Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хепатитис Е: Симптоми и третман

Хепатитис Е - главни симптоми:

Хепатитисот Е е прилично тешка патологија која се карактеризира со вирусно оштетување на црниот дроб. Посебна карактеристика на други видови на болести е тоа што често продолжува позитивно и завршува со заздравување. Сепак, во исто време, тоа е опасно за жените во позиција.

Возбудливиот агенс на болеста е вирусот кој содржи РНК, кој може да влезе во телото на здраво лице на неколку начини - преку неизмиени раце, употребата на нецелосно подготвени производи, директен контакт со измет на пациентот. Вреди да се напомене дека провокатор на болеста може да се пренесе од мајка на дете.

Симптоматската слика за овој тип на хепатитис не е специфична и е изразена со знаци карактеристични за други варијанти на текот на вирусно оштетување на црниот дроб. Главните симптоми се сметаат за болка во областа под десната ребра, промената на тонот на кожата, урината и фекалните маси.

Гастроентеролог или хепатолог може да направи точна дијагноза, врз основа на информациите добиени при физичкиот преглед и широк спектар лабораториски и инструментални испитувања.

Вирусен хепатит Е се елиминира со конзервативни методи, вклучувајќи лекови и диета терапија.

Етиологија

Главниот провокатор на болеста е вирусот на хепатитис Е, кој е ХЕВ, кој има такви карактеристики:

 • намалување на перформансите се јавува при температурни услови над 20 степени;
 • смртта е забележана за време на замрзнување проследена со одмрзнување;
 • практично нестабилна за влијанието на надворешната средина;
 • неутрализирани со средства за дезинфекција што содржат хлор и јод.

Болно лице секогаш служи како извор и носител на провокатор на патологија. Треба да се има на ум дека варијантата на текот на хепатит Е не е важно, и пациентот со изразени симптоми и асимптоматски носител ќе биде опасен.

Главните начини за пренесување на хепатит Е:

 • контакт - во интеракција на здраво лице со измет на пациентот;
 • неуспехот да се следат правилата за хигиена, имено навиката да не мијат раце по улицата;
 • пиење заразени течности;
 • голтање на месо и морски плодови, кои биле подложени на недоволно термичка обработка;
 • процедура за трансфузија на крв;
 • во посета на стоматолошки ординации, во кои тие користат сомнителни алатки;
 • вертикално, односно од мајка на дете - ова се случува во процесот на раѓање на бебето во светот. Забележано е исклучително ретко, затоа што често бремената мајка знае за нејзината дијагноза, поради што кланската активност поминува со царски рез.

Покрај главните методи на инфекција, треба да се забележат и оние механизми со кои е речиси невозможно да се инфицираат со вирусот ХЕВ:

 • заштитен секс;
 • воздухот - вирусот не се пренесува преку плунка или слуз;
 • процесот на јадење со заразено лице;
 • ракување и прегратки.
Извори на инфекција со хепатит Е

Сепак, може да се спроведе контакт-секојдневен механизам за пренос на патолошки агенс. Од ова, следи дека најголем ризик од инфекција имаат:

 • здравствените работници;
 • роднини на болна личност;
 • жени за време на бременоста, особено по 30 недели;
 • лица кои посетуваат маникир и стоматолошки ординации;
 • пациенти кои бараат трансфузија на крв;
 • бебиња родени кај мајка со дијагноза на хепатитис Е.

Патогенезата на слична патологија е дека кога вирусот навлегува во човечкото тело, прво ги инфицира цревата - во условите на својата микрофлора почнува активно да ги зголемува своите броеви. Со крвотокот, патогенот го достигнува црниот дроб, каде што се зголемува уште повеќе, што негативно влијае на овој орган. Наспроти ова, имунолошкиот систем го зема црниот дроб за странски објект и се обидува да се ослободи од него со помош на екстракција на антитела.

Симптоматологија

Бидејќи хепатитисот Е има вирална природа, треба да се спомене за периодот на инкубација, кој варира од 14 дена до 2 месеци, но во огромното мнозинство на состојби тоа е 40 дена.

Првите клинички манифестации се прилично неспецифични и честопати се мешаат во баналната индикација или физичката исцрпеност. Ова значи дека игнорирањето на таквите симптоми, лицето независно ја провоцира прогресијата на опасната болест.

Негативното влијание на предизвикувачкиот агенс на хепатит Е води кон појава на:

 • брз замор и слабост на телото;
 • назална конгестија;
 • мало зголемување на температурата;
 • губење на апетитот;
 • одвлекување внимание;
 • губење на меморијата;
 • непријатност во просторот каде што се наоѓа црниот дроб, имено под десната ребра;
 • ширење на болка во рамениот појас и скапулата.

Слична варијанта на текот на вирусно заболување на црниот дроб е речиси целосно во согласност со симптоматската слика на типот на хепатитис - тоа значи дека главните симптоми на хепатит Е се претставени:

 • намалување на притисокот врз позадината на нормалната температура;
 • хепатоспленомегалија ;
 • нарушувања на спиењето;
 • постојана гадење;
 • зголемена сериозност на болка;
 • гадење за храна;
 • болка во мускулите и зглобовите.

Во просек, по 9 дена од почетокот на развојот на патолошкиот процес, болеста поминува во иктеријалната фаза, времетраење од 1 недела до 20 дена. По ова, симптомите постепено се намалуваат и целосно се опоравува. Сепак, во некои случаи овој период завршува со развојот на опасни по живот компликации.

Така, иктеричната фаза на инфекција ги има следните симптоми:

 • горчлив вкус во устата;
 • стекнување на видливи мукозни мембрани и склера жолтеникава боја;
 • ширење на жолтица на целата кожа:
 • пруритус со различна тежина;
 • фекално белење;
 • зголемени нивоа на билирубин во урината, што се рефлектира во нејзиното затемнување.

Ако се појави еден или повеќе од горенаведените симптоми, веднаш треба да побарате стручна помош од гастроентеролог, особено за деца и жени за време на бременоста. Ова се должи на фактот дека кај такви категории на пациенти најчесто се забележува појава на компликации.

Главни симптоми на хепатитис Е

Дијагностика

Наспроти позадината на фактот дека хепатитот Е нема карактеристични надворешни знаци, широк спектар на лабораториски и инструментални дијагностички мерки не е насочен само кон утврдување на точна дијагноза, туку и при разликување на овој тип на патологија од други видови на оштетување на вирусот на црниот дроб.

Дијагнозата на болеста се состои од неколку фази, од кои првата е насочена кон директна работа на лекарот со пациентот, односно вклучува:

 • запознавање со историјата на болеста;
 • собирање и проучување на историјата на животот - да се утврди етиологијата, која во овој случај го одразува преносот на вирусот ХЕВ;
 • физички преглед, со задолжителна абдоминална палпација - да се утврди фактот на зголемување на волуменот на црниот дроб и слезината, како и проучување на состојбата на склерата, мукозните мембрани и кожата. Ова може да вклучува и мерење на индикатори за крвниот притисок и температура;
 • спроведување на детален преглед - да изготви комплетна симптоматска слика.

Втората фаза - лабораториски тестови, од кои највредни се:

 • општа клиничка анализа на урина и крв;
 • копрограм;
 • крвна биохемија;
 • ПЦР дијагностика;
 • тестови на црниот дроб;
 • коагулограм;
 • серолошки тестови - за откривање на антитела кон патогенот.

Последната фаза од дијагностиката на инструменталните процедури на хепатитот Е, имено:

 • Ултразвук на засегнатиот орган и абдоминална празнина;
 • ендоскопска биопсија на црниот дроб;
 • МРИ и КТ.
Биопсија на црниот дроб

Третман

Третманот на вирусен хепатитис Е се зема со конзервативни методи, кои практично не се разликуваат од тактиката на елиминација на други типови на болеста.

Во тешки случаи на болеста, како и во неговиот развој кај деца и бремени жени, пациентот е примен во болница, во други случаи, терапијата може да се спроведе дома - во секој случај, таа вклучува:

 • строго почитување на одмор во кревет;
 • диетална терапија - диетална табела бр. 5 е пропишана за сите пациенти;
 • третман за детоксикација, особено обилен режим на пиење, интравенска администрација на раствори за гликоза и солен раствор;
 • орална администрација на хепатопротектори, холеретични и аналгетски супстанции. Ова треба да вклучува и земање лекови насочени кон борба против симптомите, како и употреба на витамински комплекси и имуномодулатори.

Во тешки случаи, горенаведениот третман за хепатит Е бара трансфузија на крв и маса на тромбоцити.

Во однос на елиминацијата на болеста кај жените во периодот на раѓање, конзервативните методи се користат само по раѓањето на бебето. Понекогаш е потребен итен абортус или предвремено породување.

Можни компликации

И покрај фактот дека вирусен хепатитис Е често завршува со целосно закрепнување, болеста, исто така, честопати доведува до опасни последици, вклучувајќи:

Како што споменавме погоре, овој вид на болест е најопасен за жените во ситуацијата, бидејќи предизвикува:

 • фетална смрт;
 • спонтан спонтан абортус;
 • раѓањето на дете пред време;
 • брз развој на заеднички компликации.

Исто така ја зголемува веројатноста за смрт за мајката и за бебето.

Превенција и прогноза

Во моментов, не е развиена специјална вакцина против хепатит Е, но нејзиниот развој може да се спречи со следење на овие општи превентивни мерки:

 • отфрлање на лошите навики;
 • добра исхрана;
 • води активен животен стил;
 • избегнување на потрошувачката на суровата течност и производи кои биле подложени на нецелосно термичка обработка;
 • посета на докажани забни и нокти;
 • пирсинг и тетовирање само со стерилизирани инструменти;
 • редовни посети на гастроентеролог и други специјалисти - за целосен превентивен преглед.

Во најголем дел од ситуациите, хепатитот Е има поволна прогноза, а смртноста кај вкупниот број на пациенти не надминува 5%.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хепатитис Е и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , хепатолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Стронгилоидаза (појавување симптоми: 9 од 20)

Стронгилоидозата е хронична болест предизвикана од цревни акни (Strongyloides stercorali) и се карактеризира со манифестација на различни патологии на гастроинтестиналниот тракт. Овој паразит првпат беше целосно опишан само во 1876 година. Авторот на описот беше францускиот лекар Норманд. Тој го изолирал овој хелминт од изметот на болните луѓе.

...
Криптоген хепатитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Криптоген хепатитис - е развој на воспалителниот процес во клетките на овој орган. Патологијата може да се појави или во акутна или хронична форма, но во секој случај води до формирање на опасни компликации. Неможноста да се воспостави етиолошкиот фактор се должи на изборот на широк спектар на причини од страна на специјалисти од областа на гастроентерологијата. Во некои случаи, ова се должи на фактот дека здравствената установа нема соодветна техничка основа за да помогне во утврдувањето на провокаторите на болеста.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Жолтица (појавување симптоми: 8 од 20)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .