Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пироплазмоза: Симптоми и третман

Пироплазмоза - главните симптоми:

Пироплазмозата е болест која е предизвикана од интрацелуларни микроорганизми на протозоа од родот Babesia, паразитирање на говеда, кучиња и други животни. Микроорганизмите влегуваат во човечкото тело преку каснувања и ги напаѓаат црвените крвни клетки, предизвикувајќи нивно уништување и, како резултат на, сериозни симптоми. Третманот во почетниот период на болеста е обично успешен, но ако не е започнат навремено, а пироплазмозата влијаела на повеќе од 5% од црвените крвни клетки, во повеќето случаи лицето умира. Затоа, важно е да побарате помош од специјалисти кога ќе се појават првите симптоми.

Причини

Пироплазмоза или со други зборови бабезиоза (од името на семејството на паразити кои предизвикуваат патологија) е широко распространета низ целиот свет, но почесто од другите региони се наоѓа на источниот брег на Америка и во европските земји (Југославија, Франција, Полска).

Бабезиозата ретко се среќава кај луѓето, но луѓето кои имаат контакт со животни понекогаш се разболуваат со оваа болест, откако ќе бидат изгорена од крлежи. Вреди да се напомене дека пироплазмозата предизвикува истите грини кои предизвикуваат Лајмска болест . Затоа, пастирите и одгледувачите, ветеринарите и земјоделците се најмногу подложни на оваа болест.

Причините за такви болести како пироплазмоза, постојат три типа. Во Америка, оваа болест обично предизвикува таков паразит како Babesia microti, а на европскиот континент се појавуваат два други патогени: Babesia се диверзифицира и Babesia rodhaini. Симптомите на болеста кога се инфицирани со некој од овие типови на патогени микроорганизми се идентични, како и третман. Сепак, важно е да се запамети дека луѓето со нормален и силен имунитет или не се заразени со оваа болест, или имаат блага или дури асимптоматска форма. Но оние кои ја намалија имунолошката одбрана се сериозно болни, па дури и фатални. Таквите луѓе вклучуваат стари лица, деца, луѓе кои имале спленектомија, како и мажи, жени и деца со ХИВ инфекција .

Треба да се напомене дека човечката инфекција се јавува не само со убод од крлежи, туку и трансфузија на крв. Тоа е, ако здраво лице е трансфундирано со крвта на лице кое има асимптоматска форма на болест како што е бабезиозата, тогаш е многу веројатно дека ќе се разболи.

Пироплазмозата се пренесува преку плунка на крлежот, бидејќи патогенот е паразитски во плунковните жлезди, и откако ќе влезе во телото на животно или човек, тој ќе влезе во црвените крвни клетки . Самиот патоген има капе-облик, заоблени, издолжени и други форми, се наоѓа на страна или во центарот на црвените крвни клетки и почнува активно да се размножува со поделба, поради што е уништена црвената крвна клетка. По уништувањето на еритроцитите, патогенот навлегува во следниот, предизвикувајќи екстремно тешки симптоми кај пациентот, карактеризирајќи го општото токсично оштетување на телото.

Знаци на болест

Латентниот период на болеста како што е бабезиозата (од моментот на инфекција до појава на првите клинички манифестации) може да биде од 1 недела до 3. Во ретки случаи, тоа трае подолго. Првите симптоми се поврзани со појавата на треска:

 • температурата нагло се зголемува на 40 степени и погоре;
 • не е отстранет од конвенционалните антипиретични лекови;
 • се појавуваат болки во мускулите и зглобовите;
 • главоболка;
 • дишењето се забрзува;
 • се појавуваат дефекти на срцето.

Општата состојба на лице во таква патолошка состојба како бабезиоза е депресивна - тој е инхибиран, развива апатија , неговиот апетит може да биде вознемирен, поради што брзо ја губи тежината. Покрај тоа, пациентот има диспептични симптоми:

 • запек или дијареа;
 • чести дигестивни нарушувања (гадење, повраќање).

Симптомите на мултиорганска инсуфициенција во таква патолошка состојба како бабезиоза се појавуваат прилично брзо. Особено, работата на кардиоваскуларниот систем, бубрезите и црниот дроб е нарушена. Обично, за време на висината на патологијата, лицето е соочено со хепатална или ренална инсуфициенција , што е фатално.

Последиците од оваа болест се многу сериозни - со додавање на секундарна инфекција кај луѓето, може да се развие тешка пневмонија , уремија , па дури и сепса .

Симптомите на таквата патологија како бабезиоза се, исто така, крвните нарушувања - појавата на анемија , хемоглобинурија.

Ако болеста е блага, едно лице се жали на симптоми на состојба слична на грип:

 • слабост;
 • зголемување на температурата на фебрилни индекси;
 • намалена активност;
 • нарушување на спиењето;
 • мускулна болка.

Често, кај бабезиоза, едно лице може да остане носител на паразитот и да стане извор на инфекција за другите (на пример, за време на донацијата). Исто така постои и хронична пироплазмоза, која е посериозна. Во овој случај, болеста е асимптоматска, и повторно, паразитот ја задржува својата активност во еритроцитните клетки на болен човек, иако тоа не влијае врз неговото здравје.

Дијагностика

Да се ​​дијагностицира таквата патологија како бабезиоза не е доволна за вообичаеното испитување на пациентот, бидејќи симптомите на оваа болест се слични на симптомите на многу други болести, вклучувајќи маларија , СИДА , крвни болести и некои други. Затоа, од исклучително значење е да се земе предвид присуството на лице во услови во кои тој може да биде подложен на штиклирање (во епидемиски неповолни области). Затоа, лекарот треба да собере детална историја, наведувајќи кога се појавија симптомите на болеста и што им претходело на нивниот изглед.

Ако постои сомневање за пироплазмоза, на пациентот им се доделуваат дополнителни тестови - крвна размаска за боење според Романовски-Џимса, како и микроскопија со густа капка крв.

Дијагнозата на пироплазмоза, исто така, вклучува серолошки ELISA тестови, кои овозможуваат откривање на патогенот во телото на пациентот еден месец по инфекцијата. Ако некое лице има хронична пироплазмоза, ПЦР ќе помогне да се дијагностицира - откривање на ДНК на патогенот во телото.

Карактеристики на терапијата

Бабезиозата е болест која не е доволно проучена. Затоа, третманот во повеќето случаи ќе биде индивидуален, земајќи ја предвид формата на болеста кај пациент и клинички манифестации. И затоа е многу важно да се консултирате со лекар веднаш штом се појават првите знаци на патолошка состојба.

Лесна форма на болест како што е бабезиозата обично се решава сама по себе - третманот може да биде симптоматски и се состои од земање антипиретични лекови и средства за зацврстување. Во овој случај, последиците може да бидат целосно отсутни ако имунитетот го уништува патогенот, или болеста станува хронична и лицето станува носител на паразитот.

Неопходно е многу брзо да се третира тежок облик - третманот вклучува комбиниран внес на такви лекови како што се:

 • Клиндамицин и кинин;
 • Азитромицин и Атовакан;
 • Пентамидин Диизоцијанат и Котримоксазол.

За жал, доста е тешко да се третира пироплазмозата, а лековите пропишани од лекар имаат многу несакани ефекти. Меѓутоа, без лекување (или ако лекарот помине со лекар на време) смртта кај пациент се јавува во рок од една недела, така што одложувањето е опасно по живот.

Важно е дека третманот исто така вклучува терапија за детоксикација, бидејќи патогенот ги ослободува токсините и специфичните протеини во крвта. Дополнително, неопходно е симптоматско лекување на болеста - со појава на одредени прекршувања од страна на органите и системите, се пропишува специфична терапија. Во случај на акутна ренална инсуфициенција, третманот ќе вклучува назначување на хемодијализа. Исто така, пациентот бара лекови кои го зголемуваат хемоглобинот. Понекогаш се индицираат трансфузии на крв.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Пироплазмоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Холециститис (појавување симптоми: 9 од 20)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Хроничен синдром на замор (појавување симптоми: 9 од 20)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 9 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 9 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .