Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Херпетична ангина: симптоми и третман

Херпангина - главни симптоми:

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

Општ опис

Herpangina, исто така, може да се нарече како синоними како афтозен / везикуларен фарингит, херпетичен тонзилитис или херпангина. Кога оваа болест развива воспаление на крајниците, предизвикани од коксачи ентеровирусите, како и вирусите на ЕХО. Најчесто херпангина е детектирана кај деца од предучилишна возраст и кај деца од група основно училиште, односно интервал од 3 до 10 години.

Најтешкиот тек на херпес болки во грлото се карактеризира кај деца под три години. Откривањето на херпетичната ангина кај децата на возраст од првите месеци од животот се случува многу поретко, заради тоа што тие имаат соодветни антитела добиени преку мајчиното млеко, со други зборови, во овој случај станува збор за присуство на пасивен имунитет.

Преносот на патогенот се јавува со капки во воздухот (на пример, за време на кивање, кашлање, зборување итн.), Сепак, фекално-оралниот пренос е дозволен, што, сепак, се јавува поретко. Во фекално оралниот пат на инфекција се јавува преку валкани раце, брадавици, храна, играчки и сл. И, конечно, меѓу можните начини на инфекција е контактниот контакт на пренос, што значи инфекција преку назофарингеалниот исцедок.

Носител на вирусот и болниот делуваат како главен природен резервоар (инфекција преку животни се случува малку поретко). Коскетолозите (пациенти кои се опоравуваат), исто така, може да се сметаат за извор на инфекција, што се објаснува со фактот дека вирусот се ослободува уште неколку недели (обично 3-4).

За херпетичната ангина, исто така, е утврдена сезонската состојба, особено може да се покаже дека врвната инциденца е во периодот од јуни до септември. Оваа болест се карактеризира со висок степен на зараза, затоа во определен летен-есен период децата често се инфицираат и во рамките на индивидуалните семејства и во услови на организирани групи на групи (детски градинки, кампови итн.).

Кога предизвикувачкиот агенс на херпетичното болно грло влегува во телото низ назофаринксот (преку неговите мукозни мембрани), се шири во цревните лимфни јазли. Тука е активно репродуцирана, а потоа - во крвта, што придонесува за развој на таква состојба како виремија. Всушност, виремијата значи состојба во која вирусот е во крвотокот, што овозможува понатаму да се шири низ телото.

Особеностите на понатамошното ширење се предизвикани од својствата на вирусни патогени, како и од особеностите на индивидуалните заштитни механизми што ги има детскиот организам. Кога вирусни патогени се шират низ телото, тие се фиксирани во една или друга област на ткиво, поради што во нив се развиваат воспалителни процеси, дистрофични и некротични процеси.

Коксаски ентеровирусите, како ЕХО, имаат висок степен на тропизам (т.е. способност да изберат најмногу "атрактивни територии") во однос на мукозните мембрани, нервното ткиво, мускулите (вклучувајќи го и миокардот).

Исто така, се случува дека херпес болно грло кај деца се јавува кога веќе постои аденовирусска инфекција или грип. Подоцна, откако детето претрпело херпетично воспалено грло, тој развил стабилна форма на имунитет против соодветниот вирус на вирусот. Во меѓувреме, ако инфекцијата се јави со друга форма на вирусот, ова повторно може да предизвика развој на херпангина.

Херпетична ангина: симптоми

Времетраењето на периодот на инкубација на болеста е околу 7-14 дена. Имајте на ум дека периодот на инкубација е временскиот период помеѓу моментот кога микробиолошкиот агент влегува во медиумот на телото и во моментот кога се појавуваат првите симптоми на болеста што ги предизвикува.

Манифестацијата на херпетичната ангина започнува со симптоми, што соодветствува на сликата на грипот, соодветно, слабост и неразположение, губење на апетитот се забележуваат овде. Покрај тоа, висока температура станува карактеристичен симптом на оваа состојба, температурата на која достигнува 39-40 степени. Постојат поплаки за болка во мускулите, означени во екстремитетите, како и во стомакот и грбот. Исто така, гадење и повраќање, дијареа, главоболка. Во прилог на општите типови на симптоми, исто така постои болки во грлото, болка при голтање, кашлица, течење на носот, прекумерна салвација.

Herpangina кај децата е придружена со брзо зголемување на локалните промени. Значи, веќе првиот ден може да се најдат мали папули кои се појавуваат на црвената мукозна мембрана на арки на палатинот, крајниците, непцата и уулу во усната шуплина (елементите на кожата во форма на мали, густи меури кои се издигаат над кожата). Постепено, папулите почнуваат да се трансформираат во везикули - инаку, везикулите, односно шупливите елементи на исипот, достигнувајќи просечен дијаметар од 5 мм, во внатрешноста на нивната празнина има сериозна содржина.

По 1-2 дена, почнува да се отвараат формираните меури, по што сивично бели рани остануваат на местото на нивната локација, опкружени со круна од црвенило. Во некои случаи, таквите чирови почнуваат да се обединуваат едни со други, што доведува до формирање на мозочен тип на површински дефекти. Ерозии формирани на мукозните мембрани, имаат изразена болка, што доведува до одбивање на децата од потрошувачката на храна и пијалок. Покрај тоа, херпес болното грло е придружено со развој кај деца на билатерална паротидна, цервикална и субмандибуларна лимфаденопатија - тоа е состојбата на зголемениот лимфен јазол во овие области.

Истовремено со типичните манифестации на болеста, децата со херпес болки во грлото, исто така, можат да имаат избришани знаци на болеста, што значи само развој на катарални промени во орофаринксот, во отсуство на дефекти на мукозната мембрана. Со ослабен имунитет кај децата, херпесните ерупции кои се манифестираат со оваа болест може да се појавуваат на брановиден начин на секои 2-3 дена, а осипот во овој случај ќе биде проследен со треска во комбинација со симптоми на интоксикација. Во некои случаи, херпетичното болно грло е придружено со појава на папуларен исип на екстремитетите во дисталните региони (рака, нога) и по телото, слично, оваа локација е важна за везикуларен исип.

Во случај на типичен тек на херпетично воспалено грло, треската почнува да престанува по 3-5 дена, по околу 6-7 дена започнува епителиализација (лекување во погодената слузница во овој случај) со појава на слој на епителија во такви области, поради што последниот дефект е предмет на надополнување). Ако телото на пациентот има низок степен на реактивност или ако виремијата достигна висок степен, може да се појави генерализација на ентеровирусна инфекција (нејзино ширење во други области и органи), поради што може да се развие енцефалитис, менингитис, пиелонефритис, миокардитис или хеморагичен конјунктивитис.

Херпетичен воспалено грло: фото-лезија на задниот фарингеален ѕид

Дијагностицирање

Дијагнозата на херпетичкиот тонзилитис се прави врз основа на претходните серолошки и вирусолошки студии. Фарингеалните брисели, запленети во текот на првите 5 дена од болеста, се користат како материјал за спроведување на вирусно истражување. Серолошкиот преглед се базира на проучување на серумот, запленети во првите денови од манифестацијата на болеста, како и 2-3 недели подоцна. Најмногу информативен дијагностички метод во овој случај е методот на имунофлуоресценција.

Во диференцијалната дијагноза, тие се одбиваат од податоците во форма на возраста на детето, карактеристиките на болеста во однос на сезоната, локализација на елементите на исипот во оралната средина. Херпетичното болно грло не е придружено со појава на херпетичен исип на лицето, слузницата не крвари, не се развива gingivitis. Во чести случаи, херпетичното болно грло е придружено со појава на симптом, како што е болката во стомакот, која е предизвикана од актуелната за нејзината дијафрагмална миалгија.

Главните насоки на дијагнозата: тест на крвта; идентификација на патогенот (испитување на брисеви, брисеви на назофаринксот).

Третман

Третманот на херпетичната ангина е комплексен и симптоматски. Прво, болните деца се предмет на изолација, третманот што се применува на нив треба да биде и општ и локален. Детето треба да пие многу течности, храната се сервира во полу-течна или течна форма - ова ќе ја елиминира дополнителната иритација на оралната мукоза.

Препишани се хипосензитивни лекови (диазолин, claritin, итн.), Имуномодулатори (на пример, имунолошки или имудон), препарати на антипиретично дејство (на пример, ибупрофен). Со цел да се избегне слој на секундарна инфекција, треба да се користат орални антисептици, исто така е неопходно да се обезбеди чорапирање со антисептици (секој час), се препорачуваат декоки од разни билки (даб кора, мудрец, календула итн.). Дополнително, се пропишува третман со соодветни препарати на крајниците и заден фарингијален ѕид. Исто така локално применети аеросоли со антисептик, аналгетик и обвивка на мукозен ефект (ingalipt, итн.).

Неприфатлива мерка во третманот на херпетичната ангина е употребата на инхалации, не се дозволени компреси - поради термичкиот ефект се зголемува циркулацијата на крвта, што предизбира ширење на вирусот со крв низ телото.

Ако се појават симптоми кои укажуваат на можна појава на херпетично болно грло, неопходно е да се контактира со присутниот педијатар, советите од невролог ќе помогнат да се елиминира серузниот менингитис, промените што се идентификувани кај анализата на урина може да бараат консултација со нефрологот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на грлото на Herpangina и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , невролог , нефролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 10 од 15)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Фоликуларен тонзилит (појавување симптоми: 9 од 15)

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...
ARVI (појавување симптоми: 8 од 15)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Свинскиот грип (H1N1) (појавување симптоми: 8 од 15)

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 8 од 15)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .