Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Природен спортист: симптоми и третман

Ингвинален спортист - главни симптоми:

 • Ерупција на кожата
 • Влага
 • Кожата чеша на местото на повреда
 • Непријатност при одење
 • Фузија на дамки на кожата
 • Потемнување на кожата на местото на повреда

Пациентот на Groin athlete е габична патологија која се карактеризира со појава на специфични точки во областа на големи набори, кои предизвикуваат непријатност кај некоја личност, бидејќи тие чешаат и растат до 10 cm во дијаметар. Почесто мажите страдаат од болеста, а кај деца и адолесценти, ваквата болест практично не се јавува. Жените, исто така, можат да ја имаат оваа болест, но многу поретко од мажите, и имаат карактеристични места за кожата на атлетичарската атлетичарка во регионот на лабите, од внатрешноста на бутовите, а исто така и во наборите под градите.

Причини

Научниците открија кои микроорганизми предизвикуваат такви болести како ингвинална атлетична болест. Тоа е грип на Epidermophyton floccosum, но исто така и некои други видови на габи може да предизвикаат оваа патологија, која може да се зарази преку личен контакт со болен човек или преку инфицирани предмети за домаќинство, односно начин на контакт-домаќинство.

Главната причина е непридржување кон правилата за лична хигиена, вклучувајќи ја и употребата на лични предмети на другите луѓе (крпи, сапуни итн.). Во исто време, предиспонирачките фактори за развој на болеста може да бидат:

 • дебелината , поради што е доста тешко да се одржи соодветна хигиена во областа на големи набори;
 • зголемен потење, создавајќи поволен амбиент за репродукција на габата;
 • Топлината и високата влажност се исто така предиспонирачки фактори за инфекција, бидејќи ваквите состојби се најповолни за растот и репродукцијата на габата.

Едно лице може да се зарази во базен, јавна бања, па дури и на плажа. Затоа, експертите советуваат да носат свои чевли на јавни места, така што габата не се појавува на површината на нозете и не се шири низ телото.

Понекогаш ингвиналниот атлетичар има неспецифични симптоми, при кои карактеристичните нервозни оси се формираат не во областа на големи набори, туку на стапалата на стапалата, каде што прво паѓа габичката.

Вреди да се напомене дека побрзиот развој на габата придонесува за долг престој во седечка положба, што го отежнува размената на воздухот во областите на препоните и води кон зголемување на потењето, со што се создава поволна микроклима за габата. Затоа, оваа патологија често се нарекува професионална болест на камионџии, обучувачи, па дури и програмери, накратко, луѓе кои долго време работат на едно место.

Симптоми

Симптоми на ингвинален спортист

Инхаилниот спортист има слични симптоми со болести како што се егзема Хебре, псоријаза , кандидијаза и рубромикоза . Затоа, пациентите со оваа патологија бараат диференцијална дијагноза, овозможувајќи да се идентификува предизвикувачкиот агенс на болеста и да се исклучи веројатноста од други патологии.

Болеста започнува со фактот дека мажите или жените развиваат симптоми како што се:

 • чешање во препоните (скротална површина, на внатрешната површина на бутовите, задникот, во наборите во стомакот кај лица со вишок тежина, во наборите под градите кај жените);
 • во местата на чешање се појавуваат осипчиња, кои се розеви дамки со еритематозни рабови;
 • пустули и везикули може да се формираат по должината на рабовите на местата;
 • Општата состојба во повеќето случаи останува непроменета.

Ваквите симптоми се карактеристични за првата фаза на болеста, но ако во оваа фаза не се пропише третман на патологијата, симптомите напредуваат.

Втората фаза се карактеризира со следниве симптоми:

 • фузија на дамки во една колонија;
 • формирање на влажни површини во секое поединечно место;
 • тежок чешање и воспаление.
Исип кај ингвинален спортист

Третата фаза се карактеризира со транзиција на болеста на хронична форма, во која симптомите или се влошуваат, а потоа исчезнуваат. Се изразува:

 • исчезнување на воспалението во секое место со затемнување на кожата;
 • зачувување на воспаление околу обемот на дамките;
 • чешање и непријатни чувства при одење.

Исто така, болеста може да се занемари - ова се случува во оние екстремни случаи кога едно лице не го применува третманот пропишан од лекар или воопшто не бара медицинска помош. Во овој случај, текот на болеста е комплицирано - областите стануваат воспалени, станат влажни, се приклучува секундарна инфекција, што придонесува за појава на плускавци со серозни или гнојни содржини, кои треба да се отворат во болницата.

Дијагностика

Како што споменавме погоре, дијагнозата на болеста кај мажите и жените обично не е тешка, потребно е само да се разликува болеста од егзема Хебре, румимокоза, кандидијаза и некои други болести. Затоа, и покрај тоа што дијагнозата е направена врз основа на поплаките од пациентот и неговото испитување, исто така е важно да се пропише лабораториски тест за стружење од лезијата, со што ќе се идентификува габата.

Кај жените, стружењето се зема од внатрешната површина на бутовите и под градите, каде најчесто се наоѓаат габични колонии. Кај мажите - од внатрешната површина на бутовите, задникот, скротумот, помеѓу прстите.

Исто така, за да се осигура дека пациентот нема егзема, а не било која друга болест на кожата, се поставува дијагноза со светилка на Вуд. Во случаи на патологија како препоните на спортистот, лезиите ќе светат со зелено светло. Во истите случаи, ако пациентот има егзема или други заболувања на кожата кои имаат слични симптоми, луминисценцијата ќе биде различна, на пример, црвенокора.

Карактеристики на третманот

Третманот на препоните на спортистот кај мажите и жените е идентичен. Тоа вклучува ингестија на лекови и локален третман на лезии. Главните средства со кои оваа болест може да се третира се антифунгални лекови. За таа цел е пропишано антифунгално маст, кое треба да ги лекува лезиите. Особено, можно е да се користи таква ефективна маст како Клотримазол, Низорал, Миконазол и други.

Дополнително, кога ингвиналниот спортист може да ги лекува лезиите со други медицински соединенија:

 • 1% раствор на резорцинол;
 • сулфурна маст;
 • 0.2% раствор од сребро нитрат, итн.

Еден добар терапевтски ефект директно против оваа патологија има маст за Тридерм, но тоа не значи дека болеста може да се третира само со помош на оваа дрога. Пристапот кон третманот треба да биде сеопфатен и да вклучува:

 • употреба на локални масти;
 • земајќи антихистаминици кои го намалуваат чешањето;
 • земање антифунгални лекови внатре (како што е наведено од страна на докторот);
 • дезинфекција, антиинфламаторно и антисептичко лечење на лезии;
 • употребата на традиционалните лекови со цел да се олесни иритацијата и воспалението.

Особено, третманот на ингвиналниот спортист може да се надополни со земање бањи со дабова кора, камилица или други антиинфламаторни билки. Исто така, decoctions на такви билки треба да бидат редовно измиени, која има сушење, анти-воспалителни и рани-лекување локален ефект. Прогнозата е во повеќето случаи поволна. Ако се следат медицински препораки, закрепнувањето се јавува во период од 3 до 6 месеци.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате симптоми на ингвиналниот атлетичар и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , миколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хеморагија кај деца (појавување симптоми: 3 од 6)

Болеста топлина кај децата е патолошка состојба поврзана со иритација на кожата и се појавува наспроти позадината на несоодветната рамнотежа со "потење-испарување". Болеста постои во неколку форми, и ако не се лекува, може да доведе до развој на пелен дерматитис.

...
Стрептодерма кај деца (појавување симптоми: 3 од 6)

Streptoderma кај деца - вклучува цела група на кожни болести кои се заразни и алергични по природа. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца во возрасна категорија од 2 до 7 години. Опасноста лежи во фактот дека патолошкиот процес се пренесува од личност до личност.

...
Еозинофилија (појавување на симптоми: 2 од 6)

Еозинофилијата е состојба на телото во кое се дијагностицира релативно или апсолутно зголемување на бројот на еозинофилите во крвта. Како последица на тоа, овие клетки може да се инфилтрираат од овие клетки на други ткива. Вреди да се напомене фактот дека еозинофилијата не е независна болест. Ова е еден вид на симптом кој укажува на присуство на различни алергиски, инфективни, автоимуни и други патологии во човечкото тело.

...
Себорична егзема (појавување симптоми: 2 од 6)

Себороичната егзема е хронична кожна болест која се карактеризира со бран-како и долготраен курс. Болеста се развива против позадината на дисфункцијата на лојните жлезди, па затоа областите на епидермисот кои се богати со овие жлезди обично се засегнати. За жал, третманот на себороичен егзема е долг и тежок, така што луѓето што го доживеале бараат многу трпеливост.

...
Микробен егзема (појавување симптоми: 2 од 6)

Микробен егзема е прилично честа разноликост, бидејќи во сите дијагностицирани егземи кај сите пациенти е дијагностициран кај 27% од случаите. Се разликува по тоа што не е независна болест, но се развива во претходно зафатено од било какви патолошки фокуси на кожата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
миколог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .