Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Molluscum contagiosum: симптоми и третман

Molluscum contagiosum - главни симптоми:

 • Пруритус
 • Појава на нодули на кожата
 • Вулгарен исцедок на нодули
 • Бисер на кожата

Molluscum contagiosum е инфективна болест која влијае на кожата и мукозните мембрани. Предизвикани од специфичен вирус. Надворешно се манифестира со формирање на нодуларен осип со умбиликатен впечаток во центарот. Таквиот исип не предизвикува болка, но кога притискате на нодулите, се прави избор на вулгарна содржина. Во случај на контакт со кожата или мукозните мембрани на таков исцедок, се јавува процесот на самоинфекција и пренесувањето на болеста кај лицата за контакт.

Контагиозниот мекотел има тенденција да се релаксира и ретко се случува како независно нарушување. Често се придружени со други инфективни процеси, особено со ХИВ . Оваа болест не е вклучена во венеричната група, но постои можност за нејзино сексуално пренесување. Претставниците на двата пола, од било која возрасна група, се подеднакво подложни на инфекција. Главната ризична група се состои од сексуално активни луѓе, како и деца.

Главните причини за инфекција се контактот на болно лице со здраво лице или преку контаминирани предмети (ова е најчестиот фактор при појава на таква болест кај дете). Возрасните главно се заразени преку сексуален контакт.

Карактеристичните симптоми почнуваат да се изразуваат по периодот на инкубација. Главната манифестација е појавата на осип на кожата. Во боја, тие може да бидат исти како и околната кожа или да имаат розова боја. Често текот на таквата болест оди без компликации, но понекогаш е возможно формирање на гнојни апсцеси (по третманот остануваат лузни).

Дијагностичките мерки кај децата и возрасните се состојат од примарен преглед со специјалистички и лабораториски тестови. Кога докторот се сомнева, нодуларните ерупции се подложени на хистолошки преглед. Постојат неколку методи за отстранување на molluscum contagiosum - употреба на ласерско зрачење, употреба на високофреквентни радио бранови и изложеност на течен азот. Комплексната терапија може да вклучува лекови и традиционална медицина која може да се користи дома.

Етиологија

Само луѓето се заразни мекотели, па носителите на вирусот не можат да бидат животни или птици. Болеста може да се пренесе на неколку начини:

 • за време на сексуален однос со заразено лице;
 • преку заразена вода, на пример, во базени, бањи или сауни;
 • со користење на истите хигиенски предмети со болно лице;
 • преку контаминирани предмети - главната причина за инфекција на детето;
 • Не постои негирање на веројатноста за пренесување преку контаминирана крв.

Предвидните фактори за појава на таква болест се:

 • лоша хигиена;
 • намалување на функционирањето на имунолошкиот систем во однос на позадината на широк спектар на болести;
 • состојби на имунодефициенција;
 • прекршување на хигиенски мерки во собата.

Горенаведените причини за molluscum contagiosum се карактеристични за возрасни и деца. Децата кои посетуваат предучилишни или училишни институции во кои може да се појават епидемии на болеста се поподложни на оваа болест.

Симптоми

Првите знаци на болест кај возрасни или деца започнуваат да се изразат по периодот на инкубација, кој може да биде од четиринаесет дена до неколку месеци. Но, за време на бременоста, поминува нешто побрзо. Ова се должи на хормонални промени. Оваа болест не влијае врз формирањето на фетусот и раѓањето на детето. Но, постојат некои шанси за инфекција на бебето за време на породувањето или за време на доењето. Главните симптоми на контагиозумот на молкукот вклучуваат:

 • појавата на карактеристичен нодуларен осип, локацијата на која може да биде различна. Кај децата, целото тело е покриено со осип, кај возрасни само некои делови, на пример, кожата на лицето, гениталниот дел или телото. Бројот на нодули варира, големината на еден елемент може да достигне еден сантиметар;
 • стекнување на површината на ерупции со бисер боја;
 • појавата на вулгарен исцедок со притисок врз нодулите;
 • Нешто чешање е некарактеристичен симптом. Се изразува многу ретко и не предизвикува непријатност кај возрасно лице или дете.
Симптоми на инфекција со molluscum contagiosum

Во случај на повреда на погодената површина на кожата, веројатноста за приложување на секундарна инфекција е висока. Ретко, исипот може да исчезне сам, без терапија - за неколку месеци или години. Кај децата, таквите случаи не се евидентираат. Но, тоа не значи дека болеста не треба да се третира, бидејќи со секое намалување на имунитетот, вирусот повторно ќе се појави.

Компликации

Често заразен мекотел има поволен курс, па дури и во отсуство на терапија не дава компликации. Последиците се многу ретки. Тие вклучуваат:

 • додавање на секундарна инфекција, која може да доведе до развој на дерматитис . По третманот остануваат лузни на кожата;
 • појава на голем број на исипи со големи нодули кои може да достигнат неколку сантиметри во дијаметар. Но, таквата компликација е многу ретка и само кај луѓе со ХИВ инфекција.

Во сите други случаи, текот на болеста кај децата и возрасните не треба да биде пропратено со формирање на компликации, дури и во отсуство на терапија или само-третман дома.

Дијагностика

Воспоставувањето на таква дијагноза како моллюкум контагиозум не предизвикува потешкотии кај специјалистите, бидејќи болеста има карактеристични карактеристики. Дијагнозата на болеста кај возрасните и децата се состои од неколку фази:

 • проучување на историјата на животот да се најдат можни причини за формирање на такво нарушување;
 • детален преглед од страна на специјалист на кожата на пациентот и мукозните мембрани;
 • идентификација на типични симптоми;
 • вршење на хистолошки преглед;
 • крвни тестови - ова е неопходно за да се потврди присуството на ХИВ, како и да се детектираат антитела кон вирусот и да се детектираат сексуално преносливи болести.

Основата на дијагностичките мерки е разликата на оваа болест од некои слични болести, меѓу нив - лихен црвено , формации предизвикани од хуманиот папиломавирус , бенигни тумори на кожата и кератоакантом. По добивањето на сите резултати од тестот, лекарот пропишува индивидуална тактика за третман на контагиозум.

Третман

Главната насока на третманот на контагиозумот на молкукот е отстранување на нодуларни тумори. Во зависност од доказите, кај возрасни и деца, ова може да се направи на неколку начини:

 • хируршко отстранување со помош на киретажа. Се изведува под локална анестезија и дава добар ефект, бидејќи во една постапка може да се отстрани голем број на нодули. Ова се должи на отсуството на болка за време на операцијата. Во повеќето случаи оваа терапија може да се аплицира еднаш месечно;
 • употребата на ласерско зрачење, течен азот или високофреквентни радио бранови. Изборот на методот зависи од бројот и локацијата на неоплазмата;
 • употреба на хемиски лекови. Овој метод на третирање на контагиозумот на molluscum се третира со мали количини на нодули. Но, овие супстанции не се препорачуваат долго време да се користат, особено за да се елиминира болеста кај дете;
 • ултравиолетовата терапија е индицирана кај сите пациенти.

По отстранувањето на заразниот мекотел, неопходно е да се применат антисептички агенси на погоденото подрачје на кожата на детето или возрасното, а пациентите треба да земаат антибиотици, лекови за имунолошка зајакнување и антивирусни лекови.

Во некои случаи, со мал број нодули, можно е да се лекува дома користејќи рецепти од традиционална медицина. За оваа употреба:

 • мешавина од лук и путер;
 • лосион од супа врз основа на воз;
 • инфузии на еукалиптус и calendula, бреза и борови пупки, смрека и равнец.

Не е препорачливо да се користи таква терапија без претходна консултација со специјалист. Ова особено важи за децата и за бремените жени.

Превенција

Комбинираната терапија на molluscum contagiosum кај возрасни и деца може целосно да се ослободи од болеста, но веројатноста за повторување не е исклучена. За да не се случи ова, мора да се придржувате на правилата за превенција. Меѓу нив се:

 • отфрлање на промискуитетни сексуални односи;
 • ограничување на контакт со заразено лице, особено дете;
 • редовна лична хигиена;
 • рано откривање и елиминација на болеста;
 • темелно испитување на кожата на децата кои посетуваат градинки и училишта;
 • елиминирање на осип дома само како што е пропишано од лекарот што посетува.

Во речиси сите случаи, прогнозата на болеста како што е molluscum contagiosum е поволна. Исклучоци можат да бидат луѓе со ХИВ инфекција и СИДА .

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Заразниот мекотел и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: инфектолог , дерматолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атопичен дерматитис (појавување на симптоми: 2 од 4)

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...
Парапсоријаза (појавување симптоми: 2 од 4)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Парагонимијаза (појавување симптоми: 2 од 4)

Парагонимијаза - болест која се манифестира како лезија на респираторниот систем. Причинителот на патолошкиот процес е паразитски организам - белодробни флукови Paragonimus westermani. Обично е локализиран во областа на белите дробови. Ретко, но сепак, може да се пресели во мозокот и другите внатрешни органи. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...
Скргафи (појавување симптоми: 2 од 4)

Prurigo или prurigo е патологија на кожата која ги зафаќа и возрасните и децата, наспроти кои се појавуваат мали нодуларни лезии на различни делови од телото. Главниот фактор кој предизвикува развој на болеста е зголемената чувствителност на кожата на лицето кон надворешните стимули. Покрај тоа, изворот може да биде некоја храна или појава на други заболувања.

...
Ксантома (појавување симптоми: 2 од 4)

Ксантома - е фокално таложење на холестеролот во ткивата на одредени внатрешни органи и на кожата. Всушност, тие се последица на нарушување на метаболизмот на мастите, кој е поделен на вродени и стекнати. Главната причина за формирање на такво нарушување е зголемената содржина на липиди во човечкото тело. Покрај тоа, голем број на патолошки состојби, особено дијабетес мелитус, може да предизвикаат болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .