Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уреаплазма: симптоми и третман

Уреаплазма - главните симптоми:

Уреаплазмата предизвикува кај мажите и жените таква патологија како уреаплазмоза. До 1998 година, медицинската заедница ја припишува оваа инфекција на сексуално преносливи болести, но подоцна беше одлучено дека патогенот припаѓа на опортунистичката микрофлора, односно, микроорганизмот е во здрава состојба во организмот во мали количини, но може да предизвика болест појавата на поволни услови за нејзина активна репродукција. Така, и покрај фактот дека уреаплазмата не е СПБ, сепак се пренесува од човек на човек преку секс (во 45% од случаите). Но, исто така, може да биде инфицирано од домаќинства (обично, ова води кон развој на уреаплазма инфекција кај различни органи). Инфекција се пренесува и од бремена жена до бебе за време на породувањето.

И покрај фактот што Ureaplasma се однесува на опортунистички патогени, проблемите што ги предизвикува може да бидат многу сериозни. Особено уреаплазмата кај мажи може да предизвика такви патологии како што се:

Микроорганизмот ги колонизира уретрата и кожичката, така што кај мажите по периодот на инкубација по инфекцијата, која може да трае неколку недели, може да почувствувате карактеристични симптоми.

Уреаплазма кај жени предизвикува уште посериозни здравствени проблеми - од ендометритис до неплодност , од заканата од спонтан абортус во текот на бременоста до фетални абнормалности. Затоа е толку важно да се видат симптомите на болеста и веднаш да се побара медицинска помош дури и пред почетокот на бременоста. Да, и жените кои не планираат да забременат, треба да се третираат со текот на времето како патологија, како Уреаплазма, со цел да се избегнат сериозни последици.

Причини

Причините за развој кај мажи и жени на уреаплазмоза , која предизвикува уреаплазма, е активната репродукција на микроорганизмот во носачот. Ова се случува главно кога одбраната на телото се намалува, што може да се случи поради:

 • постојан стрес ;
 • долгорочна употреба на антибактериски лекови;
 • долго време примаат хормонални лекови;
 • присуство на хронични фокуси на инфекција во телото;
 • историја на различни сексуално преносливи инфекции;
 • некои болести на внатрешните органи кои влијаат на имунолошката одбрана на телото;
 • во услови на имунодефициенција.
Клеточна структура на уреаплазма

Покрај тоа, болеста, како што се уреаплазмата, се развива ако постојат некои предиспонирачки фактори. На пример, ако жената води активен сексуален живот со чести промени на сексуалните партнери. Исто така, предиспонирачките фактори се:

 • ран почеток на сексуална активност;
 • возраст до 30 години;
 • лоши социјални услови;
 • повреда на природната микрофлора на вагината;
 • избегнување на употреба на кондоми за време на нови сексуални средби.

Симптоми

Уреаплазма е патологија која во повеќето случаи е асимптоматска. И ако жената се уште може да има помали манифестации на болеста, тогаш мажите немаат симптоми во повеќе од 50% од случаите.

Главните симптоми и манифестации на болеста кај жените може да бидат како што следува:

 • изобилен транспарентен исцедок, различен од оние што обично се наоѓаат кај жената;
 • чувство на болка во долниот дел на стомакот;
 • развој на циститис ;
 • развој на воспалителниот процес во цервикалниот канал.

Понекогаш може малку да ја зголеми телесната температура - до подферебриски индикатори. Исто така, може да има слабост, малаксаност, намалени перформанси и други симптоми на општо оштетување на благосостојбата.

Ако зборуваме за симптомите на болеста како уреаплазма кај мажите, тогаш може да биде:

 • болка при мокрење;
 • болка во долниот дел на стомакот, во скротумот, во препоните област;
 • замаглување на утринската урина.

Понекогаш, процесот напредува, што може да предизвика посериозни симптоми, како што е појавата на гној во отворот на уретрата, чешање и горење, црвенило и оток на оваа област.

Како што веќе беше споменато, оваа болест се пренесува при сексуален однос, па затоа асимптоматските форми на него се исклучително сериозни. Во овој случај, превозникот не знае дека има уреаплазма и може да го пренесе на партнер, чии симптоми на патологија може или не можат да се појават, поради што се случува понатамошно ширење. Затоа, бидејќи инфекцијата се пренесува преку сексуален однос, важно е да се користат кондоми за да се спречи негово понатамошно ширење. Ова е превенција, и во повеќето случаи помага да се заштити од болеста.

Дијагноза и карактеристики на третман

Имајте на ум дека симптомите на болеста, како што се уреаплазма кај жени и мажи, може да бидат својствени и за други патологии, особено за СПБ, затоа дијагнозата на болеста е важна. Дијагнозата се поставува врз основа на сеење на бактериска флора или назначување на ПЦР анализа. Кај уровите, уреаплазмата се наоѓа во неприфатлива количина, а ПЦР дијагностиката овозможува да се изолира паразитната ДНК.

Лекарите како што се гинеколог, венеролог или уролог се вклучени во третманот на уреаплазмите. Главните лекови препишани за пациенти со оваа болест се антибиотици. Покрај тоа, главно се користат тетрациклински антибиотици, како и макролиди. Терапијата се развива поединечно, земајќи ги предвид симптомите и состојбата на пациентот, но во просек трае од 10 до 14 дена.

Третманот на уреаплазма кај жените исто така може да вклучува и спроведување на локални процедури, како што се прилепување, како и физиотерапевтски процедури. Покрај тоа, жените бараат употреба на лекови кои ја обновуваат вагиналната микрофлора. Третманот ја покажува употребата на имуномодулатори кои ја зголемуваат одбраната на телото, како што се Lysozyme, Dekaris и други средства.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате уреаплазма и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кламидија кај мажи (појавување симптоми: 7 од 17)

Кламидија кај мажи (син на урогенитален хламидија, хламидијален уретритис, хламидијална инфекција) е инфективен процес во органите на уринарниот систем. Главната опасност е тоа што болеста често има асимптоматски тракт, кој е полн со оштетување на внатрешните органи и системи.

...
Дизурија (појавување симптоми: 6 од 17)

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...
Парапроктитис (појавување симптоми: 5 од 17)

Парапроктитис е гноен воспаление кое се јавува во масното ткиво кое го опкружува аналниот сфинктер и ректумот на својата локација. Парапроктитисот, чии симптоми се одредуваат во зависност од обликот на болеста, по хемороидите, е една од најчестите болести кои се јавуваат во ректалната област.

...
Chlamydia (појавување симптоми: 5 од 17)

Кламидија е исклучително честа болест кај оние кои се сексуално преносливи, односно од голем број на СПБ. Chlamydia, симптоми кои во околу половина од случаите се отсутни кај пациентите, како и клинички манифестации или карактеристични поплаки, се дијагностицира годишно кај повеќе од 90 милиони луѓе.

...
Микоплазмоза (појавување симптоми: 5 од 17)

Микоплазмозата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на бактеријата Mycoplasma Hominis и гениталиумот. Овие микроорганизми имаат негативно влијание врз ефикасноста на генитоуринарниот систем и предизвикуваат разни заболувања. Ако телото ја заразило Mycoplasma пневмонијата, тогаш тоа претставува закана за развојот на болести на горниот респираторен тракт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гинеколог зема
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .