Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемофилна стапче: симптоми и третман

Хемофилна стапче - главните симптоми:

Хемофилен бацил - во областа на медицината е второто име - инфекција со инфлуенца. Акутната инфекција во поголемиот дел од случаите влијае на органите на респираторниот систем и на централниот нервен систем, а исто така доведува до формирање на гнојни јадра на различни органи.

Причинителот е микроорганизам, кој припаѓа на класата на хемофлузи. Нејзината опасност лежи во фактот дека има голем број видови. Во моментов, повеќе од петнаесет се познати. Изворот на инфекција е единствената личност.

Инфекцијата има голем број на симптоми, главни од кои се треска, течење на носот, болка и непријатност во грлото, кашлица и тешка главоболка.

Дијагнозата се базира на податоци добиени при спроведувањето на лабораториските тестови. Како и да е, се занимава и со физички преглед. Третманот за третман во повеќето случаи е конзервативен и се заснова на лекови.

Етиологија

Патогенот на инфекцијата со инфлуенца е микроорганизам кој ги има следните карактеристики:

 • во изгледот тоа е мал кокобацил, чиј дијаметар може да варира од 0,3 до 1 микрометар;
 • има повеќе од петнаесет сорти;
 • поделени на седум биотипи;
 • постои во шест антигенски различни капсуларни типови;
 • чувствителни на антибактериски супстанции.

Во исто време, изворот и резервоарот на хемофилусниот бацил е човек. Најчесто патогенот е локализиран во носот и ги напаѓа децата на возраст под шест години. Клиничарите забележуваат дека неодамна се зголемил процентот на појава на патологија кај возрасните.

Главниот пат на пренос е воздушен, што значи дека ширењето на патогенот се изведува во такви случаи:

 • за време на силно кашлање или кивање;
 • кога зборува;
 • исцедок на слуз или спутум од орофаринксот или назофаринксот.

Највисоката веројатност за инфекција е забележана кај оние кои се наоѓаат во радиус од три метри или помалку од заразено лице. Пациентот е опасен за другите од моментот кога првите симптоми се појавуваат до целосно закрепнување.

Дополнителен начин на инфекција е механизмот за контакт-домаќинство, на пример, преку крпа, играчки, садови и други предмети за домаќинството.

Покрај тоа, се забележува и сезоната на инциденцата на хемофиличен бацил - најопасниот период е зимскиот период.

Главните ризични групи се:

 • бебиња до шест месеци и мали деца до две години, поретко децата од 3 до 5 години страдаат од инфекција. Кај новороденчињата, оваа патологија практично не се развива, бидејќи тие имаат "мајчински имунитет";
 • луѓе на старост, имено над 65 години;
 • бебиња кои поради некоја причина се хранат со шише;
 • недоносени бебиња;
 • пациенти кои имале отстранување на слезина;
 • лица кои страдаат од алкохолизам и зависност од дрога;
 • луѓе чија историја на болеста е онкологија;
 • деца кои живеат во сиропиталишта.

Од ова произлегува дека луѓето со слаб имунолошки систем често се заразени. Во исто време, постои зголемување на бројот на стапчиња, продирање на патогенот во крвта и ширење преку внатрешните ткива и системи. Најчесто се јавуваат централниот нервен систем, белите дробови, синусите и скелетниот систем.

Класификација

Hemophilus bacillus постои во неколку форми кои ќе се разликуваат во природата на курсот и симптомите.

Така, таков микроорганизам предизвикува:

Одделно е неопходно да се потенцира таква форма како носител. Во вакви случаи, и покрај присуството на хемофилен бацил, симптомите се целосно отсутни, а лицето се чувствува сосема здраво. Сепак, дури и со ова, заразеното лице е опасно за другите - ова е затоа што тој постојано го ослободува патогенот во околината.

Симптоматологија

Времетраењето на периодот на инкубација е прилично тешко да се утврди, сепак, лекарите веруваат дека од моментот на инфекција до појава на првите клинички знаци, трае од два до четири дена.

Симптоматологијата ќе варира во зависност од формата на инфекција со инфлуенца. Сепак, постојат неколку манифестации карактеристични за секоја сорта. Оваа категорија е претставена со:

 • зголемување на температурата до 40 степени;
 • течење на носот и назална конгестија;
 • воспалено грло и воспалено грло;
 • непријатни сензации кои се јавуваат за време на голтањето;
 • кашлица со спутум;
 • постојана поспаност;
 • главоболки;
 • слабост и општа слабост.

Со развојот на отитис, клиничката слика ќе биде дополнета:

 • болка во увото;
 • губење на слухот;
 • испуштање на течност, често со додаток на гној, од ушниот канал.

Во случај на формирање на синузитис или воспалителен процес во параназалните синуси кај дете или возрасен, ќе има:

 • непријатност во носот, носот или под око;
 • обилен транспарентен или гноен назален исцедок;
 • хронична носна конгестија.

Текот на воспалителниот процес во поткожното масно ткиво ќе се изрази во:

 • отекување на образите и површината околу приклучоците;
 • стекнување на кожата во места на оток сина-црвена боја;
 • појавата на целулит на лицето и вратот - кај бебиња, раце и нозе - деца над пет години.

Симптомите се типични за воспаление на епиглотитис или епиглотис:

 • тешки треска;
 • синест на кожата;
 • недостаток на здив;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • изолирана плунка;
 • респираторен арест.

Пневмонијата предизвикана од хемофилни бацили, во својата клиничка слика ги содржи следните знаци:

 • изречена болка во градите;
 • кашлица која води до пурулентен спутум.

Со развојот на менингитис, главните симптоми ќе бидат дополнети:

 • зголемување на големината на абдоменот;
 • карактеристичен татнеж во стомакот;
 • нарушување на движењето на дебелото црево;
 • профузно повраќање;
 • температурата се зголемува до 41 степени;
 • периоди на губење на свеста;
 • конвулзивни напади.

Оваа форма често е фатална, најчесто кај деца.

Менингитис

Клиничката слика на остеомиелитис е прикажана:

 • треска;
 • делузии, халуцинации;
 • губење на свеста;
 • силна болка во екстремитетите;
 • отекување на ткива лоцирани над погодената површина на коската;
 • патолошко црвенило на кожата.

Симптомите на септикемија вклучуваат:

 • спленомегалија или проширување на слезината;
 • намалување на крвниот притисок;
 • зголемена брзина на срцето;
 • појава на хеморагии на кожата на трупот, рацете, нозете и лицето.

Дијагностика

Ако се појави еден или повеќе од горенаведените симптоми, треба да побарате помош од специјалист за инфективни болести или педијатар. Во случаи на инфекција со хемофилна прачка на жени за време на бремениот период, специјалист од областа на гинекологијата, исто така, учествува во дијагнозата.

Пред да се препише третманот на хемофиличен стап, лекарот треба да ги проучува податоците за лабораториски и инструментални испитувања на пациентот, меѓутоа, пред сè, лекарот треба самостојно да изврши неколку манипулации:

 • да ја испита медицинската историја на пациентот;
 • да се соберат животните истории на пациентот;
 • спроведе темелен физички преглед со цел да се процени состојбата на кожата, мерење на крвниот притисок, температура и пулс. Бидејќи ENT органите можат да бидат засегнати, исто така лице се испитува од страна на отоларинголог;
 • прашање на пациентот или неговите родители во детали за да се утврди сериозноста на симптомите.

Лабораториските студии вклучуваат:

 • крвна плазма анализа - за откривање на ДНК на патогенот;
 • PCR тестови;
 • бактериски спутум, цереброспинална течност или размаска од фаринксот на специфични хранливи материи кои можат да бидат присутни во тестот;
 • серолошки тестови.

Инструменталните дијагностички мерки се потребни не толку за да се утврди точната дијагноза, туку да се идентификуваат компликации. Најинформирачки се ултразвук, радиографија, КТ и МРИ.

Третман

Хемофилниот бацил може да се третира со конзервативни методи. Деца или возрасни покажува:

 • почитување на одмор во кревет;
 • одбивање на солена храна и обилен пијалок;
 • земање антибактериски агенси - антибиотици често се пијат не подолго од две недели;
 • воведување на решенија за детоксикација;
 • употреба на лекови за ублажување на симптомите, особено антипиретични, експекторантни и вазоконстрикторни агенси;
 • употреба на витамински комплекси и имуномодулатори.

Хируршка интервенција за инфекција со инфлуенца не е обезбедена.

Можни компликации

Ако поради некоја причина пациентот ги игнорира симптомите или одбие да биде тестиран за лабораториски студии и се подложува на третман, тогаш постои голема веројатност за развој на такви последици:

Превенција и прогноза

Специфични профилактични мерки се во спроведувањето на вакцинацијата против hemophilus bacilli. Најдобро е да се спроведе таква постапка за деца на возраст од 3 месеци до 2 години. Денес, најефикасните вакцини се:

 • Акт Хиб;
 • Hiberix;
 • Pentaxim;
 • Infanrix Hex;
 • "Хемофилен тип б вакцина конјугиран сува".

Вакцинацијата, исто така, може да ја препише лекарот што посетува поединечни индикации за секој пациент. Дополнителни превентивни мерки вклучуваат зајакнување на имунолошкиот систем.

Прогнозата на патолошкото влијание на hemophilus bacillus ќе биде диктирана од формата на инфективниот процес. Кај лицата од главната ризична група, морталитетот се забележува кај 20% од случаите, а компликациите се развиваат во 35%.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Haemophilus bacillus и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Грип (симптоми на појавување: 8 од 20)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
ARVI (појавување симптоми: 8 од 20)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 8 од 20)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Свинскиот грип (H1N1) (појавување симптоми: 8 од 20)

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 8 од 20)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .