Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Криптоспоридиоза: Симптоми и третман

Cryptosporidiosis - главните симптоми:

Cryptosporidiosis - протозоална инфективна болест која предизвикува криптоспоридија, влијае главно на дигестивниот тракт. Се манифестира како акутна минлива инфекција. Инфекцијата се јавува преку фекално оралниот пат преку контаминирана вода, храна и нечисти раце.

Главниот симптом на патологијата е дијареја. Кај лицата со нормален имунитет, болеста брзо поминува. Луѓето со проблеми со имунитет ( ХИВ , итн.) Имаат тешка и долга патологија. Не постои специфичен третман. Како терапија препишани лекови против дијареја.

Етиологија

Причината за патологијата е паразитите на криптоспоридинот. Cryptosporidia C се нарекува најопасен тип за човечки живот и благосостојба.

Паразитот за целиот циклус на постоење има еден сопственик (може да живее и во човечкото тело и да се најде кај животно). Микроорганизмите ќе лачат инвазивни ооцисти заедно со измет. Паразитните ооцисти може да ги задржат својствата надвор од телото. Може да се заразени со криптоспоридиоза ако пиете контаминирана вода или млеко, јадете заразена храна, ретко ја забележувате инфекцијата директно кога комуницирате со заразено лице или животно.

Ако криптоспоридиозата на лицето е тешка, паразитите може да се шират во телото преку крвотокот, со што ќе страдаат внатрешните органи. Со силен имунитет, цикличниот развој на паразити во телото престанува многу брзо, нема симптоматологија. Кај пациенти заболени од ХИВ, текот на болеста е долг, станувајќи хроничен.

Криптоспоридиоза

Симптоматологија

Постојат многу различни симптоми на болеста. Негативните манифестации на проблемот зависат од човечкиот имунитет:

 1. Професионална водена дијареа. Тоа може да започне кај луѓе со нормален и низок имунитет. Ако некој има силен имунитет, дијареата ќе се појави неочекувано и ќе трае десет дена, по што започнува фазата на ремисија. Кога некое лице е болно со СИДА , дијареа почнува постепено, природата на потешкиот. Оваа состојба може да трае неколку месеци. Во ова време, телото губи голема количина на течност, што доведува до нарушување на рамнотежата на водата, дехидрација. Исто така, се јавуваат и електролитни пореметувања.
 2. Низок степен на треска и синдром сличен на грип. Со криптоспоридиоза, оваа состојба е исклучително ретка. Таквите знаци може да се појават: болка во главата, општа слабост, анорексија .

Кај луѓе со нормален имунитет, симптомите на болеста се ограничени само на дијареја. Кај пациенти со имунодефициенција, може да се појават други манифестации: болеста го опфаќа респираторниот систем, панкреасот и билијарниот тракт:

 1. Поразот на здивот ќе се манифестира со кашлање, тешкотии во дишењето, скратен здив, засипнатост, цревата не може да бидат засегнати.
 2. Билијарниот тракт се манифестира со холециститис , во ретки случаи со хепатитис . Патологиите предизвикуваат симптоми како што се: треска, болка на десната страна, жолтица, гадење, повраќање и дијареа, зголемени нивоа на билирубин. Можно е да се дијагностицира состојбата со помош на биопсија. Студијата за биопсија ја покажува фазата на развој на патологијата во билијарниот тракт. Таквата дијагноза е исклучително ретка.
 3. Респираторната патологија се манифестира со треска, лимфаденопатија , пролонгирана полусушна кашлица, диспнеа и цијаноза. Според резултатите од анализата на спутумот во биофлуидот, откриени се криптоспоридиумски ооцисти. За време на биопсијата, се открива метаплазија на површни епителски клетки на бронхиите. Пациентите со ХИВ инфекција, исто така, се дијагностицираат со билатерална пневмонија, која е предизвикана од криптоспоридиоза. Третманот на овој тип на патологија се изведува со помош на силна хемотерапија, но болеста е фатална.

Ако се појават првите симптоми на патологија, неопходно е да се побара помош од клиниката. Паразитните болести се лекуваат од лекар за заразни болести.

Дијагностика

Диференцијалните дијагностички процедури за акутна инфективна болест на цревата и криптоспоридиозата се базираат на откривање на предизвикувачкиот агенс во изметот. Следниве дијагностички методи се користат за ова:

 • боење на измет според Романовски-Џимса, Цил-Нилсен, Кестер;
 • ; МНР, ПЦР, реакција на латекс аглутинација ;
 • ензимски имуноанализа.

За да се идентификуваат бронхопулмоналните форми на патологија се изведуваат:

 • бронхоскопија - со користење на ендоскоп може да се идентификуваат симптомите на бронхитис и трахеит ;
 • Х-зраци на белите дробови ќе покажат присуство на билатерална пневмонија ;
 • перкутана пункција на жолчното кесе и жолчните канали во внатрешноста на црниот дроб.
Бронхоскопија

Дијагностичките методи се одредуваат од лекарот што присуствува во зависност од покажаните симптоми.

Третман

За жал, патологијата не се третира. Се користат антиретровирусни лекови со кои се намалува или блокира манифестацијата на различни симптоми.

Експертите сугерираат дека луѓето со нормален имунитет, кај кои болеста е лесна или умерена, не треба да се прибегнуваат кон специфични методи на терапија. Овој третман ќе им помогне:

 • придржување кон посебна диета што ја пропишал лекар;
 • патогенетична терапија на акутни интестинални инфекции;
 • употребата на лекови против дијареја;
 • пиење доволно течности за да се намали ризикот од дехидрација.

Во тешки ситуации, и на луѓето со имунодефициенција им е потребна оваа терапија:

 • употреба на антибактериски лекови;
 • реставрација на балансот на вода и електролит - пропишана инфузија на раствори со вода.

Не се само-лекувајте, бидејќи ситуацијата може да се влоши само.

Можни компликации

Најопасна криптоспоридиоза кај мали деца до две години.

Големи компликации:

Компликациите се опасни за ХИВ-инфицираните лица и за оние кои долго време примале имуносупресивна терапија. Ако соодветната терапија не започне навреме, смртта е можна.

Превенција

Основни превентивни мерки:

 • строга лична хигиена;
 • дезинфекција на отпадни води;
 • користете само варена вода од чешма;
 • инсталација на филтри за чистење и многу повеќе.

Првиот метод е погоден само за пациенти со силен имунитет. Остатокот мора да биде проследен со луѓе со имунитет.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Cryptosporidiosis и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашите лекари можат да ви помогнат: специјалист за заразни болести , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Циста на слезината (појавување симптоми: 10 од 17)

Цревата на слезината е бенигна маса во шуплината на органот кој има капсула, обично исполнет со течност. Почетниот тек на патолошкиот процес е асимптоматски, но додека цистата расте, клиничката слика исто така ќе стане поизразена.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 9 од 17)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Фасциолијаза (појавување симптоми: 9 од 17)

Фасциолијазата е екстраинтестинална хелминтијаза предизвикана од патолошкиот ефект на паразитот на паренхимот на црниот дроб и жолчните канали. Оваа болест е класифицирана како најчеста хеминетска инвазија на човечкото тело. Изворот на болеста е патогенот, кој може да биде хепатичен флук или џиновски флукс. Покрај тоа, лекарите идентификуваат неколку начини да зарази таков микроорганизам.

...
Холециститис (појавување симптоми: 8 од 17)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Жолтица (појавување симптоми: 8 од 17)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .