Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рубела: симптоми и третман

Рубеола рубеола - главни симптоми:

Мокалите рубела е акутен инфективен процес на вирусна природа. Патологијата се разликува по тоа што лесно се пренесува од личност до личност. Најчеста болест кај децата во возрасната група од 2 до 14 години, но може да се дијагностицира кај возрасни.

Патолошкиот микроорганизам продира во телото на здраво лице главно преку капки во воздухот, меѓутоа, се разликуваат неколку други механизми за инфекција и фактори кои предизвикуваат сериозен тек на болеста.

Најкарактеристична клиничка манифестација е специфичен осип, наспроти позадината на која се јавува зголемување на телесната температура, зголемување на лимфните јазли, фотофобија и многу други знаци.

Процесот на утврдување на точната дијагноза се базира на специфична клиника и физички преглед на пациентот, но за точна потврда на дијагнозата се однесуваат на лабораториски и инструментални испитувања.

За рубеола од сипаници, тактиката за третман е само конзервативна. На пациентот му треба строг одмор во кревет. Прогнозата е претежно поволна. Терапијата со рубеола рубела ја пропишува само лекар.

Етиологија

Предизвикувачкиот агенс на морбили рубеола - специфичен микроорганизам од семејството на Тогавирус, се смета за единствен претставник на родот на рубиновирусите. Долго време, болеста беше прифатена од страна на лекарите како една од опциите за текот на мали сипаници .

Вирусот е нестабилен за надворешното опкружување: виталната активност на патогенот е намалена од влијанието на одредени хемикалии на високи температури (повеќе од 57 степени). Тоа толерира ниски температури, до -200 степени, што им овозможува на вирусот да остане во мирување за долго време. Умира провокаторно заболување под дејство на ултравиолетово зрачење.

Изворот и носителот на инфективниот агенс е заразено лице - најголема опасност за оние околу него кои не се имуни на рубеола е првите 7-10 дена пред почетокот на првите клинички знаци. Како што исипот исчезнува, инфективноста на пациентот постепено ќе се намалува.

Влезните порти за вирусот се мукозните мембрани на горниот респираторен тракт на здраво лице, во кои патогенот го зголемува бројот, продира во крвта и се шири низ телото. Идеални услови за постоење на провокатор - кожата и лимфните јазли, што предизвикува појава на специфични симптоми.

Најчести механизми на пренесување на патологија на провокатор:

 1. Воздушен пат. Имплементирани кај возрасни или во рамките на детски групи. Вирусната изолација се јавува за време на разговорот, силна кашлица или во процесот на кивање. Активни агенси се ослободуваат од болно лице во мали количини, така што за инфекција треба да биде многу близу до инфицирано лице.
 2. Контактна патека. Инфекцијата настанува непосредно по контакт со предмети за домаќинството, садови и додатоци за бања за болно лице.

Неопходно е да се каже за трансплацентарна инфекција на фетусот - се јавува во ситуации кога патолошката бактерија влегува во телото на една бремена жена. Во такви случаи, голема веројатност за пенетрација на вирусот преку плацентарната бариера на фетусот, што доведува до интраутерина инфекција. Вреди да се забележи дека колку е помал периодот на бременост, толку е поголема веројатноста за оштетување на фетусот. Опасноста од болеста е тоа што бебето се роди со повеќе вродени малформации.

Бриша рубеола кај деца

Тежината на болеста зависи од возрасната категорија на пациентот: постарата личност, толку потешко е да страда од рубеола, единствениот исклучок е инфекција на фетусот во матката на мајката.

Предвидливи фактори кои ја зголемуваат веројатноста за ширење на вирусот:

 • низок отпор на имунолошкиот систем;
 • пренатрупаност кај деца или возрасни групи;
 • лоша вентилација на просториите;
 • супстандарден преглед на жени за време на бременоста.

Класификација

Врз основа на преносниот механизам, се случува морбил рубеола:

 1. Вродено Провокатор на инфективниот процес продира во фетусот преку крвта на инфицирана мајка. Таквата состојба претставува голема закана за детето: кога дијагностицира болест за време на бременоста, се јавува прашањето за абортусот.
 2. Стекнати. Последица на пренос на вирусот е еден од горенаведените методи. Опасноста од болеста е дека во некои случаи симптомите може да бидат избришани или целосно отсутни.

Патологијата е поделена во зависност од тежината на курсот и тоа се случува:

 1. Типично. Карактеризира со манифестација на специфични симптоми. Таа е поделена на неколку степени - светлина, умерена и тешка. Во првиот случај, постои мало болно грло и црвенило, нема висока температура, а исипот не трае повеќе од 2 дена. Во втората, постои мало влошување на состојбата на пациентот и осипот продолжува до 3 дена, во третиот, постои значително влошување на благосостојбата и започнуваат конвулзивни напади.
 2. Атипичен. Се јавува во половина од случаите. Понекогаш избришани и асимптоматски. Избришаната форма продолжува без осип, но со краткорочно зголемување на температурата. Во асимптоматска форма, можно е да се направи точна дијагноза само по проучувањето на лабораториските податоци.

Симптоматологија

Рубеола има вирална природа, па вреди да се истакне периодот на инкубација - времето од времето на пенетрација на инфективниот агенс на изразување на клинички знаци. Инкубациониот период варира од 17 до 23 дена.

Стекнатиот тип на болест кај возрасните ги има следните клинички карактеристики:

 • мала слабост и слабост;
 • зголемување на показателите за температура до 39 степени, но често температурата останува нормална;
 • воспалено грло;
 • ретка суво кашлица;
 • назална конгестија;
 • главоболка;
 • мало црвенило на конјуктивата;
 • зголемување на лимфните јазли (заден цервикс, окципитал и паротид);
 • појавата на ситно исип кој има бледо розова сенка, кружен облик, со дијаметар од 2 до 5 милиметри, мазни рабови и иста големина - осип не се склони да се спојат во една голема лезија и не се издигаат над кожата, локализирана прво на лицето, но низ неколку часа се шират низ телото, здрави области се само кожата на дланките и нозете, а по околу 3 дена осипот целосно исчезнува.

Сите горенаведени симптоми се типични за возрасни и деца во текот на стекнатиот облик на болеста.

Вродената рубела кај децата го има името Gregg синдром и ги комбинира следните клинички манифестации (фетални малформации):

 • катаракта и глауком ;
 • миопија и хипоплазија на очните капаци;
 • вродени срцеви дефекти , вклучувајќи дефекти на интервентрикуларниот и интернаталниот септум, стеснување на пулмоналната артерија и аортата, несоодветна локација на големи крвни садови;
 • мала глава и големина на черепот;
 • неразвиеноста на мозокот, вестибуларниот апарат и органите на урогениталниот систем;
 • воспаление на црниот дроб и белите дробови;
 • хепатоспленомегалија ;
 • дијабетес мелитус ;
 • скелетни малформации;
 • недостаток на хормони за раст и надбубрежен кортекс;
 • " Расцеп на усните " и " расцеп на непце ";
 • хеморагии во кожата и мукозните мембрани;
 • крварење на непцата;
 • назална хеморагија;
 • намалена телесна тежина;
 • заостануваат во физичкиот развој;
 • глувост и намалена визуелна острина.
Исип за морбили рубеола

Дијагностика

Коренот на рубеола кај возрасни и деца се дијагностицира со помош на низа мерки. Поради присуството на изречени специфични знаци со воспоставување на точна дијагноза, често нема проблеми.

Лекарот за заразни болести треба самостојно да извршува неколку манипулации, вклучувајќи:

 • проучување на историјата на болеста;
 • запознавање со историјата на животот - да го потврди фактот на контакт со заразено лице;
 • внимателна проценка на состојбата на кожата, конјунктивата и грлото;
 • палпација на погодените лимфни јазли;
 • мерење на температурата;
 • Детално истражување на пациентот - за да се утврди сериозноста и првиот почеток на почетокот на клиничките манифестации, што ќе му укаже на докторот за формата и природата на инфекцијата.

Основата на дијагнозата е следните лабораториски тестови:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • општа анализа на урината, бидејќи кај децата патогенот може да се излачи во урината, поретко со фекалии;
 • PCR тестови;
 • серолошки тестови (RSK, РИА, RTGA, ELISA);
 • мерење на имуноглобулини во крвта.

За да се потврди или побие развојот на компликации, се спроведуваат инструментални испитувања, вклучувајќи:

 • рентгеноскопија на белите дробови;
 • реоенцефалографија;
 • Мозок ЕЕГ;
 • ЕКГ и ехо;
 • КТ скенирање;
 • МНР
Мозокот ЕЕГ

Дополнителни консултации се потребни за отоларинголог, офталмолог, педијатар и акушер-гинеколог.

Третман

Елиминацијата на болеста се врши во амбулантско или дома: хоспитализација е потребна само со развој на опасни последици. Во некои случаи се случува само-заздравување, бидејќи телото произведува имунолошки одговор.

Третманот за рубеола на морбили е високо конзервативен, вклучува:

 • строг одмор во кревет, кој често трае 4 дена;
 • витаминска терапија;
 • употреба на капки за очи со антиинфламаторно дејство - неопходни во случаи на знаци на конјунктивитис;
 • земање антибактериски и антипиретични лекови;
 • детоксикација терапија.

Добри резултати може да се постигнат со помош на традиционалната медицина, но се препорачува да ги користите само по консултација со вашиот лекар. Оваа тактика е насочена кон подготовка на домашни декорации и тинктури врз основа на лековити билки и растенија, кои можат да се користат и за голтање, како за инхалација или за чување.

Најефективни компоненти:

 • мудрец;
 • хмељен;
 • чад;
 • камилица;
 • нане;
 • еукалиптус;
 • calendula;
 • бреза лисја;
 • куче роза;
 • Кантарион;
 • бадем од лимон;
 • листови од капина;
 • валеријана;
 • липа;
 • коприва;
 • равнец;
 • црна боровинка;
 • деветнаесет;
 • диви рузмарин
Розмари

Можни компликации

Компликациите од рубеола на морбили се доста ретки. Оваа категорија вклучува:

Рубеола во бременоста е полн со:

 • фетална фетална смрт;
 • спонтан абортус;
 • развој на многу вродени малформации.

Превенција и прогноза

Болеста има и специфични и неспецифични превентивни мерки.

Првата категорија е насочена кон имунизација на луѓето преку вакцинација. Вакцинациите се прават во детството, а времетраењето на имунитетот трае околу 20 години.

Што се однесува до општата профилакса, ги вклучува следните едноставни правила:

 • целосно избегнување на контакт со заразено лице;
 • постојано зајакнување на имунолошкиот систем;
 • правилна и целосна исхрана;
 • редовно проветрување на просториите и нивно лекување со средства за дезинфекција;
 • целта на карантин во детските установи;
 • систематски завршување на целосен рутински преглед на клиниката.

Симптомите и третманот се два главни фактори кои влијаат на прогнозата на рубеола на морбили. Најповолно стекнат вид на болест: по оздравувањето се формира доживотен имунитет. Исходот од конгениталните рубеола морбили зависи од тежината на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате сипаници рубеола и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: специјалист за заразни болести, педијатар , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рубела кај деца (појавување симптоми: 15 од 20)

Рубелата кај децата е честа вирусна болест. Децата во возрасната група од 2 до 14 години, кои посетуваат градинка и училиште и други институции каде што се во тимот, најмногу се подложни на болест.

...
Ретровирус (појавување симптоми: 10 од 20)

Ретровирус - организам кој припаѓа на семејството на РНК вируси, најпроучуваниот и најчесто се појавува вирусот на хумана имунодефициенција. До крајот на развојот на овој патолошки процес од страна на лекарите сè уште не е проучен, па затоа нема таргетирани превентивни методи.

...
Аскаријаза кај деца (појавување на симптоми: 9 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
АРИ (појавување симптоми: 8 од 20)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Црви (црви) (појавување на симптоми: 8 од 20)

Црви (црви) - група на паразитски црви кои влегуваат во човечкото тело и почнуваат да го паразитираат. Болестите што ги предизвикуваат кај децата и возрасните се нарекуваат хелминтични инвазии или хелминтни инфекции. До денес, научниците знаат неколку стотици видови на црви кои можат да се паразитираат во човечкото тело. Некои не предизвикуваат тешка повреда на виталните органи, додека други, напротив, предизвикуваат опасни компликации и може да го загрозат животот на пациентот. Затоа, важно е внимателно да ги набљудувате превентивните мерки, така што гелминтните јајца да не навлезат во телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .