Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црнодробна ехинококоза: симптоми и третман

Евхинококозата на црниот дроб е главен симптом:

Ехинококозата на црниот дроб е хронична болест предизвикана од паразитски црви, кои може да траат повеќе од половина година. Се состои во формирање на цисти на површината на црниот дроб. Поразот на ова тело е повеќе од педесет проценти од сите случаи на откривање на ехинококозата. Постојат неколку видови на болеста на која зависи нејзиниот тек.

Инфекцијата со таков паразит често се јавува кај домашните животни, особено од кучињата, со непочитување на правилата за хигиена. Микроорганизмот влегува во човечкото тело преку усната шуплина, поради што инфекцијата може да се појави ако јајцата на паразитот останат на рацете и добиваат храна. Покрај тоа, може да се зарази со јадење нечисти овошја и зеленчук, како и пиење природна вода, која може да содржи слични хелминт.

Главните симптоми на ехинококозата на црниот дроб се значително намалување на телесната тежина, непријатност во црниот дроб, дијареја, напади со тешка гадење по јадење претерано масна и зачинета храна, како и општа слабост на телото. За да се утврди конечната дијагноза се користат неколку лабораториски и инструментални студии на пациентот. Особено, студијата за општа и биохемиска анализа на крв и урина, ултразвук, КТ скенирање, МРИ, радиографија и биопсија на црниот дроб.

Третманот на таквото нарушување се состои од целиот комплекс на лекови - исхрана, лекови и хирургија. Кога доцниот третман развива многу компликации што можат да доведат до попреченост или смрт.

Етиологија

Главен фактор во појавата на болеста е пенетрацијата во телото на ехинокок, паразитски микроорганизам кој е принуден да ги промени домаќините, последниот од нив е човечко суштество. Постојат неколку начини да се добие ехинокок во црниот дроб на лицето:

 • неуспехот да се следи личната хигиена после контактот со кучињата. Често носителите на црвот се монрели, но на сопствениците на миленичиња, исто така, им се заканува инфекција од паразитот, бидејќи животните можат да го носат на нивното крзно;
 • потрошувачка на одгледување во дивината или неизмиени зеленчук и овошје, како и вода за пиење од природни извори. Ова е најчестата причина за инфекција кај децата;
 • лов на диви животни, кои се средни сопственици на тенија. Инфекцијата се јавува при мешање, преку волна или од зафатени органи, како и од јадење на месо од заразено животно без соодветна термичка обработка.

Покрај тоа, ризичната група се состои од луѓе кои се на еден или друг начин во контакт со земјоделски животни.

Во почетокот, јајцата на паразитите навлегуваат во стомакот, а потоа со протокот на крв стигаат до капиларите на црниот дроб, во кои се одвива нивната репродукција. Овој процес може да потрае доста долго, во распон од пет недели до петнаесет години (во зависност од видот на болеста). Црвот сам по себе е мал, но води кон формирање на ехинококната циста од еден до педесет сантиметри. Густа капсула од фиброзната структура се формира околу туморот. Големината на цистата зависи од тежината на текот на болеста (нивниот број не е ограничен).

Животен циклус на Echinococcus

Видови

Гастроентерологија постојат неколку познати форми на текот на црниот дроб ехинококоза:

 • цистична - во рана фаза на развој не се изразува со никакви симптоми. Клиничките манифестации се јавуваат само кога туморот е голем. Карактеристичните знаци почнуваат да се појавуваат во форма на постојана мала болка во десниот хипохондриум. Во случај на гигантски цисти, се забележува оток на предниот ѕид на абдоминалната празнина во оваа област;
 • алвеоларна - има подолг тек, повеќе од десет години. Во почетните фази на развој, симптомите исто така не се манифестираат. Главниот симптом на овој тип на нарушување е жолтица .

Во прилог на оштетување на црниот дроб, микроорганизмите може да предизвикаат патологија на бубрезите, мозокот, цревата, белите дробови, медијастинумот, коските и млечните жлезди.

Покрај тоа, постојат неколку степени на текот на болеста, што се карактеризира со формирање на ехинококната циста на црниот дроб:

 • почетна - нема симптоми. Во зависност од формата на болеста трае од неколку недели до петнаесет години;
 • умерена тежина - постои мало изразување на знаците, без болка за време на палпација. Црната на црниот дроб расте во внатрешноста на телото, што предизвикува стегање на блиските внатрешни органи;
 • тешки - симптомите се појавуваат многу светло, постојат компликации.

Симптоми

Ехинококозата на црниот дроб е хронична болест која се карактеризира со отсуство на знаци во почетните фази на развојот. Симптоматологијата почнува да се манифестира кога се постигнува голем обем на цистична неоплазма. Интензитетот на експресијата на знаците се зголемува во зависност од фазата на развој на болеста.

Во првата фаза, од моментот на продирање на црвот во телото сè додека не се појават првите знаци, нема поплаки, а малите цисти се откриваат сосема случајно, при дијагностицирање на сосема различни нарушувања. Единствена манифестација е појавата на уртикарија , придружена со чешање и согорување.

Во втората фаза на курсот се забележува експресија на оштетување на црниот дроб. Така, симптомите на црниот дроб ехинококоза се:

 • напади на гадење и повраќање, кои се јавуваат по јадење некои јадења, особено акутни, масни или солени;
 • појавата на чувство на тежина во десниот хипохондриум и нестабилна болка на врвот на абдоменот. Изразувањето на такви знаци се јавува по јадење или тежок физички напор;
 • металоиди и развој на нејзината поза кашлица;
 • дијареа со промена на бојата на фекалните маси - формирана на позадината на кршење на жолчката секреција

Испитувањето открива значително зголемување на големината на засегнатиот орган.

За време на болеста во третата фаза се јавува прогресија на компликации. Тие вклучуваат:

 • супутација и прекин на циста;
 • хепатална инсуфициенција поврзана со кршење на нормалното функционирање;
 • изглед на кожата и мукозните мембрани од жолта сенка.

Неспецифичните симптоми на патолошките ефекти на ехинококусот на црниот дроб вклучуваат намалување или комплетен недостаток на апетит, што подразбира силна загуба на телесна тежина, како и зголемен замор и слабост на телото. Покрај тоа, може да се формира секундарна лезија што е далечна од црниот дроб.

Компликации

Покрај гореспоменатите компликации, кои се формираат во текот на тешка болест, постојат голем број на последици кои се развиваат во отсуство на соодветен третман:

 • амилоидно таложење;
 • развој на апсцес;
 • цироза на црниот дроб ;
 • масивни внатрешни крварења;
 • епилептични епилепсии - со ефект на тумор на централниот нервен систем;
 • руптура на коморите на срцето;
 • анафилактичен шок ;
 • дистрибуција на ехинокок на други внатрешни органи;
 • значаен израз на алергиски реакции;
 • колапс;
 • напади на несвест;
 • парализа;
 • целосна загуба на видот;
 • формирање на мали формации во форма на топка, по отстранувањето на туморот;
 • акумулација на големи количини на течност во абдоминалната празнина.

Таквите компликации и последици може да доведат до попреченост или смрт.

Дијагностика

Што е црнодробна ехинококоза е познато на гастроентерологот, кој дијагностицира и пропишува комплексен третман на болеста. За да се утврди точната дијагноза потребни се неколку лабораториски и инструментални испитувања на пациентот. Но, пред тоа неопходно е да се спроведат неколку манипулации кај лекарот кој присуствувал:

 • да ја проучува историјата на болеста и историјата на животот - да ги идентификува предиспонирачките причини за формирање на таква болест;
 • спроведе темелно испитување, кое вклучува палпација на предниот абдоминален ѕид во десниот хипохондриум, како и проучување на состојбата на кожата и мукозните мембрани. Ова е направено за да се идентификува интензитетот на симптомите кои ќе му помогнат на специјалистот да го одреди степенот на болеста. Покрај тоа, многу е важно да се открие прв пат појавата на клинички знаци на ехинококоза на црниот дроб.
 • Цисти во црниот дроб за ехинококоза

Потоа лекарот пропишува спроведување на лабораториски студии:

 • крвна општа и биохемиска анализа. Постапката ви овозможува да откриете промени во неговиот состав;
 • урина - потребно е да се идентификуваат честички на паразитот;
 • спутум - изведен за откривање на присуство на тенија;
 • разни имунолошки тестови неопходни за откривање на антитела кон патогенот.

Инструменталните методи за дијагностицирање на ехинококозата на црниот дроб вклучуваат:

 • Ултразвук - Ви овозможува да откриете цисти и да ја одредите точната локација на нивната локализација, бројот и волуменот;
 • МНР е метод за откривање на патолошки промени во меките ткива;
 • КТ - да се одреди големината на туморите, нивната структура и густина;
 • радиографија;
 • биопсии - собирање на мал дел од засегнатиот орган за последователни хистолошки студии.

Често за време на дијагнозата користејќи лапароскопија, што овозможува директно испитување на абдоминалните органи со видео ендоскоп.

Третман

Елиминацијата на оваа болест се состои во спроведување на целиот комплекс на средства за терапија, особено:

 • целта на диететската исхрана, со целосен исклучок на масни и зачинети јадења. Се препорачува употреба на големи количини на лесно сварливи протеини и збогатување на храната со витамински комплекси и минерали;
 • употребата на лекови;
 • медицинска интервенција.

Лекот третман на црниот дроб ехинококоза се состои од земање на лекови против болки и антиеметици, средства за обновување и зајакнување на заштитните функции на црниот дроб ткиво. Употребата на антиинфламаторни лекови за лекување на оваа болест е неефикасна, но тие се пропишани со цел да се спречи ширењето на паразитот низ телото и да се спречи инфекција на други органи. Нивната употреба за време и по интервенцијата е исто така неопходна.

Хируршкиот третман на ехинококозата на црниот дроб се состои од вршење на неколку видови на операции:

 • радикални - да се отстрани циста заедно со погодената област на црниот дроб;
 • условно радикален - само неоплазма се отстранува и површината се третира со антисептички агенси. Во такви случаи, постои веројатност за повторување на црниот ехинококоза;
 • палијативен - во кој не постои целосен лек, туку само ја подобрува целокупната состојба на пациентот. За ова може да се користи хемотерапија и изложеност на ниски температури;
 • интервенции за отстранување на последиците. Изборот на операција се базира на присуство на одредена компликација.

Често е можно да се постигне целосно лекување на болеста со помош на хируршка интервенција. Релапсот на болеста се случува ретко.

Превенција

Превентивните мерки против таквата болест се да се спречи паразитот на патогенот да влезе во телото. За ова ви е потребно:

 • следете ги правилата за лична хигиена после контакт со кучиња;
 • мие раце темелно пред јадење;
 • редовно истражување на луѓе чија работа е поврзана со лов и земјоделство;
 • отстранување на потрошувачката на вода од природни извори, како и потрошувачка на валкани овошја и зеленчук;
 • врши целосна термичка обработка на месо.

Прогнозата на таквото нарушување, доколку навременото лекување е поволно. Во случаи на формирање на компликации, ехинококозата на црниот дроб може да доведе до попреченост или смрт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате црниот дроб Ехинококоза и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Склерозен холангитис (појавување симптоми: 10 од 18)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Стеатоза (појавување симптоми: 9 од 18)

Стеатозата на црниот дроб е патолошки процес кој е поврзан со акумулација на маснотии во клетките на овој орган. Болеста е како независна, така што може да се развие во однос на позадината на други нарушувања. Заедно со оваа болест, стеатозата на панкреасот е доста честа појава. Покрај тоа, болеста може да биде фокална, односно масни наслаги се концентрирани на едно место и дифузни - кога мастите се шират низ целата површина на органот.

...
Стеатохепатитис (појавување симптоми: 9 од 18)

Стеатохепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на нарушување на метаболизмот на мастите и замена на здрави клетки на црниот дроб со сврзно ткиво. Таа напредува кај луѓе од различни возрасни категории.

...
Механичка жолтица (појавување симптоми: 9 од 18)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 9 од 18)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .