Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Реактивен хепатитис: симптоми и третман

Реактивен хепатитис - главни симптоми:

Реактивниот хепатитис е патолошки процес кој води до дистрофично-воспалителни процеси во црниот дроб. Најчесто оваа болест се развива во позадина на хронични гастроентеролошки заболувања, системски и други болести. Треба да се забележи дека неспецифичниот реактивен хепатитис, за разлика од вирусни, токсични и други форми на оваа болест, добро реагира на третманот.

Поради фактот што клиничката слика е прилично неспецифична и болеста, најчесто, е секундарна, не секогаш е дијагностицирана болеста навремено и се пропишува правилниот третман. Затоа, на првите знаци на клиничка слика, треба да се консултирате со лекар, а не да се лекувате по сопствено наоѓање.

Третманот на реактивен хепатитис кај деца и возрасни е насочен кон елиминирање на главниот патолошки процес, најчесто ограничен на конзервативни методи. Хоспитализацијата на пациентот се врши ако е потребно.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа болест спаѓа во категоријата "Болести на органите за варење" и има свое специфично значење. Така, кодот на ICD 10 - K75.2.

Етиологија

Неспецифичниот реактивен хепатитис најчесто е предизвикан од гастроентеролошки болести. Покрај тоа, треба да се издвојат следниве етиолошки фактори за развојот на овој патолошки процес од секундарна природа:

Начини на пренесување на реактивен хепатитис

Во поретки случаи, болеста останува неодредена етиологија, што значително ја комплицира точната дијагноза и рецепт за третман.

Симптоматологија

Треба да се забележи дека кај реактивен хепатитис, клиничката слика е долготрајна асимптоматски, што доведува до задоцнета дијагноза. Во некои случаи, симптомите се бришат, што исто така го прави невозможно да се утврди точна дијагноза навремено.

Во принцип, симптомите на реактивен хепатитис се карактеризираат на следниов начин:

 • чувство на тежина во десниот хипохондриум;
 • досадна болка во десниот хипохондриум;
 • горчина во устата;
 • гадење, често со напади на повраќање, кои не се ослободуваат;
 • губење на апетитот;
 • губење на тежината поради слаб апетит;
 • жолтило на кожата, склера, мукозни мембрани;
 • нарушување на циклусот на спиење - пациентот не може да спие ноќе и искуството ја зголемува поспаноста во текот на денот;
 • раздразливост, промени во расположението, апатична состојба;
 • урината станува заситена темна боја;
 • обезцветен измет, нарушување на фреквенцијата и конзистентноста на столот;
 • растечка слабост, дури и под услов на долг и правилен одмор.

Треба да се забележи дека таквите знаци на болеста се карактеристични за практично било каков тип на хепатитис, па затоа е невозможно сами да се утврди болеста - таквите дејства може да доведат до развој на сериозни компликации. Третманот може да препише само лекар.

Дијагностика

При првите знаци на развој на оваа болест, пациентот треба да се консултира со гастроентеролог. Покрај тоа, може да биде неопходно консултација со специјалист за заразни болести и со хепатолог.

Општо земено, програмата за дијагностички мерки вклучува употреба на такви истражувачки методи:

 • земање крв за општа анализа;
 • земање крв за сеопфатна биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • анализа на измет за окултна крв;
 • фиброеластографија;
 • фибротест;
 • хистолошка анализа;
 • перкутана биопсија на црниот дроб;
 • КТ скенирање или МРИ на абдоминалната празнина;
 • езофагогастродуоденоскопија;
 • Ултразвук на абдоминалните органи.

Во некои случаи, може да биде неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза во врска со вакви заболувања:

Врз основа на поминатите дијагностички процедури, лекарот може да ја утврди причината за развојот на овој патолошки процес и да го пропише правилниот третман.

Третман

Третманот на акутен реактивен хепатитис е многу поефикасен од неговата хронична форма. Во бременоста, земањето лекови е сведено на максимален минимум. Треба да се забележи дека оваа форма на болеста не е индикација за медицински абортус, како што е случај со други форми на хепатитис.

Терапијата со лекови може да ги вклучува следниве лекови:

 • хепатопротектори;
 • ентеросорбенти;
 • витамини од групата Б, Ц, Е;
 • Рибавирин и Интерферон Алфа во комплекс.

Режимот на лекови, како и нивната доза се пропишуваат индивидуално, не постои општ режим на лекување.

Покрај третманот со лекови, на сите пациенти им се доделува специјална диета. Во овој случај, тоа е, најчесто, Pevzner исхрана табела бр. Ако пациентот е дијагностициран со хронична форма на болеста, тогаш тој ќе мора постојано да се придржува до овој принцип на исхрана.

Во принцип, ако третманот се започне навремено, компликациите, како и релапсот на болеста, се целосно исклучени. Во спротивен случај, висок ризик од компликации од гастроинтестиналниот тракт и функционирање на црниот дроб.

Превенција

Бидејќи ова е болест на секундарната етиологија, главните активности треба да бидат насочени кон спречување и елиминирање на болестите кои се вклучени во етиолошката листа. Покрај тоа, не смееме да заборавиме дека ако не се чувствувате добро, треба да се обратите до надлежниот лекар, а не само-третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате реактивен хепатитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , хепатолог , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипербилирубинемија (појавување симптоми: 12 од 18)

Хипербилирубинемијата е патолошка состојба кога нивото на билирубин во крвта се зголемува. Развојот на болеста предизвикува разни болести на внатрешните органи. Ова се болести на црниот дроб и жолчните камења. Ако процесот на хипербилирубинемија е во првата фаза на развој, тогаш не се спроведува специфична терапија. Во некои случаи, жолчното кесе започнува да се разгорува.

...
Жолчни камења (појавување симптоми: 10 од 18)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 10 од 18)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Цитолиза синдром (појавување симптоми: 10 од 18)

Цитолиза синдром (неозначен хепатитис, цитолиза) е патолошки процес со локализација во црниот дроб, при што хепатоцитите се оштетени, проследено со уништување. Таквите процеси во телото можат да бидат реверзибилни или неповратни, во зависност од основната причина, природата на патолошкиот процес и навременоста на почетокот на третманот.

...
Жолтица (појавување симптоми: 9 од 18)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .