Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Донованоза: Симптоми и третман

Донованоза - главните симптоми:

Донованоза (ингвинален гранулом) е инфективна венерична болест која е сексуално пренослива. Карактеризира со бавен проток, зголемени лимфни јазли, присуство на чирови во гениталната сфера. Се наоѓа во тропските земји со жешка клима, во Европа, Русија ретко се разболуваат. Мажите се разболуваат двапати почесто од жените. Патогенот не преживува надвор од човечкото тело, а за нејзината репродукција бара топлина и влага, затоа, во студена и умерена клима е ретка.

Етиологија

Причинителот е полиморфни бактерии - тие може да имаат поинаква форма: во форма на стап или топка, понекогаш тие личат на јајце. Тие продираат во човечкото тело за време на сексуалниот однос преку пукнатини во кожата или мукозните мембрани. Во ткивата се апсорбира макрофагите. Кога во клетката се акумулираат повеќе од 30 бактерии, фагоцитот умира и микроорганизмите се ослободуваат.

Постои предиспозиција за болеста кај пациенти со ниски нивоа на клеточен имунитет. Ингвиналниот гранулом се почесто се развива кај лицата кои имаат промискуиден секс и не користат средства за хигиена. Веројатноста да се разболат со незаштитен секс со партнер со донованоза е 50%.

Болеста се развива на која било возраст, но почесто на возраст од 20-40 години, не зависи од сексуалната ориентација.

Начини на инфекција:

 • за време на сексуален однос - најчесто;
 • домаќинство - ретко;
 • transplacental - при контакт на детето со ткивата на мајката погодена од грануломот.

Симптоматологија

Латентниот период - времето од инфекција на првите клинички манифестации - се движи од една до три месеци. На кожата, мукозните мембрани се појавуваат малку болен црвеникава нодула, која се претвора во чир со искинати рабови, зголемување во големина. Ексудат малку, со непријатен мирис.

Кога инфекцијата ја носат рацете, чиревите се појавуваат на лицето, вратот, устата и другите делови на телото. Гениталните лезии се болни. Со генерализација на инфекцијата, може да има болести на внатрешните органи, сепса.

Оваа патологија кај жените или кај мажите, без оглед на клиничките манифестации, има неколку форми:

 • со чир;
 • гранулирање;
 • со некроза;
 • цикатрична;
 • комбинирано

Разновидноста на чир е најкарактеристична: таа е најчеста. Чирките се розеви, со парталави рабови, зрнесто дно, со палпација мека, малку болна. Постепено, без третман, се зголемува големината, фаќајќи го околното ткиво.

Гранулирачката сорта се карактеризира со прекумерен раст на ткивата што излегува над површината на кожата, со изобилство на испуштање и миризлив мирис. Некрозата се развива кога грозната микрофлора е прикачена. Мекото ткиво паѓа на фасции и коски. Голем гноен исцедок, телесна температура се крева, треска, болка, интоксикација се појавуваат. Кога процесот е генерализиран, внатрешните органи се засегнати, се јавува сепса. Можна смрт.

Лузни се формираат за време на долготрајна болест. Постојат стенози на уретрата, вагината, анусот. Во комбинираната верзија на болеста постојат знаци на различни форми.

Третман

Инграминалниот гранулом е болест чиј третман мора да биде комплексен.

Примени:

 • антибактериски лекови со широк спектар;
 • имуномодулатори;
 • витамински и минерални комплекси.

Третманот со донованоза се спроведува со лекот "Триметоприм" - широк спектар антибактериски агенс. Се применува за лекување на болести на урогениталната сфера во доза од 40-60 милиграми. Аналози на лекови - "Бисептол", "Бактрим", "Би-Сепин".

Ефективноста на третманот се зголемува со употребата на лекот со лекот "сулфаметоксазол". Котримоксазолската комбинација ги содржи двете компоненти. Аналози "Intrim", "Дуо-Септември", "Dvaseptol". Хроничните форми бараат подолга терапија.

Во отсуство на ефектот на лекот, користете антибиотици со широк спектар - "Ципрофлоксацин", "Доксициклин". Третман на донованоза кај бремени жени се изведува со Еритромицин, бидејќи овој лек не влијае на фетусот.

Покрај главниот третман се користат и имуномодулатори:

 • "Интерферон" - содржан во телото, го подобрува природниот имунитет;
 • "Имудон" - е активен против бактериски инфекции;
 • "Амиксин" - силен стимуланс на имунитет, има голем број на контраиндикации;
 • "Тимоген" - ја подобрува одбраната на телото.

Витаминско-минералните комплекси се користат како ресторативен третман, со цел да се обезбеди телото со потребните компоненти за клеточен метаболизам, имунолошки реакции.

Компликации

Во отсуство на соодветна терапија, се појавува пристапување на секундарната флора, воспалителни болести: парапроктитис , целулитис, генитална некроза. Долг тек на болеста доведува до формирање на цикатриска стеноза на вагината, уретрата, анусот. Хируршки третман е потребен за да се елиминираат таквите компликации.

Донованозата како кај мажите така и кај жените е причина за ретка, но тешка компликација - елфантијаза на надворешните генитални органи. Оваа болест, во која се нарушува одливот на лимфата, развива оток на скротумот, пенисот кај мажите, мажите кај мажите кај жените. Последователна склероза, хијалиноза доведува до неповратни промени во мекото ткиво.

Најсериозни компликации се гноен фузија на надворешните генитални органи кај пациентите и развој на карцином на сквамозен карцином . Дононозата кај мажите може да биде причина за само-ампутација на пенисот за време на неговата некроза.

Донованозата, чии симптоми во почетните фази не се изговара, не му пречи на пациентот, во напредните случаи доведува до сериозни последици - попреченост, деформитет. Третманот на болеста, инициран навремено, доведува до целосно закрепнување. Превенцијата е да се спречи секојдневниот сексуален однос (присуство на постојан сексуален партнер), во одржувањето на здрав начин на живот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Донованоза и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Херпес зостер (појавување симптоми: 4 од 12)

Херпес зостер, кој исто така е дефиниран како херпес зостер или херпес зостер, е болест во која кожата е погодена, а лезијата има поизразен и масивен карактер на манифестација отколку традиционалната варијанта во форма на уснички херпес. Херпес зори, симптоми кои можат да се појават кај мажите и жените, е особено честа кај луѓето над педесет, иако ова не ја исклучува можноста за појава кај младите луѓе.

...
Гангрена (појавување симптоми: 4 од 12)

Гангрена е патолошки процес кој влијае на различни ткива на телото и придонесува за нивната смрт. Различни фактори влијаат врз развојот на болеста. Најчесто, ткивната смрт се јавува поради недоволно снабдување со крв, негативното влијание на надворешните фактори. Можно е да се излечи болеста, изборот на метод на третман зависи од степенот на оштетување и развој на болеста.

...
Менингитис (појавување симптоми: 3 од 12)

Менингитисот е заразна болест, чија текот се карактеризира со екстензивно воспаление на 'рбетниот мозок и мозокот, а различни видови на вируси и бактерии делуваат како патогени. Менингитис, симптоми кои се појавуваат во зависност од специфичниот тип на патогени, се јавува или одеднаш или за неколку дена од моментот на инфекција.

...
Дизентерија (појавување симптоми: 3 од 12)

Дизентерија, исто така дефинирана како шигелоза, е болест од групата на цревни акутни инфекции, самата група подразбира болести пренесени со фекално-орален пат. Дизентерија, чиишто симптоми се манифестираат во форма на дијареа и општа интоксикација, има тенденција на сопствена распространетост, што подразбира можност за епидемија или пандемија кога е откриена.

...
Маститис (појавување симптоми: 3 од 12)

Маститис, или како што е исто така дефинирано, градите е болест во која млечната жлезда е подложена на воспаление. Маститис, симптоми кои можат да се појават кај жени на возраст од 15-45 години, во поголемиот дел од случаите е поврзан со доењето, но можноста за појава на оваа болест непосредно пред породувањето или без врска со нив и бременост не е исклучена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .