Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Денга треска: симптоми и третман

Денга треска - главни симптоми:

Денгената треска е акутна вирусна болест предизвикана од бактерија со исто име и се јавува со манифестација на симптоми на грип или израз на хеморагичен осип. Главниот носител на патогенот е комарец-инфекција може да се случи дури и со еден инстинкт залак. Денга треска често страдаат од две групи на луѓе. Првиот - деца до една година. Тие често дијагностицираат хеморагичен тип на болест. Вториот е децата постари од три години, кои се опоравиле од класичната форма. Имунитет, развиен по опоравување, краткорочен. Таа е формирана само на подтипот на вирусот што ја провоцира прогресијата на болеста. Ова значи дека ако повторно се зарази со други видови на вирус, имунитетот нема да реагира, а болеста повторно ќе се развие.

Поради прилично тешката процедура за утврдување на оваа дијагноза, не може да се утврди инциденцата на болеста кај возрасната популација и децата. Во Тајланд и други земји со суптропски и тропски климатски услови често се јавува треска од денга.

Болеста се карактеризира со тешка протекување: со експресија на тешка треска, интоксикација , воспаление на лимфните јазли, нежност во зглобовите и мускулите, како во мирување така и по физички напор. Појавата на крварење и специфичен исип укажува на прогресија на денгарната хеморагична треска.

Дијагнозата на оваа болест се заснова на клинички манифестации и на резултатите од испитувањата на крвта. Посебен третман за оваа болест во моментов не е развиен, па терапијата се базира на елиминација или отстранување на интензитетот на изразување на симптоми. Класичната форма на болеста има поволна прогноза, но хеморагијата се карактеризира со висок степен на морталитет. Превенција на болеста е отсутен.

Етиологија

Постојат четири вида на денга вирусот. Секој од нив може да предизвика било каква форма на треска. Болеста се пренесува преку залак на инфициран комарец. Инкубациониот период се движи од три до петнаесет дена, по што почнуваат да се изразат карактеристичните симптоми на денга треска. Во почетните фази, постои воспаление на лимфните јазли . Колку подолго болеста напредува, толку поизразени се симптомите како хипертермија и интоксикација. На крајот, влијае на неколку внатрешни органи и системи на телото. Тоа е оштетување на органот што предизвикува секундарно прогресија на денга треска.

Патогенеза на денга треска

Хеморагичната форма на денга треска се јавува по повторна инфекција за неколку години кај луѓе кои претходно претрпеле класична форма на болеста. Главната разлика помеѓу овие два вида на болеста е тоа што со хеморагична форма веројатноста за развивање на шок е голема, што, пак, се смета за главен фактор во висок ризик од смрт.

Се потврди дека вирусот може да се пренесе на фетусот со протокот на крв низ плацентата на мајката.

Видови

Постојат неколку форми на денга треска:

 • класична - се одликува со бениген тек и без развој на хеморагични симптоми. Карактеристична карактеристика на овој тип на болест е двоалната треска на пациентот. На крајот од првиот ден по инфекцијата се забележува нагло зголемување на индексите на температурата. На третиот ден, температурата се враќа во нормала, а потоа повторно се зголемува до критичните вредности. Покрај тоа, постојат чести и сериозни главоболки, болка во зглобовите и мускулите. По околу една недела од болеста, постојат елементи на осип што чеша;
 • хеморагични - знаци се црвенило и осип на кожата, болка во стомакот, што е често придружено со повраќање на крв. Постои голема веројатност за тешка треска, што значи хеморагичен осип на мукозните мембрани и развој на шок. Тоа е причината зошто доцниот третман може да предизвика смрт на пациентот;
 • атипични - слични симптоми се изразени како во класичната форма, но не постои оштетување на лимфните јазли, што е нејзина главна разлика.

Покрај тоа, врз основа на интензитетот на симптомите, за време на дијагнозата, можете да го поставите степенот на денга треска:

 • почетна - изразот на знаци не се почитува;
 • средно - се карактеризира со појава на треска и треска;
 • умерена сериозност - спонтани хеморагии (интрадермални, од непцата или носот) се додаваат на симптомите на претходната фаза, како и абнормален срцев ритам и слаби вредности на крвен притисок. Оваа фаза се нарекува денга шок синдром ;
 • тежок - силен шок. Во оваа состојба, тешко или невозможно е да се утврдат показателите за крвниот притисок.

Симптоми

Симптомите на денга треска и степенот на нивниот интензитет зависи од формата на болеста. За класичната треска се карактеризира со такви манифестации како:

 • слабост и летаргија на пациентот;
 • двефазен треска;
 • изречена студ;
 • постојан течење на носот;
 • црвенило на мукозната мембрана на очите;
 • преосетливост кон силна светлина;
 • појавата на болка не само во зглобовите и мускулите, туку и во 'рбетот и екстремитетите;
 • нарушување на спиењето;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • појавата на непријатен горчлив вкус во устата;
 • отечени лимфни јазли;
 • напади на повраќање;
 • осип формирање на градите и рамената област која може да се прошири на целото тело и екстремитети. Осипот е претставена со закрпи со црвена боја, која се надува над нивото на кожата.
Симптоми на денга треска

Во прилог на горенаведените симптоми, симптомите како што се карактеристични за шок синдром:

 • појавата на исушен осип во подрачјето на свиокот на колена и лактите, кој по пет дена се протега на лицето и телото;
 • обилна дијареа;
 • повторени епизоди на повраќање;
 • палпација може да открие зголемување на големината на црниот дроб.

Во случаи на сериозна појава на оваа форма на треска, почнуваат да се појавуваат хеморагии на кожата и мукозни внатрешни органи. Наспроти позадината на шок се јавува:

 • нагло намалување на притисокот;
 • нарушување на свеста;
 • синкаста нијанса на кожата;
 • конвулзии;
 • слаб или неизвесен пулс.

Времетраењето на шок е мало. Едно лице може да умре без соодветен третман во текот на денот. Значително подобрување е забележано по навремени постапки против шок.

Компликации

Класичната форма на денга треска ретко предизвикува прогресија на негативни ефекти. Често може да биде миокардитис. Но, без навремено лекување на хеморагичната форма, се појавуваат следниве компликации:

 • оток на мозокот ;
 • формирање на згрутчување на крвта;
 • енцефалитис ;
 • воспаление на мембраните на 'рбетниот мозок и мозокот;
 • пневмонија ;
 • отитис медиа ;
 • остар пад на крвниот притисок поради дејството на токсинот произведен од вирусот;
 • фетална фетална смрт;
 • спонтан абортус.

Дијагностика

Сомневањето на специјалист за треска од денга е предизвикано од најкарактеристичните симптоми опишани погоре. Дополнително, дијагнозата на оваа болест вклучува собирање и евалуација на лабораториски крвни тестови за откривање на ДНК на вирусот (извршена само во првите три дена од болеста). Воспоставувањето на видот на вирусот е неопходно за итно спречување на понатамошна прогресија на треска, која се состои во инјектирање на хуман имуноглобулин, кој претходно го искусил потребниот поттип на болеста. Исто така, определување на антитела во крвта за вирусниот патоген.

Дијагнозата на треска се базира на вирусно и серолошко испитување на крвта. Но, постои можност за откривање на крос-реакции со други микроорганизми. Ова може да биде фактор за лажни позитивни резултати. Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со специјалисти како специјалист за заразни болести, епидемиолог, невролог и акушер-гинеколог (во ситуации каде што бремените жени стануваат пациенти). Со развојот на состојбата на шок - консултантски реаниматор.

Третман

Третманот на пациенти со денгена треска се изведува само во здравствена установа. Терапијата за елиминирање на причините за болеста не постои, па затоа овие активности се насочени кон намалување на степенот на симптоми. Во повеќето случаи, пациентите се пропишани:

 • антипиретични лекови;
 • солен или гликоза инјекција;
 • трансфузија на крв со екстензивни крварења, како и во случаи кога е потребно да се обноват нормалните нивоа на црвени крвни клетки и тромбоцити;
 • антиинфламаторни агенси, на пример, кортикостероиди;
 • антибиотици - но само во случаи на опасни последици.

Со навремено лекување, класичната форма на треска завршува со целосно закрепнување. Во случаи на дијагноза на хеморагична форма, прогнозата е потамошна. Процесот на лекување зависи од возрасната група на пациентот, видот на вирусот и времето на почетокот на терапијата. Најголем ризик од смрт е забележан кај деца под три години.

Во моментов вакцинацијата со денга треска е во фаза на клинички испитувања, поради што специфичната превенција на болеста сè уште не постои. Единственото нешто што луѓето можат сами да го направат е да ги заштитат себе и своите домови колку што е можно повеќе од главниот вектор на болеста - комарците.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате денга треска и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бруцелоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 10 од 20)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Катарални болки во грлото (појавување симптоми: 9 од 20)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Вирусен хепатитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...
Стрептококен тонзилитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Streptococcal воспалено грло - акутна инфективна болест, често влијае на крајниците. Причините за болеста, според името, се стрептококи (група А). Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот - кога зборувате со носител на вирусот, како и при кашлање или кивање. Од моментот на инфекција до почетокот на првите симптоми, поминува просек од три дена. Болеста се јавува кај секое лице поединечно. Често, може да се меша со акутни респираторни инфекции, кои често предизвикуваат дијагноза на хроничен стрептококен тонзилитис, што може да доведе до развој на доцни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .