Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ентеровирусна инфекција: симптоми и третман

Ентеровирусна инфекција - главните симптоми се:

Ентеровирусната инфекција е група на акутни инфективни заболувања кои влијаат не само на возрасните, туку и на децата. Карактеристична особина на ова нарушување е дека ентеровирусите првично се размножуваат во дигестивниот тракт, но не предизвикуваат израз на симптоми на цревни заболувања. Второто место на локализација на репродукцијата на бактериите е мукозните мембрани на респираторните органи. Честопати бактериите се шират и ја инфицираат кожата, срцето, 'рбетниот мозок или мозокот. Активноста на вирусите може да предизвика сериозно влошување на здравјето на детето, како и да предизвика помала незрелост. Инкубациониот период се движи од два до триесет дена, но често не надминува една недела. Децата или младите често се засегнати.

Главните начини на пренесување на болеста се лична хигиена, контаминирани раце или предмети што децата често ги влечат во усната шуплина. Покрај тоа, постои можност за инфекција од оваа болест од веќе заразено лице - од воздушни капки. Постои можност за вродена болест, кога бремената мајка е носител на патолошкиот вирус.

Ентеровирусната инфекција кај возрасни и деца се карактеризира со појава на лезии на кожата, значително зголемување на телесната температура, слабост и дијареа. Болестите на оваа група вклучуваат - ентеровирусска треска, херпангина , серузен менингитис , миокардитис , конјуктивитис , увеитис . Таквите форми како што се нефритис , панкреатитис , енцефалитис и перикардитис се неколку пати поретки. Третманот е насочен кон употреба на специјално пропишани лекови и исхрана.

Етиологија

Постојат неколку начини да се пренесе или да се добие вирусот во човечкото тело. Главен начин е инфекција од друго лице кое е носител на болеста или ингестија на храна, течност или почва (што е најтипично за деца) со висока содржина на патогени бактерии. Ова се должи на фактот дека вирусот може да ја задржи својата долгорочна одржливост во животната средина. Втората најважна е инфекцијата во воздухот. Во такви случаи, вирусот се множи во респираторниот тракт и се пренесува преку кашлање или кивање. Покрај тоа, значајна улога во инфекцијата ја игра загадената отпадна вода, која се напои со зеленчук или овошје. Исто така е многу веројатно дека едно лице ќе се разболи кога ќе плие во контаминирани водни тела и ако таквата течност случајно се инјектира во телото на возрасно лице или дете.

Ентеровирусната инфекција се смета за високо заразна болест, бидејќи има повеќе од седумдесет видови на вируси. Највисоката инциденца се забележува во топла сезона. Забележан е голем број случаи на појава на оваа болест кај деца на возраст од три до десет години. По заздравувањето, луѓето формираат имунитет за видот на вирусот кој стана предизвикувач на болеста. Адолесцентите и средовечните лица се многу поретко болни - инфекцијата може да биде предизвикана од недостаток на имунитет на еден или друг вид на бактерии.

Патогенеза на ентеровирусната инфекција

Видови

За време на траењето на симптомите, ова нарушување е поделено во неколку фази и може да биде:

 • акутен - не подолг од еден месец;
 • долготраен - помалку од три месеци;
 • хроничен - од три или повеќе месеци.

Постои класификација на болеста со локализација на патолошкиот процес. Така, ентеровирусната инфекција кај деца и постари лица може да предизвика:

 • серузен менингитис - воспаление на цврстите ткива на мозокот;
 • Херпетична болка во грлото - се карактеризира со воспаление на оралната лигавица и крајниците;
 • Ентеровирусната треска - внатрешните органи не се вклучени во процесот на болеста, но има големо зголемување на телесната температура;
 • епидемиска миалгија - се карактеризира со присуство на мускулна слабост;
 • ентеровирусна ексантема - појава на лезии и тумори на кожата;
 • ентеровирусен енцефалит;
 • енцефаломиокардитис кај новороденчиња - се карактеризира со вклучување во болеста на срцето и мозокот кај бебињата;
 • парализа - е повреда на 'рбетниот мозок и нервите;
 • ентеровирна дијареа.

Ретко се забележува воспаление на други внатрешни органи, како и комбинација на неколку форми на болест.

Симптоми

За секој тип и локација на болеста постојат карактеристични знаци. Симптоми на ентеровирусна инфекција, кои се карактеристични за сите варијанти на патологијата:

 • зголемување на температурата на телото, од помали броеви до треска состојба;
 • слабост на телото;
 • намалена или целосна аверзија кон храната;
 • треска;
 • тешка анксиозност кај возрасни;
 • зголемена солзиност кај децата.

Покрај тоа, за оваа болест се карактеризира со бран струја, што е предизвикано од очигледно олеснување и обновување, проследено со остра влошување на состојбата на пациентот.

Покрај тоа, ентеровирусната треска се карактеризира со такви знаци како што се:

 • главоболки;
 • абдоминални грчеви;
 • упорни гадење;
 • чувство на болки во мускулите.

Херпангината се карактеризира со следниве симптоми:

 • тешко болно грло;
 • изгледот на мукозната мембрана на устата на мали меурчиња со матна течност во средината. Откако пукнаа на своето место, остануваат мали рани;
 • експресија на слични осип на кожата.

Симптоми на ентеровирусен серозен менингитис:

 • зголемена чувствителност на кожата кон надворешни стимули;
 • зголемена подложност на премногу светла сончева светлина или вештачка светлина;
 • губење на свеста, несвестица. Кома често се забележува;
 • конвулзии;
 • кај новороденчињата остар плач, бран на блика;
 • интензивна агитација, наизменична апатија.

Главните знаци на неонаталниот енцефаломиокардит се:

 • дијареа;
 • течење на носот;
 • зголемена брзина на срцето;
 • појавата на сина боја на кожата;
 • недостаток на здив;
 • оток на горните и долните екстремитети.

Со тешка форма на болеста се јавува смртта на детето. Овој исход е забележан во половина од случаите.

За перикардитис и миокардитис, постои болка во регионот на срцето и градниот кош, брзиот пулс и мускулната болка. Етеовиларната дијареа се карактеризира со знаци како што се:

 • пени и течни фекални маси, кои често имаат зелена нијанса;
 • тешка абдоминална осетливост;
 • чести gagging.

Кај останатите форми, карактеристичен е мешан израз на симптомите на ентеровирусната инфекција кај децата и возрасните, како и оштетување на органите на видот, нивната слузница или ирис и црниот дроб.

Компликации

Во речиси сите случаи, болестите на оваа група се јавуваат без никакви компликации и имаат поволна прогноза. Можни последици може да бидат:

 • зголемен интракранијален притисок;
 • намалена острина на слухот;
 • мала парализа;
 • слабеење на една половина од телото;
 • напади на слабост и мигрена;
 • епилепсија ;
 • смрт - често се случува со оштетување на мозокот или парализа.

Дијагностика

Група на овие болести кај деца и постари лица се дијагностицира во позадина на манифестацијата на специфични знаци. За да се утврди точна дијагноза, лекарот мора да ја испита историјата на целиот пациент, да дознае времетраењето на симптомите на ентеровирусната инфекција. Задолжително за утврдување на дијагнозата се лабораториски тестови, кои вклучуваат крвни тестови и фекална маса, секретирана конјунктивална течност, стружење од лезии на кожата, како и проучување на цереброспиналната течност, која се зема со пункција.

Ако пациентите се деца, можеби им се потребни дополнителни испитувања од страна на педијатар, кардиолог, невролог, отоларинголог и офталмолог. Покрај тоа, неопходно е да се спроведе диференцијална дијагноза со болести како сипаници , детска парализа , рубеола , црвена треска или АРВИ .

Во сите случаи, се изведуваат хардверски испитувања на пациентот, како возрасен, така и дете. Ова е направено за да се идентификува обликот на болеста. Тие вклучуваат:

 • електроенцефалографија - со сомневање за енцефалитис;
 • ехокардиографија - назначена во случаи кога миокардитисот е пропишан од лекарот што посетува;
 • градите на градите на градите;
 • испитување од офталмолог со специјална светилка.

Третман

Превенција на ентеровирусната инфекција

Третманот на ентеровирусната инфекција е да се намали степенот на симптоми и да се елиминира вирусот што доведе до појава на болест. Често се препишуваат такви лекови како антиинфламаторни и антипиретни лекови, антиспазмодии и антихистаминици. Во случаи на секундарна инфекција, се пропишуваат антибиотици. Ако нервниот систем е зафатен, пациентот мора да зема кортикостероиди и диуретични лекови. Покрај тоа, можете да користите декорации од камилица, дива роза и брусница, кои содржат висока концентрација на витамин Ц. Во фазите на светлина, рецепт на лекови се врши поединечно за секој пациент. Специјалистот се базира на формата на болеста и степенот на изразување на симптомите.

Во тешки случаи, третманот на ентеровирусната инфекција кај деца и возрасни се врши во болница. За да го направите ова, спроведејте инјекции на сол раствори, витамински комплекси и гликоза. Антибактериски супстанции се пропишани, но само во случај на приложување на секундарен воспалителен процес.

Не последната улога во терапијата се игра со диета со ентеровирусска инфекција кај деца, средовечни и постари лица. Таа се заснова на изобилство пиење на прочистена топла вода, компоти, овошни напитоци, слаб чај, но во никој случај слатка газирана вода. Ова мора да се направи со цел да се обнови балансот на водата, што е нарушено во телото во однос на позадината на честа дијареа и повраќање. Предност во исхраната треба да се даде на варени, варени во рерна или парен сад, како и првите јадења варени во ниска маст супа. Јадењето во исто време треба да се јави во мали порции пет пати на ден. Сепак, тоа не треба да биде премногу студено или премногу жешко. Со навремено лекување, во повеќето случаи, се случува комплетно закрепнување и реставрација на нормалниот тек на животот.

Посебно спречување на оваа болест не постои, потребно е темелно да се мијат рацете, зеленчукот и овошјето пред јадење, да се откаже од капењето во загадени реки, езера или фонтани. Неопходно е да се научи на детето да се смири и да се избегне силна хипотермија. Навремено лекувајте АРВИ и други вирусни болести и земајте витамински комплекси во студената сезона. Треба да биде ограничено од било каков контакт со ентеровирусната инфекција на заразеното лице.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате инфекција со ентеровирус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , педијатар , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 10 од 20)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Менингококната инфекција (појавување симптоми: 9 од 20)

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...
Херпетична ангина (појавување на симптоми: 8 од 20)

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...
Менингоенцефалитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Менингоенцефалитис е патолошки процес кој влијае на мозокот и неговите мембрани. Најчесто, болеста е компликација на енцефалитис и менингитис. Ако времето не се вклучи во третманот, тогаш оваа компликација може да има неповолна прогноза со смртоносен исход. Симптомите на болеста се различни за секој човек, бидејќи сè зависи од степенот на оштетување на централниот нервен систем.

...
Серузен менингитис (појавување на симптоми: 8 од 20)

Серузниот менингитис е акутен воспалителен процес кој се развива во пиатерот. Во некои клинички случаи, воспалителниот процес може да влијае на 'рбетниот мозок. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Тоа е затоа што имунолошкиот систем на оваа возраст не е способен да издржи вирус од ваква природа. Но, болеста може да се дијагностицира кај возрасни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .