Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хепатитис Д: Симптоми и третман

Хепатитис Д - главни симптоми:

Хепатитис Д е друг вид на вирусна инфекција на црниот дроб. Неговата карактеристична особина е тоа што најчесто се јавува истовремено со хепатит Б, помалку се смета за компликација на негативните ефекти на ХБВ. Провокатор е специфичен микроорганизам кој често инфицира лице со парентерален пат, т.е. преку крв. Покрај тоа, постојат и други механизми на инфекција.

Поради фактот дека болеста може да се развие само истовремено или по хепатитис тип Б , сосема е природно дека симптоматската слика целосно ќе соодветствува на оваа болест.

Можно е да се разликува вирусниот хепатитис Д од други видови патологија поради спроведувањето на широк спектар на лабораториски дијагностички тестови.

Начините за лекување на болеста често се конзервативни - меѓу нив е неопходно да се истакне употребата на лекови, усогласеност со штетната исхрана и традиционалната медицина.

Етиологија

Хепатитис Д - HDV, кој е бактерија која содржи РНК и која носи генетски информации, делува како провокатор на инфективниот процес. Тој е заштитен со протеински слој во кој се наоѓа антигенот.

Присуството на такви карактеристики им овозможило на гастроентеролозите да ги утврдат спецификите на болеста - репродукцијата на HDV вирусот е невозможна без присуство на ХБВ кај луѓето.

Изворот на вирусната болест тип Д е исклучително отпорен на фактори на животната средина. Не може негативно да влијае на процесот на замрзнување, одмрзнување, вриење, како и средства за дезинфекција и киселини.

Карактеристики на хепатитис Д

Инфекцијата се пренесува на следниве начини:

 • повеќекратна процедура за трансфузија на крв - и покрај фактот дека темелно тестирање на донорната крв се случува во 2% од случаите, се јавува ХБВ инфекција, што ќе доведе до формирање на хепатитис Д;
 • незаштитен сексуален однос - сексуалниот пат на инфекција е карактеристичен за хепатит Б, но ако човечката крв содржи HDV вирус, ова ќе предизвика зголемување на бројот на последниот;
 • редовна употреба на иглата, која претходно имаше контакт со крвта на пациентот - ова може да се изврши со инјектирање на лекови, медицински манипулации, како и во процесот на тетовирање или пирсинг;
 • инфекција на фетусот во матката на мајката - најчесто се забележува во акутниот пат на патологија во последниот триместар од раѓањето на детето. Покрај тоа, ризикот од инфицирање на бебето е значително зголемен во ситуации каде што на идната мајка му била дијагностицирана СИДА или ХИВ инфекција . Во исто време, треба да се забележи дека пренесувањето на вирусот е практично невозможно со доењето;
 • употреба на предмети за домаќинството или лична хигиена со лице кое има слична дијагноза, како што е четка за заби, прибор за нокти или машини за бричење;
 • контакт со заразена крв на кожата, но само ако е нарушен нејзиниот интегритет.

Постојат неколку ситуации во кои вирусот на хепатитис Д во никој случај не влезе во телото на здраво лице:

 • тежок кашлање или кивање;
 • зборуваат блиску и бакнежи;
 • прегратки и ракување;
 • јаде или пие исти садови и пие со болно лице.

Исто така, треба да изберете група на луѓе кои се повеќе подложни на развој на хепатит-делта:

 • медицински персонал кој, поради нивната специфична работа, е принуден да дојде во контакт со контаминирана биолошка течност;
 • пациенти кои имаат хроничен хепатитис Б;
 • мажи со хомосексуални преференци;
 • лица чија историја на живот има било какви хируршки операции;
 • бебиња родени од мајки на кои им била дадена слична дијагноза;
 • луѓе кои сакаат да имаат промискуитетен сексуален живот.

Опасноста од болеста лежи во фактот дека во некои ситуации не е можно да се утврди причината и начинот на инфекција со вирусот на хепатитис Д.

Класификација

Постојат две главни форми на појава на сличен патолошки процес:

 • акутен хепатитис Д - е таков само во такви ситуации, ако има истовремена инфекција на ХБВ и ХДВ, што се случува ретко. Вториот начин да се формира акутен курс се состои од асимптоматски вирусен носач на предизвикувачкиот агенс на хепатитис Б и последователната инфекција со изворот на болеста од типот Д. Последната варијанта предизвикува најтешкиот тек на болеста;
 • хроничен хепатитис Д - нејзиниот тек е сосема аналогно на текот на хепатитисот Б. Единствената разлика е што често предизвикува сериозни компликации.

Наспроти позадината на блиската врска на ХБВ и ХДВ, лекарите успеале да идентификуваат неколку видови инфективни процеси:

 • Ко-инфекција - може да се развие само кога провокаторите од двата вида на болеста во исто време влегуваат во телото на здраво лице. Во такви ситуации, многу често, болеста тече во пасивна форма, која обезбедува поволна прогноза. Многу ретко, тоталноста на патогените микроорганизми доведува до акутен процес на инфекција, а резултатот често е разочарувачки, што е предизвикано од појава на последици;
 • Суперинфекцијата се карактеризира со фактот дека изворот на хепатитис Д е воведен во организмот во кој виновникот на хепатитис тип В веќе е присутен. Овој тип на патологија е потежок и на лицето му е потребна непосредна помош од лекарите.

Симптоматологија

Слично на било кој друг тип на вирусно оштетување на црниот дроб, хепатитисот Д има период на инкубација, што е временски период од моментот кога вирусот влегува во изразувањето на првите надворешни манифестации. Во овој случај, инкубационото време трае од 1,5 месеци до 180 дена. Единствен исклучок е развојот на суперинфекција, во која таков период не трае повеќе од 20 дена.

Главните симптоми на хепатитис Д личат на симптоматската слика на хепатит Б - ова покажува дека надворешните знаци ќе бидат како што следува:

 • зголемување на индикаторите за температура;
 • болки во зглобовите и мускулите;
 • изречена болка во десниот хипохондриум;
 • стекнување на склера, кожа и мукозни мембрани од жолта боја;
 • кожен исип - надворешно изгледаат како мали, но густи пликови кои имаат бледа розова сенка. Исипот исчезнува како што одеднаш како што се појавува, оставајќи без трага зад себе;
 • промената на обемот на црниот дроб и слезината на голем начин;
 • брз замор и намалени перформанси;
 • изречена чешање на кожата;
 • менување на сенката на урината (потемнува) и измет (осветли или обезбојува);
 • модринки на кожата;
 • горчлив вкус во устата;
 • ртење и металоиди .

И покрај фактот дека со хепатитис Д, симптомите се слични на инфективниот процес од типот Б, интензитетот на нивната манифестација е многу посилен, што ја прави состојбата на пациентот значително полоша, а болеста често станува неповратен, што е фатално.

Знаци на хроничен хепатитис Д се претставени:

Ваквата варијанта на болеста има брановиден тек - ова значи дека ремисијата се менува со егзацербации.

Симптоми на хепатитис Д

Дијагностика

Гастроентеролог или хепатолог може да ја утврди дијагнозата на вирусен хепатитис Д преку проучување на податоците добиени при лабораториски тестови. Сепак, дијагнозата треба да биде интегриран пристап. Прво, лекарот треба самостојно да изврши неколку манипулации:

 • да ја проучи историјата на болеста - да го потврди претходно пренесениот вирусен хепатитис Б;
 • да се запознаат со историјата на животот - да се утврди етиологијата на патологијата;
 • внимателно ја испитува кожата, мукозните мембрани и склерата на пациентот;
 • палпата на црниот дроб и мерење на температурата;
 • прашајте го пациентот детално за да ја одредите сериозноста на симптомите.

Главните лабораториски тестови се:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • копрограм;
 • ПЦР тестови се неопходни за да се идентификуваат маркери на хепатитис Д.

Презентирани се инструментални дијагностички мерки:

 • Ултразвук на перитонеумот;
 • КТ и МРИ;
 • радиографија и биопсија на црниот дроб.

Третман

Хепатитисот Д треба да се третира со слични конзервативни методи како хепатитис Б, поради што терапијата ќе биде насочена кон:

 • строг одмор во кревет;
 • земајќи лекови - врши неколку задачи - го неутрализира патогенот, го поддржува нормалното функционирање на црниот дроб и ги отстранува отровните материи од телото;
 • диета терапија - без оглед на возрасната категорија на пациентот и сериозноста на патологијата, треба да се следи исхраната број 5. Сите правила во врска со исхраната ги обезбедува гастроентеролог или нутриционист;
 • употребата на техники на алтернативна медицина, но само по консултација со вашиот лекар.
Исхрана број 5 за вирусниот хепатитис

Лекот за лекување на хепатитис Д вклучува употреба на:

 • хепатопротектори;
 • алфа интерферон;
 • ензимски агенси;
 • лекови за ублажување на симптомите, како што се антиспазмодики или антипиретни таблети;
 • витамински комплекси и имуномодулатори.

Хируршката интервенција во третманот на таква болест не се изведува.

Можни компликации

Ако третманот на таквата болест е целосно отсутен, тогаш тој е полн со развој на последици кои претставуваат закана за животот на пациентот, имено:

 • оштетување на црниот дроб ;
 • цироза на црниот дроб ;
 • транзицијата на болеста во хроничен тек - во такви ситуации многу потешко е да се излечи инфекцијата;
 • дисфункција на други внатрешни органи - најчесто срцето и бубрезите делуваат како цели;
 • сепса ;
 • внатрешно крварење;
 • Предвремено раѓање - кога жените се заразени со HDV за време на бременоста.

Превенција и прогноза

Бидејќи вирусот на хепатитис Д не може да постои без провокатор од хепатит Б, навремената вакцинација против ХБВ треба да се разликува како специфична превенција.

Општата превенција на хепатитис Д е насочена кон усогласување со таквите препораки:

 • целосно напуштање на алкохол и тутун;
 • темелен скрининг на крводарители;
 • практикување на заштитен секс;
 • збогатување на начинот на живот со умерен физички напор;
 • избегнување на споделување на шприцеви и игли, додатоци за бања и нокти со инфицирано лице;
 • усогласеност со правилата за индивидуална безбедност при работа со заразена крв.

Покрај тоа, не треба да заборавиме дека неколку пати во годината треба да се прегледате во клиниката со посета на сите лекари.

Хепатитис Д од благи и умерено тешки форми на болеста има најпогодна прогноза, во споредба со формирањето на суперинфекција. Транзицијата на болеста на хроничниот тек е доста ретка - во околу 3% од ситуациите, а суперинфекцијата станува продолжена и слаба во 80%. Компликациите и смртните случаи се јавуваат ретко.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хепатитис Д и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , хепатолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Жолтица (појавување симптоми: 11 од 20)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Акутен вирусен хепатитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Акутен вирусен хепатитис - е инфекција на црниот дроб предизвикани од специфични микроорганизми. Во зависност од тоа која бактерија стана извор на болка, ќе се утврди форма на хепатитис. Покрај специфичните бактерии, причината за развојот на оваа патологија може да биде и други, непознати микроорганизми. Постојат, исто така, голем број на предиспонирачки фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста.

...
Механичка жолтица (појавување симптоми: 10 од 20)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Хепатитис Г (појавување симптоми: 10 од 20)

Хепатитис Г е заразна болест предизвикана од негативниот ефект на специфичен патоген на црниот дроб. Меѓу другите сорти на оваа болест е помалку веројатно дека ќе се дијагностицира. Прогнозата целосно зависи од нејзината варијанта. Носачот на патолошкиот агенс се смета за болен човек и асимптоматски носител на вирусот. Најчеста инфекција е преку крв, но постојат и други механизми за влез на бактерии.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .