Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Parakoklyush: симптоми и третман

Parakoklyush - главните симптоми:

Parakoklyush - вид на акутна болест со заразна природа. Оваа болест се манифестира со речиси иста клиничка слика како и пертусис, и се карактеризира со поблага форма. Болеста ги совладува и децата и возрасните. Децата на возраст од 3-6 години се изложени на ризик.

Во медицината има случаи кога болеста ги зафати децата кои биле вакцинирани од голема кашлица. Многу ниска стапка на инциденца кај доенчиња на возраст под една година. Оваа возрасна група има најмала шанса да добие таква патологија.

Етиологија

Паракокусот се шири кај возрасни и деца под дејство на аеробни грам-негативни кокобацилуси Bordetella parapertussis. Основа на ширењето на инфекцијата е лице со типични или атипични видови на голема кашлица . Оваа болест е особено опасна во почетната фаза, бидејќи се шири брзо. Можно е да се зарази со болест од здрави бактериски носачи. Болеста се развива во човечкото тело за 1-3 недели.

Симптоматологија

Предизвикувачкиот агенс на паракокусот може да го заврши периодот на инкубација за 5 дена, или можеби 25. Тоа зависи од здравјето на лицето. Сепак, во текот на целиот период, пациентот манифестира различни симптоми.

На самиот почеток, пациентот може да забележи многу малку изразени катастрофални феномени. Понатаму се додаваат општи знаци:

 • кашлица ;
 • температурата може да се зголеми малку или да остане на нормални нивоа.

Кај возрасните и децата, симптомите на кашлица може да се манифестираат во две форми - голема кашлица и избришани.

Со развојот на видот сличен на пертусис, пациентот има краток продромален период. Тоа може да потрае и до една недела. После тоа, лицето има пароксизмална кашлица, придружено со црвенило и оток на лицето, реприза, а понекогаш може да предизвика повраќање . Ако се споредиме со манифестацијата на голема кашлица, тогаш со паракоклушче кашлица се формира поретко, а понекогаш и пократки напади.

Што се однесува до избришаната форма, кашлицата има трахеална или трахеобронхијална форма. По откривањето на таквите манифестации, лекарите можат да ја утврдат дијагнозата на паракоклусот само за време на бактериолошко испитување.

Дијагностика

Паракокулисот кај деца и возрасни треба да се дијагностицира со бактериолошки и серолошки преглед. За да се утврди дијагнозата, пациентот задолжително треба да изврши рендгенско испитување на органите на градниот кош, поради што докторот може да ја утврди експанзијата на сенката на корените, прогресијата на васкуларниот модел и многу ретко покажува печат во перибронхијалното ткиво. Лекарот, исто така, ги слуша белите дробови со форендоскоп со цел да се утврди здивот и присуството на отежнато дишење.

Анализата на паракокулисот се состои во изолирање на предизвикувачкиот агенс на болеста во размаски од мукозната мембрана на фаринксот. Како попрецизен метод се зема крв за серолошка потврда на дијагнозата.

Дијагноза на паракок

Третман

По исклучок по дијагнозата, лекарот има право да препише лекови на пациентот. Симптоматски третман се користи во патолошка терапија. Лекарот, со елиминирање на таква болест, може да препише пациент за употреба на одредени лекови:

 • антибиотици - тие треба да се земаат во зависност од возрасната категорија на пациентот. Овие лекови можат да постигнат намален спазматичен период, ако почнуваат да се користат во време на катарактурен развој;
 • седативи лекови;
 • антихистаминици;
 • барбитурати;
 • витамини.

Третманот на пациент со паракоклус треба да се спроведе во болница под надзор на лекар. Собата треба да биде добро проветрени и навлажнета редовно.

Ако детето подлегне на болеста, тогаш, покрај лековите, му е доделена и диета. За да диетална терапија, родителите треба да ја следат оваа диета:

 • хранат храна со ниска содржина на масти;
 • делови треба да бидат мали;
 • пожелно е да се дистрибуира храна не помалку од 4 приеми;
 • исклучете ги сите кисели производи од менито;
 • намалување на бројот на производи кои го иритираат грлото;
 • во исхраната треба да биде многу протеини;
 • додадете зеленчук и овошје.

Во прилог на горенаведените мерки на терапија, пациентот е пропишан акупунктура, баротерапија и физиотерапија.

Компликации

Компликациите во развојот на паракокусот се доста ретки. Меѓутоа, ако патологијата е погрешно третирана или е премногу доцна за да се дијагностицира, пациентот развива пневмонија врз основа на прогресивни АРВИ .

Превенција

Ефективен профилактички метод за паракокус е соодветна вакцинација. Се прави на деца на возраст од 3, 6 и 18 месеци. На 6 и 16 години, повторното воведување на вакцината. Нема посебни компликации по вакцинацијата. Понекогаш децата имаат малку зголемена температура, но ова е нормално за вакцинација. Исто така, родителите секогаш треба да ги следат нивните деца и на првите чудни манифестации да бараат стручни совети.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате паракоклуш и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: инфектолог , оториноларинголог , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ринофарингитис (појавување симптоми: 3 од 4)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Херпетична ангина (појавување симптоми: 3 од 4)

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 3 од 4)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Аскаријаза (појавување симптоми: 3 од 4)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Свинскиот грип (H1N1) (појавување симптоми: 3 од 4)

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .