се третира описторхијасот? Тука постојат два начини: медицински и терапевтски процедури со народни лекови. Многу често тие се користат заедно за максимален ефект.

Терапија со лекови

Лекот biltricid

Ваквиот третман на описторхија се јавува во комплекс и вклучува три фази.

Подготвителна фаза

Целта на оваа терапија е како што следува:

 • елиминација на алергиски синдром и воспалителен процес во билијарниот тракт и гастроинтестиналниот тракт;
 • нормализација на одливот од билијарниот тракт и панкреасните канали;
 • нормализација на црниот дроб;
 • спроведувањето на детоксификацискиот третман на описторхијазата;
 • чистењето на дебелото црево.

Во оваа фаза тоа е многу важно:

 • следете ја диетата што ќе ја ограничи потрошувачката на масна храна;
 • зема антихистамински лекови, сорбенти;
 • користат антибиотици со краток курс;
 • Подобрување на дренажата е можно при употреба на холеритични лекови, земајќи го предвид типот на билијарна дискинезија. Тие вклучуваат: холеретици, холекинетика, лекови кои имаат мешан ефект.

Елиминација на паразити со специјална медицина

Во оваа фаза, третманот на описторхијазата се врши со помош на таков лек како Билтрицид. Таа припаѓа на групата на антихелминт со широк спектар на дејства. Нејзиниот принцип на работа е да ја зголеми пропустливоста на мембраните на паразитните клетки за јони на калциум. Овој процес предизвикува формирање на спастичен мускулен спазам кај паразитите, заостанувајќи ги од ѕидовите на холангиолот со понатамошно размножување со жолчката.

Фаза на рехабилитација

Во завршна фаза, третманот на описторхијаза е насочен кон регенерација на моторните и секреторните нарушувања, кои беа предизвикани од инвазијата. Кога билитридната терапија е завршена, можете безбедно да преминете на холеричен третман. За сето ова време неопходно е понатамошно чистење на цревата. Доколку е потребно, лаксативи се користат за овие цели. Комплексот на мерки за обновување вклучува прием на хепатопротектори, decoctions на choleretic билки.

Народна медицина

Кора од Аспен

Третманот на оваа болест со народни лекови се заснова на следниве ефективни рецепти:

 1. Липен пепел. За да се подготви, треба да ги земете гранките на вар и да ги изгорите, внимателно собрани во тегла. Следниот ден, се пие лажичка пепел со чаша топло млеко. Таквиот третман на народните лекови вклучува прием на подготвениот пијалок на празен стомак. Јадете липа пепел треба да биде секојдневно, по што opisthorchosis целосно го напушта телото. Дозволено е додавање мед на пијалакот, така што е пријатно да се третира со такви народни лекови.
 2. Кора од Аспен. Земете 10 големи лажици од оваа алатка и додадете литар топла вода за него. Се вари на тивок оган 20 минути, се обидува да го излади пијалокот. Третманот со такви народни лекови треба да се изведува во лажица 3 пати на ден. Времетраењето на терапијата е 3 недели.
 3. Колекција на билки. Кога третираат описторхија со народни лекови, билки помагаат да се исчисти телото на паразити и да се поправат оштетените органи. Подгответе ја инфузијата е многу едноставна. Треба да земете: кантарион - 100 g, tansy цвеќиња - 100 g, ливади детелина - 100 g, мајчина душица - 50 g, пелин-50 g, зелени семки од тиква - 20 g. На 4 големи лажици од оваа колекција се зема еден литар врела вода. Овие народни лекови треба да се третираат opisthorchiasis секој ден, одземајќи ½ чаша на подготвениот пијалок.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Описторхија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Тококораза (појавување на симптоми: 8 од 20)

Токсокорозата е честа зоонозна болест (хелминтијаза), која се развива против позадината на ларвите на токсокара кои влегуваат во човечкото тело. Таа е широко распространета кај граѓаните на Африка, Русија и Англија, често влијае врз возрасните, но најчесто се јавува кај деца на возраст под 4 години. Преваленцата на болеста во региони од различни земји не е разјаснета, бидејќи не е предмет на задолжителна регистрација, но лекарите веруваат дека луѓето едноставно не се свесни за симптомите на токсокаријаза кај луѓето, па затоа не знаат дека паразитите живеат во нивните тела.

...
Стрептокок (симптоми на појавување: 8 од 20)

Стрептококите се бактерии во форма на ланец, кои живеат во микрофлората на човечкото тело. Многу често, тие коегзистираат со инфекции како Staphylococcus aureus. Со поволна средина за бактерии, можно е развој на воспалителен или инфективен процес. Бидејќи овие организми не формираат спори, тие брзо умираат под дејство на сончева светлина и специјални подготовки.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 7 од 20)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .