Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Генитални брадавици: симптоми и третман

Гениталните брадавици се главните симптоми:

Гениталните брадавици се мали лезии кои влијаат на органите на репродуктивниот систем. Ретко, во анусот или на оралната мукоза можат да се формираат мали носали на месо од месо. Излези може да бидат единечни или во голем број. Во вториот случај, тие често се спојуваат едни со други, сосема ја погодија областа.

Најчеста причина за таквите мали јазли е човечкиот папиломавирус . Често инфекцијата се јавува за време на сексот со носител на болеста. Во овој случај, дури и кондомот не е во можност да се заштити од пенетрација на вирусот, бидејќи големината на микроорганизмот е толку мала што таа без никакви проблеми поминува низ неа. Карактеристично е дека некое лице не може долго време да знае дека е носител на вирусот, бидејќи не секој има отворено нарушување. Микроорганизмите можат да се размножуваат и акумулираат во клетките, истовремено намалувајќи го отпорноста на имунолошкиот систем.

Многу поретко, инфекцијата се случува преку споделување на додатоци за бања со носачот. Покрај тоа, постои можност за фетална интраутерина инфекција за време на бременоста, инфекција на бебето за време на породувањето.

Гениталните брадавици кај жени и мажи се појавуваат неколку часа по инфекцијата и се придружени со симптоми како што се горење и чешање во гениталниот дел. Нивниот ненавремен третман е опасен бидејќи ДНК на клетките почнува да се менува поради влијанието на папиломот, што со текот на времето може да доведе до онкологија. Но, ниту еден од методите на терапија не може сосема да ја ослободи лицето од овој вирус.

Трауматизираните кондиломи вклучуваат додавање на воспалителен процес, појава на испуштање од гениталиите со мирис на фетус. Бидејќи гениталните брадавици се сексуално преносливи болести, венеролозите се занимаваат со нивната дијагноза, но често оваа болест ги третира маж од уролог од гинеколог и мажи. Со кондилома на анусот - кај проктологот. Главните методи на лекување се изложеност на ласер, течен азот или оперативна интервенција (во однос на позадината на земање на антивирусни лекови). Неоплазмите со мала големина можат да се лекуваат дома, но само по назначувањето на лекарот што посетува.

Етиологија

Пенетрацијата на вирусот на папилома често се прави сексуално, а главната причина за репродукција е слаб имунитет. Фактори кои го зголемуваат ризикот од стекнување на болест вклучуваат:

 • болестите пренесени порано од страна на мажот или жената, пренесени преку сексуален контакт;
 • честа промена на партнерите;
 • недостаток на витамин во телото, што предизвикува намалување на заштитната функција на имунолошкиот систем;
 • бременост;
 • вагинална дисбактериоза ;
 • прекумерна употреба на алкохол и никотин;
 • тешка хипотермија на телото, или, обратно, долго време на директна сончева светлина;
 • тенденција кон перверзен пол, што подразбира појава на микротраума на гениталните органи;
 • постојан стрес;
 • рана возраст на првите сексуални односи.

Покрај тоа, постојат голем број на причини кои можат да предизвикаат намалување на имунитетот и, како последица на тоа, прогресијата на гениталните брадавици кај мажите:

 • хиподинамија ;
 • акумулација на голема количина на секреција во кожата.

Видови

Во зависност од состојбата на имунитет, постојат неколку опции за текот на болеста:

 • само-заздравување - често се забележува кога брадавиците се формираат за време на бременоста;
 • отсуство на каква било динамика во текот на долг временски период;
 • брза промена на волуменот и бројот на мали јазли;
 • трансформација на овие тумори во онкологија.

Поделба на брадавиците во зависност од ризикот од прогресија на ракот:

 • не-онкогени;
 • низок степен;
 • просечната веројатност за формирање на малигни неоплазми;
 • висок ризик од рак.

Симптоми

Кондиломите со мал размер не можат да донесат непријатност или да бидат придружени со какви било симптоми. Изразувањето на одредени знаци е индивидуално за секој човек. Во почетните фази на развојот на болеста не може да се манифестира. Развојот на нарушувањето започнува со формирање на специфичен осип во форма на мали нодули. Често, гениталните брадавици кај жените се локализирани на органи како што се лабиите, клиторисот, грлото на матката и вагината. Кај мажите, уздата, глансот пенис и скротумот. За двата пола се карактеризира со формирање на формации во анусот и устата. Фактори на екстра-локализација - анални или усни преференции во сексот. Појавата на кондиломи во послаб пол е придружена со следниве симптоми:

 • чувство на непријатност на местото на појава на тумори;
 • чувство на туѓ објект во перинеумот. Ова се должи на фактот што кондиломите, со нивното бројно појавување, можат да се спојат во една, со што се создава форма со дијаметар до шест сантиметри;
 • постојано чувство на влага во областа на ерупција;
 • манифестација на постојан непријатен мирис во областа на локализација на осипот.
Симптоми на генитални брадавици

Стапката на раст на брадавиците за време на бременоста е многу висока. Кај бремени жени, тие може да олабават, што во тешки случаи може да доведе до рак на вагината. Појавата на овој осип во периодот на раѓање многу често доведува до царски рез, бидејќи тие го попречуваат промовирањето на бебето.

Кај мажите, кондиломите се изразени со следниве симптоми:

 • непријатност на местото на осип што се зголемува со одење или физички вежби;
 • мала болка во долниот дел на стомакот;
 • силна болка за време на сексот;
 • болка при мокрење;
 • крвни нечистотии во измет - предмет на осип во анусот.

Со тежок тек на болеста кај мажите и жените, забележани се симптоми како што се општа слабост и интоксикација на телото, тешки главоболки, треска, треска.

Можно е да се намали манифестацијата на некои знаци независно дома, но само по назначувањето на специјалист. Жените за време на бременоста е несакана употреба на народни лекови.

Компликации

Во случај на задоцнето барање за помош и само-третман дома, болеста може да стане главен фактор за прогресија на таквите последици како што се:

 • воспаление и улцерација на тумори;
 • ерозија на вратот ;
 • Онкологија на женски и машки генитални органи.

Ако дијагнозата на гениталните папилома е направена за жена за време на бременоста, таа може да предизвика инфекција на бебето за време на породувањето.

Дијагностика

Објаснете кои генитални брадавици се, дијагностицираат и препишуваат ефективен третман може да биде: за жени - гинеколог, за мажи - уролог, и за двата пола - за венеролог. Основата на дијагностичките мерки е клинички преглед. Покрај тоа, присутните лекар треба да го знаат првиот пат на симптомите и нивниот интензитет, како и да ги дознаат причините за оваа болест. Подетална слика на нарушувањето ќе даде лабораториско и хардверско истражување. За да се утврди присуството на папиломите и нивниот број, се врши стружење од погодените области (со помош на итен дијагностички центар).

Дијагностичките мерки на гениталните брадавици кај жените и мажите се состојат од:

 • колпоскопија - испитување на женските органи на репродуктивниот систем под зголемување, со користење на специјална алатка;
 • напредна колпоскопија - дополнително обработете ги ѕидовите на вагината со раствор од оцетна киселина;
 • биопсии - собирање на честички на брадавици за понатамошни лабораториски студии;
 • гинеколошки тест;
 • аноскопија - испитување на анусот;
 • ПЦР дијагноза за присуство на сексуално преносливи болести.

Понекогаш можеби ќе треба дополнителен совет од дерматолог, венеролог, проктолог и акушер-гинеколог (кога пациентот е жена за време на бременоста). По добивањето на сите резултати од тестот, индивидуалната тактика за третман е назначена за секој пациент.

Третман

Во зависност од локацијата и големината на гениталните брадавици, постојат неколку методи за нивно отстранување. Најчеста хируршка интервенција - неоплазми се пресекуваат со скалпел. Но, ова подразбира долг период на опоравување. Во моментов се развиени безболни методи за отстранување на генитални брадавици:

 • дејството на течен азот - осип само се замрзнува, предизвикувајќи нодулите да паднат. Исцелување по овој метод на лекување доаѓа во неколку недели;
 • елиминација со помош на електрична струја - поради ефектот на високи температури, папиломите се предизвикани од камења;
 • ласерска терапија - испарување на погодените ткива;
 • радионож - елиминација на папиломите по методот на радио бранови;
 • воведувањето на специјални лекови, базирани на киселина и алкали, кои можат да го елиминираат исипот, согорувајќи ги.

Сложениот третман на кондиломите вклучува употреба на лекови - антивирусни супстанции и масти за лекување.

Покрај тоа, терапијата на болеста може да се врши дома со помош на народни рецепти. Таквиот третман мора да се користи за зајакнување на имунолошкиот систем и за лекување на постоперативни рани. Бунари, инфузии и лосиони се користат врз основа на:

 • солен од зеленчук;
 • свежо рендано јаболко;
 • смрека и туја;
 • Kalanchoe;
 • репка и бадем од лимон;
 • root девисала.

Покрај тоа, ефикасно е да се користи јод за подмачкување на брадавиците.

Мора да се запамети дека употребата на овие рецепти дома е неопходна во комбинација со други методи на лекување, и само по назначувањето на лекарот што посетува. Жените за време на бременоста се советуваат да не користат народни лекови.

Превенција

Превенција на генитални брадавици за двата пола се состои од следниве едноставни правила:

 • почитувајте здрав начин на живот;
 • ХПВ вакцинација;
 • исклучи го секојдневниот секс;
 • навремено лекување на сексуално преносливи болести;
 • Редовно посетувајте го акушер-гинеколог кај жена за време на бременоста.

Покрај тоа, жените треба да посетуваат гинеколог најмалку двапати годишно, а уролог за мажи да извршат рутински преглед на гениталните органи и да ги дијагностицираат сите нарушувања во раните фази. Мора да се запомни дека не треба да се обидува само-третман дома без рецепт, бидејќи ова може да биде фактор во појавата на несакани компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате генитални брадавици и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: гинеколог , уролог , дерматовенеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салмонелоза (појавување симптоми: 6 од 19)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Пилитис (појавување симптоми: 6 од 19)

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

...
Парапроктитис (појавување симптоми: 5 од 19)

Парапроктитис е гноен воспаление кое се јавува во масното ткиво кое го опкружува аналниот сфинктер и ректумот на својата локација. Парапроктитисот, чии симптоми се одредуваат во зависност од обликот на болеста, по хемороидите, е една од најчестите болести кои се јавуваат во ректалната област.

...
Остеомиелитис (појавување симптоми: 5 од 19)

Остеомиелитис е болест не само на коската, туку и на целиот организам. На крајот на краиштата, кога гноен-некротичен процес предизвикан од микобактериите или бактериите кои создаваат гној влијае на коскената срцевина, структурните елементи на коската и околните ткива, целото човечко тело му дава отпор на сепсата и реагира на тоа со воспаление.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 5 од 19)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .