Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кампилобактериоза: Симптоми и третман

Кампилобактериоза - главните симптоми:

Кампилобактериозата е заразна гастроентеролошка болест. Причинителот на инфективниот процес е бактерија на кампилобактер. Сепак, треба да се забележи дека во некои случаи предизвикувачкиот агенс на кампилобактериоза зема генерализирана форма, што доведува до пораз на други органи и е придружено со септикемија.

Дијагностичките мерки се базираат на физички преглед на пациентот, лабораториски испитувања и ендоскопско испитување на стомакот. Третманот е комплексен - терапија со лекови со задолжителна диета.

Нема јасни ограничувања во однос на полот и возраста. Затоа, кампилобактериозата се дијагностицира кај деца и кај возрасни. Сепак, забележано е дека децата на училишна возраст се изложени на ризик. Највисоката инциденца се јавува во топла сезона - од јуни до септември.

Во локализирана форма на болеста, прогнозата е поволна, компликации се забележани само кај луѓе со истовремени хронични заболувања.

Етиологија

Каузативниот агенс на кампилобактериоза е патоген микроорганизми, кои припаѓаат на видот Enterobacteriaceae. Во моментов, микробиологијата има проучувано 14 видови на Campylobacter, кои имаат штетно влијание врз функционирањето на човечкото тело.

Патогени бактерии се карактеризираат на следниов начин:

 • грам-негативен, не формира спори;
 • спирална или заоблена форма;
 • мала големина - должина 0,5 микрони, ширина 0,8 микрони;
 • отпорни на ниски температури, но оптималниот температурен опсег е 37-42 степени над нулата;
 • движењето се врши од една или две flagella.
Методи за инфекција со кампилобактериоза

Главниот извор на инфекција е птица или фарма на животните. Што се однесува до преносот на болеста, постојат неколку:

 • прехрамбена, односно преку употреба на храна произведена од заразени животни;
 • преку залак на заразено животно;
 • трансплацентно, односно инфекција на детето доаѓа од мајката за време на породувањето.

Одделно, неопходно е да се издвои ризичната група за развој на оваа болест:

 • луѓе кои работат на фарми за живина, во земјоделството;
 • лица кои работат во прехранбената индустрија, имено во продавниците за преработка на месо и млечни производи;
 • со ослабен имунолошки систем;
 • деца и бремени жени.

Патогенеза

Кампилобактериозата кај деца и возрасни се карактеризира со следната патогенеза:

 • кога се проголтани, патогените бактерии минуваат во тенкото црево, каде се служат мукозните мембрани и лимфоидните формации;
 • преку лимфните јазли, бактериите влегуваат во мезентеричниот процес и дебелото црево;
 • во текот на нивната витална активност, патогените организми почнуваат да произведуваат цитокини, а за време на уништувањето произведуваат ендотоксини, што доведува до симптоми кои се карактеристични за гастроентеролошките болести.

Во случај кога во овие фази на патогенезата не се започне правилен третман, болеста станува генерализирана форма, што доведува до оштетување на црниот дроб и слезината, со сите последици кои произлегуваат.

Класификација

Од природата на оштетувањето на телото на детето или на возрасните, постојат две форми на болест:

 • локализиран - изворот на инфекција е само во гастроинтестиналниот тракт;
 • генерализирани - исто така се засегнати и други системи на телото, што подразбира сериозни компликации.

Природата на клиничката слика на заразна болест може да биде:

 • асимптоматски;
 • манифестира.

Според сериозноста на патолошкиот процес, кампилобактериозата може да биде од следниот тип:

 • лесна сцена;
 • умерена;
 • тешки

Врз основа на времетраењето на инфективниот процес, додели:

 • акутен - не подолг од три месеци;
 • хроничен - повеќе од три месеци;
 • остаток - долготраен, со чести рецидиви и слабо подложен на медицински третман.

Прогнозата за третман ќе зависи од формата и од стадиумот на развој на болеста. Затоа, со цел да се спречи влошувањето на патолошкиот процес, треба да се консултира лекар навреме. Сепак, треба да се забележи дека генерализираната форма на патолошкиот процес е исклучително ретка.

Симптоматологија

Клиничката слика на оваа заразна болест кај луѓето е на многу начини слична на гастроентероколитис , ентеритис или колитис . Затоа, често е неопходно дополнително да се користат методите на диференцијална дијагноза за време на испитувањето.

Инкубациониот период е од неколку часа до 10 дена, но во просек интензитетот на манифестацијата на клиничката слика е 2-2.5 дена.

Генерално, оваа болест се карактеризира со следните клинички карактеристики:

 • остар пораст на температурата на 38-39 степени;
 • треска и треска во однос на позадината на патолошките индикатори на топлинската состојба на телото;
 • зголемено потење и слабост;
 • може да се појави главоболка, вртоглавица;
 • напади на дијареа до 5-10 пати на ден;
 • грчеви во абдоминалната болка;
 • гадење и повраќање, сепак, овие симптоми се забележани само кај една четвртина од пациентите;
 • фекалната маса на воден карактер, со остар мирис на мирис, може да содржи нечистотии на жолчката и слузта;
 • во тешки случаи, цревни крварења ;
 • исцрпеност;
 • хепатоспленомегалија .

Во сложени случаи и со генерализирана форма може да се појави целосна исцрпеност на телото, што подразбира смртоносен исход.

Поради фактот што првичните симптоми укажуваат на едноставно труење со храна, многу пациенти не бараат медицинска помош навремено, што доведува до транзиција на болеста во тешка фаза на хронична форма.

Дијагностика

Во овој случај, ќе се бара консултација со специјалист за заразни болести и гастроентеролог. Првата фаза од дијагностичките активности е физички преглед со појаснување на целосната клиничка слика, лична историја.

Лабораториската дијагноза на кампилобактериоза вклучува:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • анализа на измет за окултна крв;
 • колоноскопија;
 • серолошки студии.
 • бактериолошки преглед на измет.
Колоноскопија

Исто така може да се користат инструментални истражувачки методи, имено:

 • ректороманоскопија;
 • ендоскопско испитување на гастроинтестиналниот тракт.

Според резултатите од студијата, лекарот може да утврди точна дијагноза, врз основа на која ќе се изберат тактиките на терапевтските мерки.

Треба да се напомене дека, бидејќи болеста во својата клиничка слика е слична со другите гастроентеролошки болести, можеби е неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза во однос на таквите болести на гастроинтестиналниот тракт:

Доколку клиничката слика на генерализираната форма на болеста е присутна, тогаш дијагностичката програма ќе се состои од поширок спектар на методи за испитување.

Третман

Третманот на кампилобактериоза е само комплексен - лекот се комбинира со специјална диета и дневна терапија.

Медицинскиот дел од третманот вклучува земање на следниве лекови:

 • антибиотици;
 • сорбенти;
 • антидијареали;
 • антиспазмодии;
 • ензими;
 • супстанции за корекција на цревната дисбиоза.
Ензимски препарати

Покрај тоа, пациентот мора да се придржува до исхраната, што ги наметнува следните препораки:

 • исклучок - масни, зачинети, пржени, премногу солено, кисели краставички, пушено месо, конзервирана храна;
 • алкохолот и сурогатите се забранети;
 • храната треба да биде лесна и нискокалорична;
 • обилен пијалок - минерална вода без гас, слаб билен чај, зелен чај, супа од шипка;
 • внесот на храна треба да биде чест (4-5 пати на ден), но со временски интервал од 2,5-3 часа;
 • садовите мора да бидат течност или пире конзистенција;
 • оптимален начин на готвење - парен или варен.

Специфичен список на дозволени и забранети производи го обезбедува гастроентеролог поединечно, во зависност од сегашната клиничка слика, етиологијата на болеста и карактеристиките на телото на пациентот.

Ако локализирана форма се дијагностицира во благо или средна фаза, тогаш не постојат компликации, заздравувањето на пациентот се случува за 10-12 дена, но тоа зависи од индивидуалните карактеристики на организмот.

Превенција

Профилаксата на кампилобактериоза кај луѓето се состои од следниве активности:

 • санитарна контрола во прехранбената индустрија, земјоделство, резервоари, кои се наменети за снабдување со вода за пиење;
 • вработените во горенаведените области треба да подлежат на систематски медицински преглед, да им биде дозволено да работат само ако имаат санитарно-медицински записник;
 • лична хигиена;
 • почитување на санитарните стандарди при готвење и складирање на храна.

Ако се чувствувате добро, дури и ако клиничката слика е недвосмислена и не постои сомнеж за оваа или онаа дијагноза, треба да се консултирате со лекар, а не да се занимавате со терапевтски активности по ваша дискреција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Кампилобактериоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: специјалист за заразни болести, гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Исхемичен колитис (појавување симптоми: 11 од 19)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 11 од 19)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Балантидијаза (појавување симптоми: 11 од 19)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Инфекција со прехранбени заболувања (појавување на симптоми: 11 од 19)

Прехранбената токсикоинфекција е болест, чиј развој не е предизвикан од самите бактерии, туку од токсините кои се формираат како резултат на живеалиштето на патогени надвор од човечкото тело. Предизвикувачките агенси на прехранбените болести во големи количини се наоѓаат во прехранбени производи кои ги користи секојдневно. Многу од нив се способни да ги издржат сите услови за преработка на храна, дури и ако вријат неколку минути.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 10 од 19)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .