Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Суперинфекција: Симптоми и третман

Суперинфекција - главни симптоми:

Суперинфекцијата е состојба во која едно лице со една инфекција истовремено стекнува и втора. Тоа е, тоа е процес со кој веќе инфицираните клетки на еден организам се заразени со вирус од друга природа. Опасноста е дека суперинфекциите можат да доведат до развој на отпорен вирус на вирусот кој не може да се излечи со антибиотици.

Оваа состојба на телото е забележана со намалување на имунитетот поради администрација на антибиотици или поради присуство на примарен вирус во него.

Етиологија

Се покажа дека болеста се развива како резултат на две главни причини:

 • антибиотски третман;
 • контакт со носител на инфекцијата.

Додека едно лице зема антибиотици, покрај патогената флора, полесна флора умира во неговото тело, што го спречува развојот на патогени. Во оваа состојба, условно патогените микроорганизми стануваат патогени, што доведува до развој на втора инфекција.

Природно, едно лице треба да ја заобиколи страната на пациентите со инфекција, бидејќи постои ризик од пренесување на вирусот, поради што тој самиот може да се најде во болница за заразни болести. Поради постоењето на суперинфекција, лекарите во такви болници бараат од пациентите да не го напуштаат одделението без потреба, бидејќи е можна повторна инфекција, која повеќе не може да се излечи со антибиотици.

Органи кои се предиспонирани за пораз на болеста:

 • респираторни органи;
 • уринарен систем;
 • гастроинтестинален тракт;
 • очи;
 • кожа;
 • мукозен.

Луѓето со ослабен имунолошки систем се изложени на ризик.

Тие вклучуваат:

Развојот на суперинфекцијата со сифилис е прилично честа појава. Претходно се веруваше дека нема вроден имунитет за сифилитична инфекција, што предизвикува отсуство на заштитна реакција по лекувањето на сифилисот и можноста за повторна инфекција (реинфекција).

Може да се појават компликации од сифилис:

 • во текот на раниот период на сифилис (за време на периодот на инкубација во првите две недели од основниот период);
 • со терциерни и вродени сифилис (со намалување на имунитетот во подоцнежните фази на болеста);
 • во текот на распаѓањето на имунитетот во случај на несоодветен третман на пациентите (особено во првите денови на болеста се опфатени).

Според експертите, ваквата болест е секогаш секундарна и може да се манифестира само во позадина на примарна патологија.

Класификација

Постојат два главни типа на суперинфекција:

 • ендогени;
 • егзогени.

Суперинфекцијата по антибиотиците се карактеризира со акумулација на патогени и опортунистички бактерии. Оваа состојба на телото настанува поради супресијата на микрофлората на телото со сулфаниламид лекови, антибиотици и туберкулостатски лекови.

Може да предизвикате ендогена инфекција:

 • E. coli;
 • Псевдомускуларен бацил;
 • анаеробни бактерии;
 • ентеробактерии;
 • патогени габи.

Егзогена суперинфекција може да се појави како резултат на друга инфекција со истиот вирус кој го предизвикал примарна болест, но е поотпорен на антибиотици.

Егзогените болести се предизвикани од фактот дека вирусот влегува во телото преку респираторниот тракт. Колку што знаеме, здраво лице има заштитен слој на мукозната мембрана на параназалните синуси и бели дробови, но кај пациент кој има заразна болест, овој слој може да биде нарушен, што резултира со инфекција со синузитис , воспалено грло или пневмонија .

Една од најпознатите форми на суперинфекција е кандидијаза (габи од родот кандида). Специфичен е изгледот на белата плакета на мукозната мембрана. Во зависност од локацијата на лезијата, габите на родот Кандида можат да бидат прикажани во различни клинички манифестации, што често ја забавува дијагнозата на кандидијаза.

Симптоматологија

Развојот на суперинфекцијата може да предизвика следниве симптоми:

 • главоболка;
 • појава на недостаток на здив;
 • појава на отежнато дишење;
 • субфебрилна состојба;
 • кашлица;
 • болка во градите;
 • болка во дебелото црево;
 • појава на болка кога ќе притиснете на максиларните синуси;
 • честите настинки - може да бидат придружени со габични заболувања (кандидачни габи) кои не можат да се излечат;
 • постојан замор, поспаност, општа слабост на телото;
 • губење на апетитот или невообичаени вкусови на вкус;
 • појава на осип, воспаленија на кожата;
 • кеси, модринки под очите.

Во почетната фаза, клиничката слика може да отсуствува.

Дијагностика

За правилно дијагностицирање на болеста потребно е да се контактира високо квалификуван специјалист кој е должен:

 • да ги испита органите за ENT на пациентот;
 • да научат за симптомите кои му пречат на пациентот;
 • да ја проучува историјата на пациентот.

Лекарот може да нареди дополнителни испитувања:

 • комплетна крвна слика;
 • уринализа;
 • имунограм;
 • биохемиски крвен тест.

Исто така е можно да се спроведе дополнителен преглед кај следните лекари:

 • отоларинголог;
 • имунолог;
 • дерматолог.

Во сифилис, потребно е вешто да се разликува суперинфекција од рецидив на сифилис. Навремената посета на лекар придонесува за побрзо лекување на болеста.

Третман

За третман на суперинфекција, потребно е правилно да се дијагностицира, што може да го направи само квалификуван специјалист. Самотретувањето е строго контраиндицирано, бидејќи може само да ја влоши состојбата на пациентот.

Забрането е да се земаат антибактериски лекови сами без лекарски рецепт, бидејќи тоа е лекар кој знае кој антибиотик ќе биде безбеден за телото на пациентот со специфична клиничка слика и ќе може да пропише најсоодветен. Неопходно е да се гаргара со солен раствор три пати на ден, со што значително ќе се намали ризикот од прогресија на суперинфекцијата.

Превенција

Бидејќи суперинфекцијата се јавува како резултат на ослабен човечки имунолошки систем, превентивните мерки се насочени кон зајакнување на имунолошкиот систем:

 • секојдневно поминување на времето на свеж воздух;
 • избалансирана исхрана;
 • вршење на умерена физичка активност за зајакнување на телото (фитнес, танцување);
 • стврднување - дневен туш;
 • ако е потребно, користи имуномодулатори;
 • чести миење на рацете;
 • добивање позитивни емоции.

Како што е познато, човечкиот имунитет се состои од два вида, од кои едната ја добиваме со наследување од родителите, а втората е формирана во текот на нашиот живот.

Со цел да се направи имунолошкиот систем поотпорен на надворешни стимули, препорачливо е да се користи храна богата со:

 • витамин А (со недостаток на овој витамин ја намалува отпорноста на бактерии од надвор) - млечни производи, риби црниот дроб, говедско црниот дроб, кавијар;
 • Витамин Б3 (му помага на телото да ги надмине мигрените , губењето на апетитот) - се препорачува да се јаде месо, компири, зелка, домати, леќа;
 • Витамин Ц - кромид, лимон, пипер, кисела зелка, магдонос;
 • бакар - препорачливо е да се користат ореви, морска храна, чоколада.

Ако се случило дека некое лице е заразено, потребно е:

 • побарајте лекарска помош;
 • исклучи антибиотици без рецепт;
 • гаргара со солен раствор три пати на ден;
 • консумираат повеќе ферментирани млечни производи;
 • подмачкајте ја носната слузница со маслиново, сончогледово или сусамско масло.

Одмор и позитивни емоции - најдобар начин за зајакнување на имунолошкиот систем. Луѓето кои имаат малку одмор и редовно се изложени на стрес, повеќе од другите се изложени на ризик да се разболат.

Болеста е полесно да се спречи отколку да се излечи, па затоа, по едноставни правила, можете да го заштитите телото од изгледот на овој вид патологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате суперинфекција и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: инфектолог , оториноларинголог , имунолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тифусна треска (појавување симптоми: 6 од 18)

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...
Фасциолијаза (појавување симптоми: 6 од 18)

Фасциолијазата е екстраинтестинална хелминтијаза предизвикана од патолошкиот ефект на паразитот на паренхимот на црниот дроб и жолчните канали. Оваа болест е класифицирана како најчеста хеминетска инвазија на човечкото тело. Изворот на болеста е патогенот, кој може да биде хепатичен флук или џиновски флукс. Покрај тоа, лекарите идентификуваат неколку начини да зарази таков микроорганизам.

...
Хистиоцитоза (појавување симптоми: 6 од 18)

Хистиоцитозата е група на патолошки процеси со слабо утврдена етиологија која може да влијае на белодробните и другите ткива на човечкото тело. Патогенезата на Лангерханс хистиоцитозата е дека телото почнува да произведува абнормални клетки, што доведува до пролиферација на сврзното (оскудно) ткиво. Овој процес на замена доведува до нарушување на функционирањето на засегнатиот орган и развој на сродни компликации.

...
Пневмонија (појавување симптоми: 5 од 18)

Пневмонијата е инфективно воспаление на белите дробови што ги погодува алвеолите или другото белодробно ткиво. Пневмонијата може да се појави од различни патогени - бактерии, вируси, габи. Затоа, постојат голем број на видови на пневмонија, од кои секоја има свои симптоми и карактеристики на перколација. Во белите дробови на здраво лице, одредена количина на бактерии е секогаш присутна. И во повеќето случаи, имунолошкиот систем добро се бори со нив. Но, кога телото е слабо и не може да се справи со нив, постои активен развој на пневмонија.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 5 од 18)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .