Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трихоцефалоза: Симптоми и третман

Трихоцефалоза - главните симптоми:

Трихоцефалоза (trichuriasis, trichurosis) е болест на паразитска природа, што доведува до нарушување на функционирањето на органите на дигестивниот и нервниот систем. Причината за болеста е патолошкото влијание на патогенот. Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти.

Болеста е изразена во голем број неспецифични симптоми, вклучувајќи болка во абдоменот, вознемирена столица, гадење и повраќање, нарушувања во спиењето и главоболки.

Точната дијагноза и идентификација на предизвикувачкиот агенс може да се направи само со помош на лабораториски тестови. Третманот кај возрасни и кај деца е ограничен на таков конзервативен метод како земање лекови.

Етиологија

Патолошкиот агенс кој ја предизвикува болеста е тркалезен хелминт-whipworm, кој може да надмине пет сантиметри во должина. Виталната активност на паразитот во човечкото тело започнува со цекумот, но со масовна инвазија патогенот може да живее во сите делови на дебелото црево.

Женски колење испуштаат повеќе од три илјади јајца секојдневно што паѓаат во почвата со заразен фецес. Во таква околина, ларвите ја достигнуваат својата инвазивна фаза. Таквите микроорганизми ја задржуваат виталната активност две години. Во надворешното опкружување, само суровата суша и инсолација можат да ги неутрализираат.

Трихоцефалоза кај луѓето

Фекално орален пат на инфекција со трихоцефалоза. Зрели јајца може да влезат во човечкото тело на следниов начин:

 • преку валкани раце;
 • јадење никнуваше бобинки, овошје, зеленчук и зеленчук;
 • вода за пиење со сомнителен квалитет.

Патогенот влегува во телото со храна и течности во дигестивниот тракт. Откако ларвите ќе излезат од јајцата, тие ги напаѓаат ѕидовите на цекумот и се трансформираат во возрасни индивидуи за еден и пол месеци.

Со главата дел од неговото тело, whipworm продира низ ѕидот на овој засегнат орган, а неговиот слободен крај виси надолу во цревниот лумен. Времетраењето на паразитизмот кај едно лице може да трае до седум години.

Во најголем дел од случаите, децата се изложени на болести, поради тоа што можеби немаат целосно развиени хигиенски навики, како и луѓе кои имаат постојан контакт со почвата.

Покрај тоа, постои врска помеѓу фреквенцијата на инфекција, а понекогаш и една година. Инциденцата значително се зголемува во пролетниот и есенскиот период.

Класификација

Болеста постои во неколку форми:

 • акутен;
 • хроничен.

Како што напредува, трихиуријата поминува низ неколку фази:

 • компензирани;
 • субклинички - забележан е во случај на умерена хелминтска инвазија и е изразен само во синдром на мала болка во десната илијачна зона;
 • манифестира;
 • комплицирано

Симптоматологија

На клиничката слика на трихуроза доминираат знаци на дисфункција на гастроинтестиналниот тракт и нервниот систем. Развојот на ваквите симптоми е предизвикан од следните патогени ефекти на паразити:

 • повреда на цревната слузница - во оваа насока, почнуваат да се формираат жаришта на крварење и ерозија. Наспроти позадината на влијанието на одредена супстанца што се ослободува од патогенот, обвивката на овој орган станува полу-течна состојба погодна за исхрана на паразитот;
 • прекршување на процесот на апсорпција на вода во дебелото црево - поради тоа се појавуваат проблеми со столицата - се забележува нејзино втечнување;
 • развојот на алергиски реакции, што се јавува поради влијанието на отпадните продукти на патогениот организам. Поради ослободување на токсини, функционирањето на нервниот систем е оштетено;
 • оштетување на крвните садови, што доведува до развој на анемија од дефицит на железо.

Така, лицето ги има следните симптоми на трихоцефалоза од страна на органите на дигестивниот систем:

 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • гадење, која завршува со затајување, подобрување на човечката состојба;
 • зголемена секреција на плунка;
 • наизменични запек и дијареа;
 • појава на крвни нечистотии во фецесот;
 • болна и често лажна потреба да се испразни цревата;
 • пролапс на ректумот ;
 • силна болка, која кај некои пациенти нема јасна локализација, додека кај други се чувствува во епигастриумот или во десниот илиачен регион;
 • надуеност.

Симптоми на болест кај дете или возрасен од страна на централниот нервен систем:

 • неоснована слабост на телото;
 • несоница;
 • интензивни главоболки и вртоглавица;
 • раздразливост;
 • слабо состојба.

Трихоцефалозата кај децата, покрај горенаведените манифестации, се изразува и во:

 • губење на свеста;
 • конвулзивни напади;
 • изречени знаци на застој во физичкиот развој на детето.

Дијагностика

За да се идентификуваат причините за горенаведените симптоми кај пациентот, лекарот првично треба:

 • да ги разјасни жалбите на пациентот - да го идентификува првиот пат на појава и да ја процени сериозноста на симптомите на болеста;
 • да се соберат анамнеза на болеста и животот на пациентот - да се идентификува начинот на инфекција;
 • спроведе темелен физички преглед, кој нужно мора да вклучува палпација на предниот абдоминален ѕид.

За дијагноза на трихоцефалоза се пропишуваат следниве методи за лабораториски испитувања:

 • клиничка и биохемиска анализа на крв - ќе го покаже можното присуство на анемија, леукоцитоза и зголемување на ESR;
 • уринализа;
 • микроскопско испитување на фекалните маси за скриена крв и откривање на присуство на честички на протозои или црви.

Инструментална дијагноза на болеста кај возрасни и деца вклучува:

 • Абдоминален ултразвук;
 • колоноскопија;
 • сигмоидоскопија.
Ректороманоскопија

Во прилог на утврдување на точна дијагноза, таквото истражување ќе помогне да се разликува трихуриазис од следните заболувања:

Третман

Дијагнозата на "трихоцефалоза" не обезбедува хоспитализација на пациентот, но исклучок може да биде присуство на тешки истовремени заболувања или компликации.

Третманот на оваа болест се базира на употреба на антихелмински лекови, од кои постојат неколку видови:

 • првите имаат директен ефект врз паразитот, што доведува до промени во ткивата и смртта. Често, тридневната терапија со лекови е доволна за сите да умрат;
 • Втората категорија на антибактериски лекови, исто така, влијае на паразитот, но веќе на своите мазни мускули, а со тоа предизвикува негово намалување. Ова води кон фактот дека патогенот повеќе не може да го задржи своето тело во цревниот ѕид, наспроти позадината на која го остава човечкото тело природно, односно со измет.

Клиничарот поединечно за секој пациент ја избира дневната стапка на лекови и времетраењето на терапијата со лекови, која зависи од неколку фактори:

 • возрасна категорија на пациентот;
 • состојбата на имуниот систем;
 • присуство на коморбидитети или компликации.

Освен антихелминските лекови, третманот со лекови вклучува и:

 • витамински комплекси;
 • ензими;
 • железни препарати;
 • пробиотици.

Ефективноста на третманот се проценува со користење на лабораториска студија за фекални маси, која се изведува две недели подоцна и еден месец по почетокот на третманот на болеста.

Можни компликации

Последиците од игнорирање на симптомите и доцниот третман на болеста кај дете или возрасен се ретки. Сепак, се смета дека се компликации:

Превенција и прогноза

Со цел да се избегне инфекција со whipworm, мора да следите неколку едноставни општи правила. Така, спречувањето на трихоцефалозата се состои од:

 • Јадењето ги миеше овошјето и зеленчукот, како и по нивната термичка обработка;
 • вода за пиење од докажани извори;
 • лична хигиена;
 • редовен превентивен медицински преглед.

Прогнозата на болеста е поволна, бидејќи трихоцефалозата добро реагира на конзервативната терапија и не обезбедува хируршка интервенција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате трихоцефалоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен гастритис (појавување симптоми: 9 од 20)

Хроничниот гастритис е воспалителна болест која ја зафаќа гастричната мукоза. Главната причина за нејзината прогресија е дефектна акутна форма на патологија. Најчесто болеста се развива кај пациенти на работоспособна возраст. Нејзините симптоми можат да се манифестираат во старост Карактеристична особина е протокот сличен на бран (промена на периоди на ремисија и влошување). Ограничувањата врз основа на сексуалната патологија не.

...
Хроничен колитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Труење со храна (појавување симптоми: 9 од 20)

Труење со храна е не-заразно нарушување кое се јавува по ингестија на храна која содржи токсични материи, штетни микроорганизми, вируси или паразити. Сите производи содржат мала количина на бактерии, а во мали количини тие не претставуваат закана за возрасни или деца. Но, ако тие се складирани погрешно, бројот на патогени почнува да се зголемува брзо. По влегувањето во телото, тие почнуваат да се размножуваат и се шират низ гастроинтестиналниот тракт, што предизвикува воспалителни процеси, иритација и интоксикација кај луѓето.

...
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Холециститис (појавување симптоми: 8 од 20)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .