Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Птичји грип: Симптоми и третман

Птичји грип - главните симптоми:

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

Клиничката слика на оваа болест кај луѓето во почетната фаза на развој е речиси идентична со АРВИ . Како што патолошкиот процес се влошува, симптомите на гастроинтестинални нарушувања ќе бидат додадени на симптомите. Токму оваа мешана клиничка слика води кон фактот дека е доста тешко да се направи дијагноза веднаш.

Птичјиот грип кај луѓето треба да се третира само во медицинска установа. Самотревувањето дома, вклучувајќи и народни лекови, во овој случај е строго забрането.

Етиологија

Вирус на птичјиот грип припаѓа на вирусите на грип А. За човечкото тело, најопасните видови се H5N1 и H7N7. Ова се должи на фактот дека само ваквиот вирус на птичји грип е во состојба брзо да мутира и да предизвика сериозни компликации во телото кои се фатални.

Како се шири птичјиот грип? Оваа болест се пренесува на луѓето од птици диви птици и живина со патоген во цревата. Екскрецијата во околината се јавува преку капката во воздухот или фекално оралниот пат.

Како се пренесува птичјиот грип кај луѓето?

Во ризик се луѓето кои се во контакт со птици:

 • работници од живинарска фарма;
 • добиток;
 • ветеринари.

На ниски температури, патогенот ја задржува својата витална активност подолго време, но за време на вриење умира во рок од 2-3 минути.

Ако на птицата се дијагностицира оваа болест, не се спроведува третман - заразената индивидуа мора да биде уништена.

Треба да се напомене дека птичјиот грип ретко се дијагностицира кај луѓето, но таквите случаи не се исклучуваат.

Симптоматологија

Симптомите на птичјиот грип кај луѓето се доста матно. Почетниот тек на клиничката слика е скоро идентичен со вообичаените акутни респираторни вирусни инфекции, но постои брзо влошување на човековата благосостојба. Инкубациониот период е 2-3 дена, помалку од една недела.

Присуството на вирус во телото доведува до бура од цитокини. Оваа состојба се должи на фактот дека како одговор на патогениот организам, имунолошкиот систем започнува да го зголемува производството на цитокини. Токму овој процес води до појава на соодветните симптоми на клиничката слика.

Цитокините предизвикуваат уништување на ткивата во областа на локализација на вирусот. Како резултат на фактот дека во телото има повеќе клетки отколку што е потребно, а против позадината на тековната болест се јавува т.н. дисбаланс на имунолошкиот систем, се случува смртоносен исход.

Знаците за птичјиот грип кај луѓето се карактеризираат на следниов начин:

 • зголемување на температурата до 38-40 степени;
 • треска и треска на позадината на зголемена телесна температура;
 • главоболка, вртоглавица;
 • слабост, зголемена слабост;
 • сува кашлица;
 • мускулни болки;
 • фарингитис ;
 • конјуктивитис ;
 • гадење и повторено повраќање;
 • дијареа, абдоминална болка;
 • поспаност;
 • бледило на кожата;
 • зголемено ладно потење;
 • нестабилен крвен притисок;
 • течење на носот;
 • крварење од носот и непцата.

2-3 дена по развојот на горенаведената клиничка слика, се развива пневмонија , која ќе се карактеризира со друга клиничка слика:

Таквата клиничка слика доста често доведува до акутна респираторна инсуфициенција и, како последица на тоа, до смрт.

Симптоми на птичји грип

Многу често, сегашната клиничка слика е комплицирана со акутна ренална инсуфициенција , пулмонален едем , менингоенцефалитис , повеќекратно откажување на органите . Независно дијагностицирање на знаците на птичјиот грип е невозможно.

Најтешката болест се јавува кај децата, бидејќи нивниот имунолошки систем не може да ги издржи таквите тешки патолошки процеси.

Дијагностика

Болеста во раните фази е тешко да се дијагностицира, бидејќи текот на болеста е речиси идентична со ARVI.

Покрај тоа, птичјиот грип во почетната клиничка фаза мора да се разликува од болести како што се:

Следниве мерки се користат за дијагностицирање на птичјиот вид на вирусот на инфлуенца:

 • општ клинички и детален биохемиски тест на крв;
 • ELISA;
 • PCR;
 • виролошки методи;
 • Х-зраци на белите дробови.

Поддржувачките знаци на таков патолошки процес се епидемија на местото на инфекција, контакт на болно лице со птици, висока телесна температура, симптоми на пневмонија, симптоми на гастроинтестиналниот тракт.

Врз основа на резултатите од тестовите, ќе се направи точна дијагноза и ќе биде пропишан ефективен третман.

Третман

Ако се дијагностицира овој тип на грип , пациентот треба да биде хоспитализиран во одделот за заразни болести.

Етиотропната терапија се изведува со помош на следниве лекови:

 • антивирусна;
 • антибактериски;
 • антипиретик;
 • мултивитамини;
 • имуномодулатори;
 • антибиотици.

Бидете сигурни да користите специфични лекови кои се базираат на супстанции како што се инхибитори на неураминидаза од втората и третата генерација. Нема вакцина против птичјиот грип.

Имајќи ја предвид сериозноста на текот на болеста, за време на третманот се користат и специфични и општи средства за ублажување на симптомите и стабилизирање на состојбата на пациентот.

За жал, дури и под услов навремено извршени терапевтски мерки, невозможно е недвосмислено да се зборува за позитивна прогноза. Важно е да побарате медицинска помош што е можно поскоро ако се појават симптомите наведени погоре.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • изложи месо и јајца до темелно санитарно и термичко лекување;
 • ако по контакт со птица се појават симптоми на АРВИ, веднаш побарајте медицинска помош;
 • не контактирајте со мртви птици - тие треба да се отстранат итно;
 • измијте ги рацете по улицата.

Покрај тоа, неопходно е да се спроведат мерки за зајакнување на имунолошкиот систем, систематски да се подложат на медицински преглед, а не само-лекувањето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате птичји грип и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: инфекциолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ацетонемично повраќање (појавување на симптоми: 11 од 20)

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof-ова болест) (појавување симптоми: 10 од 20)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадина за намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Серумска болест (појавување на симптоми: 10 од 20)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 10 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .