Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Норовирус: Симптоми и третман

Норовирус - главните симптоми:

Норовирус е патогена бактерија која делува како провокатор за интестинална инфекција, која во медицинското поле е позната како цревен грип. Оваа болест се дијагностицира без оглед на полот и возраста.

Процесот на инфекција се развива само откако патолошкиот агенс продира во човечкото тело. Инфекционистите знаат неколку механизми на инфекција на здрави луѓе.

Бидејќи во текот на болеста е зафатено цревото, главните симптоми ќе бидат неспецифични, бидејќи тие наликуваат на текот на голем број на гастроинтестинални заболувања. Главните клинички манифестации се сметаат за нарушување на столицата, болки во сечење во стомакот, гадење и повраќање и општа слабост и губење на апетитот.

Процесот на дијагностицирање вклучува спроведување на целиот комплекс на лабораториски и инструментални испитувања. Не последното место во утврдувањето на точната дијагноза, исто така, се занимаваат со активности извршени од специјалист за заразни болести.

Начините за лекување на норовирус и инфекција предизвикана од него се конзервативни, и лековите се земаат како основа.

Етиологија

Норовирус не е специфична бактерија, туку цела група на микроорганизми, кои бројат околу 25 различни видови. Bacillus предизвикува гастроинтестинални заболувања е многу заразна, т.е. зараза, како и отпорност на еколошките услови, каде што ја задржува својата одржливост на долг рок.

Во поголемиот дел од ситуациите, норовирусната цревна инфекција се дијагностицира во периодот од ноември до март, но тоа не значи дека инциденцата во други периоди од годината не се почитува.

Исто така вреди да се напомене дека во моментов се познати 7 генотипови на вирусот, но само 3 од нив се опасни за луѓето. Вреди да се забележи дека во околу 90% од случаите норовирус 2 генотипот делува како агент на болеста.

Таквиот патолошки агенс се пренесува на само 3 начини:

 • храна - имплементирана во процесот на јадење неизмиен зеленчук, бобинки и овошје;
 • Вода - инфекција се случува кога случајно голтање или пиење на контаминирана вода;
 • контактот во домаќинството е најчестиот механизам за пренос на патогенот. Се изведува во отсуство на навика за миење на раце по улицата, користејќи слабо измиени садови или контактирање со предмети за домаќинството што ги допре инфицираното лице.

Пациент во чие тело е присутен норовирусот, ќе биде заразен од моментот на пенетрација на бацили, целиот период на болеста и уште околу 3 дена од моментот на запирање на сите клинички манифестации.

Симптоматологија

Бидејќи норовирусната интестинална инфекција е предизвикана од влијанието на патогени бактерии, препорачливо е да се забележи и периодот на инкубација, кој во овој случај трае од 1 до 3 дена.

Првите клинички знаци на норовирусниот гастроентеритис се сметаат за:

 • остра гадење;
 • упорни и интензивни повраќање;
 • водена конзистентност на измет.

Кај лицата со ослабен имунитет, кај децата и жените за време на бременоста, на почетокот на текот на болеста е забележано и:

 • зголемување на температурата над 38 степени;
 • главоболки;
 • постојана поспаност;
 • болка во сечењето на абдоменот;
 • намален апетит;
 • воспалено грло;
 • назална конгестија;
 • зголемено кинење;
 • сериозни стомачни грчеви;
 • болка во горните и долните екстремитети.

Ако третманот на болеста е инициран во оваа фаза на курсот, тогаш целосната наплата се јавува за околу неколку дена. Меѓутоа, во отсуство на квалификувана нега, веројатноста за појава на знаци на прогресивна дехидрација кај возрасни и мали деца е висока, што се должи на губење на течности поради чести гадење и дијареа. Во такви ситуации, симптомите ќе бидат презентирани:

 • жед;
 • вртоглавица;
 • безобличен замор;
 • сувост во устата, и покрај внесот на течност;
 • затемнување на урината;
 • сува уста и мукозни очи;
 • ретка порив да го испразните мочниот меур, имено, помалку од 3 пати на ден.

За да се ослободите од такви знаци, треба да пиете големи количини на вода, но ако не ги надополнувате резервите на изгубената течност, може да ги примите следните симптоми на норовирусна инфекција:

 • сува кожа;
 • комплетен недостаток на урина;
 • ретракција на очи;
 • општа слабост;
 • зголемена брзина на срцето;
 • флуктуации во крвниот тонус;
 • слаб пулс;
 • напади на несвест;
 • раздразливост;
 • намалување на локалната температура на горните и долните екстремитети.
Норовирус

Во случај на такви клинички манифестации, жртвата мора да добие прва помош чии правила вклучуваат:

 • прифаќањето на пациентот од хоризонтална положба на телото - лицето мора да биде поставено на негова страна, така што не се задушува на сопствените повратени маси;
 • честа проветрување на просторијата во која се наоѓа пациентот;
 • миење на желудникот со слаб раствор на калиум перманганат - ова не само што ќе го спаси лицето од тешка повраќање, туку и ќе го отстрани поголемиот дел од патогената микрофлора и бацили од телото;
 • спроведувањето на клиничките клизни - често употребува за оваа намена солена вода или раствор на рехидрон;
 • обезбедувајќи многу пијалоци на пациентот - течноста треба да се дава често, но секогаш во мали делови. Дозволените пијалаци се чиста вода без гас, овошни напитоци, овошни пијалоци или зелен чај;
 • прием на абсорбенти.

Ако состојбата на пациентот не се подобри, веднаш треба да го повикате медицинскиот тим дома, особено во случаи на инфекција за време на бременоста, кај деца или кај постари лица.

Дијагностика

Од горенаведените симптоми следи дека клиничката слика на норовирусната инфекција е неспецифична, т.е. врз основа на такви знаци, невозможно е да се направи точна дијагноза.

Поради оваа причина, процесот на дијагностицирање вклучува широк спектар на лабораториски и инструментални испитувања, пред кои специјалист за заразни болести или гастроентеролог треба:

 • да ја изучуваат историјата на болеста - да ги идентификуваат придружните болести кои можат да влијаат на тешкиот тек на болеста;
 • прочитајте ја историјата на животот на лицето - ова е неопходно за да се утврди начинот на пренесување на норовирус;
 • внимателно испитајте го пациентот и палпите го предниот ѕид на абдоминалната празнина;
 • оцени изгледот, состојбата на кожата и мукозните мембрани на жртвата;
 • мерење на температурата и пулсот, отчукувањата на срцето и крвниот притисок;
 • Сопрашајте го пациентот детално за да го одредите првиот пат на појава и степенот на симптоми.

Меѓу лабораториските студии вреди да се потенцира:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • микроскопско испитување на измет;
 • сеење на виомитус;
 • PCR тестови;
 • серолошки тестови.

Инструменталните постапки се насочени кон имплементација на:

 • радиографија;
 • фиброгастроскопија;
 • ултрасонографија;
 • ЕКГ;
 • КТ и МРИ.
Ултрасонографија на стомакот

Норовирусната инфекција се разликува од широк спектар на други гастроинтестинални заболувања од вирусна природа.

Третман

За стабилизирање на состојбата на пациентот се користат следните конзервативни методи:

 • интравенска администрација на солен или гликоза - неопходно е да се обнови балансот на водата;
 • земање средства за зачувување и витамински комплекси;
 • употреба на антибактериски и антимикробни лекови;
 • употреба на антиметеозни и антипиретични лекови.

Од големо значење во третманот на норовирусната инфекција е диеталната терапија, која има неколку правила:

 • отфрлање на потрошувачката на зеленчук и овошје во сурова форма;
 • комплетно исклучување од исхраната на масни, зачинета и солена храна, како и оние производи кои ја зголемуваат интестиналната подвижност;
 • збогатување на менија со ферментирани млечни производи со мала содржина на маснотии;
 • готвење само методи на штедење, имено со готвење и замрзнување, печење и испарување;
 • фракционите оброци, но бројот на оброци може да достигне 6 пати на ден;
 • темелно мелење и џвакање на храна;
 • контрола над температурниот режим на садовите;
 • пијте многу вода.

Целосната листа на препораки во врска со исхраната може да биде обезбедена само од лекарот што присуствува, потпирајќи се на тежината на текот на болеста и возрасната категорија на пациентот.

Употребата на рецепти од традиционалната медицина во овој случај е забранета, бидејќи ова може само да ја влоши ситуацијата.

Превенција и прогноза

До денес, не е развиена специфична вакцина против норовирус. Од ова произлегува дека превентивните мерки ќе бидат од општ карактер, т.е. ги вклучува следните препораки:

 • почитување на индивидуалните хигиенски норми и правила;
 • одржување на здрав и активен животен стил;
 • пиење само прочистена вода;
 • перење овошје и зеленчук пред јадење;
 • избегнување контакт со заразено лице, како и предмети и работи на кои тој допре;
 • неколку пати во годината да се подложи на целосен превентивен преглед во здравствена установа.

Во најголем дел од ситуациите, прогнозата за норовирусната интестинална инфекција е поволна - откако лицето страда од таква болест, развива нестабилен имунитет кој трае околу 2 месеци, по што повторно ќе биде изложен на патолошкото влијание на норовирус. Во исклучително ретки случаи, болеста е фатална - ова се должи на тешка дехидратација .

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Норовирус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемоглобинурија (појавување симптоми: 9 од 20)

Хемоглобинуријата е една од формите на хемоглобинемија, која се карактеризира со оштетување во садовите. Во оваа состојба, црвените крвни клетки се протегаат над васкуларниот кревет и влегуваат во урината. Ако урината ја менува бојата во темница, содржи хемоглобин. Ова укажува на интензивна дезинтеграција на црвените тела предизвикани од внатрешна болест или од влијанието на надворешните фактори. Симптоматично, болеста се манифестира со бледило на кожата, жолтица, повраќање, треска.

...
Ротавирус (појавување симптоми: 7 од 20)

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof-ова болест) (појавување симптоми: 7 од 20)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадина за намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 7 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
педијатар зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .