Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лептотрија: Симптоми и третман

Leptotrichia - главните симптоми:

 • Треска
 • Болки во грлото
 • Болки во грлото
 • Горење мокрење
 • Болка при сексуален однос
 • Вагинален исцедок со непријатен мирис
 • Странско тело сензација во грлото
 • Непријатност за време на сексуалниот однос
 • Општо оштетување
 • Чешање при мокрење
 • Црвенило на гениталиите
 • Греј јазик
 • Генитален едем
 • Серозен вагинален исцедок
 • Греј цут на крајниците
 • Егзацербација на хронични заболувања
 • Горење по мокрење
 • Чешање по мокрење
 • Пожолтување на вагиналната лигавица

Лептотрија (лептотрикс) - бактерии кои живеат во усната шуплина и надворешни генитални органи, се дел од микрофлората. Сепак, со одредени етиолошки фактори лептотерија може да предизвика развој на гноен-воспалителен процес во телото. Лептотрија предизвикува патолошки процеси не само во усната шуплина туку и во вагината. Последново е поретко, но не и исклучок.

Клиничката слика е неспецифична, сепак, таа продолжува доста светло. Дијагнозата се изведува со лабораториски (помалку инструментални) тестови. Третманот е често конзервативен - лековите се земаат според индивидуализирана шема.

Етиологија

Причинителот на болеста е Грам-негативниот бацил, кој се развива доста добро во анаеробни услови. Превод од латинската "лептотерија" значи "тенка коса", која целосно одговара на изгледот на бактериите.

Природното живеалиште на лептотригија е слатководно тело. Сепак, една жена може да се зарази за време на сексуалниот однос без употреба на бариера контрацепција, додека во посета на базен или додека се бањате со вода од чешма. Оваа бактерија е најактивна во топла сезона, односно од пролет до рана есен.

Треба да се напомене дека со силен имунолошки систем, патолошкиот процес не секогаш се развива.

Во главната група за ризик следниве лица:

 • ХИВ-инфицирани;
 • со онколошки заболувања;
 • жени кои користат спирала;
 • со хематогени заболувања;
 • со осиромашување на телото;
 • со системски или автоимуни болести.

Класификација

Во моментов, идентификувани се само два вида такви бактерии кои можат да предизвикаат развој на следниве болести:

 • орофарингеална лептотериза - бактерии предизвикуваат заболувања во усната шуплина, на јазикот, во горниот респираторен тракт;
 • лептортизоза на вагината.

Во зависност од патогенот, клиничката слика ќе се појави.

Симптоматологија

Лептотризозата во усната шуплина се карактеризира со следнава клиничка слика:

 • болка и болка при голтање;
 • чувство на туѓо тело во грлото;
 • на јазикот и палатинските крајници се формира патна сива боја;
 • бели шило-слични формации се појавуваат во лакуна.

Како што се развива патолошкиот процес, симптомите на тонзилитот , тонилофарингитис се приклучуваат на целокупната клиничка слика. Затоа, пациентот може да ја зголеми телесната температура, ја влошува општата состојба.

Треба да се напомене дека овој тип на болест најчесто се дијагностицира кај децата. Клиничката слика почнува да се појавува само кога бројот на патогени микроорганизми значително се зголемува. Во сите други случаи, симптомите се отсутни.

Со развојот на оваа болест во вагината, клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

 • обилно сиво празнење со исклучително непријатен мирис;
 • тежок чешање и горење, пред и по мокрењето;
 • непријатност, болка за време на сексуалниот однос;
 • надворешните гениталии отекуваат, стануваат црвени;
 • мукозната мембрана на вагината станува жолта, се појавуваат сиви дамки;
 • општата благосостојба на жената се влошува - температурата на телото се зголемува, а хроничните болести, доколку ги има, може да се влошат.

Слична клиничка слика, како во првиот, така и во вториот случај, може да биде присутна кај други заразни болести. Ефективниот третман се одвива само кога патогенот е идентификуван, а ова може да се направи само со лабораториски истражувања. Затоа, не вршете независни терапевтски мерки.

Дијагностика

Дијагностиката се базира на физички преглед, лична историја и клиничка презентација, како и лабораториски тестови.

Општо земено, дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • гинеколошки преглед на столот;
 • микробиолошко испитување на фарингеална или вагинална размаска (во зависност од симптомите);
 • тест на осетливост на антибиотици;
 • ПЦР дијагностика;
 • бактериолошка уринарна култура.

Инструменталната дијагностика за такви болести не се изведува, бидејќи не претставува дијагностичка вредност.

Третман

Третманот на таква болест е конзервативен - терапијата со лекови се комбинира со општи препораки. Терапевтската слика е малку покомплицирана ако бактериите се откриени во тест за време на бременоста: во овој случај не е препорачливо да се зема поголемиот дел од лековите, бидејќи тоа може да биде опасно за бебето. Затоа, ако лептотерија се дијагностицира за време на бременоста, тогаш народни лекови се приоритет.

Терапијата со лекови вклучува употреба на лекови како што се:

 • антибиотици;
 • пробиотици и пребиотици;
 • антимикробен;
 • антиинфламаторна нестероидна група;
 • антимикотик;
 • комплекси за зајакнување на имунолошкиот систем.

Подготовките можат да бидат и орален и локален вид на дејство. Во случај на лезија на вагината - свеќи, со болест во орофаринксот - спрејови и гарпи.

Народни лекови се претставени со следните рецепти:

 • алкохол тинктура на прополис;
 • мешавина од млеко и прополис;
 • есенцијално масло од лаванда;
 • тинктура од лук за орална администрација;
 • муми капсули.
Мами капсули

За време на третманот на гинеколошката форма на болеста се покажува целосен сексуален одмор.

Доколку терапијата се започне навремено, во повеќето случаи прогнозата е поволна. Компликациите се многу ретки. Важно е да се запамети дека само лекарот може да одлучи како правилно да се третира оваа болест. Затоа, не се само-лекувајте.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • одржување лична хигиена;
 • користи филтри за вода;
 • користете бариера контрацепција за време на сексуален однос.

Периодично, неопходно е да се изврши медицински преглед и да се тестира со цел да се открие болеста во рана фаза на дијагнозата и да се отстрани навремено.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Лептотрија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: оториноларинголог , гинеколог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Микоплазмоза (појавување на симптоми: 4 од 19)

Микоплазмозата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на бактеријата Mycoplasma Hominis и гениталиумот. Овие микроорганизми имаат негативно влијание врз ефикасноста на генитоуринарниот систем и предизвикуваат разни заболувања. Ако телото ја заразило Mycoplasma пневмонијата, тогаш тоа претставува закана за развојот на болести на горниот респираторен тракт.

...
Папилома (појавување симптоми: 4 од 19)

Папиломите се патолошки формации на човечкото тело. Најчесто се манифестира во форма на брадавици или генитални брадавици. Вреди да се забележи дека таквите формации можат да се појават на речиси секој дел од телото. Доколку папиломот е предизвикан од вирусот на ХПВ, тогаш оваа болест треба да се смета за онкогена. Ризикот од формирање на малигнен тумор или рак во овој случај е 80%.

...
Лептотрикс (појавување симптоми: 4 од 19)

Leptotrix - е инфективно заболување предизвикано од микроорганизми кои се одгледуваат во слатководни тела (но исто така може да се појават и во базени). Поаѓајќи од името (Leptos thin + thrix - коса), станува јасно дека патогените наликуваат на долги влакна. Во речиси сите случаи, болеста се дијагностицира кај жени - кај мажите ваквата болест е исклучително ретка. И покрај фактот дека вирусот во телото живее во усната шуплина, може да се најде и во вагината. Во овој случај, болеста не е сексуално пренослива. Покрај тоа, често се дијагностицира кај жени за време на бременоста.

...
Акутен простатитис (појавување симптоми: 4 од 19)

Акутен простатитис - болест од акутна воспалителна природа, која влијае на простатата, може да биде и независен патолошки процес и компликација по аденомот на простатата. Најчесто се дијагностицира болеста на возраст од 20 до 45 години, но развојот на акутната форма на простатитис не е исклучен во староста.

...
Тонзилитис кај деца (појавување на симптоми: 4 од 19)

Тонзилитот кај децата е отоларинголошка воспалителна болест која влијае на лимфоидното ткиво на крајниците. Треба да се забележи дека акутниот тонзилитис кај дете често се нарекува ангина. Често повторените релапси на акутната форма доведуваат до хронизирање на овој воспалителен процес и, како последица на тоа, зголемен ризик од компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .