Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дикроцелијаза: Симптоми и третман

Дикроцелијаза - главните симптоми:

Дикроцелиозата е паразитарна болест поврзана со хелминтијаза, со подгрупа на трематотози, придружена со оштетување на црниот дроб и жолчниот меур. Статистиката наведува дека дикроцелиазата е почеста во Азија, Европа, Африка, Америка, поретко во Русија и Сербина.

Паразитите во улога на домаќинот ги користат и животните и луѓето, а средните се мекотели и мравки, кои влегуваат во телото на домаќинот со храна, овошје, зеленчук и трева.

Тие често се забележани кај деца, бидејќи поради нивната возраст не можат да го следат она што го јадат. Носачот на телото може да биде до шест години. Паразитите се откриени по тестирањето и специјалните истражувања. Третманот се препишува индивидуално. Со навремен третман, постои позитивна прогноза без компликации.

Етиологија

Причинителот на дикроцелиозата е трематодните хелминци кои живеат во жолчното кесе и во каналите на црниот дроб на превозникот. Може да живее во превозникот на телото до шест години. Извор на инфекција се животни: глодари, зајаци, големи и мали рогови добиток, диви животни.

Дикроцелиозата кај луѓето е ретка, а инфекцијата се јавува за време на ингестија на мешавина на хелминт со храна и овошје, зеленчук и зеленчук со пикник. Почесто патологија се јавува кај деца отколку кај возрасни. Се појавува на сите континенти.

Методот на инфекција е ист - паразитот продира со храна, потоа се шири низ областа преку животински измет.

Дискцелијаза инфекција шема

Претежно болеста се развива поради таков организам како ланцотна флук - рамен трематод црв, припаѓа на родот Dicrocoelium. Таа ја има следната структура: тесно, листоподобно тело до 12 милиметри, широк до 2,5 милиметри, има кутикула со заострената папила без боцки. На телото е абдоминалниот морон, со големина поголем од устата. Поголемиот дел од телото ја исполнува матката, која се наоѓа по тестисите.

Паразитот поставува темно кафеави јајца со густа школка, кои се отпорни на промени во надворешното опкружување, издржат мраз и до -23 и се загреваат до +20 степени, остануваат остварливи една недела.

Животниот циклус на паразитот може да се подели во фази:

 • 1-јајца со црв излегуваат со измет;
 • Второ - јајцето се апсорбира од страна на кохлеата, што станува првиот посредник;
 • 3 - церкарија надвор од кохлеата преку дупките во мукозната мембрана;
 • Четвртата - церкарија се претвора во метацеркарија откако се апсорбира од мравки;
 • 5-ти - конечните домаќини се инфицираат со јадење храна со мравка;
 • 6-ти возрасни црви се формираат во жолчните канали.

За време на неговиот циклус на развој, паразитот успева да промени еден дефинитивен (преживари, глодари) и два преодни (мекотели и инсекти) носители и, кога во поволна средина, почнува брзо да се развива.

Основата на патогенезата е механички и токсични ефекти на паразитите на жолчното кесе и црниот дроб, како резултат на тоа што каналите во жолчката стануваат пошироки, нивните ѕидови се згуснуваат, се случува воспаление во ткивата, а лимфоцитите се акумулираат, а лезиите се формираат по должината на рабовите на црниот дроб. Токсините влегуваат во телото, што може да предизвика состојба на општа слабост.

Симптоматологија

Болеста може да биде асимптоматска, но најчесто симптомите на дикроцелиоза во акутната фаза се следните:

 • висока температура;
 • осип во форма на уртикарија насекаде низ телото;
 • болка во стомакот;
 • цревна вознемиреност, лабави столици;
 • гадење, повраќање;
 • билирубин расте во крвта.

Во хроничен тек на болеста се забележуваат:

 • рекурентни болки на лелекачки карактер во десниот хипохондриум;
 • слаб апетит;
 • мало зголемување на црниот дроб.

Хроничната фаза е стекната од болеста на 3-4 недели од инфекцијата. Пациентите може да страдаат од дикроцелиоза 5-6 години.

Исип на кожата со дикроцелиоза

Дијагностика

Лекарот го испитува пациентот, ги слуша поплаките и назначува специјални настани за да ја потврди болеста.

Дијагнозата на дикроцелиозата се изведува со користење на следниве мерки:

 • се испитуваат фецесот на паразитните јајца;
 • се врши микроскопија на дуоденална содржина, односно сок од дуоденумот 12, се проверува присуството на јајца;
 • се зема крвен тест - ако има паразити, нивото на еозинофилите ќе се зголеми;
 • се прават тестови на црниот дроб - со болеста ќе биде висок билирубин.

По потврдувањето на присуството на црви, се пропишува соодветна терапија.

Третман

Дикроцелиозата се третира со лекови со помош на специјални агенси за паразити. Во зависност од занемарувањето на процесот, може да се препишат лекови за подобрување на функционирањето на црниот дроб и жолчката, како и прописни лекови.

Со оглед на слабиот апетит во текот на болеста, откако се ослободи од паразити, препишана е диета и витаминско-минерални комплекси.

Исхраната е пропишана индивидуално и е насочена кон елиминирање на проблемите со функционирањето на црниот дроб:

 • пржена храна, солена, пушена е исклучена;
 • забранети алкохолни пијалоци и кафе;
 • треба да јадат повеќе овошје и зеленчук;
 • Отпрвин, брзо се вариат исфрлени каша.

Инфицираниот пациент треба да се чува на диета се додека целосно не се опоравува, со цел да му се овозможи на телото и на црниот дроб да се опорават. Третманот е комплексен.

Можни компликации

Единствената компликација на дикроцелиозата е откажување на црниот дроб и проблеми со жолчните канали, понекогаш тешка инфекција води до цироза на црниот дроб и хепатитис .

Превенција

Превенција на дикроцелиоза ќе се состои од следниве активности:

 • потребно е темелно да се мие зеленчук, овошје, билки, бобинки;
 • го следи детето и домашните миленици, а во случај на инфекција на време да ги третира.

Самото лекување во овој случај е исклучено: неопходно е да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дикроцелиоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: специјалист за заразни болести, терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Клонорхоза (појавување симптоми: 9 од 11)

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...
Механичка жолтица (појавување симптоми: 8 од 11)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Описторхија (појавување симптоми: 7 од 11)

Описторхијата е патолошки процес кој предизвикува сериозна штета на слезината, црниот дроб, панкреасот. Фактори кои придонесуваат за формирање на оваа болест, се во поразот на телесната мачка. Во текот на болеста долго време се карактеризира со чести егзацербации, што може да резултира со рак на панкреасот и црниот дроб.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 7 од 11)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Ротавирус (појавување симптоми: 6 од 11)

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .