Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гонореја: Симптоми и третман

Гонореа - главните симптоми:

Гонореја е заразна венерична болест која се карактеризира со лезии на мукозните мембрани на урогениталните органи, мукозните мембрани на устата, очите и ректумот. Оваа болест влијае на машката и женската популација, па симптомите на гонореа за секој од нив се различни.

Причините за болеста

Главниот предизвикувач на гонореја е гонокок. Оваа болест се пренесува преку сексуален контакт, и, по правило, по секојдневен сексуален однос без употреба на кондом. Исто така, може да добиете гонореја во различни облици на сексуален однос:

 • за време на нормалниот однос,
 • со орален генитал,
 • со анален,
 • во контакт со гениталиите.

Постојат ситуации кога инфекцијата се јавува на домашен начин, на пример, преку предмети за домаќинство, имено преку постелнина и долна облека, крпа, крпа и многу повеќе. Овој пат на инфекција обично е карактеристичен за жените.

Кај дете, оваа болест може да се развие од мајка која страда од гонореја за време на породувањето. Покрај тоа, лезијата се нанесува на мукозната мембрана на очите.

Симптоми на болеста

Инкубациониот период за гонореа може да варира од 1 до 15 дена. Како по правило, првите знаци на гонореа започнуваат да се појавуваат по 3-5 дена по инфекцијата.

Знаци на гонореја кај мажите

Како се манифестира гонорејата? Акутниот уретритис е најчестиот симптом на болеста кај мажите. Инкубациониот период трае 2-7 дена, но има случаи кога тоа траело подолго. Главните симптоми на гонореа кај мажите се дизурија и скудни и лигави исцедок од уретрата.

Првично, исфрлањето е скудно и мукозно, но по 2-3 дена тие стануваат гнојни и изобилни. Манифестациите презентирани се главната разлика помеѓу гонококниот уретрит и не-гонококиот, кој е предизвикан од хламидија.

Ако некој има асимптоматски уретритис, неговото тело ќе служи како главно место за ширење на инфекцијата. Исто така, оние мажи кои не успеале да ја излечат болеста со текот на времето се во голем ризик да развијат компликации.

Кога болеста е во напредната фаза, таа станува хронична. Симптомите на хронична гонореја се карактеризираат со мало чувство на горење и мали секрети.

Знаци на гонореја кај жени

Цервикална гонореа

Симптомите на гонореа кај жени се различни и вклучуваат:

 1. Гонекокалниот цервицитис е честа сексуално пренослива болест. Инфекцијата кај жените не е само гонококи, туку кламидија и други организми. Главните симптоми на гонореа кај жени се вагинален исцедок и дизурија. Презентираните симптоми се забележани во рок од 10 дена и се многу интензивни и акутни. Може да се развијат и компликации, како што се болка на страна или долен дел на стомакот.
 2. Гонококен вагинитис. Кога ќе се појават првите симптоми на гонококниот вагинитис, секој преглед е многу болна процедура. Мукозната мембрана на вагината станува едематозна и црвена, има изобилство гноен исцедок.
 3. Аноректална гонореја. Поради анатомските карактеристики на структурата на телото кај жените, инфекцијата може да влијае на ректалната област. Како по правило, овие случаи се поврзани со формирање на цервицитис, и има многу малку случаи кога ректумот служи како единствено бактериско место.

Знаци на болест кај бремени жени и новороденчиња

Појавата на гонококна инфекција за време на бременоста може да предизвика сериозни компликации кај мајката и бебето. Затоа, не го одложувајте, бидејќи само во случај на навремено откривање и неутрализација на инфекцијата, може да избегнете одредени компликации. Без одредени симптоми се развива фарингијална инфекција, која е честа за време на бременоста. Кога инфекцијата се стекнува во доцна бременост, може негативно да влијае на раѓањето и состојбата на бебето. Најчестите компликации на мајчината гонококна инфекција вклучуваат:

 • долги раскинувања на мембраните,
 • предвремено породување,
 • хориоамниоитис и сепса кај новороденчиња.

Ризикот за бебето вклучува можност за неочекуван абортус, смрт на фетусот и предвремено раѓање.

Најчестата форма на гонореа кај новородените се смета за офталмија неонатор. Тоа може да се случи за време на преминувањето на детето преку раѓачкиот канал и при контакт со заразени секрети. Затоа презентираната инфекција веднаш треба да биде исклучена со различни оштетувања на очите кај бебето. Во таква ситуација, дополнителни мерки на претпазливост нема да бидат излишни.

Околу 70% од жените кои страдаат од оваа болест не ги набљудуваат симптомите на гонореа. Ако болеста е во напредната фаза, кај жените и кај мажите постои промена во гениталните органи, кои често предизвикуваат неплодност и појава на други компликации. Исто така, оваа болест влијае на другите органи: срцето, црниот дроб, кожата, бубрезите, мозокот, зглобовите, а исто така придонесува за крвната инфекција.

Компликации на болеста

Еднаш во човечкото тело, гонококите почнуваат да ги инфицираат мукозните мембрани на уретрата, анусот и грлото на матката, што резултира со гноен воспаление.

Ако инфекцијата не се излечи со текот на времето, таа може да се прошири кај жените во фалопиевите цевки, матката и карличната празнина. Кај мажите поради оваа причина, лезијата се применува на додатоците на јајниците.

Исто така, болеста може да предизвика ектопична бременост, развој на адхезии во абдоминалниот регион и постојана неплодност кај жените и мажите. Може да се појават компликации како воспаление на ректумот. Исклучително е ретка појава на сериозни компликации како оштетување на срцето, мозокот и крвните садови. Ако новороденчето е заразено од мајката за време на породувањето, тогаш бебето може да доживее воспаление на конјуктивата на окото и развојот на слепило.

Дијагноза на болеста

И покрај фактот дека ги имате сите горенаведени симптоми на гонореа, лекарот ќе може точно да се дијагностицира по истражувањето. Како по правило, за оваа намена се зема размаска од урогениталниот тракт и се спроведува студија за присуството на гонококи.

Третман на болест

Претходно, третманот се базираше на антибиотици од типот на пеницилин, но сега сликата е малку променета, поради тоа што гонококите станаа отпорни на антибиотиците од оваа серија. Избор на антибиотик, треба да помине темелно испитување и да се утврди нивото на отпорност на телото на специфичен антибиотик, како и да се утврди етимологијата на болеста.

Третман на болеста кај мажи

Третманот на гонореа кај мажите има свои посебни карактеристики. Се претпоставува дека за време на целиот курс на терапија пациентот ќе мора да го напушти внесот на зачинета храна и алкохол, сексуални односи, како и разни физички активности, бидејќи сите претставени фактори придонесуваат за влошување на болеста. Третманот на болеста кај мажите е одреден од степенот на болеста и возраста на пациентот. Во повеќето случаи, лекарот ги пропишува следните антибиотици за пациентот:

 • цефиксим;
 • олоксацин;
 • ципрофлоксацин.

Презентираните лекови имаат активен ефект врз гонококите. Во прилог на добивање на антибиотици, потребно е да се помине текот на имуномодулаторните и физиотерапевтските процедури. Овие постапки вклучуваат:

 • ултразвук;
 • UHF;
 • електрофореза;
 • Inductothermy;
 • ласерска терапија;
 • darsonval.

Треба да се напомене дека кога топката има постојан партнер, таа исто така треба да помине целосна терапија, дури и ако нејзините тестови не покажуваат присуство на болеста. Превентивните процедури нема да бидат излишни.

На крајот на целосниот курс на третманот треба да поминете контролна студија. Инфекцијата може да се смета за уништена само ако се добиени негативни резултати од тестот.

Третман на болеста кај жени

Третманот на сегашната болест кај жените може да се препише само кога:

 • ја потврди дијагнозата;
 • идентификуван патоген;
 • Беше направена бактериолошка анализа.

Спроведување на третман на гонореа кај жени, лекарите ја пропишуваат сите исти антибиотици како и мажите. Во улога на лекови на локална терапија, лекарите препишуваат да користат ректални супозитории, микроклистер, дампинг. Пренесените средства, исто така, имаат здравствено влијание врз болеста како целина. Посебен третман ќе биде потребен за жената во периодот на носење на детето. Строго е забрането само-лекарство. За периодот на целата терапија, треба да бидете под постојан медицински надзор.

Превентивни мерки

За да го заштитите вашето тело од оваа болест, потребни се превентивни мерки, кои ги вклучуваат следниве дејства:

 1. Темелно испитување, и во случај на откривање на болеста, третман на сите лица кои имале секс со пациенти со гонореја. Исто така треба да ги испитате девојките ако болеста е присутна кај најмалку еден од родителите.
 2. Употребата на кондом се смета за најсигурен начин да се спречи инфекцијата не само од гонореа, туку и други сексуално преносливи болести кои се сексуално преносливи.
 3. Човечкиот имунитет не може да се справи со оваа болест, па затоа, дури и во случај на негрижа, може да се појават повторливи инфекции со гонореа.
 4. Во случај на сексуален однос без кондом, веднаш мора да уринирате и да ги миете надворешните гениталии со топла вода и сапун. Како резултат на таквите акции, ќе биде можно да ги измиете гонококите кои се паднати. Неколку часа по сексот, како профилакса неопходно е да се користат специјални антисептици, произведени во форма на раствори: цидипол, гигитат, Мирамистин и други. Нивната акција е насочена кон уништување на гонококи и патогени на други заразни болести. Треба да се има на ум дека презентираните средства немаат сто проценти ефект, а исто така се намалува со зголемување на временскиот интервал од сексуални односи.

Гонокок е многу сериозна и опасна болест која може да влијае и на жените и на мажите. Сите симптоми на гонореја може да се елиминираат ако навреме го видите лекар и почнете со ефективна терапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гонореа и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш дерматовенеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кламидија (појавување на симптоми: 3 од 7)

Кламидија е исклучително честа болест кај оние кои се сексуално преносливи, односно од голем број на СПБ. Chlamydia, симптоми кои во околу половина од случаите се отсутни кај пациентите, како и клинички манифестации или карактеристични поплаки, се дијагностицира годишно кај повеќе од 90 милиони луѓе.

...
Хиперплазија на простатата (појавување симптоми: 3 од 7)

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...
Јариска дисфункција (појавување на симптоми: 3 од 7)

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

...
Тумор бубрег (појавување симптоми: 3 од 7)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Уретритис кај мажи (појавување симптоми: 3 од 7)

Уретритисот кај човек (воспаление на урогениталниот канал) е патолошки процес во урогениталниот систем. Најчесто се јавува на мукозната мембрана на уретрата или урогениталниот канал. Неспецифичниот уретритис кај мажите често може да биде комплициран од циститис, што резултира со потреба од сеопфатен третман.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .