Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хименолепија: Симптоми и третман

Хименолепија - главните симптоми:

Хименолепидозата (синдром џуџеста тенија) е паразитарна болест која е претежно дијагностицирана кај деца од 4 до 14 години. Во текот на таквата болест, органите на дигестивниот систем се претежно погодени.

Причините за формирање се пенетрација на патолошкиот агенс во човечкото тело. Главниот механизам на инфекција е фекално орален. Инфекцијата може да се јави преку контакт или хранлива.

Најчесто оваа патологија има субклинички курс - тоа значи дека симптомите се изразени во мала мера. Сепак, главните симптоми се сметаат за гадење, горушица, вознемирена столица, губење на апетитот и, како последица на тоа, губење на телесната тежина.

Дијагнозата се изведува со користење на широк опсег на двата лабораториски тестови (анализа на фецесот за хименолепија) и инструментални процедури. Покрај тоа, манипулациите извршени од страна на гастроентерологот се од големо значење.

Третманот се состои од земање антихелмински лекови во текот, следејќи ги правилата за исхрана и хигиена. Прогнозата е често поволна - забележано е комплетно закрепнување на пациентите.

Етиологија

Хименолепидозата е патологија која се развива на позадината на фактот дека специфичен хелминт од семејството Hymenolepididae продира во телото на здраво лице. Калеми може да дејствуваат како предизвикувач: џуџеста тенија, поретко - стаорец од стаорец.

Најчестиот провокатор е џуџестиот синџир, кој ги има следните карактеристики:

 • Должината варира од 1 до 5 сантиметри.
 • Ширина - 0,5-0,7 милиметри.
 • Компоненти: сферична глава, вратот и лента-како тело. Покрај тоа, телото вклучува неколку стотици сегменти кои ги содржат јајцата на паразитот: тие се одделени од хелминтот и се шират низ телото преку крвотокот.
 • Смртта е можна кога се загрева над 60 степени за половина час или под влијание на ниски температури кои се движат од -4 степени за 45 минути. Директната сончева светлина или целосното отсуство на влага исто така имаат штетен ефект.

Тетовската стаорец инфицира луѓе многу ретко, и само со јадење не целосно варен леб или сурово тесто.

Животниот циклус на хименолепијата се одвива во човечкото тело, кое е посредник и краен сопственик на провокатор на слична болест. Устата на устата делува како влезната врата, по што јајцата на хелминот се одделени од телото и влегуваат во тенкото црево, во кое продолжуваат ларвите и стадиумите за возрасни. Генерално, целиот процес трае околу 2 недели.

Главните начини на човечка инфекција се:

 • за пиење загадена вода;
 • јаде нечист зеленчук и овошје;
 • валкани раце;
 • загадени предмети за домаќинство.

Со пенетрација на патолошкиот агенс во телото се развиваат такви нарушувања:

 • механички оштетувања на ѕидовите на тенкото црево;
 • некроза на вили на мукозниот слој на овој орган;
 • формирањето на фокуси на некроза и чиреви во местата на прицврстување на паразитот, често влијае на мускулниот слој;
 • развојот на токсични-алергиски реакции, што се јавува во позадината на распаѓањето на отпадни производи од патогени црви;
 • цревни микроблуди, што доведува до анемија;
 • појава на интестинална дисбиоза ;
 • авитаминоза .

Главната група за ризик се состои од луѓе од 4 до 14 години - фреквенцијата на појава на болеста кај децата е околу 4 пати повисока отколку кај возрасните. Ова се должи на неуспехот на имунолошкиот систем и навиката да се земат нечисти раце или работи во вашата уста.

Предизвикувачкиот агенс и преносот на хименопијаза

Симптоматологија

Од моментот на пенетрација на изворот на болеста и се додека не се појават првите знаци, во просек поминува 2-2.5 недели.

Степенот на сериозноста на клиничките манифестации е под влијание на бројот на навлезени црви.

Така, симптомите на хименолепија го имаат следново:

 • зголемување на температурата до 38 степени;
 • изолирана плунка;
 • гадење, што само повремено води до еметски нагон, но дури и тие не ја ублажуваат состојбата на пациентот;
 • ртење и металоиди ;
 • губење на апетитот или целосна одбивност кон храната;
 • формирање на активен гас;
 • надуеност;
 • постојана слабост и замор;
 • намалување на работниот капацитет;
 • раздразливост и нестабилност на емотивната позадина;
 • детското заостанување во физичкиот и психичкиот развој;
 • вртоглавица и главоболки;
 • осипна уртикарија ;
 • сува кожа и мукозни мембрани;
 • бледа кожа;
 • намалување на телесната тежина;
 • промени во составот на крвта - се откриваат само при лабораториски тестови;
 • прекршување на чинот на дефекација - дијареа преовладува над запек ;
 • појава на нечистотии во крвта во фецесот;
 • тежок пруритус;
 • ангиоедем ;
 • нарушување на спиењето;
 • абнормална функција на црниот дроб;
 • напади на несвест;
 • намалување на крвниот притисок;
 • конвулзивни напади;
 • хепатомегалија ;
 • намалување на телесната тежина до екстремен степен на исцрпеност.

Кај возрасните, постои полесен тек на болеста.

Вреди да се напомене дека приближно секој трет човек оваа болест е целосно асимптоматска.

Хименолепиозата предизвикана од синџир на стаорци целосно ќе ги задоволи овие симптоми.

Дијагностика

За откривање на паразитот е можно само со помош на резултатите добиени по спроведувањето на лабораториските тестови, кои неопходно се надополнуваат со инструментални студии.

Сепак, пред се, гастроентерологот треба самостојно да спроведе неколку манипулации, имено:

 • да се прочита историјата на болеста;
 • собира и анализира животна историја на пациентот - неопходно е да се утврди механизмот и патот на инфекцијата со хелмините;
 • Мерење на температурата и крвниот тон;
 • оцени состојбата на кожата и мукозните мембрани;
 • врши длабока палпација на предниот абдоминален ѕид;
 • прашајте го пациентот или неговите родители во детали за да ја одредите тежината на текот на болеста и да подготвите комплетна симптоматска слика.

Сеопфатен преглед на телото започнува со следните лабораториски тестови:

 • Општ клинички тест за крв.
 • Крв биохемија.
 • Серолошки тестови.
 • PCR тестови.
 • Микроскопско испитување на изметот - за ова се зема стружење на измет. Во овој случај, оваа постапка се изведува три пати со интервал од 5 дена. За да се добие најточен резултат, пациентите мора да ги следат правилата за тоа како да пренесат таква анализа. На пример, едно лице во предвечерието ќе треба да земе антихелмински супстанции.

Дијагностиката на хименолепија од инструментална природа е ограничена на имплементација на:

 • перитонеална ултрасонографија;
 • радиографија;
 • FGDS;
 • КТ и МРИ.
Како се изведуваат FGDs

Хименолепиозата треба да се диференцира од други цревни црви, особено од тенијаза или дипилоботриоза.

Третман

Терапија за таква болест е оралниот внес на антипаразитарни лекови.

Најчесто препишани пациенти:

 • единечна доза на Празиквантел;
 • Никлозамид курсеви: 3 за седум дена, 4 за пет дена, или 6-7 за дводневен циклус;
 • "Феназал": треба да се користи во 2 курсеви од 4 дена во седум-дневни интервали.

Покрај тоа, третманот на хименопијаза со помош на лекови вклучува употреба на:

 • антихистамински супстанции;
 • хепатопротектори;
 • цревни адсорбенти;
 • лекови за ублажување на симптомите и обновување на цревната микрофлора;
 • засилувачки агенси;
 • витамински и минерални комплекси.

Пациенти со дијагноза на "хименопијаза" се индицирани:

 • усогласеност со правилата на диетата маса број 13 од Pevzner;
 • дневно ажурирање на кревет и долна облека;
 • дезинфекција на предмети за домаќинство;
 • навремено изврши лична хигиена.

Терапијата се смета за успешна ако, во рок од 6 месеци по завршувањето на терапијата, резултатите од тестовите за контрола на столицата ќе бидат негативни.

Можни компликации

Игнорирањето на клиничките знаци и обидите сама да се ослободи од таква болест може да доведе до развој на следните последици:

Превенција и прогноза

Можно е да се избегне развојот на патологијата со почитување на општите и едноставни препораки.

Превенција на хименолепија вклучува:

 • вградување хигиенски вештини кај децата;
 • јаде само испере храна, како и целосно готвени јадења;
 • модерен медицински преглед на веќе болните луѓе;
 • одбивање да пијат течности земени од сомнителни извори;
 • редовен преглед на децата и возрасните;
 • уништување на глодари и лебарки, муви и болви, како и инсекти кои живеат во брашно и други штетници;
 • периодична дезинфекција на детски играчки, јадења и други предмети за домаќинството;
 • закажана педијатриска посета - за деца, сеопфатен преглед на клиниката - за возрасни.

Во најголем дел од случаите, хименолепидозата може да биде целосно поразена со помош на навремено извршена антихелминтска терапија. Доста ретко се отпорни на лекувањето на оваа болест.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гименолепидоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , педијатар , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 12 од 20)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Стомачен тумор (појавување на симптоми: 10 од 20)

Тумор на желудникот - е патолошка неоплазма, и покрај фактот дека покрај малигниот тек, исто така, може да има бенигна природа. Без оглед на нејзиниот карактер, таа секогаш почнува да се развива од еден слој на овој орган, но е склона кон пораз на сите структурни ткива. Доста честопати има асимптоматски тракт и се карактеризира со бавен раст.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Акутен панкреатит (појавување симптоми: 9 од 20)

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

...
Холециститис (појавување симптоми: 8 од 20)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .