Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хепатитис Г: Симптоми и третман

Хепатитис Г - главни симптоми:

Хепатитис Г е заразна болест предизвикана од негативниот ефект на специфичен патоген на црниот дроб. Меѓу другите сорти на оваа болест е помалку веројатно дека ќе се дијагностицира. Прогнозата целосно зависи од нејзината варијанта. Носачот на патолошкиот агенс се смета за болен човек и асимптоматски носител на вирусот. Најчеста инфекција е преку крв, но постојат и други механизми за влез на бактерии.

Наспроти позадината на фактот дека болеста нема симптоми специфични за него, а понекогаш и целосно може да исчезне без да покаже какви било знаци, исклучително е тешко да се направи точна дијагноза. Најчестите појави се жолтица , висока температура, зголемување на големината на засегнатиот орган и непријатност во проекцијата на црниот дроб.

Основата на дијагностичките мерки е комплекс од лабораториски тестови, што помага да се разликува хепатитот Г од други варијации на инфективниот процес со локализација во црниот дроб.

Можно е да се елиминира болеста со помош на конзервативни методи на терапија, само-категоричен третман е забранет.

Етиологија

Хепатитис Г вирусот е ХГВ, кој во неговите карактеристични карактеристики е сличен на ХЦВ. Покрај тоа, таа припаѓа на категоријата на флавивируси, има 3 генотипови и 2 подтипови, што го прави невозможно да се направи специфична дијагноза во форма на вакцинација.

И болниот човек и носител на инфекцијата може да го изолираат патогенот - во вториот случај, нема сомневање за присуство на HGV, а симптомите се целосно отсутни. Покрај тоа, хепатолозите разликуваат неколку начини и механизми на инфекција:

 • несоодветни операции и други медицински постапки;
 • тетовирање со алатки кои претходно не биле стерилизирани;
 • игла за инјектирање на лекови, која пациентот претходно ја користел;
 • сексуален контакт со заразено лице без лекови;
 • од мајка на дете - овој метод се спроведува директно за време на трудот;
 • употреба на заеднички нокти за нокти или жилети со патоген носач;
 • постапка за трансфузија на крв или хемодијализа, особено ако се изведува многу често.

Претставниците на главната ризична група најранливи на развој на инфекција се:

 • лица со имунитет;
 • сексуални партнери на пациент со слична дијагноза;
 • блиски роднини на заразените;
 • бебиња родени од болни мајки;
 • пациенти кои постојано треба да примаат имуносупресиви. Ова може да биде неопходно при развивање на онколошки тумори или по операција за трансплантација на донорски орган;
 • вработените во медицински лаборатории и лекари - оваа категорија на луѓе е принудена постојано да контактира со заразена крв;
 • лица кои имаат постојано намалување на имунитетот.
Хепатитис Г.

Класификација

Во моментов, постојат такви сорти на оваа болест:

 • асимптоматска форма - се смета за најчест тип. Во овој случај, симптомите се целосно отсутни, а човечката состојба не се менува за полошо. Во такви ситуации, инфекцијата е дијагностичко изненадување, бидејќи се открива при рутинско испитување во здравствена установа;
 • типичен курс - изразен во постепена прогресија на симптомите и лабораториски промени. За возврат, тој е поделен на иктерија и аниктерска форма;
 • развој на молња - не може да се случи со изолиран тек на хепатитис Г. Опасноста од патолошкиот процес е тоа што симптомите се зголемуваат за неколку дена, наспроти позадината на која многу често пациентот нема време да обезбеди стручна помош.

Бидејќи болеста се карактеризира со хроничен тек, таа е поделена на неколку периоди:

 • влошување;
 • симптоми се повлече.

Класификацијата на сериозноста го дели вирусниот хепатитис G на:

 • лесно
 • умерена;
 • тешки

Хепатитисот Г може да се јави како независна болест или да дополни други вирусни хепатитис - во најголем дел од случаите клиничарите ги дијагностицираат следните опции:

Симптоматологија

Периодот на инкубација за таков тек на оштетување на црниот дроб е точно 30 дена. Единствен исклучок се сметаат оние ситуации каде што инфекцијата се случила со парентерален пат - во вакви случаи, времето на инкубација ќе варира од една до 11 дена.

Изолираниот тек на болеста во скоро сите случаи не се манифестира во никакви клинички знаци, појавата на изразени симптоми е забележана со комбинација на хепатитис G со типови на слични болести Б и В.

Првите надворешни манифестации се сметаат за:

 • слабост и замор;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • постојана поспаност и жед;
 • слаб студ;
 • зголемено потење.

Честопати, таквите знаци ги игнорираат луѓето, наспроти позадината на која постои прогресија на инфекција и појава на посериозни симптоми, кои се претставени:

 • зголемување на температурата;
 • знаци на интоксикација ;
 • ртење и металоиди;
 • гадење со чести gagging;
 • целосна аверзија кон храната;
 • светла болка и непријатност во проекцијата на црниот дроб;
 • манифестации на жолтица, но нивното отсуство често се забележува.
Симптоми на Хепатитис Г

Во ситуации каде што патологијата се претворила во иктерична форма, симптомите ќе вклучуваат:

 • појавата на јазикот на плоча бело-жолта боја;
 • жолтило на кожата и мукозните мембрани;
 • тешко чешање на кожата;
 • ненадеен почеток на осип на нејасна етиологија;
 • темна урина;
 • осветлување на фекалните маси.

Сите симптоми треба да се припишат и на возрасните и на децата.

Дијагностика

Можно е конечно да се утврди видот на вирусниот хепатит само откако клиничарот ги проучил податоците за лабораториски и инструментални испитувања. Покрај тоа, манипулациите кои ги спроведува директорот на гастроентеролог или хепатолог не го земаат последното место во дијагностицирањето. Тие вклучуваат:

 • собирање и анализа на животната историја - да се разјасни патот на инфекцијата;
 • клиничка студија за историја - да се потврди или побие присуството на хепатитис тип Б или Ц кај едно лице;
 • внимателен физички преглед, кој нужно мора да се состои од палпација на предниот ѕид на абдоминалната празнина, особено докторот го привлекува вниманието кон под десната ребра. Ова исто така вклучува проучување на состојбата на кожата и мукозните мембрани;
 • Детално истражување на пациентот - за да се утврди сериозноста на симптомите, што ќе укаже на изолиран или комбиниран курс на хепатитис Г.

Презентирана е лабораториска и инструментална дијагностика:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • тестови на црниот дроб;
 • крвна биохемија;
 • серолошки тестови, тие треба да вклучуваат ELISA и DGC, PCR и XRF;
 • рентген на телото на пациентот;
 • биопсија на црниот дроб;
 • КТ скен, ултразвук и МНР.

Третман

Можете да се ослободите од хепатитис Г со помош на:

 • орален лек;
 • усогласеност со поштеда диета;
 • народната медицина.

Терапијата со лекови е составена само од клиничарот на индивидуална основа за секој пациент, но често овие таблети се пропишани:

 • интерферони - тие се земени од курсеви кои можат да траат од 6 месеци до една година;
 • хепатопротектори;
 • ензими и сорбенти;
 • лекови против болки и холеритични лекови;
 • агенси со урсодеоксихолична киселина;
 • зајакнување на супстанции и витамини.

Основата на третманот на хепатитисот Г е поштедна диета, која вклучува отфрлање на:

 • зачинета и пржена храна;
 • богати супи;
 • масното месо и рибите;
 • кисели краставички и конзервирана храна;
 • отпадни и пушени производи;
 • тестенини и кисели краставички;
 • суров зеленчук и овошје;
 • сода, алкохол и кафе.

Во исто време, ослабеното тело ќе добие хранливи материи од такви компоненти:

 • зеленчук и млечни производи;
 • вода или кашести базирани на млеко;
 • печени или задушени овошје и зеленчук;
 • сушено овошје и морска храна;
 • нискомасни млечни производи;
 • ореви и семки од сончоглед или тиква;
 • сушен леб и бисквит;
 • Домашни сокови, желе и овошни пијалоци;
 • билни чаеви и зелен чај;
 • какао со млеко.

Во принцип, правилата за исхрана кореспондираат со табелата за диета број 5.

Што е забрането да се јаде на диета број 5

По консултација со лекарот што посетува, дозволено е користење на народни рецепти кои вклучуваат подготовка на декорации врз основа на:

 • конска опашка и elecampane;
 • Хиперикум и танзи;
 • репка и камилица;
 • равнец и боровинки.

Можни компликации

Комбинираниот тек на хепатит G со вирусни лезии на црниот дроб тип Б и Ц, под услов да не постои терапија, е полн со развој на:

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за развој на таква болест, треба да се следат следниве општи правила:

 • води здрав и активен животен стил;
 • јаде право и избалансиран;
 • користат медицински инструменти за еднократна употреба;
 • почитувајте ги правилата за индивидуална безбедност при работа со заразена крв;
 • избегнување на тетовирање или маникир со сомнителни алатки;
 • имаат секс само со кондоми;
 • се вакцинираат против вирусниот хепатитис Б;
 • неколку пати во годината да се подложи на целосен превентивен преглед - ова ќе овозможи идентификување на асимптоматскиот тек на хепатитис Г.

Во случаи на самоповреден болест, прогнозата е често поволна, но со паралелен тек на хепатитис Б или Ц, веројатноста за формирање на последици, што често доведува до смрт, е значително зголемена.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хепатитис Г и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , хепатолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Жолтица (појавување симптоми: 11 од 20)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Автоимун хепатитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Автоимуниот хепатитис е бавно оштетување на клетките на црниот дроб наречен хепатоцити, и тоа се случува поради влијанието на имунолошкиот систем на сопствениот организам. Вреди да се одбележи дека болеста може да се развие и кај возрасното и кај детето, меѓутоа, главната ризична група се состои од жени.

...
Холангиокарцином (појавување симптоми: 10 од 20)

Холангиокарцином е вид на патологија на канцер кој се формира во жолчните канали и има малиген тек и неповолна прогноза. Главните симптоми на болеста се должат на опструкција на жолчните канали. Од сите онкопатологија на гастроинтестиналниот тракт, околу 3% се алоцира на холангиокарциномот, односно туморот е доста редок и се јавува главно кај жени на средна и постара возраст.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Акутен вирусен хепатитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Акутен вирусен хепатитис - е инфекција на црниот дроб предизвикани од специфични микроорганизми. Во зависност од тоа која бактерија стана извор на болка, ќе се утврди форма на хепатитис. Покрај специфичните бактерии, причината за развојот на оваа патологија може да биде и други, непознати микроорганизми. Постојат, исто така, голем број на предиспонирачки фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .