Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Клонорхоза: Симптоми и третман

Клонорхоза - главни симптоми:

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

Болеста, ако времето не преземе соодветни мерки за да се ослободи од црви, оди од акутна до хронична фаза. Знаците на патологија се многу слични со описторхијаза , разликувајќи се само на локацијата. Овој вид на флукс има голема дистрибуција на Далечниот Исток, во источниот дел на Русија, во Кореја, во Виетнам, во североисточна Кина.

Се јавува во различни возрасни групи, без оглед на полот. Откриени со тестирање. Прогнозата е позитивна доколку терапевтските мерки се спроведуваат на време. Многу ефикасни во почетните фази се сметаат за народни лекови во комбинација со антипаразитарни лекови.

Етиологија

Предизвикувачкиот агенс на клонорхоза - хелминт-клонор или кинески флуксус, припаѓа на типот на flatworms, класата на трематоди (флукови). Паразитите имаат рамна форма, до 20 милиметри во должина и ширина до 5 милиметри. Жолто-кафена свиња јајца, на едната страна на капакот, а од друга - задебелена школка.

Кинески среќата

Оваа паразитарна болест се нарекува биоелминтоза, бидејќи флуковите делумно се развиваат во телото на посредниот домаќин. Последните носители се домашни, диви животни и луѓе кои се заразени поради слабо обработените риби. Средниот домаќин е риба што му припаѓа на семејството крап.

Животниот циклус на клонорхоза се состои од следните фази:

 • 1-јајца со формирана ларва влегуваат во животната средина (во почвата и водни тела) со носечки фекалии;
 • Втората - по навлегувањето во водата, паразитот се развива во телото на мекотелите во церкарија;
 • 3 - влегува во телото на речните риби, расте до метацерериум;
 • 4. - последниот сопственик е заразен по јадење на инфицираните риби.

Механизмот на инфекција е алиментарниот принцип, односно со помош на сурови или недоволно добро третирани риби.

Животниот циклус на метацеркарија во организмот на конечниот домаќин ќе биде како што следува:

 • циста се раствора во цревата;
 • од цревата продира во жолчката, во каналите на црниот дроб, во панкреасот;
 • за време на растот, ларвите ослободуваат токсини во домаќинот;
 • гелминот станува сексуално зрел, а кај возрасните почнува периодот на поставување јајца.

Паразитот може да живее во телото на домаќинот до 40 години, постојано влошување на состојбата на здравјето на луѓето. Голем број на helminths може да бидат фатални, што е многу ретка кога некое лице не бара помош.

Симптоматологија

Кај клонорхозата, симптомите ќе зависат од степенот на оштетување од хелминтите на црниот дроб и каналите, како и од бројот на паразити. Болестите поврзани со влијанието на паразитите врз човечкото тело се многу подмолно, бидејќи првите две недели можат да продолжат без никакви знаци и само после крајот на периодот на инкубација имаат ефект (трае од 2 недели до еден месец).

Секоја фаза има свои карактеристики:

 • првата фаза е блага, постои општа слабост и слабост, вознемирена столица (течно празнење), непријатност во абдоменот, кај 30% од пациентите оваа фаза може да се манифестира како брановидна жолтица;
 • втората фаза е умерена, кога во органот не се забележува повеќе од илјада паразити, апетитот исчезнува, треска се јавува, болка во стомакот, вознемиреност во цревата, пациентот драматично ја губи тежината;
 • третата фаза е тешка, придружена со акутни болки под десното ребро, треска, повраќање, варење, жолтица , воспаление и проширување на црниот дроб и слезината, осип на кожата е можно, чувството на депресија се зголемува поради тешка интоксикација на целото тело;
 • четврта фаза - компликации се јавуваат поради оштетување на црниот дроб и панкреасот, предизвикувајќи такви болести како холециститис , панкреатитис , гноен холангитис , болест на жолчни камења , холангиокарцином .

Последната фаза се однесува на хроничниот тек на болеста и е најтешка, предизвикувајќи дефекти во работата на органите на филтрација и варење.

Симптоми на клонорхоза

Дијагностика

Кога пациентот доаѓа во клиниката, лекарот ја испитува медицинската историја на пациентот, го интервјуира пациентот.

Потоа се врши темелна дијагноза на клонорхоза со користење на следниве студии:

 • комплетна крвна слика, која ќе покаже висока содржина на бели крвни клетки, црвени крвни клетки и еозинофили;
 • биохемиски тест на крв - ќе покаже покачен билирубин, абнормалности во составот на протеините (крвта се користи од вена);
 • серолошки тестови - земени се примероци од жолчката, плунка, што овозможува да се детектираат хелмините;
 • Ултразвучно испитување на целата абдоминална празнина со неговите органи - црниот дроб ќе биде воспален и проширен, каналите ќе бидат модифицирани;
 • фиброгастродуоденоскопија - се испитува гастроинтестиналниот тракт, се проверува неговата содржина, присуството на паразити и јајца во дуоденалната содржина;
 • анализа на фецесот на јајца на хелминти.

Клонорхозата е сериозна хелминтична болест која има многу компликации и бара навремена дијагноза и комплексен третман.

Третман

Третманот со клонорхоза се изведува со комплексни методи и има за цел да се ослободи од паразити и да ја врати работата на телото. Во зависност од состојбата на пациентот, терапијата може да биде и стационарна и амбулантна.

Терапевтски активности се изведуваат во неколку фази:

 • Фаза 1 - е подготвителна, а телото е исчистено од токсини, препишани се препарати за панкреасот, потребна е диета (ограничувања во зачинета, масна храна), спазмолитични лекови може да се препишат;
 • Фаза 2 - пропишани се антихемитни и антиинфламаторни лекови;
 • Фаза 3 - се поправаат нарушувања во телото поврзани со интоксикација , и елиминирани се проблемите во функционирањето на гастроинтестиналниот тракт и црниот дроб.

Пациентот е забележан за шест месеци. Во тоа време, тој е на ресторативна исхрана, без оглед на компликациите што произлегуваат од интоксикација.

Лечење на клонорхоза со народни лекови е дозволено, но само под услов овој тип на терапија да се спроведува или во комбинација или по главните терапевтски мерки.

Ефективни супстанции во борбата против паразитите се: катран, лук и кромид, камилица, масло од коноп. Народни лекови се користат само по консултација со вашиот лекар.

Можни компликации

Ако времето не започне терапевтски мерки за уништување на паразити и да се ослободи од клонорхоза, тогаш хелмините влијаат на панкреасните канали, по што црниот дроб почнува да работи наизменично, а не да се справи со оптоварувањата.

Болеста доведува до следниве компликации:

Важно е да се започне со третман при првото сомневање за присуство на паразити во телото.

Превенција

Клонорхоза се однесува на такви болести кои може да се појават втор пат по истребувањето на паразитски хелминти. Имајќи предвид дека имунолошкиот систем е ослабен, тоа ќе има крајно негативни последици.

За да го спречите ова, мора да се придржувате на следниве препораки:

 • риба консумира само по термичка обработка;
 • паразитот преживува со неправилно пушеле и солени риби;
 • треба да се следат хигиенските правила;
 • Не користете за прехранбени производи купени во природни трговски места.

На првите симптоми, веднаш треба да побарате медицинска помош и да не се лекувате само со себе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Клонорхоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: инфекциолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 11 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Шагасова болест (појавување на симптоми: 11 од 20)

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 10 од 20)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Жолтица (појавување симптоми: 10 од 20)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .