Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Pinworms: Симптоми и третман

Pinworms се главните симптоми:

Pinworms - helminths кои предизвикуваат патолошка состојба како што е ентеробиоза. Овие паразити се мали црви, должината на мажот е само 5 мм, а женките - до 10 мм. Појавата на овој хелминт е специфична - кај женскиот, задниот крај е заострена, а кај мажот е малку свиткана на вентралната страна, додека кај поединци од двата пола има посебна оток на предниот крај на телото, кои црви се закачуваат на цревните ѕидови.

Овој хелминт паразитира главно во дебелото црево (како и во долниот дел на тенкиот), но да се постават јајца, кои кај секој поединец на женскиот гелминт се движат од 5 до 15 илјади, гелминот треба да се спушти во ректумот до анусот. Женките стапуваат јајца во перианални набори, во анусот или дури и на колковите на човечкиот носач.

Начини на инфекција

Pinworms се пренесуваат од човек на човек преку контаминирана храна, валкани раце, како и преку предмети контаминирани со јајца. Тоа е, начините на пренесување на зараза на црви се како што следува:

 • храна;
 • контакт;
 • домаќинство.

Како точно се случува инфекцијата и колку е потребно долго време да се зрее во цревата во зрелата фаза - сето ова треба да му биде познато на личноста за да се разбере кога тој се разболел и да го спречи евентуалното ширење на зараза на црви. Инфекцијата се јавува кога зрелите јајца влегуваат во усната шуплина на човекот, од каде што продираат во цревата. Потребни се само две недели за ларвите кои ги оставиле јајцата за да стигнат до зрелата фаза и самите почнуваат да лежат јајца. Во иднина, циклусот на развој се повторува.

Поради фактот што хелмините во телото на детето или возрасните се во различни фази на развој (јајца, ларви, зрели поединци), третманот на пинограмите не е секогаш успешен. И сето тоа бидејќи лековите кои се користат од модерната медицина за лекување на оваа болест не се ефикасни против јајцата на ишот и влијаат само на возрасните. Поради тоа, се препорачува да се употребуваат лековите неколку пати, со прекин од две недели, а исто така да се набљудуваат во текот на целата мерка на претпазливост за да се спречи повторната инфекција.

Треба да се забележи дека кај децата најчесто се појавуваат пинели, што е поврзано со недоволна усогласеност со правилата за хигиена. Но, ова воопшто не значи дека pinworms не можат да се појават кај возрасните - тие можат да се разболат, заразени од контакт-секојдневно од детето, или, исто како и децата, со користење на недоволно измиена храна или заборавање да ги мијат рацете пред јадење.

Pinworm инфекција шема

Симптоми

Pinworms кај децата се многу чести, па, веројатно, секој родител знае што симптомите на оваа болест. Главната жалба на лицето кое има пинели е жалба за нетолерантни чешање во областа на аналниот премин, кој најчесто се јавува од 23-00 до 1-00 ноќевања. Ова се должи на фактот дека за време на овој временски период жените женки се извираат од цревата и лежат јајца, обидувајќи се да го направат тоа незабележливо.

Pinworms кај деца се поврзани со други симптоми кои се последица на главната. Особено, поради неиздржливо чешање во аналниот премин во текот на ноќта, децата (и возрасните) не можат да спијат, па затоа страдаат од несоница, што влијае на нивното општо добро во текот на денот. Исто така, болеста може да биде придружена со симптоми како што се:

 • слабост;
 • зголемување на температурата на субфебрилни индикатори;
 • главоболка;
 • абдоминална болка по дебелото црево;
 • намалување на неспецифичниот имунитет.

Гореспоменатите симптоми се последица на паразитизацијата на пинели во цревото на човекот, бидејќи во текот на нивната витална активност, црвите лачат токсин што предизвикува одредена клиника. Покрај тоа, паразитите може да го оштетат цревниот ѕид за време на животот на паразитот, поради што најмалите честички на храна влегуваат во крвотокот и се шират низ телото, предизвикувајќи лицето да развие алергии.

Токсините изладени од црви, исто така, влијаат на нервниот систем, предизвикувајќи симптоми на нервен растрој кај дете или возрасен, како што се промени во расположението, вртоглавица, раздразливост и други. Исто така, децата или возрасните може да ги доживеат следните симптоми на игла:

 • појавата на зашеметен столче;
 • измет до неколку пати на ден;
 • појава на нечистотија на слуз во изметот.

И, се разбира, детето или возрасниот може да се види во фекалии на црви по дефекацијата, што е јасна потврда за ентеробиоза .

Покрај тоа, важно е да се запамети дека активно размножување во цревата, pinworms може да навлезат во апендикс, предизвикувајќи го неговото воспаление и развој на апендицитис . Многу често, хирурзите, кои работат на пациенти со апендицитис, најдат цела топка на пинови во овој орган. Затоа, може да се тврди дека паразитизмот на пинели во човечкото тело не е толку безопасен, како што може да изгледа на прв поглед.

Дијагноза и третман

За тоа како да се ослободите од игла што луѓето ги познаваат подолго време. Постојат специјални лекови, чија употреба ви овозможува да ги уништувате возрасните, како и рецепти од традиционалната медицина, со кои можете да ги избркате пинобрите од телото.

Сепак, важно е да знаете дека лекарот пропишува таблети од пински бури само во случаи кога дијагнозата на ентеробиозата е потврдена со лабораториски тестови - откривање на црвени јајца во фекалните маси или стружење од анусот. Ако дијагнозата не е клинички потврдена, а постојат само сомнителни симптоми на болеста, третманот не е пропишан - во овој случај се потребни дополнителни дијагностики за да се потврди или одбие дијагнозата.

Таквите лекови се користат во модерната медицина за лекување на ентеробиоза, како што се:

 • пирантил;
 • Vermoxum;
 • пиперазин и други со сличен состав.

Мерки на претпазливост треба да се препишат лекови кога се откриваат пинови кај деца, бидејќи таблетите од пински бури се доста токсични и не сите деца лесно можат да ја толерираат нивната употреба. Затоа, прво мора да бидете сигурни дека бебето не е алергично на компонентите на лекот.

Како што споменавме погоре, лековите кои се користат за лекување на оваа зараза на црви не се ефикасни против јајцата со иницијативи, така што третманот треба да се спроведува во неколку фази, а во интервалите меѓу нив, деца и возрасни важно е да се следат правилата за хигиена. Покрај тоа, целата фамилија треба да ги превземе подготовките за пинови, ако некој од членовите на семејството стане заразен, ова ќе ја спречи повторната инфекција.

Како да се ослободите од pinworms користејќи народни методи е најчесто поставуваното прашање. Постојат многу методи, но најефективни се такви:

 • лук треба да се конзумира во вечерните часови пред спиење во износ од 3 грла 3 дена по ред;
 • семки од тиква, смачкани и наполнети со маслиново масло (земени на празен стомак наутро);
 • пелин;
 • Тимска инфузија и многу други.

Многу е важно да се консултирате со лекар пред да се применат традиционалните методи за третман на игла. И тоа е подобро да се користат овие алатки во комбинација со традиционални средства од pinworms.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Острици и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: специјалист за заразни болести , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Dolichocolon (појавување симптоми: 7 од 14)

Долихоколон е патолошки процес, кој се карактеризира со фактот дека одредени делови од дебелото црево стануваат подолги. Во овој случај, дијаметарот и дебелината на ѕидовите на телото не се менуваат. Овој патолошки процес нема јасни разлики во однос на полот и возраста, па затоа dolichocolon се дијагностицира кај деца и возрасни.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 6 од 14)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Парагонимијаза (појавување симптоми: 6 од 14)

Парагонимијаза - болест која се манифестира како лезија на респираторниот систем. Причинителот на патолошкиот процес е паразитски организам - белодробни флукови Paragonimus westermani. Обично е локализиран во областа на белите дробови. Ретко, но сепак, може да се пресели во мозокот и другите внатрешни органи. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...
Црви (црви) (појавување симптоми: 6 од 14)

Црви (црви) - група на паразитски црви кои влегуваат во човечкото тело и почнуваат да го паразитираат. Болестите што ги предизвикуваат кај децата и возрасните се нарекуваат хелминтични инвазии или хелминтни инфекции. До денес, научниците знаат неколку стотици видови на црви кои можат да се паразитираат во човечкото тело. Некои не предизвикуваат тешка повреда на виталните органи, додека други, напротив, предизвикуваат опасни компликации и може да го загрозат животот на пациентот. Затоа, важно е внимателно да ги набљудувате превентивните мерки, така што гелминтните јајца да не навлезат во телото.

...
Труење со жива (појавување симптоми: 6 од 14)

Труење со жива - едно од најсериозните труења на телото, што е опасно од неговите последици. Најчесто, живата влегува во човечкото тело во форма на прашина или пареа, со дишење или храна. Доколку оваа супстанца се појави во мала количина и само еднаш, тоа нема да нанесе штета на здравјето - живата ќе се отстрани од телото без дополнителни дејства. Кога се пушта во крвта - низ бубрезите со урина, во дигестивниот тракт - со измет. Таквиот метал, влегувајќи во телото, не се апсорбира во ткивото и не се менува.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
педијатар зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .