Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ротавирус: Симптоми и третман

Ротавирус - главните симптоми:

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

Општ опис

Ротавирусната инфекција е исто така дефинирана како РИ, ротавирусен гастроентеритис, ротавирус, гастричен или интестинален грип. Преносот на вирусот се произведува главно од методот на храна, односно од неизмиени производи, валкани раце итн.

Така, инфекцијата со инфекција е можна на различни начини и, повторно, преку производи со ротавирус (особено, млечни производи, кои се особено подложни на инфекција поради спецификите на неговото производство, треба да се разликуваат). Вреди да се одбележи дека ротавирусите можат да живеат и во фрижидер подолго време, а хлорирањето на водата не влијае врз нив. Спротивно на општо прифатеното мислење за влијанието на светата вода врз вирусите, поради неговата променета структура, треба да се нагласи дека тоа не влијае на активноста на ротавирусите на кој било начин.

Сметајќи дека ротавирусот предизвикува воспаление, исто така, во областа на респираторниот тракт, нивното ширење се случува по аналогија со традиционалниот вирус на инфлуенца , односно со метод на капка (кашлање, кивање). Вирусот влегува во гастроинтестиналната мукоза (ГИТ), при што претежно е зафатено тенкото црево. Со поразот на гастроинтестиналниот тракт, ротавирусната инфекција предизвикува таква болест како ентеритис, кој се манифестира во воспаление на цревната лигавица, соодветно, по што се јавуваат симптоми карактеристични за ротавирусната инфекција. Тие се изразени, особено, во нарушувањата на варењето на храната, што предизвикува развој на дијареа, додека дехидрација.

Ротавирусна инфекција: симптоми кај деца

Текот на болеста кај децата се јавува во вид потешка отколку кај возрасните. Пациентот станува дистрибутер на вирусот од првите манифестации на него, останувајќи заразен до нивното целосно завршување заедно со самата болест. Обнова најчесто доаѓа во период од пет до седум дена, а телото произведува доволно стабилен имунитет за вирусот, што укажува дека практично е невозможно да се инфицира со ротавирус.

Инкубациониот период е од 1 до 5 дена, додека акутниот период започнува кај деца 3-7 дена. Тешкиот тек на акутниот период на болеста може да предизвика последователно зголемување на времетраењето на овој период, во кој случај може да биде повеќе од 7 дена. Потребно е околу 4-5 дена да се опорави од болеста.

Ротавирусната инфекција се карактеризира со свој акутен почеток. Нејзините главни манифестации се изразени во повраќање и нагло зголемување на температурата, дијареа е можно. Столче со ротавирусна инфекција е сосема карактеристично. Значи, на првиот ден е жолта, течна, на втората и третата - глинеста, сиво-жолта. Како по правило, кај пациенти постои течење на носот и црвенило на грлото, како и болка што се јавува при голтање. Акутниот период се карактеризира со недостаток на апетит, како и состојба на прострација.

Најчесто за ротавирусната инфекција кај децата се карактеризира со текот на следното сценарио. Така, утрото се зголемува кај дете со летаргија и каприциозност, наутро се појавува гадење. Повраќање е можно (често со мукус), и е релевантно дури и под состојба на празен стомак. Апетитот е значително намален, по јадење, повраќањето се јавува со ослободување на неразредените делови од храна, а исто така се јавува и после пиење на течност над 50 ml.

Тогаш температурата се зголемува, а до вечер може да надмине 39 ° C Вреди да се одбележи дека болеста се карактеризира со стабилна и висока температура, што е, тоа е многу тешко да го уништат. Времетраењето на состојбата при престој со висока температура може да биде околу 5 дена.

Дополнително, симптомите на ротавирусната инфекција се манифестираат како лабави столици со непријатен мирис, како и абдоминални болки. Кај многу мали деца кои сѐ уште не се способни да ги објаснат своите болни чувства, плачот се појавува како знак на болка, со карактеристичен татнеж во стомакот. Децата стануваат нервозни и плачат, исто така, тие исто така брзо губат телесната тежина. Вториот ден од болеста (како и следните денови) се карактеризира со поспаност. Соодветен третман ви овозможува да ги елиминирате сите манифестации на инфекцијата во прашање до 7 дена, по што следува целосна наплата. Единственото нешто што подоцна може да предизвика непријатност е лабава столица.

Што се однесува до интензитетот на манифестациите, како и сериозноста и времетраењето на симптомите кои ротавирусната инфекција ги носи со нив, тие се генерално различни. Вреди да се спомене дека симптомите на инфекција се слични на оние на други болести од потешка природа. Како таква, можеме да направиме разлика, на пример, салмонелоза или колера . Токму затоа кога детето се издига на температура, како и со гадење и / или течна столица во него, веднаш треба да се повика во домот на докторот. Со остра болка во абдоменот како дополнителен симптом, мора да повикате брза помош. Треба да се исклучи само-третманот до специфичните упатства на лекарот.

Компликации на ротавирусната инфекција кај децата

Правилниот третман на ротавирусна инфекција не предизвикува компликации. Меѓутоа, ако исклучувате често пиење во случај на дијареа и повраќање, особено за деца под една година, дехидрацијата може дури да биде фатална (до 3% од сите случаи). Неуспехот да се преземат потребните мерки, исто така, може да доведе до придржување на цревната бактериска инфекција на вирусот, што дополнително го усложнува текот на болеста и состојбата на детето. Мора да се следи температурата на детето, бидејќи со продолжено зголемување на опсегот од 39 ° C, оптоварувањето на кардиоваскуларниот систем значително се зголемува и можни се конвулзии.

Општо земено, болеста нема долгорочни последици, па затоа е можно да се посочат поволни предвидувања за иднината.

Симптоми на ротавирусна инфекција кај возрасни

Како што веќе бевме забележано, текот на болеста кај возрасните има форма на поблага отколку кај децата. Што се однесува до повторната инциденца, тука, за разлика од нив, со ниско ниво на антитела, имунитетот не се развива правилно за ротавирусна инфекција, и затоа неговите симптоми можат да се повторат.

Специфичната природа на болеста е иста. Значи, сеуште е вирусен гастроентеритис, чиј тек влијае на гастроинтестиналниот тракт, како и изразен во дехидрација и општа интоксикација. Најчестиот метод на инфекција е контакт со контаминирана храна, но не се исклучува домаќинството, водата и другиот контакт.

Кај возрасни, умерена интоксикација, со летаргија, мускулна слабост, главоболка и слабост, нискостепена температура (до 37,7 ° C). Фаринксот добива отежнатост, се појавува бел цвет на јазикот, придушен звук на срцето (како што е утврдено со лекарско испитување). Почетокот на болеста се карактеризира и со својата тежина, која се манифестира во првите денови од моментот на инфекција. Исто така, постојат абдоминални болки (епигастричен регион). Столицата е водена (во 3-9 пати на ден), меѓу симптомите се присутни и гадење и повраќање.

Со оваа инфекција, дијареа е обилна, се карактеризира со остар мирис и бледило на бојата, во некои случаи може да има додаток на слуз, кој трае до една недела. Со оглед на острината на загубата на течности, дехидрацијата, исто така, брзо се развива, што, пак, може да доведе до откажување на циркулацијата и до прекин на урината (анурија) од страна на телото. Треба да се забележи дека често ротавирусната инфекција е реален феномен, кој се јавува како компликација на болести кои влијаат на респираторниот тракт ( ринитис , фарингитис ).

Во меѓувреме, во многу случаи, болеста се карактеризира со олеснување на протокот со отсуство на карактеристични симптоми во форма на гадење и повраќање, а столицата е течност и реткост. Во било која од варијантите на текот на болеста, пациентот е продавач на инфекција, соодветно, во овој тој е опасен за луѓето околу него.

Ротавирусна инфекција: третман кај деца

За да се елиминираат ротавирусни лекови, како такви, не постои. Поради оваа причина, третманот на инфекцијата е симптоматски, и затоа се фокусира на нормализација на состојбата со враќање на балансот на водата и сол, кој се подложува на повреди поради повраќање и дијареа. Исто така, целта на третманот е да се бори против резултатите добиени од заразна експозиција во форма на дехидратација, токсикоза и нарушувања во работата на уринарните и кардиоваскуларните системи.

Манифестацијата на симптоми кои укажуваат на гастроинтестинални нарушувања кај едно дете, во секој случај не дозволува потрошувачката на млеко и млечни производи во било која форма, бидејќи тие во моментов претставуваат одлична алатка за раст на бактериите.

Детето, исто така, може да има намален апетит или е целосно отсутен - во секој случај, не е неопходно да го присили да јаде. Добра храна во оваа состојба ќе биде мала количина желе (на вода, џем и скроб, односно домашна), можете исто така да дадете пилешка супа. Во случај детето да одбие да јаде, можете да му дадете течна оризова каша без масло (малку засладено). Главната работа во исхраната е безначајноста на обемот на порции, што ќе го спречи рефлексот со постепено сатурација.

Главниот третман во прилог на ограничувањата во исхраната е употребата на рехидрационата терапија, исто така се применуваат и сорбентите (активиран јаглен, атапулгит, диоктааедем смектит). Деновите во кои настанува тешка повраќање или дијареа, овозможуваат надополнување на соли и количини на течност изгубени преку повраќање и лабава столица. Ова обезбедува можност за користење на рехидрон (кесичка за литар вода) на 50 ml со интервал од секои половина час или час додека не истече течноста. Кога ќе го прескокнете внесот на ова решение поради спиење, не треба да го разбудите детето, бидејќи не треба да му го дадете решението во обем поголем од 50ml, бидејќи тој едноставно може да го извади.

Во однос на температурата, важна точка е фактот дека вирусот умира на 38 ° C, соодветно, температурата под оваа граница не е неопходна за снимање. Ова се однесува не само на ротавирусна инфекција, туку, исто така, на пример, обична настинка - добро познат е фактот дека не се препорачува да се распрсне температурата додека не се постигне оваа ознака (фигуративно, на телото и на неговиот имунолошки систем треба да им се дозволи да се "борат").

За да се намали температурата, лекарот ќе им препише свеќи на деца под 3 години (цефикон), парацетамол се препорачува за постари деца (според дозата на одредената возраст). Бришењето со употреба на слаб раствор од вотка, исто така, може да се користи за да се распрсне температурата (целото тело е избришано без да се дозволи пад на температурата во областите меѓу одделни делови). Триењето се изведува по половина час од моментот на земање на лекот од температурата во отсуство на резултат.

Детско мени за ротавирусна инфекција (потсетник за родители)

Гастроинтестиналните нарушувања со температура се елиминираат со рецепт на Enterofuril во пропишаната доза. Лекот е наменет за лекување и превенција на инфекција, како и за спречување на пролонгирана дијареа кај пациент. Болката во стомакот е елиминирана, но-Шпој, повторно, како што е пропишано од докторот и во дозата назначена од него (обично во форма на раствор).

Ротавирусна инфекција: третман кај возрасни

Со оглед на поголема адаптибилност на возрасен организам кон шокови од овој тип (и адаптација на гастроинтестиналниот тракт кон нив особено), како и нивниот посилен имунитет, болеста се јавува во блага форма на изложеност. Со оглед на тоа, не е потребен посебен третман во овој случај. Ако симптомите се изречат, тогаш третманот е фокусиран на елиминација на специфични симптоми. Значи, ова може да вклучи и спречување на дехидрација поради честото пиење на сол раствори (врз основа на рехидрон), како и вода, чај.

Дополнително прифатени сорбенти за забрзување на отстранувањето на токсините и подобрување на благосостојбата, како и адстрингентни лекови. Важна точка е, исто така, ограничување во исхраната (особено, ограничувањето е проширено на потрошувачката на храна заситена со јаглени хидрати во форма на овошје, шеќер, зеленчук), повторно, млечните производи се исклучени.

Поради фактот дека болеста е заразна, за време на третманот пациентот мора да биде изолиран, со што се ограничува ширењето на ротавирусната инфекција. Хоспитализацијата е можна врз основа на епидемиолошки и клинички индикации.

Ако се сомневате дека имате инфекција со ротавирус, треба да се обратите кај вашиот лекар (педијатар) или специјалист за заразни болести, кој ќе го одреди потребниот третман врз основа на тестовите потребни за ова. Дополнително, тој може да го упати пациентот до гастроентеролог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ротавирус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: терапевт , специјалист за заразни болести , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салмонелоза (појавување симптоми: 10 од 18)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Џардијаза (појавување симптоми: 9 од 18)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Дизентерија (појавување симптоми: 8 од 18)

Дизентерија, исто така дефинирана како шигелоза, е болест од групата на цревни акутни инфекции, самата група подразбира болести пренесени со фекално-орален пат. Дизентерија, чиишто симптоми се манифестираат во форма на дијареа и општа интоксикација, има тенденција на сопствена распространетост, што подразбира можност за епидемија или пандемија кога е откриена.

...
Гастроентероколитис (појавување на симптоми: 8 од 18)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Цревни грип (појавување симптоми: 8 од 18)

Цревниот грип е болест од вирусна природа, која е предизвикана од ротавирус и продолжува со клиничките манифестации на интестинална инфекција. Меѓу сите цревни инфекции, оваа патологија е широко распространета - според статистичките податоци, таа изнесува 40% од сите заразни болести на дебелото црево. И најчесто цревниот грип се развива кај децата од првата година од животот, додека возрасните се заразени со вирусот во процесот на грижата за децата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .