Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бластоцитоза: Симптоми и третман

Бластоцист - главни симптоми:

Бластоцистис е паразитска природа на болеста, која е предизвикана од пенетрацијата на бластоцистот во цревата. По некое време, овие микроорганизми стануваат дел од микрофлората, па некое време симптомите може да бидат целосно отсутни.

Цревната бластоцистоза се манифестира кај деца и кај возрасни. Клиничката слика е неспецифична и во многу аспекти слична на едноставното труење со храна . Животот ја загрозува болеста и е добро лекуван.

Дијагнозата се изведува со проучување на клиничката слика, лабораториски студии. Инструменталниот преглед во овој случај не е потребен, но може да биде пропишан од лекар при диференцијалната дијагноза.

Третманот на бластоцистисот се врши со помош на конзервативни мерки - пропишан е курс за третман на лекови и исхрана. Како по правило, обновувањето се јавува по 5-7 дена. Меѓутоа, ако имунолошкиот систем на еден човек е премногу слаб, периодот на опоравување ќе биде подолг.

Прогнозата во повеќето случаи е позитивна. Правилно одбраниот режим на лекување и придржување од препораките на лекарот на пациентот придонесуваат за брзо обновување и минимизирање на ризикот од компликации. Во однос на превенцијата, неопходно е да се почитуваат правилата за хигиена и да водат здрав начин на живот.

Бластоцист

Етиологија

Бластоцистите се активираат од бластоцисти на патогени организми. Овој вид на организмот припаѓа на наједноставниот, па затоа се дистрибуира речиси насекаде.

Инфекцијата може да се случи на неколку начини:

 • контакт-домаќинство;
 • преку водата;
 • фекално-орален.

Начините на инфекција со бластоцист се следниве:

 • неизмиени или несоодветно преработени јадења - зеленчук, овошје, билки, бобинки;
 • загадена вода - отворена вода;
 • миленичиња;
 • недостаток на лична хигиена.

Луѓето со ослабен имунолошки систем се со поголема веројатност да ја развијат оваа болест.

Патогенеза

Откако во телото, бластоцистите се движат во дигестивниот тракт, од таму тие минуваат во дебелото црево, каде што почнуваат да се размножуваат. Ако некој има силен имунолошки систем, тогаш е веројатно дека патогените ќе излезат со измет и развојот на патолошкиот процес нема да започне.

Симптоматологија

Бластоцистот може да се појави во латентна форма или асимптоматски.

Со слаб имунолошки систем, клиничката слика ќе биде поизразена и се карактеризира како што следува:

 • болка во стомакот и во десниот хипохондриум;
 • гадење и повраќање;
 • слабост, бледило на кожата;
 • мало зголемување на температурата;
 • дијареа;
 • чешање на кожата;
 • воспаление на кожата.

Оваа клиничка слика се должи на фактот дека постои прекумерно формирање на микроорганизми и нивно симултано уништување. Како резултат на тоа, производите за распаѓање влегуваат во крвотокот, што предизвикува симптоми слични на алергиска реакција.

Акутната фаза на развој на клиничката слика трае не повеќе од 7 дена. По ова започнува процесот на лекување. Кај децата, симптомите се изразени во посветла форма.

Дијагностика

Дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • физички преглед на пациентот, збирка на лична историја;
 • откривање на природата на клиничката слика, што пациентот јаде, неговиот начин на живот;
 • лабораториска анализа на крв, урина и измет.

Во овој случај, заразно заболување или паразитолог ќе го лекуваат пациентот. Дополнително, можеби ќе треба да се консултирате со гастроентеролог.

Третман

Третманот вклучува земање лекови и диета.

Фармаколошкиот дел на терапијата се состои во земање на следниве лекови:

 • антибиотици;
 • пробиотици;
 • ентеросорбенти;
 • сол раствори;
 • антипаразитски;
 • имуностимулација.

Покрај тоа, лекарот може да препише витаминско-минерални комплекси. Народни лекови се исто така важни тука, но само во консултација со вашиот лекар и како помошни.

Исхраната неопходно е вклучена во текот на терапевтските интервенции. Специфичната диета се одредува од страна на лекар поединечно. Пациентот мора да се придржува до пропишаната исхрана до целосно закрепнување.

Превенција

Превенцијата е како што следува:

 • лична хигиена;
 • правилна дезинфекција на производите;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

Во присуство на гастроентериолошки болести од хронична природа, исто така е неопходно систематски да се подложат на медицински преглед и да се придржуваат до општите препораки на лекар.

Не се препорачува да се третира самостојно. Ако се чувствувате добро, треба да се обратите за лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бластоцист и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: специјалист за заразни болести , педијатар , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Холециститис (појавување симптоми: 7 од 10)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Анемија на Минковски-Шауфард (појавување симптоми: 7 од 10)

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

...
Уртикарија (појавување симптоми: 6 од 10)

Уртикарија е една од најчестите болести кај кои се одмора алергијата. Општо земено, терминот уртикарија се однесува на одреден број на специфични болести кои се карактеризираат со различна природа на појавата, но се манифестираат на ист начин. Уртикарија, чии симптоми се манифестираат во форма на мешавина на кожата и мукозните мембрани слични на изгореници, кои се добиваат кога се изложени на кожата на копривата, поради што е така наречена.

...
Цревни инфекции (појавување на симптоми: 6 од 10)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Аскаријаза (појавување симптоми: 6 од 10)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .