Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еризипелоид: Симптоми и третман

Еризипелоид - главни симптоми:

Еризипелоид е инфективна болест која може да се пренесе од животни на луѓе. Се манифестира како воспаленија на кожата и зглобовите. Инфекцијата главно го покрива епителот, зглобовите, прстите и задниот дел на раката. Кај некои пациенти, го опфаќа целото тело. Во медицината, оваа болест има уште едно име - прилепена еритема.

Патологијата се дијагностицира според симптомите, анамнезата и испуштањето од патоген еризипелоид од крвта на пациентот или од резултатите од биопсијата на кожата.

Во процесот на лекување се користеле антиинфламаторни лекови, детоксикација, Амоксиклав, антихистамин, како и физиотерапија. Оваа патологија е карактеристична за луѓето од одредени професии чија работа вклучува облекување на риби или животински трупови. Тие вклучуваат касапи, рибари, ветеринари, домаќинки, готвачи, сточарски одгледувачи. Ризикот од болести се зголемува во летото и во есента.

Етиологија

Erysipeloid се јавува поради corynebacterium, кој е од два типа - свиња и глувче. Глувци се чести кај дивите животни и свинско месо - кај домашни животни.

Едно лице може да се зарази преку:

 • почва;
 • вода;
 • сено;
 • месо;
 • кожата на болни животни.

Инфицирани животни излачуваат бактерии преку урина и измет. Сепак, мора да се каже дека заразеното лице не може да зарази друго лице, бидејќи еризипоелодот се пренесува само од животно на човек.

Инфекцијата може да влезе во кожата на лицето ако нејзиниот интегритет е компромитиран, со други зборови, ако кожата има:

 • пукнатини;
 • гребнатини;
 • чешање на инсекти;
 • отворени рани;
 • пелен осип;
 • изненаден.

Најчесто, лицето станува инфицирано ако има слични повреди на кожата на неговите раце. Откако инфекцијата ќе дојде таму, започнува воспалителен процес кој може да се прошири до зглобовите помеѓу фалангите. Не толку често, но сепак инфекцијата може да се прошири низ крвотокот низ телото, развивајќи се во генерализирана форма на патологија.

Класификација

Според МКБ-10, оваа болест го има шифрата А26.

Во дерматологијата, постојат четири форми на оваа болест, имено: кожата, кожата, ангинал, генерализирана.

Размислете за секоја одделно:

 • Кожа. Оваа форма на болеста е најчеста. Симптомите се прилично лесни. Температурата на телото може да се зголеми, може да се појави општа слабост, треска и многу повеќе. Сепак, температурата не може да се зголеми на сите. На почетокот на болеста лицето доживува чешање и горење на местото на повреда. По некое време се појави црвенило и оток. Наскоро црвеното станува виолетова и се шири во околните ткива. Црвенилото на кожата почнува да се изопачува од средината, односно од изворот на инфекција. Потоа станува синкава нијанса, подоцна се претвора бледо и добива модрикава боја. На крајот на кожата станува нормална боја. Но, треба да се забележи дека на рабовите едемот и црвенилото трае некое време, а погодената област изгледа како чинија. По некое време, црвенилото постепено исчезнува и едемот се смирува. Откако инфекцијата исчезнува, кожата се олупи за некое време. Времето потребно од почетокот на инфекцијата е околу една недела и половина.
 • Кожна артикуларна. Со оваа форма на патологија, воспалителниот процес започнува во интерфалангеалните зглобови. Во прилог на еритема што се појави, се појавува болка и отекување на зглобовите на прстите: човек тешко може да ги придвижи. Времетраењето на овој формулар е две недели. Кај некои пациенти, оваа форма може да се развие во хронична, во која артритисот на интерфалангеалните зглобови почнува да се развива. За да се спречи ова, докторот препишува Амоксиклав.
 • Ангинал. Оваа форма се манифестира во случаи кога едно лице јаде храна која е некако инфицирана со оваа инфекција. Манифестира во кожата, како и знаци слични на ангина .
 • Генерализирано. Еризипелоид во оваа форма е многу редок. Црвенилото на кожата се јавува низ телото. Нејзината локализација може да биде на било која страница. Синдром на интоксикација е премногу изразен. Почнува зголемен црн дроб и слезината. Човек може да страда од артритис, пневмонија, менингитис и многу други болести.

Една од сериозните компликации на болеста е сепсата .

Симптоматологија

Манифестации на erysipeloid

Болеста се јавува во рок од една недела. Првите раце ги преземаат "ударите" на оваа инфекција. Тоа е причината зошто првиот еритем се појавува на рацете.

Главните симптоми на болеста се:

 • црвенило;
 • чувство на горење;
 • чешање;
 • треска (во некои случаи).

Во процесот на развој на патологија, големината на погодената област се зголемува, инфекцијата ги опфаќа сите големи "области".

Ако erysipeloid оди во зглобовите, тогаш болеста се развива во друга форма, во кој случај се појавуваат следните симптоми:

 • оток на зглобовите;
 • болни сензации;
 • ограничување на движењето.

Кога патологијата го опфаќа целото тело, ова е веќе генерализирана форма, во која има многу различни симптоми кои се поизразени.

 • остар пораст на телесната температура;
 • зголемена слезина и црн дроб;
 • појавата на голем осип.

Овие отстапувања може да доведат до појава на други патологии, како што се:

Во овој случај, севкупната клиничка слика ќе биде надополнета со соодветни симптоми.

Дијагностика

Erysipeloid се манифестира со симптоми кои се визуелно видливи на кожата, па затоа луѓето кои страдаат од оваа патологија бараат помош од дерматолог. Собирање на анамнеза, докторот ја разјаснува односот на лице со месо или риба. За време на дерматолошкиот преглед откриени се одредени знаци на болеста. Покрај тоа, се утврдува присуство на микротраума на кожата.

Патологијата се дијагностицира врз основа на биопсија на кожата од погодената област.

Ако пациентот страда од генерализирана форма, тогаш дијагнозата ќе биде да се спроведе бактериолошка крвна култура.

Доколку се појават секундарни симптоми, тогаш лекарот пропишува:

 • испитување од специјализирани специјалисти (пулмолог, нефролог, кардиолог, невролог);
 • Х-зраци на белите дробови;
 • Ултразвук на бубрезите;
 • ЕКГ;
 • МНР на мозокот.
Како е МНР на мозокот

Третманот ќе биде назначен според резултатите од дијагнозата.

Третман

Со оваа болест, како еризипелоид, третманот се изведува една недела. Методот на терапија е избран во зависност од сензитивноста на патогенот.

Главно се користи:

 • антибиотици (тетрациклин, цефалоспорин, амоксиклав);
 • антиинфламаторни лекови;
 • антихистаминици;
 • лекови за лекување на засегнати внатрешни органи.

Физиотерапија исто така се користи, на пример:

 • UHF;
 • НЛО;
 • електрофореза;
 • магнетна терапија.

Дозволена терапија народни лекови.

Можни компликации

Компликациите од оваа болест може да се појават во разни форми на оваа патологија. На пример, обликот на кожата се заканува со појава на хроничен артритис на интерфалангеалниот зглоб на раката.

Компликации со генерализирана форма:

 • артритис;
 • пневмонија;
 • менингитис;
 • сепса.

Ако третманот се започне веднаш, компликациите може да се избегнат.

Превенција

Главните методи за превенција вклучуваат:

 • навремена вакцинација на животни;
 • изолација и итен третман на болни животни;
 • спречување на прекршување на холистичка кожа на лице чија професија е поврзана со сечење трупови на животни или риби;
 • лична хигиена;
 • третман на рани со антисептик.

Ако зборуваме за некои конкретни превентивни мерки, тогаш денес тие не постојат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ерисипелоид и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , специјалист за заразни болести, терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Стилска болест (појавување на симптоми: 7 од 14)

Стилска болест (син Juvenile ревматоиден артритис, јувенилен ревматоиден артритис) е автоимуна болест која често се дијагностицира кај лица под 16 години. Патологијата спаѓа во категоријата системски болести, односно, може да влијае на внатрешните органи.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 6 од 14)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Еозинофилија (појавување симптоми: 6 од 14)

Еозинофилијата е состојба на телото во кое се дијагностицира релативно или апсолутно зголемување на бројот на еозинофилите во крвта. Како последица на тоа, овие клетки може да се инфилтрираат од овие клетки на други ткива. Вреди да се напомене фактот дека еозинофилијата не е независна болест. Ова е еден вид на симптом кој укажува на присуство на различни алергиски, инфективни, автоимуни и други патологии во човечкото тело.

...
Хепатитис Д (појавување симптоми: 6 од 14)

Хепатитис Д е друг вид на вирусна инфекција на црниот дроб. Неговата карактеристична особина е тоа што најчесто се јавува истовремено со хепатит Б, помалку се смета за компликација на негативните ефекти на ХБВ. Провокатор е специфичен микроорганизам кој често инфицира лице со парентерален пат, т.е. преку крв. Покрај тоа, постојат и други механизми на инфекција.

...
Уртикарија кај деца (појавување симптоми: 6 од 14)

Уртикарија кај деца е вид на кожата дерматитис, кој се карактеризира со манифестација на прилично непријатни симптоми. Оваа болест може да дејствува како независна болест или да биде дел од клиничката слика на други патолошки процеси.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .