Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Шанкроид: симптоми и третман

Шанкроид - главни симптоми:

Шанкроид е инфективна венерична патологија во која се појавуваат чирови на гениталиите и блиските лимфни јазли. Причината за мека шанкр е неговиот стап. Оваа болест се пренесува од пациентот на здраво лице преку сексуален контакт. Исто така, може да се инфицирате преку оштетената кожа и мукозната мембрана на гениталните органи, меѓутоа, во медицината има неколку случаи на домашна инфекција со шанкроид. Ризикот од болест е ист кај мажите и жените, кои се почесто скриени носители на оваа патологија.

Етиологија

Како што споменавме порано, инфекцијата со оваа болест се јавува при сексуални односи. Безконтактите работници може да се заразат со медицина.

На гениталиите, како и на бутовите, задникот и пубијата, постојат надворешни знаци на патологија. Се појавуваат меки шанкр кај жени може на ѕидовите на вагината и грлото на матката. Во случај на бесконтактна инфекција, чиревите се локализирани на рацете. Во орален контакт, лезијата ја покрива усната шуплина. Со други зборови, областа на локализација се определува во зависност од начинот на инфекција.

Во првите два до четири дена по инфекцијата продолжува латентната фаза на болеста. Имунитетот на телото на оваа патологија не се развива, болеста има тенденција да се релапсира. Ако пациентот има постојан сексуален партнер, тогаш на две лица им е потребен курс на терапија, дури и ако вториот не покажува симптоми. Ако ова не е направено, тогаш ќе се појават редовни инфекции меѓусебно.

Симптоматологија

Болеста има краток период на инкубација. На пример, кај мажите трае пет дена, додека кај жените трае до една и пол недели.

По ова, болеста влегува во акутна фаза на развој. Појавата на мека шанкр започнува со малечка отекувана црвена боја. Во центарот се формира нодул, а по некое време внатре се појавува гној. Подоцна, нодулот ќе се отвори и ќе се претвори во болен чир. Неговата големина може да варира од неколку милиметри до неколку сантиметри. Тоа е она што таа се нарекува шанкроид. Главниот светлен симптом на оваа патологија е остра болка, што не е случај со хард шанкр формиран за време на сифилис.

Значи, симптомите на мекиот канцер се како што следува:

 • чирките почнуваат да се продлабочуваат и зголемуваат во големина;
 • се случува крварење;
 • рабовите се нерамни, воспалени и отечени;
 • на дното на чир е покриен со гноен-крвави цут.

Ако оваа плакета се појави на околната здрава кожа, тогаш чиревите, исто така, почнуваат да се формираат на ова место. Ова обично се случува во круг. По некое време тие се спојат и формираат еден голем чир. Поради ова, таа го доби името притаен.

Улкусите се формираат во рок од еден месец. Тогаш нивното дно се чисти, а ткаенината во овој момент е лузна. Ако болеста е блага, а потоа два месеци по инфекцијата, чиревите целосно ќе исчезнат. Неопходно е да се третираат сложените случаи многу подолго. Ако не започнете навремено лекување, тоа може да доведе до сериозни последици, бидејќи лимфните јазли ќе бидат засегнати.

Во зависност од методот на инфекција, ќе се определи областа на локализација на патологијата. Ако чир се појавува во аналниот дел, тоа ќе биде длабока и болна пукнатина. Ако мукозната мембрана на устата - тоа не е помалку болни чирови.

Понекогаш развојот на болеста не се јавува на познато место, односно не на гениталиите, туку на кожата каде што стапчето погодило. Како што веќе рековме, оваа инфекција се случува кај медицинските работници. Исто така, инфекцијата може да се случи било каде на телото, ако не ги следите правилата за хигиена: стапчето се шири низ телото со валкани раце.

Дијагностика

Дијагнозата на оваа патологија е визуелен преглед, во кој лекарот наоѓа гнојни чирови.

Лабораториски тестови се исто така назначени, на пример:

 • бактериоскопска анализа - зафатеното ткиво се зема од работ на апсцесот;
 • други диференцирани дијагностички методи се користат за да се исклучи сифилис или други патологии кои личат на болеста во нивните манифестации.

Доколку е потребно, хардверските тестови на лимфните јазли ќе бидат назначени од страна на докторот.

Третман

Кога ќе се открие мек шанкр, третманот треба да биде сеопфатен, но прво треба да се консултирате со венеролог. Овој доктор е ангажиран во решавањето на ваквите проблеми. Терапијата ќе биде многу поефикасна ако го започнете во раните фази на развојот на патологијата. Во тешки ситуации, третманот ќе биде одложен долго време. Ако сето тоа е направено навреме, тогаш пациентот ќе може да се ослободи од болеста за две недели.

Третманот се изведува на следниот начин:

 • користи лекови на локално антибактериско дејство (маст, прав);
 • пропишани се антибиотици со широк спектар, главно пеницилин;
 • користи лекови кои го зајакнуваат имунитетот на пациентот;
 • пропишана диета со многу витамини;
 • витамински и минерални комплекси.

Во текот на терапијата, неопходно е да се исклучат сексуални односи и да не пиете алкохол. По завршувањето на третманот, пациентот е регистриран кај венеролог. Тој ќе препише месечни лабораториски тестови. Како што споменавме порано, имунитетот на оваа патологија не е продуциран, па затоа е можна повторна инфекција.

Ако имало сексуален контакт со пациентот, тогаш во рок од две недели треба да се испита и превенција. Не чекајте ги првите симптоми.

Можни компликации

Следните компликации се најчести:

 • лимфните канали се воспалени - оваа патологија се нарекува лимфангитис;
 • нагло зголемување на еден или повеќе блиски јазли - кожата на ова место станува црвена - ова е лимфаденитис ;
 • со силен едем на кожичката, се развива фимоза .

Исто така, мекиот шанкр кај мажите се манифестира со стискање на главата на пенисот со кожичката. Ова се нарекува парафимоза .

Превенција

За да се намали ризикот од таква патологија, неопходно е да се следат едноставните правила за спречување на сексуално преносливи болести:

 • имаат секс со еден редовен партнер;
 • избегнување на неврзани односи;
 • за време на секојдневниот контакт, задолжително користете кондом;
 • медицинските работници треба да носат ракавици пред да ги испитаат таквите пациенти;
 • внимателно набљудувајте лична хигиена;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

Треба да се запомни дека болеста е заразна, па така инфекцијата може да се појави кај други членови на семејството.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Chancroid и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматовенеролог , уролог , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пиодерма (појавување симптоми: 2 од 6)

Пиодерма е вообичаено име за голем број на пустуларни кожни болести предизвикани од стафилококи и стрептококи (што се јавува малку поретко). Пиодерма, симптомите на кои се појавуваат кај гнојни лезии на кожата, е една од најчестите кожни заболувања.

...
Микоза на кожата (појавување симптоми: 2 од 6)

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

...
Микроспозија (појавување симптоми: 2 од 6)

Микроспоријата е габична болест која влијае на кожата и косата на некоја личност, но понекогаш ноктите исто така се вклучени во патолошкиот процес. Името на болеста добиена од патогенот - габичен микроорганизам од родот Microsporum. Оваа болест е позната по терминот "рингворм", поради особеностите на нејзините симптоми. Вреди да се напомене дека микроспоријата е болест која влијае не само на луѓето, туку и на животните.

...
Трихофитоза (појавување симптоми: 2 од 6)

Трихофитозата е вирулентна болест предизвикана од габа, како што е Trichophyton, која влијае на скалпот, мазната кожа и во ретки случаи, човечки нокти. Ако не ја дијагностицирате болеста на време и не започнете со третманот, инфекцијата може да предизвика сериозни проблеми со интегритетот на кожата и да доведе до постојана ќелавост.

...
Синдром на болка (појавување симптоми: 2 од 6)

Синдромот на болка е непријатно чувство дека секој човек се чувствувал барем еднаш во својот живот. Речиси сите болести се придружени со таков непријатен процес, затоа овој синдром има многу варијанти, од кои секоја се карактеризира со свои причини, симптоми, интензитет, времетраење и методи на лекување.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .