Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Коронавирус: Симптоми и третман

Коронавирус - главни симптоми:

Коронавирусот кај луѓето придонесува за развој на акутна респираторна болест (од два до пет дена), по што доаѓа обновувањето. Со сливот на неповолни фактори, инфекцијата може да предизвика појава на атипична пневмонија.

Се карактеризира со тежок курс со висока стапка на смртност на пациентот. Пациентот умира од респираторна инсуфициенција : коронавирусот се множи во алвеолите на белите дробови, предизвикувајќи акутно воспаление, висока телесна температура со симптоми на инфлуенца .

Преносот се врши со капки во воздухот: доволно е да се биде во иста просторија со заразено лице за краток временски период за да се зарази. Кај мали деца, болеста е доста тешко поради слаб имунитет.

Има случаи кога САРС избувна во Кина и по кратко време ги опфати САД, Јужна Африка и Канада. По истражувањето, учеството на коронавирусот како катализатор на процесот беше докажано: болеста придонесе за сузбивање на имунитетот и нарушување на балансот на водата и солта во телото. Таа има негативен ефект врз белите дробови, предизвикувајќи влакнести лузни. Ризичната група вклучуваше возрасни лица, лица по 50 години, пациенти со хепатитис .

Дијагнозата на болеста лежи во надворешното испитување на пациентот. Доколку е потребно, се пропишуваат крвни тестови, ултразвук на белите дробови или Х-зраци. Третманот ќе зависи од возраста на пациентот, степенот на болеста. Во тешки случаи, пациентот е хоспитализиран. Со навремен третман, прогнозата е позитивна. За да се намали ризикот од повторна инфекција се доделуваат превентивни мерки.

Структура на коронавирус

Етиологија

Коронавирусот се пренесува од болен човек на здрава. Честички со вирус се движат низ воздухот, инфицирајќи ги другите луѓе. Децата се најмногу склони кон инфекција: стекнатиот имунитет на болеста е краткотраен, детето може да се зарази некое време подоцна.

Главните причини за болеста:

 • недостаток на имунитет на болеста;
 • вируси со печат OS38 и OS43.

Вирусот му припаѓа на семејството Coronaviridae, честичката има кружна форма, покриена со процеси во облик на клубови како гликопротеини. Таа има сложена структура - се состои од едно влакно на РНК, извиткано во спирала.

Во надворешната средина, честички со вирус се нестабилни, брзо умираат при високи температури или ниска влажност на воздухот. Видот е добро осетлив на средства за дезинфекција.

Во Саудиска Арабија во 2012 година е забележано појава на респираторен синдром на Блискиот Исток на коронавирус. Тој беше провоциран од нов патоген на коронавирусот полковник. Овој тип на болест главно ги зафаќа машките лица со возраст од 20 до 80-90 години.

Карактеристични карактеристики на болеста:

Обновувањето може да биде погрешно: често во човечките бели дробови започнува процесот на замена на здрави клетки со фиброзно ткиво.

Класификација

Тежината на болеста е:

 1. Респираторна форма. Таа поминува брзо, пациентот развива имунитет. Се развива во клетките на мукозниот епител во горниот респираторен тракт.
 2. Цревна форма - често забележана кај мали деца.
 3. Атипичната пневмонија е тешка форма кога белите дробови се зафатени, предизвикувајќи тешка воспаление со вишок течност во ткивата. Комплицирано со додавање на габични или бактериски инфекции. Голем процент на смртност.
Атипична пневмонија

Во зависност од антигенскиот состав, коронавирусите постојат во следниве сорти:

 • група I;
 • група II;
 • група III;
 • група IV.

За да се утврди вирус на вирусот и неговата припадност на една или друга група, се спроведуваат специфични крвни тестови, спутум од белите дробови.

Симптоматологија

По инфекцијата со коронавирус започнува инкубационен период од 2 до 10 дена. Првите знаци - појавата на ринитис без треска, по една недела доаѓа целосно закрепнување. Без соодветен третман, компликации се можни: пневмонија или бронхитис .

Главни симптоми:

 • главоболки;
 • воспалено грло;
 • ниска телесна температура.

Во случај на компликација на коронавирус, се додаваат следниве симптоми:

 • кашлица;
 • висока температура;
 • треска;
 • гадење;
 • недостаток на здив;
 • назална конгестија;
 • оток на мукозата на грлото;
 • проблеми со стомакот, цревата.

Обично, лицето е болно околу 14 дена и целосно се обновува.
Со неповолен тек на болеста влегува во втората фаза. Една недела подоцна, пациентот развива акутен респираторен дистрес: се јавува хипоксемија (осиромашување на кислородот) и нарушување на респираторниот ритам. Смртта се јавува како резултат на респираторна инсуфициенција.

На првите симптоматски манифестации на болеста, треба да се консултирате со специјалист и да добиете квалификуван третман.

Дијагностика

Коронавирусот кај лице во било која форма во почетната фаза на развојот на болеста ги има истите симптоми, па затоа е многу важно да се спроведе диференцијална дијагноза.

Кога контактираат со еден пациент во клиниката, испитуваат, слушаат поплаки и, за да ја потврдат состојбата на превозникот, пропишуваат коронавирус тест:

 • лабораториски испитувања: земање на култура на крв и спутум;
 • инструментално: спроведе рентген или ултразвучен преглед на бубрезите и белите дробови.

По сеопфатен преглед, пациентот е пропишан ефикасен третман проследен со рехабилитација.

Третман

Третманот на коронавирусот ќе зависи од видот на болеста. Главниот фокус е на следните точки:

 • пијте многу вода;
 • испирање на носот со солен раствор;
 • наводнување или чување;
 • антивирусни лекови;
 • антипиретични и антибактериски агенси.

Во комбинација со главниот третман, употребата на традиционалната медицина се смета за прифатлива:

 1. Мед - неопходен инструмент во борбата против вирусни инфекции, кој се користи со лушпа или чај. Помага да се спречи болки во грлото, да се елиминира кашлица. Се користи за плакнење на носот со ринитис.
 2. Кромидот и лукот имаат антивирусен ефект, го зајакнуваат имунолошкиот систем и често се користат како превентивна мерка против инфекцијата со коронавирус.
 3. Билни декоки од камилица, дива ружа, липа, боровинки и бобинки (црна рибизла, малина) помагаат во борбата против болеста и зголемување на отпорноста на телото.
 4. Лимон и ѓумбир се познати како силни антивирусни агенси.

За да се зголеми имунитетот, постои вакцина која се прави за време на масовните епидемии на вирусни заболувања. Вакцинацијата ќе помогне да се премести болеста во блага форма.

Во време на болеста, важно е да се држиме до диета и да не го претеравме телото со нездрава храна - пржена и масна храна. Храната треба брзо да се вари.

Ако е откриена атипична пневмонија, пациентот е хоспитализиран.

Можни компликации

Коронавирусот може да предизвика овие компликации:

 • бронхитис;
 • пневмонија;
 • белодробна инсуфициенција.

Важно е за сите симптоми кај дете да се подложат на сеопфатен тест во добра клиника за да добијат навремен третман.

Превенција

Болеста се пренесува преку капки во воздухот, затоа се разликуваат следните главни мерки за спречување на коронавирус:

 • земање антивирусни лекови во период на акутна АРВИ ;
 • јаде лимон, ѓумбир, лук и кромид;
 • да не биде меѓу голем број луѓе и во душевни простории;
 • вакцина против коронавирус;
 • специјални маски во транспортот;
 • лична хигиена (миење раце);
 • третманот започна навреме за да се спречат компликации.

Треба да се вклучи во спортот, да води активен животен стил, често да оди на свеж воздух и да ја вентилира просторијата. Важно е да се јаде исправно - исхраната треба да биде богата со зеленчук, овошје, месо и риба.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате коронавирус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: инфекциолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Грип (појавување симптоми: 6 од 11)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
ARVI (појавување симптоми: 6 од 11)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Свинскиот грип (H1N1) (појавување симптоми: 6 од 11)

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...
Серузен менингитис (појавување симптоми: 6 од 11)

Серузниот менингитис е акутен воспалителен процес кој се развива во пиатерот. Во некои клинички случаи, воспалителниот процес може да влијае на 'рбетниот мозок. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Тоа е затоа што имунолошкиот систем на оваа возраст не е способен да издржи вирус од ваква природа. Но, болеста може да се дијагностицира кај возрасни.

...
Менингококната инфекција (појавување симптоми: 6 од 11)

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .