Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вирусен енцефалит: симптоми и третман

Вирусни енцефалитис е главната симптоми:

Вирусен енцефалитис е воспалителен процес на мозокот, кој е придружен со оштетување на мембраните на 'рбетниот мозок и периферниот нервен систем. Оваа болест е предизвикана од влегувањето на вирусни микроорганизми во оваа област. Во повеќето случаи, причината е вирусот на херпес, како и болестите кои се карактеристични само за децата, особено за мали сипаници, како и за спектарот на бактерии кои се пренесуваат преку убоди од инсекти. Постојат неколку видови на енцефалитис - примарни и секундарни. Често вирусот на енцефалитис не живее долго, но сепак може да стане опасен по живот.

Клиничката манифестација зависи од типот на вирусот и состојбата на имуниот систем. Главните симптоми се знаци на интоксикација на телото, конвулзии, фотофобија. Комплексот на дијагностички мерки вклучува инструментално испитување на пациентот, лумбална пункција и лабораториски испитувања на цереброспиналната течност. Третман на лекови за болест. Без навремен третман се развиваат сериозни последици, што може да предизвика смрт.

Етиологија

Оваа болест е предизвикана од директното дејство на патогенот на анатомските структури и се карактеризира со воспаление, кое беше предизвикано како одговор на пенетрацијата на вирусот. Носители на патогенот се заразени со луѓе, инсекти и животни. Едно лице може да се пренесе со капки во воздухот, фекално орален пат, преку убод од инсекти, сексуален контакт или употреба на контаминирани млечни производи. Кај децата, вирусен енцефалит може да предизвика болести како што се мали сипаници , рубеола или заушки . Постојат неколку ризични групи кои се најмногу подложни на инфекција:

 • новороденчиња и постари лица;
 • лица со слаб имунолошки систем;
 • одложен или комплетен недостаток на вакцинација кај деца во однос на горенаведените болести;
 • автоимуни нарушувања;
 • сместување или патување во области со висок степен на преваленца на болеста.

Во повеќето случаи, предизвикувачкиот агенс на вирусен енцефалит е вирусот на херпес симплекс .

Видови

Без оглед на причините за формирање, се разликуваат следниве типови:

 • оштетување на белата маса на мозокот;
 • вклученост во процесот на сивата материја;
 • текот на патолошкиот процес во белите и сивите супстанции на мозокот.

Кога други органи и системи се вклучени во процесот на болеста, оваа болест е поделена на:

 • енцефаломиелитис - болеста се шири на 'рбетниот мозок. Се карактеризира со присуство на такви знаци како нарушување на моторната функција на мускулите на лицето, потоа со ширење на долните и горните екстремитети, неможноста да се одржи главата независно, намалување на обемот на мускулите на рацете, рамењата и вратот;
 • менингоенцефалитис - придржување кон воспаление на поставата на мозокот. Се манифестира со таков симптом како нагло зголемување на телесната температура, и дијагностициран со користење на крвни тестови - постои промена во неговиот состав. Во случај на оштетување на клетките на овој орган, има нарушена свест и моторна функција, халуцинации.

По природа, овие видови на болести се разликуваат:

 • примарно - се формираат под директно влијание на вирусот. Прогресијата на последиците за телото и смртта често се забележува токму во оваа форма;
 • секундарна - може да се должи на инфективни и алергиски реакции, како и автоимуни нарушувања.

Во форма на протокот на вирусен енцефалит е акутен, хроничен и фулминантен. Првата фаза продолжува во зависност од вирусот на патогенот, но често трае и до неколку месеци. Вториот тип се карактеризира со брз развој на коматозна состојба и висок ризик од смрт, дури и со соодветен третман.

Симптоми

Бидејќи постојат неколку форми на болеста, симптомите исто така ќе се разликуваат. Кај децата, секој тип на енцефалитис е многу потежок отколку кај возрасните, поради што постои голема веројатност за појава на последици. Акутната форма се карактеризира со изразување на следните карактеристики:

 • значително зголемување на телесната температура, кај деца - во треска;
 • нарушување на свеста - од мало намалување на острината на слухот до кома;
 • епилепсија напади;
 • напади со силна вртоглавица;
 • нестабилност во вертикална положба;
 • нарушување на спиењето и одморот;
 • болка во мускулите и зглобовите.

Кај новороденчињата и малите деца, болеста се манифестира со симптоми како што се:

 • оток fontanie;
 • грчеви и вкочанетост;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • постојано плаче;
 • изобилство ослободување на повраќање.

Во случаи кога болеста влијае на клетките на 'рбетниот мозок, се забележуваат такви знаци - нарушување на моторната функција на мускулите на лицето, потоа на рацете и нозете, намалување на чувствителноста на кожата кон надворешни стимули, појава на конвулзии, неможност да се држи главата. Кога се шири воспалението на мембраните и мозочните клетки, почнуваат да се појавуваат симптоми како што се појава на халуцинации, мускулни ткива со различен интензитет, нарушена чувствителност на горните и долните екстремитети, нарушување на говорот и функции на голтање, чувство на двоен вид и нетолеранција на светлина.

Компликации

Во случаи на доцнење или неефективно лекување на такви заболувања на 'рбетниот мозок и мозок, се развиваат повеќе последици:

 • оштетување на меморијата;
 • мигренски напади;
 • целосна или делумна повреда на мобилноста на мускулите на лицето или екстремитетите;
 • намалување на силата и обемот на мускулите на рацете и рамената;
 • веројатноста за одржување на мали грчеви по целосно закрепнување;
 • заостануваат во растот и менталниот развој - кај децата;
 • ризикот од предвремено породување или спонтан абортус кај бремени жени;
 • парализа;
 • развој на срцева или респираторна инсуфициенција ;
 • оток на мозок ;
 • фатален исход.

Дијагностика

Отсуството на специфични симптоми и сличност со други болести на централниот нервен систем предизвикува потешкотии во дијагнозата на вирусен енцефалит. При утврдување на точна дијагноза, специјалист треба да обрне внимание на степенот на интензитетот на симптомите, да ги утврди можните начини на пренесување на вирусот и резултатите од инструменталните испитувања на пациентот. Комплексот на дополнителни студии вклучува:

 • Echo EG - откривање на различни патологии на мозокот со користење на ултразвук;
 • ЕЕГ - регистрација на сигнали кои потекнуваат од ќелиите на проучуваната област;
 • фундус испитувања;
 • лумбална пункција, при што се собира мала количина на цереброспинална течност;
 • КТ, МНР на 'рбетниот мозок и мозокот - овозможува да се одреди локацијата на воспалителниот процес, степенот на нејзината распространетост;
 • лабораториски тестови на крв и урина, во некои случаи, можеби ќе ви треба фарингеална бриса.

Со остра влошување на состојбата на пациентот, неуспех во третманот или неспособност да се направи точна дијагноза, биопсијата на мозокот е пропишана.

Третман

Бидејќи вирусен енцефалит е сериозна болест која може да предизвика смрт, кога ќе се појават првите знаци, веднаш треба да побарате помош од специјалист. Третманот на болеста е комплексен и се состои од лекови и физиотерапија. Во зависност од присуството на симптоми и ефекти, индивидуалните лекови се пропишани. Во повеќето случаи, тие се анти-вирусни, анти-воспалителни и супстанции што го спречуваат мозокот. Исто така е прикажано и внесувањето на агенси кои ја зголемуваат заштитната функција на телото. Доколку е потребно, пропишете употреба на антимететски, психотропни и антиконвулзивни лекови. Третманот на деца и бремени жени е поштеден, но не помалку ефикасен.

Физиотерапевтските процедури вклучуваат електрофореза, ефекти врз рефлектогените точки користејќи акупунктура, магнетно поле и стимулација на мускулите со електрична струја. Во случај на нарушување на моторните функции - терапија за вежбање и терапевтски курсеви за масажа. Во случај на ментални нарушувања, консултирајте се со психијатар или психотерапевт.

Целосното опоравување од оваа болест може да потрае неколку месеци.

Превенција

Со цел да се заштити од инфекција со вирусен енцефалит, неопходно е:

 • обезбедуваат целосна заштита од инсекти вектори, особено за деца и постари лица;
 • одржување на високо ниво на имунолошкиот систем преку збогатување на храната со витамини или земање таблети на витамински комплекси;
 • навремена вакцинација на бебиња од детски болести;
 • кога ќе се појават првите симптоми, контактирајте со медицинска установа;
 • време за лекување на заразни болести кои можат да предизвикаат развој на болеста.

Прогнозата на болеста зависи од типот на вирусот, сериозноста на болеста, степенот на симптоми и општата состојба на пациентот за време на започнување на терапијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Вирусен енцефалитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Менингоенцефалитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Менингоенцефалитис е патолошки процес кој влијае на мозокот и неговите мембрани. Најчесто, болеста е компликација на енцефалитис и менингитис. Ако времето не се вклучи во третманот, тогаш оваа компликација може да има неповолна прогноза со смртоносен исход. Симптомите на болеста се различни за секој човек, бидејќи сè зависи од степенот на оштетување на централниот нервен систем.

...
Менингококната инфекција (појавување на симптоми: 7 од 20)

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...
Хипервитаминоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...
Лево-еднострана пневмонија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Западен Нил Треска (појавување симптоми: 7 од 20)

Вест Нилската треска е заразна болест која е предизвикана од арбовирусите, а инфицираните комарци или крлежи се вектори на инфекција. Сепак, патогенот може да се чува во телото на птиците.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .