Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Риновирус инфекција: симптоми и третман

Риновирус инфекција - главните симптоми:

Риновирусна инфекција (инфективен ринитис) - инфективна болест на респираторниот тракт на акутен тек кој се шири на носот и назофаринксот, нивната мукозна мембрана. Предизвикувачкиот агенс е вирус на семејството picornavirus. Нестабилен во животната средина, веднаш уништен кога е изложен на неповолни фактори.

Оваа болест е тип на ARVI (акутна респираторна вирусна инфекција), текот на болеста се јавува во форма на ринитис и фарингитис . Риновирусната инфекција влијае на телото во 25-40% од случаите на сите настинки од вирусна природа.

Врвот на болеста достигнува во април и септември, но лекарите дијагностицираат болеста во текот на целата година, без оглед на возрасната група. Патолошката состојба е типична за области со умерена клима.

Етиологија

Предизвикувачките агенси се 114 видови риновируси од родот picornaviruses. Поволна температура за развој на бактерии е 33-34 степени, но во носниот премин на едно лице постојано е слична температура. Вирусот нема надворешна капсула, што ја прави нестабилна за промена на температурата.

Носителите на вирусот се носители или пациенти кои можат да ги инфицираат другите еден ден пред првите симптоми и во рок од една недела по почетокот на болеста. Инфекцијата се изведува со воздушни капки.

Вирусни заболувања се карактеризираат со високо ниво на подложност, бидејќи епидемии се забележани кај мали групи на луѓе. Ризик фактори за инфекција се:

 • ослабен имунолошки систем;
 • продолжен контакт со носачот на вирусот.

Риновирусот влегува во телото низ мукозната мембрана на назалниот премин, каде што расте и се размножува во епителните клетки.

Во отсуство на имунитет, детето може да се зарази со инфекција со риновирус во првите денови од раѓањето. Кај деца од првата година од животот, се изговара катаракталниот синдром, често ринитис станува главен симптом на болеста.

Класификација

Риновирусната инфекција е класифицирана од страна на лекарите во зависност од видот:

 • типичен;
 • атипичен.

Во зависност од тежината на протокот:

 • блага форма;
 • умерена форма.

Во зависност од природата:

 • мазна;
 • не е мазна

Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), на риновирусната инфекција му се доделува шифрата J20.6.

Симптоматологија

Симптоми на инфекција со риновирус кај деца

Времетраењето на периодот на инкубација е 1 до 5 дена. Симптомите на риновирусната инфекција се следните:

 • зголемување на телесната температура до 38 степени;
 • треска;
 • појава на подпухнатост во носната мукоза;
 • општа слабост;
 • болка во носот;
 • лакримација;
 • кивање;
 • непријатност во грлото;
 • изобилен мукозен исцедок од носот.

По краток временски период, се забележува хиперсекреција (дебел исцедок од носот) и знаци на изразена интоксикација на организмот. Понекогаш се формира херпес .

Риновирусната инфекција кај децата не се разликува сериозно. Првите симптоми се манифестираат со долготраен и тежок течење на носот. Може да се забележи еднодневна субфебрилна телесна температура, воспалено грло. Сепак, кај мали деца е можно егзацербација на хроничен тонзилит , бронхитис , опструктивни манифестации може да се зголемат.

Вообичаениот тек на инфекција со риновирус не надминува седум дена, има поволен заклучок во форма на целосно опоравување. Сепак, појавата на компликации е можна:

Со цел да се спречи развојот на компликации, третманот на риновирусната инфекција треба да се спроведе навреме: кога ќе се најдат првите симптоми, побарајте помош од специјалист.

Дијагностика

За правилна дијагностицирање на патолошката состојба, лекарот мора:

 • да го испита пациентот;
 • да се распрашува за жалби за кои е загрижен пациентот.

Риновирусната инфекција се дијагностицира со инспекција, без назначување на дополнителни методи на инструментална или лабораториска дијагноза. Сепак, постојат случаи кога е неопходно да се користат такви дијагностички методи:

 • земање материјали од назални мие;
 • серолошки методи;
 • уринализа;
 • комплетна крвна слика.

Отстранувањето на материјалите од миењето се врши не подоцна од петтиот ден по појавата на првите симптоми. Присуството на патогенот може да се открие во овие примероци. Со помош на серолошки методи е можно да се детектираат антитела и антитоксини.

Лабораториските студии не даваат многу точни резултати, но можат да го утврдат присуството на вирусна инфекција во телото.

Диференцијалната дијагноза треба да се спроведе со следниве болести:

Мора да бидете способни да разликувате заразна болест од туѓо тело во носот.

Доколку текот на болеста станува комплицирано, може да се закаже консултација со специјалисти како што е отоларинголог или пулмолог. Ако има знаци на риновирус кај деца, неопходно е да се јавите кај специјалист за педијатри или заразни болести.

Третман

За риновирусната инфекција третманот е развиен од комплексни, медицински средства. Користена терапија како назначување:

 • etiotropic терапија која ја потиснува активноста на вирусот;
 • третман со интерферони кои помагаат да се спречи размножувањето на вирусите;
 • третман чија цел е зајакнување на имунитетот;
 • симптоматски третман.

Етиотропскиот третман вклучува употреба на такви лекови:

 • Рибавирин;
 • Арбидол;
 • Изопронозин;
 • Локферн;
 • Bonafton;
 • Оксилинска маст.
Оксилинска маст

Се користат следните лекови, кои се насочени кон стимулирање на заштитната функција на телото:

 • Виферон;
 • Интерферон алфа

На лекови за зајакнување на имунитетот пропишува:

 • Anaferon;
 • Циклоферон.

За да се елиминираат непријатните знаци на риновирусната инфекција активно се користат:

 • антиинфламаторни лекови (Erespal);
 • decongestants лекови за елиминирање на обичната настинка (Ксилен, Pinosol);
 • expectorants.

Со очигледни симптоми на течење на нос, AquaMaris е пропишан - ефикасен лек за миење на носот.

Превенција

За опоравување што треба да се случи што е можно поскоро, потребно е:

 • изолирајте го пациентот до целосно закрепнување;
 • врши влажно чистење два пати на ден;
 • јаде и пие од различни садови;
 • користете што е можно повеќе топла течност;
 • да се топло бања за нозе;
 • вежба богата со витамини и елементи во трагови доза на храна.

Често болеста поминува позитивно, во повеќето случаи болеста поминува самостојно без специфичен третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате инфекција со риновирус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: специјалист за заразни болести, општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
ARVI (појавување симптоми: 10 од 16)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 8 од 16)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Рубела (појавување симптоми: 7 од 16)

Рубела е акутна вирусна болест, главно дијагностицирана кај деца, поради што е рангирана како "детска" инфекција. Рубеола, чии симптоми го одредуваат името на оваа болест, првенствено се манифестира како карактеристична боја на исипот, исто така, оваа болест е исто така доста опасна за бремени жени, а поконкретно за фетусот, поради неговата директна поврзаност со развојот на конгенитални малформации кај децата и со интраутерина смртност.

...
Грип (појавување симптоми: 7 од 16)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
АРИ (појавување симптоми: 7 од 16)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .