Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уреаплазмоза: Симптоми и третман

Уреаплазмоза - главните симптоми:

Уреаплазмозата е сексуално пренослива болест и влијае на урогениталниот систем. Уреаплазмите можат да влезат во телото преку орално-генитални контакти, вертикално пренесување на мајката на бебето за време на периодот на доставување, генитален контакт. Симптомите на уреаплазмоза кај жените и кај мажите се свој. Но, така се случува, манифестациите што се појавуваат се многу слични со знаците на сосема различни болести.

Фактори кои придонесуваат за појава на болеста

Главните причини за уреаплазмоза вклучуваат следново:

 • незаштитен сексуален однос;
 • раниот сексуален живот;
 • не-редовен сексуален партнер;
 • употребата на производи за лична нега на други лица;
 • недостаток на лична хигиена;
 • неурамнотежена и низок квалитет на храна;
 • пренесена вирусна болест;
 • сиромашни социјални услови за живот;
 • лоши навики;
 • стрес и перзистентни нервни нарушувања;
 • изложеност на радијација;
 • употреба на хормонски и антибактериски лекови;
 • употребата на туѓи лен и пешкири.

Манифестацијата на болеста кај жените

Денес, кај повеќето жени, симптомите на уреаплазмоза, како и другите сексуално преносливи болести, може да бидат скриени. Жените не забележуваат никакви промени во менструалниот циклус, тие немаат болка и абнормални вагинален исцедок. Во случај на низок имунитет или бременост, болеста престанува да биде асимптоматска, а жената почнува да забележува знаци на уреаплазмоза. Манифестациите на оваа болест не се многу специфични и слични на знаците на други болести кои можат да се пренесат за време на сексуалниот контакт. Врз основа на ова, се разликуваат следниве симптоми на уреаплазмоза кај жени:

 1. Вагинален исцедок. Тие се обично безбојни и без мирис. Ако се најдете себеси секретирајќи жолта или жолто-зелена боја, како и непријатен мирис, можете слободно да го кажете за почетокот на воспалителниот процес.
 2. Болка во абдоменот. По својата природа, болката потсетува на сечење. Таквиот знак може да укаже на воспалителни болести во матката и неговите додатоци.
 3. Симптоми на воспалено грло (воспалено грло, гноен плак на крајниците). Таквите знаци на болеста се случуваат во случај на инфекција од страна на орално-гениталниот пат.
 4. Честите патувања во тоалетот на мал начин, во процес на мокрење, има болка и чувство на печење во уретрата.
 5. Болка и непријатност во вагината за време и по секс.

Дури и кога болеста не му пречи на жената и не предизвикува непријатни чувства, неопходно е да се третира без прекин и само под надзор на специјалист, а не со помош на народни лекови. Во случај на доцен и несоодветен третман, уреаплазмозата станува хронична, а потоа третманот ќе биде многу потежок.

Во случај на стекнување на хронична болест, Уреаплазма се депонира на мукозните мембрани на гениталните органи и нивното целосно активирање. Одвреме-навреме можат да се појават егзацербации на болеста, кои се поврзани со воспалителни и катарални заболувања, стрес, прекумерно физичко насилство и други фактори. Може да има сериозно влошување на состојбата, која, покрај манифестациите претставени погоре, може да се карактеризира со зголемување на телесната температура и други знаци на синдром на интоксикација.

Уреаплазмозата може да предизвика повеќе болести како што се:

Поради формирањето на адхезивни процеси во матката, исто така, и неговите додатоци, жената може да биде неплодна . Уреаплазмозата за време на бременоста може да предизвика спонтан абортус, како и предвремено раѓање. За да се избегне ова, болеста мора да се лекува за време на бременоста.

Манифестација на болеста кај мажите

Како по правило, мажите се лекуваат на лекар не поради присуството на уреаплазмоза, туку поради компликациите што се појавија, бидејќи најчесто презентираната болест е асимптоматска.

Периодот на инфекција и појавата на првите симптоми на болеста може да трае неколку месеци. Во текот на овој асимптоматски период, болен човек, не знаејќи за болеста, може да стане носител на инфективниот агенс за неговиот сексуален партнер. Еден болен човек може да се жали на чувство на печење во уретерот при мокрење, во некои случаи се јавува слузницата од уретрата.

Презентираните симптоми на уреаплазмоза кај мажите можат да поминат сами по себе одредено време, а потоа да се повторат. Ако не започнете со лекување на оваа болест со текот на времето, тогаш може да се појават воспалителни процеси во уретрата, тестисите или машката неплодност. Главните компликации на болеста вклучуваат следново:

 1. Уретритисот е најчестата компликација на презентираната болест. За таква болест која се карактеризира со грчеви, болки, чувство на печење во уретрата и непријатност при мокрење. Имаше случаи кога болеста беше излечена независно. Во отсуство на третман, болеста станува хронична, и секоја егзацербација ќе биде многу потешка од претходната.
 2. Епидидимитис е воспалителна болест која влијае на епидидимисот. Оваа компликација на уреаплазмозата се јавува исклучително ретко. Како по правило, оваа болест не предизвикува болка и разни непријатности, но се забележува зголемување и задебелување на додатокот. Ваквата компликација бара итна медицинска помош.
 3. Простатитисот, исто така, може да предизвика уреаплазмоза во напредната форма. Пациентите се жалат на потешкотии при мокрење, чести повици кон тоалетот, болка и непријатност во перинеумот. По некое време, еректилната дисфункција може да се развие до импотенција.
 4. Неплодноста кај мажи со уреаплазмоза, исто така, се случува често, но ако болеста е во хронична фаза. Ако терапијата се изведува правилно и не постојат различни здравствени проблеми, репродуктивната функција кај мажите е обновена.

Дијагностицирање

Таквата болест како уреаплазмоза може да се дијагностицира со следниве методи:

 1. Молекуларен биолошки метод. Со оваа дијагноза, можете да дознаете присуство или отсуство на уреаплазма во примерокот. Но, количината на овој микроорганизам не може да се утврди со овој дијагностички метод.
 2. Серолошки метод (откривање на антитела). Овој дијагностички метод е назначен да се идентификуваат причините за спонтан абортус, неплодност и воспалителни болести во постпарталниот период.
 3. Бактериолошки (културен метод). Оваа дијагноза се базира на одгледување на уреаплазма во вештачки хранливи материи. За истражувања неопходно е да се извади крв од вагиналниот форникс, уретралната мукоза. Само презентираниот метод на истражување ќе овозможи да се одреди бројот на уреаплазмите, што е доволно за развој на оваа болест. Бактериолошкиот метод се смета за одлучувачки во одлучувањето за третманот на уреаплазмозата.

Третман

Третманот на уреаплазмоза треба да се препише само од лекар. Ќе го вклучи следниот акционен план:

 1. Прифаќање на антибактериски лекови. Изборот на потребниот антибиотик, неговата доза и режим се врши поединечно за секоја жена и за секој човек. Многу често се комбинира со орални антибактериски лекови и нивната локална употреба како тушеви или вагинални супозитории.
 2. Прифаќање на имуномодулаторни лекови и еубиотици за да се спречи нарушување на составот на микрофлората на вагината и гастроинтестиналниот тракт.
 3. Диета: исклучување на пржени, солени и зачинети пи, забрана за алкохол.
 4. Неуспех во време на сексуален однос.

Во периодот на бременост на фетусот, уреаплазмозата започнува да се администрира по 22 недели. Неопходно е да се лекува оваа болест не само кај пациентот, туку и кај сите негови сексуални партнери. По завршувањето на терапијата, на пациентот му се препишува следното испитување.

Превенција на болести

За оние кои не сакаат да го изложат своето тело на таков тест како уреаплазмоза, неопходно е да се исклучи секојдневен секс. Ако тие се присутни, тие секогаш треба да користат кондоми за време на сексуалниот однос. Пожелно е да постои ист сексуален партнер. Во случај на откривање на уреаплазмоза кај сексуален партнер, неопходно е да се подложи на испитување и одреден тек на терапија со цел да се спречи формирање на компликации на болеста.

Итна превенција на почетокот на сексуално преносливи инфекции вклучува воведување на антисептици во уретрата (хлорхексидин, мирамистин). Употребата на овие лекови е ефективна само во првите часови по случајниот сексуален контакт.

Меѓутоа, во овој случај неопходно е да се биде крајно претпазлив и да не се злоупотребува обезбедената дрога. Со честата воведувањето на антисептиците во уретрата, може да се појават изгореници на мукозната мембрана на уретрата, како и алергискиот уретрит. Одлична превентивна мерка за спречување на сексуално преносливи болести е зајакнување на имунолошкиот систем.

Уреаплазмозата е опасна инфламаторна болест која носи непријатни симптоми и последици. Неопходно е да се третира болеста навремено во случај на барем најмал симптом карактеристичен за уреаплазмоза. Само тогаш може да се излечи болеста и да се избегнат такви компликации како неплодност.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Уреаплазмоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматовенеролог , гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Микоплазмоза (појавување симптоми: 3 од 7)

Микоплазмозата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на бактеријата Mycoplasma Hominis и гениталиумот. Овие микроорганизми имаат негативно влијание врз ефикасноста на генитоуринарниот систем и предизвикуваат разни заболувања. Ако телото ја заразило Mycoplasma пневмонијата, тогаш тоа претставува закана за развојот на болести на горниот респираторен тракт.

...
Уретритис кај мажи (појавување симптоми: 3 од 7)

Уретритисот кај човек (воспаление на урогениталниот канал) е патолошки процес во урогениталниот систем. Најчесто се јавува на мукозната мембрана на уретрата или урогениталниот канал. Неспецифичниот уретритис кај мажите често може да биде комплициран од циститис, што резултира со потреба од сеопфатен третман.

...
Трихомонијаза кај жени (појавување симптоми: 3 од 7)

Трихомонијаза кај жени или трихомонас вулвовагинитис е инфективно-воспалителна болест која се карактеризира со воспаление на уретрата. Стапката на инциденца е околу 40% - речиси секоја втора жена е заразена. Без третман, постои голема веројатност дека ќе се појават непоправливи последици, вклучувајќи и неплодност.

...
Воспаление на јајниците (појавување симптоми: 3 од 7)

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...
Гонореја кај жени (појавување симптоми: 3 од 7)

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
гинеколог зема
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .