Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лептотрикс: симптоми и третман

Лептотрикс - главни симптоми:

 • Вагинален исцедок со непријатен мирис
 • Странско тело сензација во грлото
 • Греј јазик
 • Вагинален исцедок сив
 • Греј цут на крајниците
 • Сива патина на небото

Leptotrix - е инфективно заболување предизвикано од микроорганизми кои се одгледуваат во слатководни тела (но исто така може да се појават и во базени). Поаѓајќи од името (Leptos thin + thrix - коса), станува јасно дека патогените наликуваат на долги влакна. Во речиси сите случаи, болеста се дијагностицира кај жени - кај мажите ваквата болест е исклучително ретка. И покрај фактот дека вирусот во телото живее во усната шуплина, може да се најде и во вагината. Во овој случај, болеста не е сексуално пренослива. Покрај тоа, често се дијагностицира кај жени за време на бременоста.

Севкупно, постојат неколку варијанти на такви бактерии - лептотрикс, кои придонесуваат за развој на болеста во устата, како и претставници кои ја предизвикуваат оваа болест во вагината. И не во сите случаи третманот може да се препише. Ако ова пореметување не покажува симптоми, тогаш терапијата може да биде поништена. Главната причина за болеста е навлегувањето на бактериите во човечкото тело додека пливаат во базени или базени. Таквата болест не е сексуално пренослива.

Не постојат типични симптоми на оралните лептотрики. Малку посветла слика за текот на болеста со локализација во вагината. Во таква ситуација, жената може да открие тежок исцедок со непријатен мирис и сива боја. Останатите знаци на таква болест може да се детектираат со испитување од страна на гинеколог.

Детекцијата на лептотрикс во вар од вагината не е тешка - бактериите лесно се откриваат под микроскоп. Малку потешко е дијагнозата на слична болест во усната шуплина, бидејќи не предизвикува непријатност. Често се среќава случајно, кога се гледа од грлото. Третманот на таквото нарушување е само медицински.

Етиологија

Главниот начин на кој вирусот влегува во женското тело е вода, пливање во базени или езерца. Но, постојат неколку фактори, во присуство на кои лептотрицата се дијагностицира во повеќето случаи. Тие вклучуваат:

 • женска употреба на морнарицата;
 • намален имунолошки систем;
 • широк спектар на крвни нарушувања;
 • онколошки процес;
 • присуството на ХИВ инфекции .

Оваа болест се дијагностицира само кај жените, особено за време на бременоста, а кај мажите ова нарушување не претставува закана.

Симптоми

Лептотрикс е нарушување кое може да биде целосно асимптоматско. Со оваа болест со локализација во усната шуплина, знаците може да не се изразат воопшто. Исклучок е ситуацијата кога бројот на патогени значително се зголемува. Во такви ситуации, може да има чувство на туѓ предмет во грлото, како и присуство на сив цут на јазикот, непцето и крајниците.

Манифестацијата на ваква болест во вагината е нешто поширока. Може да се изразат со такви симптоми како што се:

 • сива боја со непријатен мирис;
 • појавата на дамки на вагиналната лигавица;
 • купување вагината жолта боја.

Последните два знака може да се детектираат само за време на испитувањето кај гинекологот.

Компликации

И покрај фактот дека лептотриците практично не се појавуваат надворешно, оваа болест има голем број на компликации. На пример, ваквата инфекција на усната шуплина може да доведе до абнормалности на забната глеѓ, омекнување и уништување на забите. Со сличен процес во вагината, при испитување на размаска, може да се детектираат некои сексуално преносливи инфекции, на пример, кламидија , трихомонијаза и вагинална кандидијаза .

Покрај тоа, неодамна е откриено и негативното влијание на лептотриксот врз текот на бременоста. Кај жените, во тест на кој е откриен вирусот, многу често се јавуваат спонтани абортуси, а исто така има и воспаленија во амнионската течност и мембраната на фетусот. По раѓањето на голем број бебиња чии мајки имаат таква болест, постојат различни компликации од бактериска природа.

За мажите, оваа болест не е опасна.

Дијагностика

Тешкотиите во правењето точна дијагноза кај искусни специјалисти не се јавуваат, бидејќи бактериите се јасно видливи за време на микроскопското испитување - тие имаат изглед на долги нишки. Но, за конечна потврда на дијагнозата може да се бараат дополнителни дијагностички мерки. Тие вклучуваат:

 • гинеколошки преглед на пациентот - овозможува да се детектираат внатрешните симптоми на вагиналниот лептотрикс;
 • проучување на фаринксот - може да открие голем број на бактерии во устата;
 • бактериска култура;
 • ПЦР дијагностика.

Во случаи каде што пациентот е жена за време на бременоста, потребни се дополнителни консултации со акушер-гинеколог.

Третман

И покрај достигнувањата на светската медицина, посебен третман на лептотрикс, кога е откриен во размаска од усната шуплина или вагината, не постои. Високи ефикасни антибактериски лекови. Со цел да се излечи болеста во гениталијата, неопходно е да се земаат антибиотици. За жени за време на бременоста, се подготвува нежна стратегија за третман. Покрај тоа, лековитите супстанции се користат за зајакнување на имунолошкиот систем. Резултатите од третманот со лекови може да се следат со микроскопско испитување на вагината од вагината или устата.

Превенција

Со цел жените никогаш да не се соочуваат со проблеми со лептотрикс, неопходно е да се придржуваат до неколку правила на превенција. Меѓу кои се:

 • внимателно спроведување на правилата за лична хигиена, особено по посета на базени или пливање во вода. Постојано да се осигурате дека водата не падне во устата;
 • користете само прочистена вода што поминала низ филтрацијата;
 • посета на гинеколог пред планирањето на бременоста.

Бидејќи болеста може да се појави без изразување на симптоми, неопходно е да се вршат редовни прегледи кај женски лекар - најмалку двапати годишно. Со навремен третман, прогнозата на болеста е поволна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Лептотрикс и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: општ лекар , гинеколог , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лептотерија (појавување симптоми: 4 од 6)

Лептотрија (лептотрикс) - бактерии кои живеат во усната шуплина и надворешни генитални органи, се дел од микрофлората. Сепак, со одредени етиолошки фактори лептотерија може да предизвика развој на гноен-воспалителен процес во телото. Лептотрија предизвикува патолошки процеси не само во усната шуплина туку и во вагината. Последново е поретко, но не и исклучок.

...
Папилома (појавување симптоми: 2 од 6)

Папиломите се патолошки формации на човечкото тело. Најчесто се манифестира во форма на брадавици или генитални брадавици. Вреди да се забележи дека таквите формации можат да се појават на речиси секој дел од телото. Доколку папиломот е предизвикан од вирусот на ХПВ, тогаш оваа болест треба да се смета за онкогена. Ризикот од формирање на малигнен тумор или рак во овој случај е 80%.

...
Гастроентероколитис (појавување на симптоми: 1 од 6)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Тифусна треска (појавување симптоми: 1 од 6)

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...
Вулвовагинитис (појавување симптоми: 1 од 6)

Вулвовагинитис - воспалителни заболувања кои влијаат на школка од вагината, како и на малите и големите. Патолошкиот процес се развива поради пенетрацијата во гениталиите на разни микроорганизми, вклучувајќи ги и стафилококите, гонококите, габицата Кандида и други. Се карактеризира со симптоми како што се чешање, изобилство специфично испуштање и непријатни чувства. Оваа болест ги зафаќа жените од било која возрасна група, вклучувајќи и мали девојчиња, па дури и жени за време на бременоста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
гинеколог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .