Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Некаториаза: Симптоми и третман

Некариоза - главните симптоми:

Некаториозата е паразитарна болест која е предизвикана од пенетрацијата на неглинските гелминци во телото. Најраспространетата болест е во Африка, Азија, делумно во САД, Австралија и Индија.

Инкубациониот период трае од 40 до 60 дена. Клиничката слика се развива во фази, но не постојат специфични знаци кои би овозможиле точна идентификација на болеста, па затоа е невозможно самостојно да се споредат симптомите и третманот.

Некарозата кај децата е поретка отколку кај возрасните, но болеста нема јасна разлика помеѓу возраста и полот. Дијагнозата се изведува преку лабораториски тестови. Третманот е конзервативен - лековите се избираат за да се елиминира самиот хелминт и се пропишува симптоматска терапија.

Некариозата има поволна прогноза: предмет на навремено започната терапија, можно е да се избегнат сериозни компликации, а пациентот целосно се обновува. Во спротивно, можно е развој на фактори кои се крајно неповолни за здравјето на луѓето.

Етиологија

Предизвикани од патогени на некариоза од паразитската група - некаратори.

Овој организам се карактеризира како што следува:

 • има карактеристична орална форма со плочи за сечење, поради што лесно продира во човечки ткива;
 • има релативно мали форми - женскиот не е поголем од 11 mm, а мажот не е поголем од 9 mm;
 • Јајцата се тесни, издолжени.

Овој патоген продира во надворешното опкружување заедно со измет. Во исто време, ларвата е родена и по 8 дена станува инвазивна, односно спремна да навлезе во организмот.

Тие продираат во човечкото тело на два начина:

 • контакт - низ кожата навлегуваат во човечкото ткиво, од таму во крвотокот, а потоа успешно мигрираат во белите дробови и другите човечки органи;
 • фекално орално - јајцата на ларвите влегуваат во човечкото тело преку слабо обработена храна, валкани раце и слични фактори, тогаш не мигрираат низ телото, туку веднаш влегуваат во дуоденумот.

Без оглед на тоа кој механизам на инфекција се случува, црвите на крајот стигнуваат во дебелото црево, каде што се прицврстени на мукозната мембрана на органот, и во оваа позиција може да поминат повеќе од една година.

Најголем ризик од таков паразит во следниве случаи:

 • при работа со прајмер без заштитни ракавици;
 • при капење во валкани води, особено ако кожата е оштетена;
 • со користење на неправилно обработена храна;
 • со лична хигиена.

Построга нехароза на клиничкиот тек е кај оние луѓе кои имаат исклучително ослабен имунолошки систем.

Шема Некариоза инфекција

Класификација

Некаториоза има три фази на клиничкиот тек:

 • директно внесување на ларви;
 • фаза на миграција;
 • цревна фаза.

Како што споменавме погоре, со фекално оралниот начин на инфекција, втората фаза исчезна - паразитот веднаш влегува во дебелото црево.

Симптоматологија

Симптоми на некаријаза на прогресивна природа - колку подолго паразитот е во телото, толку полошо е човечката состојба. Покрај тоа, секоја фаза од патолошкиот процес се карактеризира со клиничката слика.

Значи, првата фаза на болеста кај возрасните се карактеризира како што следува:

 • оток - најчесто во долните екстремитети;
 • ткивна хиперемија ;
 • формирање на папули и везикули на кожата на локацијата на ларвите.
Отекување на нозете

Покрај тоа, се влошува во општата состојба на пациентот - постои слабост, мала несоодветност и работен капацитет се намалува.

Кога паразитот се движи кон белите дробови, се јавуваат симптоми на тежок бронхитис или дури и пневмонија . Присуството на инфилтрати во алвеолите, исто така, ќе биде дијагностицирано со дијагностички средства.

Како што патолошкиот процес се влошува, клиничката слика вклучува такви симптоми како што се:

 • тешки манифестации на токсични и алергиски лезии на телото;
 • прекршување на вкусот, но апетитот е зајакнат;
 • се развива тешка форма на дуоденитис;
 • тешка металоиди ;
 • гадење, повраќање;
 • дијареа;
 • абдоминална болка;
 • треска;
 • болка во црниот дроб;
 • главоболка, вртоглавица;
 • гастроинтестинална дискинезија.

Некариоза во оваа форма е болест што е опасна за човековото здравје, бидејќи мигрирачките организми можат да го инхибираат речиси секој орган, со што се формира внатрешно крварење. Затоа, во присуство на такви симптоми, итна потреба да побара медицинска помош.

Дијагностика

Пред сè, општата практика врши физички преглед на пациентот, ја констатира природата на клиничката слика, а исто така собира лична и семејна историја. Понатамошниот третман е во надлежност на специјалист за инфективни болести или паразитолог, но исто така може да биде потребна консултација со гастроентеролог, хематолог и имунолог.

Дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • општа анализа на измет - за скриена крв и хелминти.

Инструменталната дијагностика се изведува само кога е потребно. Според резултатите од истражувањето, дијагнозата на непаториоза е потврдена или побиена.

Третман

Третманот на некаторијата се врши само со помош на комплексни мерки и се заснова на следното:

 • курс на терапија за елиминација на анемија;
 • антипаразитски третман;
 • исхрана

Во овој случај, традиционалната медицина не е исклучена, бидејќи го подобрува главниот терапевтски ефект и го намалува ризикот од компликации.

Третманот со лекови може да вклучува лекови со следниот спектар на дејство:

 • антихистаминици;
 • антипаразитски;
 • антибиотици (ако е потребно);
 • антигетик;
 • хемостаза;
 • витамински и минерални комплекси.

Во однос на традиционалната медицина, можно е да се користат следните растенија за подготовка на декорации и тинктури:

 • деветнаесет;
 • имела;
 • валеријана;
 • бреза;
 • tansy;
 • кентаури.

Храна на пациентот во ова време треба да биде лесна, но доста висока калории. Важно е да се набљудува оптималниот режим на пиење за обновување на балансот на вода-електролит.

Предмет на навремено лекување, компликации може да се избегне. Како превентивна мерка, неопходно е да се придржуваат на санитарните и хигиенските барања и да го зајакнат имунолошкиот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Некаториаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: инфекциолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ехинококоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Анемија на Минковски-Шауфард (појавување симптоми: 10 од 20)

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 9 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Серумска болест (појавување на симптоми: 9 од 20)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Аскаријаза кај деца (појавување на симптоми: 9 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .