Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Маус треска: симптоми и третман

Глувчето треска - главните симптоми:

Инфекциите што ги пренесуваат глодари може да имаат многу катастрофални последици за луѓето ако се проголтани. Една од овие инфекции е треска на глувци, чии симптоми во почетната фаза се манифестираат како акутна форма на акутни респираторни инфекции. Во меѓувреме, и покрај тоа што се директно поврзани со оваа категорија, последиците од инфекцијата се изразуваат не само во треска, како што може да се разбере од името, но исто така и во оштетување на бубрезите, општа интоксикација и тромбохеморрагичен синдром. Опасноста од болеста лежи во фактот дека ако ги напаѓате бубрезите кога третманот не започне навремено, може да биде фатален.

Пренос на вируси

Волшебните глувци и норвешките стаорци делуваат како носители на вирусот. Во исто време, самите животни не се разболуваат, но го носат само овој вирус. Нејзината екскреција се јавува преку урината и фецесот на животните. Меѓу начините на инфекција постојат неколку видови:

 • Воздушна прашина инфекција која дише во прашина која содржи измет со вирус;
 • Прехранбен тип на инфекција во која се употребува храна или вода што е контаминирано со секрети од вирусот;
 • Контакт тип на инфекција во која оштетената кожа контакти контаминирани предмети со вирус или директно со глодари заразени од него.

Ниту еден вирус не се пренесува од едно лице во друго.

Маус треска: симптоми, текот на болеста

Времетраењето на периодот на инкубација може да биде околу 7-46 дена, но најчест период е 21-25 дена. Почетниот период, олигор (кој се карактеризира со хеморагични и бубрежни манифестации), периодот на полиурична и периодот на закрепнување се вистинските периоди на текот на болеста, која се карактеризира со треска на глувци. Симптомите на треска кај глувците кај децата се појавуваат постепено, при што нивните први манифестации може да се видат само на петнаесеттиот или дури дваесеттиот ден по инфекцијата. Меѓу нив се следниве:

 • Температурата се зголемува до 40 ° C;
 • Мускулна болка, болки во зглобовите;
 • Треска;
 • Гадење со наизменично повраќање;
 • Мигрира честа појава;
 • Заматен вид;
 • Тешко крварење на непцата, како и крварење од носот.

Како и за возрасните, треската на глушец има симптоми слична природа, чија општа форма е прикажана на следниов начин:

 • Температура околу 40 ° C;
 • Тешки главоболки;
 • Зголемена осетливост на светлина и болка во очите;
 • Нејасноста на околните објекти, чувството на "решетка" пред очите;
 • Ретки пулси;
 • Намалување на крвниот притисок;
 • Црвенило на кожата во вратот, лицето, очите;
 • Појавата на 3-4-тиот ден од болеста мали точки на исип, кои се концентрираат на страните на телото и се поткопуваат;
 • Хеморагии на очите;
 • Назално крварење;
 • Гадење и чести повраќање.

Почетен период . Нејзиното траење е 1-3 дена, се карактеризира со прилично акутен почеток. Температурата, како што веќе покажавме, достигнува околу 40 ° C, често придружена со треска. Во својата манифестација има главоболка, а состојбата на пациентот е придружена со сува уста, општа слабост. Испитувањето открива присуство на знаци на хиперемија на кожата (вратот, лицето, горните торакални делови), се појавува конјуктивитис, во некои случаи се појавува хеморагичен осип.

2-4 - 8-11 дена од болест . Како и во претходниот период, болеста се карактеризира со треска, која трае до 4-7 дена. Намалувањето на температурата не води кон подобрување на општата состојба, па дури и може да се влоши. Типични манифестации за овој период се болка во долниот дел на грбот со различни степени на сериозност. Со појава на болка во лумбалниот 'рбет, исто така се јавува повраќање (6-8 или повеќе пати на ден) и не е поврзана со употребата на лекови или храна. Исто така, има болка во абдоменот, често - надуеност. Карактеристичната манифестација на болеста се изразува со оштетување на бубрезите, што предизвикува задуеност на лицето, позитивен симптом на Олигуриа, пастопни очни капаци.

9-13 дена . Периодот е полиурен. Повраќањето запира, болката во стомакот и долниот дел на грбот постепено исчезнува, апетитот и спиењето се враќаат во нормала, дневната количина на урина се зголемува. Сувата уста и слабост продолжуваат, периодот на опоравување почнува постепено, од 20-25 дена.

Третман на треска за глушец

Третманот на оваа болест се јавува во одделот за заразни болести во болницата. Карактеристично за него е назначувањето на одмор во кревет за период од 1-4 недели. Пропишани се антипиретични, аналгетски и антивирусни лекови, како и антиинфламаторни лекови. Дополнително, се препорачува инфузиска терапија, доколку е потребно, се користат глукокортикоиди и хемодијализа. За развој на тромбохеморрагичен синдром потребна е употреба на антикоагуланси. Покрај тоа, витамини терапијата и елиминација на лекови кои го зголемуваат оштетувањето на бубрезите е важно.

За да се дијагностицира треска на глушец, треба да се контактира специјалист за заразни болести, лабораториски методи за анализа ( крв , урина , ПЦР, коагулограм).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате треска на глушец и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хеморагична треска (појавување симптоми: 8 од 12)

Вирусни хеморагични трески (HF) се недиференцирана група на акутни вирусни инфекции во кои хеморагичниот синдром е најистакнат симптом. Во медицината, познати се 15 подвиди на такви заболувања. Сите се слични во нивниот тек и тие се обединети со хеморагичен синдром (од каде потекнува името на групата).

...
Борелиоза (појавување симптоми: 6 од 12)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Туларемија (појавување симптоми: 6 од 12)

Туларемијата е болест од природна фокална природа, манифестирана во форма на акутна инфекција. Туларемија, чии симптоми вклучуваат лезии на лимфните јазли и кожата, а во некои случаи и мукозните мембрани на фаринксот, очите и белите дробови, се разликуваат и од симптомите на општа интоксикација.

...
Скарлетна треска (појавување симптоми: 6 од 12)

Скарлетната треска е инфективна болест која се јавува кај пациенти во акутна форма и се пренесува преку капки во воздухот. Вреди да се забележи дека црвената треска, чии симптоми се манифестираат во форма на тежок осип со мали точки, воспалено грло, треска и интоксикација, се јавува не само кај децата, како што многу луѓе погрешно претпоставуваат, туку и кај возрасните. Исто така забележуваме дека како извор на инфекција, пациентите се најопасни во првите денови од појавата на оваа болест кај нив.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 6 од 12)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .