Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Паратифуид: симптоми и третман

Паратифузни - главни симптоми:

Паратифузната треска е акутна инфективна болест која се карактеризира со лезии на тенкото црево. Провокатор дејствува интестинална бактерија од родот Салмонела. Паратифуидни Носачи се болни и емитери на бактерии, за паратифус Б, добитокот може да биде носител.

Болеста се карактеризира со интоксикација на телото, бактериемија, зголемена слезина и црн дроб, како и можни розороларни ерупции на кожата.

Паратифуи А и Б, тифусна треска класифицирана во една група на болести поради слични знаци на манифестација. Патолошка состојба е забележана кај 0,02% од 100.000 жители. Мажите од 15 до 45 години се болни многу почесто.

Болеста има сезонска природа, често епидемијата започнува во јули, завршува во октомври-ноември.

Етиологија

Причинителот за паратифус А е салмонела паратифи, за паратифус Б - салмонела Шотмуелери.

Бактеријата поминува низ плунка, урина или измет на пациентот во храната. Преку храна, вода, предмети за домаќинството, бактеријата е во телото на здраво лице. Салмонела вектори ги ослободуваат бактериите во околината во текот на целиот период на клинички манифестации и уште неколку недели по.

Салмонелата може да предизвика воспаление во лимфните јазли на цревата, кое се добива преку цревниот тракт. Ако некој има слаб имунолошки систем, тогаш бактеријата преминува во крвта, од таму до внатрешните органи, каде што се развиваат лезиите.

Кај луѓето, чувствителноста кон болеста е висока, по лекувањето останува имунитетот специфичен за типот. Ако paratyphoid А се забележува значително почесто во земјите од Африка и Југоисточна Азија, паратифусот Б се појавува без оглед на регионот.

За време на токсичната паратифусна фаза, цревната перфорација се јавува од 1% до 10% од случаите.

Класификација

Болеста обично се класифицира според патогенот:

 • A (МКБ-10 шифра А.01.2);
 • Б (МКБ-10 шифра А.01.3);
 • C (ICD-10 шифра A.01.4).

Истражувачите не откриле дополнителна класификација на болеста.

Симптоматологија

Паратифуите се разликуваат постепено манифестација на симптоми кај возрасен. Кај детето, симптомите обично се појавуваат одеднаш.

Инкубациониот период за паратифус А ги има следните карактеристики:

Често болеста има умерен курс, меѓутоа со компликации, можно е крварење на цревата, цревна перфорација и бронхопнеумонија . Оваа болест често се повторува.

Инкубациониот период за паратифус Б се разликува:

 • изречена студ;
 • потење;
 • болка во мускулите;
 • осип на кожата.

Текот на болеста може да биде комплициран, придружен со септички знаци на гноен менингитис , менингоенцефалитис , септикопиемија .

Ако се појави паратифусна инфекција преку водата, болеста постепено напредува, но ако патогенот се ингестира со храна, постојат непријатни знаци на гастроинтестинална дисфункција. Во следната фаза, процесот се шири во други органи на човечкото тело.

Дијагностика

За да се дијагностицира болеста правилно, специјалист треба:

 • да го испита пациентот;
 • студија историја;
 • учат за жалби.

Се пропишуваат следниве лабораториски тестови:

 • бактериска крвна култура;
 • комплетна крвна слика;
 • уринализа;
 • бактериска уринарна култура;
 • бактериски семенски фекални маси.

Дијагнозата се изведува серолошки со помош на PHA, а во деновите 5-6, текот на болеста има позитивни резултати.

За правилно дијагностицирање на болеста, мора да се диференцира со такви проблеми:

Со навремена дијагноза и соодветен третман, може да се избегнат непријатни компликации.

Третман

Третман на паратифус вклучува следново:

 • лекови;
 • диета;
 • хирургија.

За време на третман со лекови пропишани антибиотици:

 • Ампицилин;
 • Амоксицилин;
 • Цефалоспорин;
 • Цефтриаксон;
 • Цефиксим.

Ако паратифусните предизвикувачи се отпорни на антибактериски лекови, може да се препише хлорамфеникол. За отстранување на симптомите, се користат рехидратни смеси, како и средства за подобрување на функционирањето на кардиоваскуларниот систем.

Со редовна болест на цревата, се користи диетална маса број 4, во која се поттикнува употребата на такви производи:

 • посно месо;
 • супи со малку маснотии;
 • риба со малку масти;
 • варени јајца;
 • свежо рендани јаболка;
 • зелен чај, кафе, какао на вода;
 • свежо рендано урда;
 • варен зеленчук;
 • ориз, овес или гребење.
Правила на исхрана на диета број 4

Строго е забрането:

 • богати супи;
 • пченица, јачмен, јачмен;
 • десерти;
 • млеко и млечни производи;
 • масни меса или риба;
 • ладни пијалоци.

Сепак, по нормализирањето на телесната температура, се препорачува да се префрлат на диетална маса бр. 13. Проширувањето на исхраната се изведува постепено.

Ако на некое лице му е дијагностицирано цревно крварење, се препорачува:

 • почитувајте строг одмор во кревет;
 • се применуваат ладни на абдоменот;
 • се витамини Ц и К;
 • да се добие хипертоничен раствор на натриум хлорид интравенозно.

Хируршката интервенција се користи во екстремни случаи, на пример, со перфорација на цревата.

Во случај на инфективен токсичен шок, се користи методот на контролирана хемодилуција;

 • колоиди;
 • вазоактивни лекови;
 • глукокортикостероиди.

По завршувањето на третманот, пациентот треба да го набљудува лекарот три месеци.

Прогнозата на болеста е поволна: со целосен и навремен третман, се очекува целосна наплата, вакцинацијата се користи за да се спречи развојот на паратифузниот патоген. Меѓутоа, во случај на комплициран курс, прогнозата е понеповолна.

Превенција

За да се избегне инфекција, се препорачува:

 • одржување на дневна хигиена;
 • храна пред-исплакнете со вода;
 • користете вода од доверливи извори.

Вработените во организациите за прехранбена индустрија треба да подлежат на редовни превентивни испитувања со цел да се идентификува патогенот. Во случај на откривање на болеста, угостителските работници треба да одбијат да работат со храна.

Главната работа е да се консултирате со лекар во времето, при првите симптоми на незгода и да не се обидувате да го решите проблемот со импровизирани средства.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате паратифус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: инфекциолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 7 од 11)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Колагеноза (појавување симптоми: 6 од 11)

Колагенозата е имунопатолошка состојба во која се забележува развој на дегенеративни нарушувања кои најчесто влијаат на сврзното ткиво, но веројатноста за вклучување на другите сегменти во патологијата не е исклучена.

...
ARVI (појавување симптоми: 5 од 11)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Ендокардитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Ендокардитис е воспалителен процес кој се јавува во внатрешната обвивка на срцето (ендокардиум). Главната причина за нејзиниот развој е инфекција, но другите патологии не треба да се отфрлаат. Оваа болест подеднакво може да влијае на мажите и на жените. Многу често, болеста го надминува телото на луѓето кои земаат разни лекови. Тенденцијата за развој на патолошкиот процес е исто така присутна кај млади пациенти, па затоа е важно да се знаат причините и симптомите на патологијата со цел да се спречи развојот на тешки компликации.

...
Свинскиот грип (H1N1) (појавување симптоми: 5 од 11)

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .