Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Микотом: Симптоми и третман

Мицетом - главни симптоми:

 • Слабост
 • Треска
 • Болка во градите
 • Кашлица
 • Прекумерно потење
 • Malaise
 • Цијаноза на кожата
 • Бледило на кожата
 • Синдром на болка
 • Губење на тежината
 • Зголемена температура во погодената област
 • Појавата на фистула на кожата
 • Екскреција на гној од фистула
 • Раскол
 • Пулмонална секреција на секрет
 • Бурен празнење со непријатен мирис
 • Болка на апсцес
 • Големи гранули во гнојни секрети
 • Непријатен мирис на погодената област

Мицетом - патолошки процес кој е поттикнат од габичен или патоген организам од друга природа, се развива во поткожното ткиво и се шири во соседните области. Назалниот мицетом е најчест, но на други места (во областа на белите дробови, случајно на телото, во матката), овој патолошки процес може да се развие.

Нема јасни ограничувања во однос на возраста и полот, оваа болест нема, но најчесто се дијагностицира кај мажи од 20 до 40 години.

Клиничката слика во почетната фаза може да биде целосно отсусна, бидејќи болеста се карактеризира со бавен хроничен тек. Постојат случаи кога патогенот бил во телото веќе неколку години и не се покажал. Тоа е она што води до фактот дека мицетомот често се дијагностицира во трчање.

Терапијата ја одредува лекар на индивидуална основа по точна дијагноза. Самотревувањето е силно обесхрабрено, бидејќи и по елиминирање на симптомите, не постои гаранција дека самата болест е елиминирана во коренот.

Прогнозата е исто така индивидуална. Сè што ќе зависи од тоа што точно го предизвикало развојот на болеста, во која фаза започна третманот, се зема предвид тежината на патолошкиот процес, како и општите здравствени индикатори на пациентот.

Етиологија

Денес, медицината идентификува околу 80 видови на габични и други патогени микроорганизми, кои доведуваат до таква болест како "мицетом".

Предвидните фактори за развој на болеста може да бидат:

 • намален имунитет;
 • присуство на системски, автоимуни болести;
 • хронични патологии со чести рецидиви;
 • чести стресни ситуации ;
 • пушење, алкохолизам;
 • непридржување кон лична хигиена, живеење во нехигиенски услови.

Мицетома на носот, особено на сфеноидниот синус, може да се должи на честите инфективни болести, наспроти позадината на која се намалуваат заштитните својства на носната лигавица.

Идентификувајте го патогенот само со лабораториска дијагностика. Врз основа на ова, тактиката за третман ќе биде избрана. Затоа, не се препорачува да се спроведат независно терапевтски симптоматски мерки, бидејќи ова најчесто доведува до сериозни компликации.

Класификација

Во суштина, мицетомот е колективен термин кој се однесува на неколку патолошки процеси:

 • еумицетом, предизвикувачи на кои се мувла и егзотични видови на габични организми;
 • актиномицетом - болест предизвикана од габи од родот актиномицете.

Бидејќи некои патогени организми припаѓаат на сапрофитите, тие можат да бидат на човечка кожа долго време, многу добро ја толерираат топлината, што ја објаснува преваленцата на болеста.

Со локализација, мицетомот нема јасни ограничувања, меѓутоа најчесто се наоѓа:

 • мицетом на нога;
 • мицетом на белите дробови;
 • мицетом на матката.

Назалниот мицетом, пак, е поделен на следните подвидови:

 • максиларен синусен мицетом;
 • синусен мицетом.

Неопходно е да се разбере дека друга локализација на патолошкиот процес не е исклучена.

Симптоматологија

Комплексноста на таквата болест не е само во неговата патогенеза и клиничка слика, туку и во фактот дека долго време се јавува во асимптоматска форма или се појавува малку. За жал, не е исклучена рецедивата на болеста.

Клиничката слика се карактеризира како што следува:

 • погодените области се болни;
 • се случува надворешна деформација на кожата - станува сина;
 • на хаотичен начин се формираат апсцеси и фистули;
 • во гноен исцедок има големи гранули;
 • местото на лезија има исклучително непријатен мирис, како и ослободување од него;
 • можна локална пораст на температурата.

За лезии на белите дробови, може да бидат присутни следниве симптоми:

 • зголемување на температурата;
 • силна кашлица со гноен исцедок;
 • слабост, слабост;
 • засипнатост;
 • болка во градите;
 • губење на тежината;
 • бледило на кожата, зголемено потење.

Со ваква клиничка слика, веднаш треба да побарате медицинска помош.

Дијагностика

Дијагностичката програма вклучува:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • тест за нос тест;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • х-зраци на зглобовите;
 • испитување на содржината на апсцесот.

Според резултатите од клиничката слика, ќе се утврди предизвикувачкиот агенс, и врз основа на тоа, лекарот ќе го пропише главниот терапевтски курс.

Третман

Текот на лекувањето е избран од доктор поединечно. Во повеќето случаи, терапијата се изведува со конзервативни методи, но во особено тешки случаи, операцијата е пропишана.

Терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • антибиотици;
 • антифунгални;
 • антисептици.

Дополнително, може да се препише курс на витаминска терапија и посебна исхрана.

Во принцип, елиминацијата на таквата болест е прилично комплициран и долг процес, но побрзо започнува третманот, толку подобро, бидејќи оваа болест брзо станува хронична.

Превентивните мерки се состојат во имплементација на општи препораки: придржување кон здрав начин на живот, добра исхрана, употреба на само хигиена и предмети.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Мицетом и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: оториноларинголог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аспирациона пневмонија (појавување симптоми: 8 од 19)

Аспирационата пневмонија е воспалителна лезија на белите дробови, која е поврзана со влегувањето на туѓите предмети или течности во нив. Прогнозата зависи од тежината на текот на болеста. Смртта се забележува кај секои 3 пациенти.

...
Бактериски бронхитис (појавување симптоми: 6 од 19)

Бактерискиот бронхитис е воспаление на долниот респираторен тракт и мукозната мембрана предизвикана од патолошки микроорганизми. Главните бактерии кои ја предизвикуваат болеста се: стафилокок, пневмокок, стрептокок, голема кашлица или хемофилус бацил. Овој тип на болест не може да биде примарен, но секогаш се случува против позадината на вирусот (всушност, тоа е неговата комплицирана форма). Оваа болест никогаш веднаш не влијае на бронхијалното ткиво. Во раните фази, инфекцијата се шири во горниот респираторен тракт, како што се назофаринксот, трахеата и крајниците. Како што се развива нарушувањето, процесот на болеста продира низ долните делови, а со тоа влијае и на бронхиите. Оваа форма на болеста е многу честа кај децата.

...
Медијастинитис (појавување симптоми: 6 од 19)

Медијастинитис е воспалителен процес во медијастиналното ткиво. Во оваа болест, нервите и садовите се компресирани, што предизвикува развој на клиничката слика. Ако третманот не се започне навремено, веројатноста за смрт е висока. Треба да се напомене дека овој патолошки процес дава сериозни компликации на работата на другите телесни системи.

...
Фокална пневмонија (појавување симптоми: 6 од 19)

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...
Рендиу-Ослерова болест (појавување симптоми: 6 од 19)

Рендиу-Ослеровата болест (наследна хеморагична телеангиектазија, Рандиу-Ослор синдром) е вродена болест која се карактеризира со неразвиеност на епителот на крвните садови. Болно лице има чести назални крварења, се развива анемија и можно е да има внатрешно крварење.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .