Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болест на Випл: Симптоми и третман

Випл-ова болест - главните симптоми:

Випл-овата болест (Син. Виппловата болест, Виппловата болест, мезентериската липогрануломатоза, липофагичната интестинална грануломатоза, интестиналната липодистрофија, цревната липодистрофија) е ретка системска патологија во која најчесто се јавува тенкото црево. Како што напредува болеста, може да бидат вклучени органи на дигестивниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем.

Возбудливиот агенс на болеста е малку изучената бактерија Tropheryma whippelii. Главниот фактор кој ја предизвикува оваа болест се смета за намалување на отпорноста на имунолошкиот систем.

Во клиничката слика ќе доминираат симптоми од погодениот орган или систем. Често изразени преку треска, вознемирена столица, продуктивна кашлица, конвулзивни напади и намалена визуелна острина.

Дијагнозата на болеста на Випл мора нужно да биде интегриран пристап. Лабораториски тестови се неопходни за да се идентификува агенс за болест и инструментални процедури за да се идентификува степенот на оштетување на внатрешните органи.

Тактиката на терапија е конзервативна по природа и се состои во земање лекови и по поштедна диета. Вреди да се напомене дека третманот трае долг временски период, во просек - 2 години.

Етиологија

Современите истражувачи веруваат дека болеста се развива поради пенетрација на патолошки микроорганизми во човечкото тело - Tropheryma whippelii.

По инфекцијата, бактериите активно го зголемуваат бројот на имуните клетки, кои се нарекуваат макрофаги. Во здрава личност, ја вршат функцијата на апсорпција и уништување на инфективни агенси, но во оваа ситуација бацилите остануваат непроменети.

Структурно изменетите макрофаги почнаа да се акумулираат во мукозната мембрана на тенкото црево, што доведува до нагло намалување на апсорпцијата на хранливи материи. Ова се должи на фактот што нивниот транспорт е прекинат на ниво на цревата, а во мембраната се формираат масни наноси ( липодистрофија ).

Понатамошно го влошуваат проблемот на промени во апсорпцијата на витамини, минерали и други хранливи материи. Тогаш патолошкиот процес се шири на интраабдоминалните лимфни јазли, миокард и перикардиум, зглобови и абдоминална празнина, плевра и мозок.

Лекарите откриле дека кај некои здрави луѓе, односно во отсуство на карактеристични знаци на болеста, бактеријата може да се ослободи со плунка.

Покрај инфективната причина, реакцијата на телото игра важна улога во развојот на болеста. Главните предиспонирачки фактори:

 • намален имунитет;
 • хелиминативни инвазии ;
 • хронични проблеми со дигестивниот тракт;
 • недостаток на добра исхрана.

Вреди да се напомене дека главната група за ризик се состои од луѓе на возраст од 40-50 години, меѓутоа, веројатноста за развој на болеста кај лица од друга возрасна категорија не е исклучена. Вреди да се забележи дека мажите најчесто се засегнати од овој тип на инфекција.

Класификација

Како што болеста напредува, Виплловата болест поминува низ неколку фази, кои постепено се развиваат еден по друг:

 • Фаза 1 - појава на екстраинтестинални симптоми. Често, само еден систем е засегнат, како што се зглобовите или лимфните јазли. Главниот симптом е постојано покачена телесна температура.
 • Фаза 2 - постои развој на прекршување на процесите на варење и појава на последици поврзани со ова, на пример, нарушување на столчето и нагло намалување на телесната тежина.
 • Фаза 3 - вклучување во патологијата на разни внатрешни органи, меѓу кои може да бидат и срцето, белите дробови, нервниот систем.

Болеста има само хроничен тек.

Симптоматологија

И покрај фактот дека Whipple-овата болест е заразна по природа, моментално нема точни податоци за времетраењето на периодот на инкубација.

Првите клинички манифестации:

 • нагло зголемување на индикаторите за температура до 38 степени и погоре;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • тешки треска;
 • оток и црвенило на кожата над зафатениот зглоб;
 • лимфаденопатија - нивната подвижност е зачувана, и нема болка при палпација.

Постепено, цревни или цревни симптоми почнуваат да се развиваат:

 • нарушување на чинот на дефекацијата, што се изразува во изобилство на дијареа - честотата на нагон за празнење на дебелото црево може да достигне 10 пати на ден;
 • пенастата конзистенција на измет и нивната светло-кафена боја - во некои случаи, фекалните маси се здобиваат со постојана конзистентност, што укажува на нарушување на коагулацијата на крвта или развој на внатрешни крварења;
 • прогресивна губење на тежината;
 • грчеви болка локализирани во областа на папокот и често се случуваат по внесот на храна;
 • гадење, понекогаш води кон гадење;
 • аверзија кон храната;
 • оток и воспаление на јазикот;
 • зголемување на големината на абдоменот;
 • зголемено формирање на гас;
 • замор.

Набљудувани промени од кожата:

 • појава на места за хиперпигментација;
 • сува и ронлива кожа;
 • поткожно хеморагија;
 • набивање на кожата.

Наведи вклученост во патолошкиот процес на белите дробови:

 • тешка кашлица со спутум;
 • болка во градите;
 • постојано намалување на вредностите на крвниот тонус;
 • недостаток на здив;
 • мало зголемување на температурата.
Симптоми на болеста Випл

Оштетувањето на нервниот систем се изразува со следниве нарушувања:

 • деменција;
 • конвулзивни напади;
 • парализа на горните или долните екстремитети;
 • нарушување на говорната функција;
 • нарушувања на спиењето;
 • депресивна состојба ;
 • губење на меморијата.

Во некои случаи, засегнатите органи на видот се засегнати:

 • ноќ или "кокошка" слепило;
 • воспаление на очите;
 • затемнување на кожата околу очите.

Клиничките манифестации се развиваат и кај возрасните и кај децата. Треба да се запомни дека сериозноста на симптомите кај детето може да биде многу повисока отколку кај средовечните или постарите лица.

Дијагностика

Дијагнозата на "Whipple-овата болест" може да биде само клиничар врз основа на резултатите од широк спектар лабораториски и инструментални испитувања.

Во случај на појава на карактеристични симптоми, вреди да се оди преку консултација со општ лекар, кој мора самостојно да изврши голем број на манипулации:

 • проучување на историјата на болеста и собирање на историјата на животот;
 • проценка на кожата и органите на видот;
 • мерење на температура, отчукувања на срцето и крвен тон;
 • слушање на пациентот со форендоскоп;
 • детално истражување - за да се открие првиот пат на појава и сериозност на симптоматската слика.

Следниот дијагностички чекор е лабораториски тестови:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • хемограм;
 • копрограм;
 • PCR тестови;
 • анализа на измет за јајца на хелминти и окултна крв;
 • хистолошка студија за биопсија.

Најинформирачки инструментални процедури:

 • радиографија на перитонеумот;
 • FGDS;
 • ултрасонографија на абдоминалните органи;
 • иригоскопија;
 • биопсија;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ЕКГ;
 • Ехокардиографија.
Иригоскопија

Како дополнителни дијагностички мерки, за да се дијагностицира Whipple-овата болест, потребни се консултации со такви специјалисти:

 • невролог;
 • кардиолог;
 • гастроентеролог;
 • ревматолог;
 • педијатар - со развој на болеста кај дете.

Третман

Елиминацијата на Whipple-овата болест трае доста долг временски период и вклучува употреба на само конзервативни терапевтски методи.

Третманот со дрога вклучува преземање на такви средства:

 • хормонални антиинфламаторни супстанции;
 • ензими;
 • антибактериски агенси;
 • зајакнување на лекови;
 • лекови за подобрување на апсорпцијата на хранливи материи;
 • минерални и витамински комплекси;
 • препарати од калиум, магнезиум, железо и калциум.

За време на терапијата, важно е пациентите да ја следат висококалоричната диета со висок протеин. Ова значи дека исхраната треба да вклучува такви производи:

 • месо со ниско маснотии и риба;
 • млечни производи;
 • соја и каша;
 • морски плодови;
 • супа од зеленчук;
 • леб од пченица;
 • компоти и слаб чај;
 • зеленчук и салата;
 • мешунки;
 • зеленчук и овошје варено со печење или испарување.

Листата на строго забранети состојки:

 • слатки;
 • свежо печење;
 • киселица и спанаќ;
 • масла за готвење;
 • масни и зачинети јадења;
 • полупроизводи;
 • отпадоци;
 • слатки и сладолед;
 • зачинети сосови и зачини;
 • кафе и алкохол.

Се препорачува чест и фракционо внесување на храна. Само лекарот што ги посетува ги обезбедува сите правила во однос на диетата, менито за примероци, листата на забранети и дозволени производи.

Можни компликации

Воопшто без терапија, Виппловата болест може да доведе до смртни компликации:

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за развој на болест, луѓето треба да следат неколку едноставни правила. Профилактичките препораки вклучуваат:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • балансирана исхрана;
 • постојано зајакнување на имунолошкиот систем;
 • сеопфатна елиминација на гастроентеролошките и сите други хронични патологии кои можат да предизвикаат развој на Whipple-овата болест;
 • редовен премин на целосен преглед во здравствена установа.

Симптомите и третманот на Whipple-овата болест влијаат на прогнозата, која се смета за условно поволна. Ова е поради тоа што е невозможно целосно да се излечи болеста, но почитувањето на терапевтските правила може да помогне да се постигне долготрајна ремисија.

Треба да се напомене дека без квалификувана помош, луѓето умираат неколку години по почетокот на цревните клинички манифестации. Компликациите може да бидат фатални.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Випл-ова болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Егзацербација на хроничен панкреатит (појавување симптоми: 10 од 20)

Егзацербацијата на хроничен панкреатит е една од фазите на слаб воспалителен процес со локализација во панкреасот. Времетраењето на заплена на светли симптоми може да варира од неколку часа до една недела, во некои случаи подолго.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 9 од 20)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Хепатитис Г (појавување симптоми: 8 од 20)

Хепатитис Г е заразна болест предизвикана од негативниот ефект на специфичен патоген на црниот дроб. Меѓу другите сорти на оваа болест е помалку веројатно дека ќе се дијагностицира. Прогнозата целосно зависи од нејзината варијанта. Носачот на патолошкиот агенс се смета за болен човек и асимптоматски носител на вирусот. Најчеста инфекција е преку крв, но постојат и други механизми за влез на бактерии.

...
Колитис кај деца (појавување на симптоми: 8 од 20)

Колитис кај деца - воспаление на цревата, кое на крајот доведува до дистрофија на мукозниот слој на овој орган - таков процес е полн со неговата дисфункција. Во најголем дел од случаите, болеста се дијагностицира кај пациенти со средна и постара возраст, но опасноста од формирање останува кај доенчињата и кај децата во градинките.

...
Постхолецистектомија синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Постхолецистектомија синдром е болест која вклучува целиот комплекс на различни клинички манифестации кои се случиле на позадината на една операција, суштината на која била ексцизија на жолчниот меур или екстракција на камења од жолчните канали.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .